Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με PS4 - Σφάλμα CE-34788-0


talibanakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα αυπνα αλανια μου.

Παρακατω παραθετω το προβλημα που αντιμετωπισα,και τη λυση που βρηκα μονος μου,καθως δεν υπηρχε πουθενα  στο ιντερνετ αναλογη λυση,μονο πολυ παλια ποστ καποιων που εβριζαν την sony,και καποιων που προτειναν τις πολυ βασικες λυσεις.
Εφτασε στα χερια μου ενα fat ps4,με κατεστραμενο δισκο.

Αρχικα θεωρησα φυσικα οτι φταιει ο δισκος,τον οποιο και αλλαξα.

Το μηχανημα ηταν  στην 7.02 οπως φανηκεοταν μου ζητησε  ενημερωση.

Δυστυχως ομως,οταν κατεβασα αρχικα την 7.02,και αργοτερα την τελευταια,η κονσολα εβγαζε  το ιδιο σφαλμα.

Στο safe mode ηταν φωτισμενη μονο η τελευταια επιλογη,για επανεγκατασταση.

Η φωτο ειναι απο το διαδικτυο,οπου 6.51 ειναι 7.02.

Η λυση λοιπον ηταν να κατεβασω το αρχειο ολικης επανεγκαταστασης του fw,και οχι απλα το τελευταιο ( η καποιο αλλο ) firmware.

 

 

 

 

error.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μονος σου ρωτάς μονος σου απαντάς , όταν έχεις κάποιο σφάλμα πάντα το full firmware , αυτό που είναι 1GB περίπου , το μικρό είναι μονο για update όταν όλα είναι μια χαρά

Επεξ/σία από MTX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MTX είπε

μονος σου ρωτάς μονος σου απαντάς , όταν έχεις κάποιο σφάλμα πάντα το full firmware , αυτό που είναι 1GB περίπου , το μικρό είναι μονο για update όταν όλα είναι μια χαρά

Δε ρωτησα καπου,ειδα οτι ειχαν πολλοι το ιδιο προβλημα,αλλα πουθενα δεν ειδα καποιον να λεει για full reinstallation.

Ολοι μεναν στην αλλαγη δισκου/usb flash,hard reset κτλ  κτλ.
Πιστευω αυτο θα βοηθησει καποιον σε μελλοντικη αναζητηση του σφαλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, talibanakos είπε

Δε ρωτησα καπου,ειδα οτι ειχαν πολλοι το ιδιο προβλημα,αλλα πουθενα δεν ειδα καποιον να λεει για full reinstallation.

Ολοι μεναν στην αλλαγη δισκου/usb flash,hard reset κτλ  κτλ.
Πιστευω αυτο θα βοηθησει καποιον σε μελλοντικη αναζητηση του σφαλματος.

μην χαίρεσαι ιδιαιτερα , περίμενε λίγες μέρες για να πανηγυρίσεις , το συγκεκριμένο error και πολλά αλλα σχετίζονται με τον σκληρό δίσκο , αν ο δίσκος έχει θέμα , το γεγονός ότι έκανε rebuild δεν θα σε σώσει μακροπρόθεσμα , πάλι θα σου δημιουργήσει κάποιο error με corrupt files , αν έχεις ένα external κουτί για 2.5 hd , βάλε τον δίσκο μέσα και τρέξε ένα sentinel , να δεις ποσο health έχει , αν έχει 99% και κάτω , θα σου ξανακάνει πρόβλημα σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MTX είπε

μην χαίρεσαι ιδιαιτερα , περίμενε λίγες μέρες για να πανηγυρίσεις , το συγκεκριμένο error και πολλά αλλα σχετίζονται με τον σκληρό δίσκο , αν ο δίσκος έχει θέμα , το γεγονός ότι έκανε rebuild δεν θα σε σώσει μακροπρόθεσμα , πάλι θα σου δημιουργήσει κάποιο error με corrupt files , αν έχεις ένα external κουτί για 2.5 hd , βάλε τον δίσκο μέσα και τρέξε ένα sentinel , να δεις ποσο health έχει , αν έχει 99% και κάτω , θα σου ξανακάνει πρόβλημα σύντομα

Διαβασε καλυτερα τι γραφω.

Επισης,αυτο που λες για το 99% ειναι εντελως ακυρο,αν ηταν ετσι στο χρονο πανω θα θελαν ολοι οι δισκοι αλλαγη.

Μια χαρα δουλευουν μηχανηματα με 80 και 70%,οχι οτι ειναι ιδανικο,αλλα αν δεν εχεις αλλο δισκο,λεφτα για να αλλαξεις δισκο,η αν απλα δεν αξιζει τον κοπο,μια χαρα κανεις τη δουλεια σου.

