Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, σκέφτομαι να κάνω αιτηση για ftth υπηρεσία. Έχω ρωτήσει και έχουν διαθεσιμότητα και οι δυο πάροχοι στην γειτονιά μου. Ο ΟΤΕ δίνει τώρα στα 42,9 το μήνα συν 60 ευρώ περίπου στον πρώτο λογαριασμό τα 100mbps ενώ η Vodafone δίνει με 41,1 το μήνα δίνει 100mbps+ Vodafone tv κλπ Και δωρεάν τέλη ενεργοποίησης και εγκατάστασης. Γενικά με ΟΤΕ από την 24 άρα δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος γύρω στα 8 έπαιζε πάντα και έπεφτε αρκετές φορές και πιο χαμηλά. Το ξέρω ότι είναι εντελώς άλλη τεχνολογία το ftth όποτε δεν μπορώ να το συγκρίνω. Γενικά ποιον πάροχο θα προτιμούσατε; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και κουπόνι εξτρα να το ψάξεις (sfbb.gr).  Να πας στον φθηνότερο. Στην παρούσα φάση στην Vodafone. Με την οπτική ίνα εξαλείφονται τυχόν προβλήματα του χαλκού, όποτε ουσιαστικά δεν έχεις κάτι άλλο να σε προβληματίζει πέρα από την τιμή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, taslikos είπε

Υπάρχει και κουπόνι εξτρα να το ψάξεις (sfbb.gr).  Να πας στον φθηνότερο. Στην παρούσα φάση στην Vodafone. Με την οπτική ίνα εξαλείφονται τυχόν προβλήματα του χαλκού, όποτε ουσιαστικά δεν έχεις κάτι άλλο να σε προβληματίζει πέρα από την τιμή. 

Ναι το έψαξα,δεν έχει διαθέσιμο κουπόνι ακόμα για την περιοχή μου. Και εγώ νομίζω ότι δεν θα έχω θέμα με τη βονταφον αφού γλιτώνω και τα έξτρα έξοδα μάλλον προς τα εκεί παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όπως λες δεν σου βγάζει διαθεσιμότητα αυτή η σελίδα σημαίνει ότι δεν υπάρχει οπτική ίνα στην περιοχή σου. Μιλάμε για vdsl δηλαδή 100αρι. Οι υπάλληλοι που παίρνουν τηλ για τις προσφορές δυστυχώς παρουσιάζουν το vdsl σαν οπτική. Επομένως θα πάρεις με χαλκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, taslikos είπε

Αφού όπως λες δεν σου βγάζει διαθεσιμότητα αυτή η σελίδα σημαίνει ότι δεν υπάρχει οπτική ίνα στην περιοχή σου. Μιλάμε για vdsl δηλαδή 100αρι. Οι υπάλληλοι που παίρνουν τηλ για τις προσφορές δυστυχώς παρουσιάζουν το vdsl σαν οπτική. Επομένως θα πάρεις με χαλκό.

Μου είπαν και το ρώτησα κιόλας κατά λέξη ότι είναι ftth οπτική ίνα μέσα στο σπίτι και ξέρω ότι έχει βάλει και κάποιος άλλος στην πολυκατοικία. Τώρα το κουπόνι που λες είναι απαραίτητο ότι θα έπρεπε να υπάρχει εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα οπτικής ίνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, darksoul93 είπε

Μου είπαν και το ρώτησα κιόλας κατά λέξη ότι είναι ftth οπτική ίνα μέσα στο σπίτι και ξέρω ότι έχει βάλει και κάποιος άλλος στην πολυκατοικία. Τώρα το κουπόνι που λες είναι απαραίτητο ότι θα έπρεπε να υπάρχει εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα οπτικής ίνας;

Αυτή την εντύπωση έχω. Ίσως να κάνω λάθος όμως αφού και άλλος στην πολυκατοικία σου έχει. Ίσως γνωρίζει κάποιο μέλος επι του θέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, taslikos είπε

Αυτή την εντύπωση έχω. Ίσως να κάνω λάθος όμως αφού και άλλος στην πολυκατοικία σου έχει. Ίσως γνωρίζει κάποιο μέλος επι του θέματος. 

Ναι θα το ψάξω μήπως με κάποιο τρόπο πάρω και την επιδότηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όπου υπάρχει διαθεσημότητα FTTH υπάρχει και η επιδότηση. Να φανταστείς στη δική μου περιοχή που δεν έχουν ξεκινήσει καλά-καλά τα έργα η διεύθυνσή μου βγάζει διαθεσημότητα για την επιδότηση. Ρώτα τον άλλο που έχει βάλει στη πολυκατοικία σου αν χρησιμοποίησε την επιδότηση ή όχι μπας και κάνεις κανένα λάθος στη διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, darksoul93 είπε

