Προς το περιεχόμενο

Scammer (πιθανόν) και εμπλοκή FBI, θέλω την γνώμη σας!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, κάποιος ενδιαφέρθηκε απο εξωτερικό για κάτι πράγματα που πουλάω και είπε ότι θα πληρώσει full price και οτι τα θέλει γρήγορα λόγο του οτι έχει την αδερφή του άρρωστη και οτι θα επικοινωνήσει αυτός με τον μεταφορέα του. Δεκτό του λέω να με πληρώσεις με PayPal μιας και δεν έχω ακόμα τραπεζικό λογαριασμό για να περάσουν και οι ανάλογοι φόροι.

Εκεί ξεκινάει το κακό.

Μου λέει οτι πρέπει να του κάνω deposit 200 ευρώ για να πάρω όλο το ποσό μέσω moneygram, του απαντάω όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η PayPal μπορεί να κινηθεί νομικά ακόμα και εάν γίνει βλακεία με το πακέτο για να έχω και εγώ το κεφάλι μου ήσυχο και αυτός για θέματα scam. Η ίδια λούπα να του εξηγώ ότι δεν συμφωνώ να γίνει με αυτόν τον τρόπο συνεχίζει για 6-7 email, εν τέλη "συμφωνεί" να γίνει με τον δικό μου τρόπο και του κάνω request μέσω PayPal όλο το ποσό που ζητάω για τα προϊόντα για να μην μπλέκω με moneygram και ιστορίες. Λέω οτι περιμένω να εμφανιστεί το καινούργιο balance και ότι μέχρι τότε θα ήθελα την διεύθυνση του για να ξεκινήσω την αποστολή με το που δώ οτι έχουν έρθει τα χρήματα. Έρχεται email απο υποτίθεται τα δικηγορικά γραφεία της UBS και την μεταφορική EMS transit ότι ο "χρήστης" έχει κάνει την μεταφορά των 700 ευρώ (500 τα δικά μου ως πλήρες ποσό και 200 το deposit δηλαδή ότι θα πάρω τα 200 ευρώ πίσω και οτι τα βάζω για την "ασφάλιση") και ότι θέλει το deposit 200 ευρώ για να αφήσει η PayPal όλο το ποσό για να είμαστε "ασφαλείς" και οι δύο, και ότι η το αίτημα των χρημάτων απο εκείνη την στιγμή είναι μη-αναστρέψιμο και ότι πρέπει να πληρώσω οπωσδήποτε αλλιώς θα αναφερθεί στο FBI. Προφανώς και αρνήθηκα μιάς και προανέφερα ότι δεν είμαι άνετα με αυτόν τον τρόπο πληρωμής και ότι ακυρώνω το αίτημα πληρωμής μου μέσω PayPal. Ο τυπάς αρχίζει τα Caps μου λέει οτι πρέπει να τα βάλω τώρα γιατί θα χάσει τα λεφτά του και τα σχετικά.

Και λέω εγώ τώρα.

Έχει κανείς καμία τέτοια εμπειρία? Τι γίνεται? Εφόσον δεν δέχτηκα να γίνει η ανταλλαγή με τον τρόπο του εξ'αρχής μπορώ να μπλέξω νομικά ή είναι απλώς scam? Εφόσον ακύρωσα το αίτημα και το transaction σαν ID δεν παίρνει τα χρήματα του πίσω? Εάν προφανώς είναι αληθινό όλο αυτό. 😂😂

Edit: Το email της UBS μου φάνηκε sketchy μιας και περιέχει GIFS το ίδιο και η "απόδειξη" της PayPal δεν μου ήταν legit. Να τονίσω επίσης τα μηνύματα των εταιριών αντίστοιχα είχαν ερωτηματικά στο τέλος και αυτό μου φάνηκε επίσης περίεργο μιάς και τα μηνύματα του τυπά είχαν στο τέλος ερωτηματικό.

