Προς το περιεχόμενο

Sound BlasterX G5 (B-Stock) €50 / €60 με μεταφορικα απο creative.com


Jorvik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Το ποστ αυτό με έκανε να το πάρω. Αν είναι έτσι τα πράγματα, είναι όντως κλοπή μιας και σε αυτά τα χρήματα θα έπαιρνε κάποιος ένα π.χ flip 5.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! 

Το ίδιο έπαθα κι εγώ!

Να σαι καλά godjet!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει καμιά διαφορά σε σχέση με τις on-board sound blaster ? Βλέποντας τα specs είναι ακριβώς τα ίδια με την on-board μου, 120dB DNR, 192 kHz/24-bit.

Αναφορά σε κείμενο

Creative® Sound Core 3D chip
2 x JRC NJM2114 and 1 x TI Burr Brown® OPA2134 operational amplifiers
Support for Sound Blaster ZxRi
High Definition Audio
2/5.1-channel
Support for S/PDIF Out

  

Στις 22/5/2020 στις 3:13 ΜΜ, Hardware Busters είπε

παιδιά εγώ είδα τεράστια διαφορά με την G6 σε σχέση με την ενσωματωμένη (στη μητρική). Την έχω δοκιμάσει πριν από καιρό στο κανάλι (αλλά και για το insomnia). Έχω μετρήσεις Distortion κτλ για όποιον ενδιαφέρεται. 

 

Ποια mobo έχεις ?

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Asus ROG είχα εκείνο το διάστημα. Δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο γιατί την έχω αλλάξει καιρό τώρα. Η μεγάλη αλλαγή όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω ειναι σε ακουστικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες Fiio E10k Olympus ( 49€ τελική refubrished ) vs Creative G5; Η πρώτη είναι plug and play λύση χωρίς drivers ξέρω κατά τα άλλα δεν έχω ιδέα περί ήχου

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nikos032 είπε

Υπάρχει καμιά διαφορά σε σχέση με τις on-board sound blaster ? Βλέποντας τα specs είναι ακριβώς τα ίδια με την on-board μου, 120dB DNR, 192 kHz/24-bit.

  

Ποια mobo έχεις ?

Με τη συγκεκριμένη μητρική ίσως να μην υπάρχει σημαντική διαφορά, γιατί φαίνεται να έχει dedicated headphone amp. Είναι λίγο ασαφή τα specs.

Γενικά οι καλές μητρικές έχουν πραγματικό SINAD(λόγος σήματος προς παραμόρφωση και θόρυβο) κοντά στα 90db. Η G6 κοντά στα 110db. Αυτό όμως έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Μάγκες Fiio E10k Olympus ( 49€ τελική refubrished ) vs Creative G5; Η πρώτη είναι plug and play λύση χωρίς drivers ξέρω κατά τα άλλα δεν έχω ιδέα περί ήχου

G5/6 λειτουργούν και σαν ενισχυτές ακουστικών(χωρίς software) με ειδικό καλώδιο που παίρνει ρεύμα από τοίχο ή ακόμα και με σύνδεση σε οποιοδήποτε μηχάνημα έχει θύρες usb με δυνατότητα τροφοδοσίας. Επίσης έχουν ανώτερο amp section από το Ε10 σε ένταση και ποιότητα. Η G6 σε ποιότητα πάνω σε ακουστικά που απαιτούν ρεύμα(π.χ. AKG K712) και η G5 σε ένταση πάνω σε ακουστικά που θέλουν τάση(200 Ohm και πάνω).

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

G6 σε ποιότητα πάνω σε ακουστικά που απαιτούν ρεύμα(π.χ. AKG K712) και η G5 σε ένταση πάνω σε ακουστικά που θέλουν τάση(200 Ohm και πάνω).

Παρήγγειλα και εγώ την G6. Υπάρχουν δύο ζευγάρια ακουστικών. Τα AKG 272K και τα Razer Kraken Pro V2. Νομίζεις πως θα χρειαστώ κάποια άλλα; Κυρίως για παιχνίδια τα θέλω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Με τη συγκεκριμένη μητρική ίσως να μην υπάρχει σημαντική διαφορά, γιατί φαίνεται να έχει dedicated headphone amp. Είναι λίγο ασαφή τα specs.