Καλησπερα σας, σκέφτομαι να κάνω αιτηση για ftth υπηρεσία. Έχω ρωτήσει και έχουν διαθεσιμότητα και οι δυο πάροχοι στην γειτονιά μου. Ο ΟΤΕ δίνει τώρα στα 42,9 το μήνα συν 60 ευρώ περίπου στον πρώτο λογαριασμό τα 100mbps ενώ η Vodafone δίνει με 41,1 το μήνα δίνει 100mbps+ Vodafone tv κλπ Και δωρεάν τέλη ενεργοποίησης και εγκατάστασης. Γενικά με ΟΤΕ από την 24 άρα δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος γύρω στα 8 έπαιζε πάντα και έπεφτε αρκετές φορές και πιο χαμηλά. Το ξέρω ότι είναι εντελώς άλλη τεχνολογία το ftth όποτε δεν μπορώ να το συγκρίνω. Γενικά ποιον πάροχο θα προτιμούσατε; Ευχαριστω

υπάρχει η δράση sfbb.gr μέσω Τ.Κ. και υπάρχει κουπόνι/επιδότηση

ποιος πάροχος έχει την υποδομή στην περιοχή

από εκεί και πέρα ποιο πάροχο εμπιστεύεσαι

π.χ εγώ στο παγκράτι την υποδομή την έχει η VODAFONE και σύνδεση FTTH έκανα με την COSMOTE.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο γείτονας έχει καμία inalan σκέφτομαι. Καλό είναι να ρωτήσεις τον γείτονα. Ακόμα παίζει να βάζεις λάθος διεύθυνση (ο ταχυδρομικός κώδικας καμία φορά αλλιώς είναι περασμένος στο google maps και αλλιώς στις εταιρίες τηλεφωνίας. Το έχω αυτό το θέμα στην περιοχή μου..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σχετική. Έχω 100αρι και είναι VDSL γιατί δεν μου έβαλαν καμία οπτική ίνα στο σπίτι.  Στο σάιτ του ΟΤΕ μου γράφει πως είναι διαθέσιμο και το 200αρι. Την περιοχή μου δεν την καλύπτει το σάιτ που είπατε πιο πριν

Άρα αυτό σημαίνει πως θα πιάνω την 200αρα μέσω VDSL σωστά ? Άρα (δικό μου συμπέρασμα) δεν θα πιάσω ποτέ 200 μέσω VDSL και ας μου το δείχνει διαθεσιμο. Εδώ καλά καλά τα 100 δεν τα πιάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2020 στις 5:45 ΜΜ, G-pal είπε

Ερώτηση σχετική. Έχω 100αρι και είναι VDSL γιατί δεν μου έβαλαν καμία οπτική ίνα στο σπίτι.  Στο σάιτ του ΟΤΕ μου γράφει πως είναι διαθέσιμο και το 200αρι. Την περιοχή μου δεν την καλύπτει το σάιτ που είπατε πιο πριν

Άρα αυτό σημαίνει πως θα πιάνω την 200αρα μέσω VDSL σωστά ? Άρα (δικό μου συμπέρασμα) δεν θα πιάσω ποτέ 200 μέσω VDSL και ας μου το δείχνει διαθεσιμο. Εδώ καλά καλά τα 100 δεν τα πιάνω.

Εφόσον συνδέεσαι σε νέου τύπου καμπίνα παίρνες VDSL και όχι FTTH. Τώρα όσο αναφορά τη 200αρα ανέβασε μια τα στατιστικά του router σου για να έχουμε μία πιο πλήρη εικόνα. Ίσως δεν πιάνεις ούτε τα 100 λόγω προβλήματος εσωτερικής εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2020 στις 5:22 ΜΜ, InternetMaster είπε

Εφόσον συνδέεσαι σε νέου τύπου καμπίνα παίρνες VDSL και όχι FTTH. Τώρα όσο αναφορά τη 200αρα ανέβασε μια τα στατιστικά του router σου για να έχουμε μία πιο πλήρη εικόνα. Ίσως δεν πιάνεις ούτε τα 100 λόγω προβλήματος εσωτερικής εγκατάστασης.

Ότι έρχεται στο σπίτι τόσο πιάνω  μετρήσαμε την γραμμή με τεχνικό του ΟΤΕ προχθές. Είναι θέμα απόστασης από καμπίνας και καλωδίωσης ΟΤΕ που δεν πιάνω τέρμα.  Απλά γενικά το 200αρι έχει νόημα αν δεν ειναι ftth νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος γνωρίζει ας απαντησει.

Στο σπιτι μου βγαζει κουπονι για οπτικη μεχρι το ρουτερ απο το οτε με 29 ευρο και ολα πληρωμενα.Εγω ειμαι στη ΝΟΒΑ χωρίς συμβόλαιο ελευθερος.Η οπτικη για να μπει θα κανει κανα 2 μηνο.Στο διαστημα αυτο η ΝΟΒΑ θα μου παρέχει υπηρεσίες η θα μεινω ξεκρεμαστος??

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Εχει αρκεί να είσαι κοντά στην καμπίνα και το έχεις σιγουράκι.

Η παραθεση ειναι τυπικη.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...