Edit 2: Προσπάθησα να μιλήσω με το προσωπικό email του τυπά και μου ήρθε μήνυμα απο google ότι ο λογαριασμός του είναι disabled. 😂

Προσωπικά μου φαίνεται για έναν διαβασμένο scammer αλλά θα ήθελα να ξέρω εάν έχετε δικές εμπειρίες και πως το αντιμετωπίσατε και τι πιστεύετε για την κατάσταση.

 

EMS transit: [email protected]

(Αφήνω αυτό το email εδώ μιας και πιστέυω οτι μια μεταφορική δουλέυει με δικό της prefix και όχι με κάποια διεύθυνση Gmail.)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 minute ago, Ukforthemoment said:

Ελεος ρε παιδιά!!!Απάτη απο εδώ μεχρι την Νιγηρία είναι!

Σου έχει τύχει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το   οτι   ασχοληθηκες   και   μονο   τζαμπα   κοπος....

Μακρυα   οπως  ο  διαλος   απ  το  λιβανι....

Χαρακτηριστικη   περιπτωση   νιγηριανης   απατης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιαννης Μουσιαρης είπε

Σου έχει τύχει κάτι τέτοιο?

Αμα  σου  τυχει   ειναι  ηδη   αργα....

Μια   ερευνα   στο   google   αρκει.

Επισης   το   fbi   του  τιτλου   ειναι   εντελως   ακυρο....

Σιγα   μην  ασχοληθουνε   με   καθε   λογης   απατεωνισκο....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Γιαννης Μουσιαρης είπε

Προσωπικά μου φαίνεται για έναν διαβασμένο scammer

Σιγά που είναι διαβασμένος.

Ένας συνηθισμένος scammer είναι που ακολουθεί την πεπατημένη και ψάχνει αδιάβαστο κορόιδο.

Ασχολήσου μόνο αν έχεις χρόνο για χάσιμο και τρολάρισμα.

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σίγουρα εδοποιηθεί το FBI, η CIA, η NSA και η YMCA.

Έχε το νου σου για drone της USAF πάνω από το σπίτι σου και μη σου πω καμιά καταδρομική τύπου Operation Neptune Spear ή Operation Thunderbolt. Μακριά από μαυρες μερσεντές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 minutes ago, turbat0s said:

Σιγά που είναι διαβασμένος.

Ένας συνηθισμένος scammer είναι που ακολουθεί την πεπατημένη και ψάχνει αδιάβαστο κορόιδο.

Ασχολήσου μόνο αν έχεις χρόνο για χάσιμο και τρολάρισμα.

Θα το είχα κάνει σίγουρα απλά έφαγε ο λογαριασμός του disable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 minutes ago, mclein² said:

200 ευρω για να σου πω τι να κανεις.

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Γιαννης Μουσιαρης είπε

Σου έχει τύχει κάτι τέτοιο?

Να προσπαθούν να με κοροιδέψουν;Πολλές φορές.

Να φοβάμαι ότι θα έρθει το FBI;Έλεος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ασχολείσαι με μικροποσά.. Εμένα σήμερα μου έστειλε μαιλ ο Warren Buffett να μου δώσει 1,7 εκατομμύρια. Με ένα μικρο αντίτιμο να στο προωθήσω να κανονίσετε τα διαδικαστικά  🙂

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Adrian είπε

Μην ασχολείσαι με μικροποσά.. Εμένα σήμερα μου έστειλε μαιλ ο Warren Buffett να μου δώσει 1,7 εκατομμύρια. Με ένα μικρο αντίτιμο να στο προωθήσω να κανονίσετε τα διαδικαστικά  🙂

Ψιλικατζης....:D

Εμενα   μου   εστειλε   η  μικροτερη   συζυγος   του   κανταφι   που  εχει   κρυμενα   20Μ$  και   οταν  της   ζητησα   γυμνες   φωτο   για   επαληθευση   μου 

εστειλε   2   αλλα   ντυμενη....

Γι  αυτο   και  δεν  προχωρησα  στο   ντηλ.....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...