Γενικά οι καλές μητρικές έχουν πραγματικό SINAD(λόγος σήματος προς παραμόρφωση και θόρυβο) κοντά στα 90db. Η G6 κοντά στα 110db. Αυτό όμως έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

G5/6 λειτουργούν και σαν ενισχυτές ακουστικών(χωρίς software) με ειδικό καλώδιο που παίρνει ρεύμα από τοίχο ή ακόμα και με σύνδεση σε οποιοδήποτε μηχάνημα έχει θύρες usb με δυνατότητα τροφοδοσίας. Επίσης έχουν ανώτερο amp section από το Ε10 σε ένταση και ποιότητα. Η G6 σε ποιότητα πάνω σε ακουστικά που απαιτούν ρεύμα(π.χ. AKG K712) και η G5 σε ένταση πάνω σε ακουστικά που θέλουν τάση(200 Ohm και πάνω).

Με λίγα λόγια καλά έκανα που έχω παραγγείλει τα DT 990 PRO για να ολοκληρωθεί το έγκλημα με την g5?

Επεξ/σία από Themos3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Themos3 είπε

Με λίγα λόγια καλά έκανα που έχω παραγγείλει τα DT 990 PRO για να ολοκληρωθεί το έγκλημα με την g5?

πηρα προσφατα τα dt 770, αν και κλειστα εχω παρατηρησει διαφορες στον ηχο σε σχεση με τα ακουστικα 30ρικου που ειχα.( με χρηση της onboard καρτας του λαπτοπ).

υποθετω με μια καλη εξωτερικη σαν την g5/g6 θα δεις σημαντικες διαφορες, θα ταν καλυτερο αν ειχες την δυνατοτητα να τα ακουσεις πρωτα με την καρτα ηχου γιατι υπαρχει η περιπτωση να μην μπορεις να αντιληφθεις την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 10€ μεταφορικά "σκοτώνουν" κάπως την προσφορά ρε γαμώτο.

Καλύτερα να πάρει κανείς και κάποια ακουστικά πχ. στα 20€ για να πιάσεις τα 70€, παρά να ξοδέψεις τα μισά για την αποστολή.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godjet είπε

Πρέπει να τα σπάει..αλλά θα  εμποδίζει στην φορητότητα 

Θα κρατηθώ και αν υπάρχει και τον άλλο μήνα σε αυτή την τιμή, θα το χτυπήσω. Δεν επηρεάζει φορητότητα, καθώς τη βάση-γούφερ-φορτιστή την θέλεις για το χώρο σου.

Όταν θέλεις φορητότητα, κουβαλάς σκέτο το iRoar. Πάντως πολύ τα γουστάρω αυτά τα αξεσουάρ που βγάζουν κάποιες εταιρείες για να μεγαλώσουν το hype για τα προϊόντα τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, unforgiven είπε

Παρήγγειλα και εγώ την G6. Υπάρχουν δύο ζευγάρια ακουστικών. Τα AKG 272K και τα Razer Kraken Pro V2. Νομίζεις πως θα χρειαστώ κάποια άλλα; Κυρίως για παιχνίδια τα θέλω.

Τα καλύτερα ακουστικά για gaming γύρω από τα ~100€, με βάση την εμπειρία μου, είναι τα 990pro σε όρους άνεσης και ποσότητας μπάσου λόγω ημιανοικτού design. Τα AKG K612pro σε συνολική ποιότητα ήχου και soundstage. Κορυφή για immersive και competitive gaming. Με κάποια ισοστάθμιση όμως πρώτα και λίγο padding(ένα πανάκι π.χ.) κάτω/γύρω από την κάπως σκληρή στέκα τους. 

Τα K272 HD δεν τα έχω ακούσει. Κάτι παρόμοια της ίδιας σειράς(K HD) που άκουσα σε μια έκθεση δεν μου άρεσαν αφού ήταν αρκετά αλλοιωμένα τονικά. Από τις μετρήσεις του innerfidelity τα 272 φαίνονται ΟΚ. Τα razer είναι "βάλτος" και δεν σηκώνουν ιδιαίτερη βελτίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο ψάξιμο για στο site της creative και προσπαθώ να δω αν καταλήξω στην G5 ή την G6. Έχω ακουστικά τα Hyperx cloud flight,ποια θα μου δώσει καλύτερα αποτελέσματα (όταν θα τα έχω ενσύρματα);

Επίσης βλέπω και το iroar.. έχω ήδη την Creative stage 2.1.

Ποιο είναι πιο δυνατό σε μουσική; Η ηχόμπαρα stage ή το iroar;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιάζεται κάποιος ποιο από τα 2 ακούγεται δυνατότερα/ποιοτικότερα;

α)iroar

b)stage 2.1

ξέρω είναι διαφορετικά,αλλά ναι,δεν μπορώ να τη βρω τη πληροφορία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...