Στο λαπτοπ που εχω στην κρεβατοκαμαρα συνδεδεμενο στον προτζεκτορα μια χαρα δουλευει και με 20% :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα καινούργιο σχεδόν(αγορασμενο Δεκέμβρη) ps4 pro μου βγάζει error 36329-3,το κάνε πριν καν κλείσει μήνα,κρασαρε σε παιχνίδια και με πέταγε έξω βγάζοντας αυτό το error,αργότερα το κάνε και δεν φαινόταν καθολου στο ιστορικό σφαλμάτων μετά το κάνε και απλά στο menu να ημουν, έκανα rebuild database,initialize με επανεγκατάσταση το λειτουργικό,μηνύματα διέγραψα γιατί κάπου διάβασα ότι μπορεί να παίζει ρόλο αυτό από spammers!Μου το κάνε πάλι χτες χωρίς να με πετάξει από το game αλλά όταν έκλεισα το παιχνίδι κολλαγε στο menu και πήγα στο ιστορικό σφαλμάτων και είδα το error,θα το πάω στο service αναγκαστικά απλά ελπίζω να μου δώσουν από τα καινούργια που είναι αθόρυβα γιατί είχα και απ' τα πρώτα ps4 pro και έκανε σαν αεροπλάνο:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, playtak είπε

Εμένα καινούργιο σχεδόν(αγορασμενο Δεκέμβρη) ps4 pro μου βγάζει error 36329-3

Πακετο,αλλα εδω συζηταμε αλλο error :P
Μιλα στα παιδια εδω,φαινεται να εχουν λυσει το ιδιο θεμα.

 

Να κλειδωσει αν γινεται,για να μεινει καθαρο για μελλοντικες αναζητησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σόρρυ κάπως για το offtopic απλά το είπα μιας και λες για error,ναι το χω δει αυτό το κάνα αλλά δεν λύθηκε,πάντως πολλά προβλήματα σε αυτή τη γενιά κονσολών με τα errors παλιά δεν έβγαζαν τπτ σχεδον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, talibanakos είπε

Διαβασε καλυτερα τι γραφω.

Επισης,αυτο που λες για το 99% ειναι εντελως ακυρο,αν ηταν ετσι στο χρονο πανω θα θελαν ολοι οι δισκοι αλλαγη.

Μια χαρα δουλευουν μηχανηματα με 80 και 70%,οχι οτι ειναι ιδανικο,αλλα αν δεν εχεις αλλο δισκο,λεφτα για να αλλαξεις δισκο,η αν απλα δεν αξιζει τον κοπο,μια χαρα κανεις τη δουλεια σου.

Στο λαπτοπ που εχω στην κρεβατοκαμαρα συνδεδεμενο στον προτζεκτορα μια χαρα δουλευει και με 20% :P

 Nα σου πω εγώ λοιπόν από 25 χρονια εμπειρίας , ένας δίσκος μπορεί να είναι για δέκα χρονια στο 100% health , και από τι στιγμή που θα κατεβει στο 99% , αποκεί και κάτω μπορεί να πάει μέχρι το 0% μέσα σε λίγες μέρες , προσωπικά και 99% τους θεωρώ προβληματικούς  , γιατί δείχνει σημάδι ότι ξεκινάει η φθορά του , υπάρχουν βεβαια και εξαιρέσεις αλλα αυτό γίνετε συνήθως , και αυτό αφορά κύριος δίσκους που έχουνε πάνω λειτουργικό , άμα τον έχεις ως αποθηκευτικό δεύτερο , μπορεί να τον έχεις και χρονια σε αυτή τι κατάσταση και να δουλεύει , εκεί δεν διαφωνώ

17 ώρες πριν, playtak είπε

Εμένα καινούργιο σχεδόν(αγορασμενο Δεκέμβρη) ps4 pro μου βγάζει error 36329-3,το κάνε πριν καν κλείσει μήνα,κρασαρε σε παιχνίδια και με πέταγε έξω βγάζοντας αυτό το error,αργότερα το κάνε και δεν φαινόταν καθολου στο ιστορικό σφαλμάτων μετά το κάνε και απλά στο menu να ημουν, έκανα rebuild database,initialize με επανεγκατάσταση το λειτουργικό,μηνύματα διέγραψα γιατί κάπου διάβασα ότι μπορεί να παίζει ρόλο αυτό από spammers!Μου το κάνε πάλι χτες χωρίς να με πετάξει από το game αλλά όταν έκλεισα το παιχνίδι κολλαγε στο menu και πήγα στο ιστορικό σφαλμάτων και είδα το error,θα το πάω στο service αναγκαστικά απλά ελπίζω να μου δώσουν από τα καινούργια που είναι αθόρυβα γιατί είχα και απ' τα πρώτα ps4 pro και έκανε σαν αεροπλάνο:p

έμπλεξες φιλαράκι , στο service δεν θα πάρεις καινούργιο δυστυχώς , ότι δίνει η sony αντικατάσταση είναι όλα ανακατασκευασμένα , δηλαδή χαλασμένα που είχανε ένα θέμα σαν το δικό σου και επισκευάστηκαν με επιτυχία , μπορεί να πέσεις και σε χειρότερο από το δικό σου , δώσε προσοχή από την αρχή σε μικρό προβλήματα μην τελειώσει η εγγύηση και μετά την έκατσες , έχω προσέξει σε playstation που κάνουνε θόρυβο σαν ηλεκτρική σκούπα , ότι από το εργοστάσιο υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μητρική και δεν επισκευάζεται κιόλας , επίσης κάποιες φορες δεν έχει κάτσει καλά είτε η ψυχτρα είτε η θέρμοαγώγιμη και ζεσταίνεται , και το ps4 του πιτσιρικα μου έκανε αρκετό θόρυβο θα έλεγα  , αλλα εκτος από αυτό δεν είχε άλλο πρόβλημα κανένα , να πω ότι ήτανε το δεύτερο ps4 από αντικατάσταση , μόλις πέρασε η εγγύηση το άνοιξα το καθάρισα του άλλαξα παστα με arctic mx4 , και ο θόρυβος σχεδόν εκμηδενίστηκε , φορτώνει πιο γρήγορα τα loading και δεν έχει και lag στα παιχνίδια μέσα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MTX είπε

Να σου πω εγώ λοιπόν από 25 χρονια εμπειρίας , ένας δίσκος μπορεί να είναι για δέκα χρονια στο 100% health , και από τι στιγμή που θα κατεβει στο 99% , αποκεί και κάτω μπορεί να πάει μέχρι το 0% μέσα σε λίγες μέρες , προσωπικά και 99% τους θεωρώ προβληματικούς  , γιατί δείχνει σημάδι ότι ξεκινάει η φθορά του , υπάρχουν βεβαια και εξαιρέσεις αλλα αυτό γίνετε συνήθως , και αυτό αφορά κύριος δίσκους που έχουνε πάνω λειτουργικό , άμα τον έχεις ως αποθηκευτικό δεύτερο , μπορεί να τον έχεις και χρονια σε αυτή τι κατάσταση και να δουλεύει , εκεί δεν διαφωνώ

 

Συμφωνώ καθώς δούλεψα σε Service και ισχύει. Δίσκος που ήταν 99% πήγαινε για αλλαγή. Για τον υπολογιστή καλός ειναι για κονσόλα ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JohnHacked είπε

Συμφωνώ καθώς δούλεψα σε Service και ισχύει. Δίσκος που ήταν 99% πήγαινε για αλλαγή. Για τον υπολογιστή καλός ειναι για κονσόλα ΟΧΙ.

με 99% health ούτε για υπολογιστή κάνει ούτε για κονσόλα αν θέλεις το μηχάνημα να δουλεύει σωστά , γενικά δεν κάνει πλέον σαν λειτουργικός αυτός ο δίσκος , σαν αποθηκευτικό(δεύτερο) μπορείς να τον αξιοποιήσεις για αρκετό καιρό ακόμα , αλλα ακόμα και αυτό δεν είναι σίγουρο , γιατί μπορεί σε μια εβδομάδα να καταρρεύσει από 99 στο 0 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως 2 χρόνια που δούλευα σε μαγαζί επισκευών τους αλλάζαμε μόνο αν ήταν κάτω από 85-90%. Ότι ήταν 99% τα αφήναμε, πρόβλημα δεν συναντήσαμε ποτέ, προσωπικά το θεωρώ κάπως υπερβολικό μόλις πέσει στο 99% να αλλάξω το δίσκο μου (για pc κυρίως, σε κονσόλες δεν ξέρω τι παίζει).

Να αναφέρω (λογικά θα έχει τύχει και σε εσάς) ότι μου έχει τύχει δίσκος με 100% υγεία αλλά στην εγκατάσταση των Windows πάντα κόλλαγε στο ίδιο σημείο, αλλάξαμε δίσκο και όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουν πολλα ρολο.Σε δικη μου περιπτωση εχω δισκο με 52% υγεια  του πινω το αιμα καθημερινα και ειναι λειτουργικοτατος.Ειχα και δισκο με 95% υγεια και τον πεταξα.Σερνοτανε και εκανε μια ωρα να αντιγραψει ενα αρχειο μικρου μεγεθους.Στο ps3 μου εχω δισκο με υγεια 99% και δουλευει η κονσολα μια χαρα.Ειναι χακαρισμενη και παιζει τα παιχνιδια απο τον σκληρο χωρις κολληματα και αλλα περιεργα.Και στον υπολογιστη που εχω στην δουλεια ο δισκος εναι στο 99% εδω και χρονια.Δεν εχει πεσει καθολου και ειναι λειτουργικοτατος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...