Προς το περιεχόμενο

Sound BlasterX G5 (B-Stock) €50 / €60 με μεταφορικα απο creative.com


Jorvik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, rosspy είπε

αν ξερεις καποιος ας βοηθησει...

συνδεω το pc( z170i) απο το δωματιο στον ενισχυτη(σχετικα παλιο του 2013) στο σαλονι απευθειας με hdmi 

εχω 5.1 klipsch για ταινιες κ 2 κολωνες για μουσικη

θα μου χρησιμευσει καπου κατι τετοιο σε αναβαθμιση ηχου ή οχι?

Σε τρώει η τσέπη σου εσένα! Το υπάρχον set up είναι για ταινίες, σε προβολή ταινιών δε θα αλλάξει κάτι. Εάν όμως θες να αναβαθμίσεις το κομμάτι της μουσικής θα μπορούσες. Ένα USB ή οπτική αν έχει η μητρική σου στη G6 που θα εχεις ακουμπισμένη στον ενισχυτή. Από τη G6 ένα καλώδιο 3,5mm σε RCA πάνω στον ενισχυτή σε κάποια είσοδο (cd, dvd, dtv etc.) Έτσι βελτιώνεις πολύ τη πηγή stereo του ενισχυτή σου, αλλά μετά χρειάζεσαι είτε FLAC αρχεια μουσικής είτε συνδρομή στο TIDAL HIFI για να εχει νόημα όλο αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, beamex είπε

Σε τρώει η τσέπη σου εσένα! Το υπάρχον set up είναι για ταινίες, σε προβολή ταινιών δε θα αλλάξει κάτι. Εάν όμως θες να αναβαθμίσεις το κομμάτι της μουσικής θα μπορούσες. Ένα USB ή οπτική αν έχει η μητρική σου στη G6 που θα εχεις ακουμπισμένη στον ενισχυτή. Από τη G6 ένα καλώδιο 3,5mm σε RCA πάνω στον ενισχυτή σε κάποια είσοδο (cd, dvd, dtv etc.) Έτσι βελτιώνεις πολύ τη πηγή stereo του ενισχυτή σου, αλλά μετά χρειάζεσαι είτε FLAC αρχεια μουσικής είτε συνδρομή στο TIDAL HIFI για να εχει νόημα όλο αυτό...

χαχαχαχα🤣🤣🤣🤣νταξ...το κτλβ...θα κατσω στα 🍳 μου....

ας τιμησω το σημερινο βραδακι τον Ενιο📯🎺🎷

καλο βραδυ κ σε ευχαριστω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "πρόβλημα" με την b60 που έχω εγκαταστήσει στο PC είναι ότι δυναμώνει τόσο τον ήχο που δεν μπορείς να βάλεις την ένταση πάνω από 20/100 στα windows. Πρακτικά το βάζω μεταξύ 6 και 14.

 

Έχω ακουστικά υα Kraken Hermes και HyperX Cloud 

 

Από αναβάθμιση ποιότητας ήχου και παραμετροποιηση είναι αλλού. Έχει προφίλ ήχου για είδη μουσικής ταινιών ακόμη και για συγκεκριμένα games. Και ωραίο surround ήχο, λιγότερο χρωματισμένο από τον 7.1 της Razer.

Επεξ/σία από Krepalidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μάγκες αν τα χρησιμοποιήσω για χρήση αποκλειστικά με 32Ω ακουστικά τύπου ψείρες θα ειναι υπερβολική αγορά?

Ψάχνω κάτι σαν το συγκεκριμένο ώστε:

α) να ακούω μουσική στο κινητο καθως αυτο δε μπορει να οδηγησει καλα κατι xiaomi earphones που εχω με αποτέλεσμα να τα έχω τέρμα στο 100% -και παλι δεν προσφέρει ούτε στο ελάχιστο ικανοποιητικό αποτέλεσμα

β)  επισης θα αξιοποιηθεί πάνω σε ενα tv box android

γ) και φυσικα στο pc (οκ ειναι λιγο πιο δυνατα σε ενταση* λογω της ALC1220** εκεί - αλλα και παλι πρεπει να ανεβω στα 85%+ σε ένταση )

*δεν ειμαι κουφος :P

**ναι είναι σωστά περασμένοι οι drivers κτλπ

Υ.Γ. αν είναι εκτός θέματος αρκετά το παρών ποστ, θα το μεταφέρω αργότερα σε καθαρό νέο θέμα στη hardware κατηγορία, εκτός των προσφορών

Την κάρτα αυτή την αγοράζεις είτε γιατί θες να οδηγήσεις δύσκολα ακουστικά είτε γιατί θες να αναβαθμίσεις την ποιότητα του ήχου είτε και για τα δύο.. 32ωμ ακουστικά δεν ακούγονται δύσκολα να οδηγηθούν.. αν τη θες μόνο για αυτό δεν ξέρω αν αξίζει. Ίσως να το έψαχνες πρώτα μέσω software να ανεβάσεις την ένταση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, beamex είπε

Την κάρτα αυτή την αγοράζεις είτε γιατί θες να οδηγήσεις δύσκολα ακουστικά είτε γιατί θες να αναβαθμίσεις την ποιότητα του ήχου είτε και για τα δύο.. 32ωμ ακουστικά δεν ακούγονται δύσκολα να οδηγηθούν.. αν τη θες μόνο για αυτό δεν ξέρω αν αξίζει. Ίσως να το έψαχνες πρώτα μέσω software να ανεβάσεις την ένταση.. 

Ίσως επειδή είναι ψείρες έχουν άλλες απαιτήσεις πάντως στο κινητό τα έχω στο 100% , στο pc αντίστοιχα δίνουν στο 90% την ίδια ένταση. Ίσως κρίνεται αναγκαία αγορά. Ίσως μόλις γίνει διαθέσιμο το τσιμπήσω και το κρατάω μήπως παράλληλα αγοράσω και κάποιο ποιοτικό headset

 

*software/drivers διαφορετικούς έχω δοκιμάσει με κανένα τρόπο δεν άλλαξε κάτι

αυτά έχω τώρα:

https://www.skroutz.gr/s/15976623/Xiaomi-Mi-In-Ear-Headphones-Pro-2-Μαύρο.html

https://www.thephonograph.net/xiaomi-mi-in-ear-headphones-pro-2-quantie-2-qtej03jy-review/

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2020 στις 12:38 ΠΜ, 7nisiotis είπε

Μάγκες αν τα χρησιμοποιήσω για χρήση αποκλειστικά με 32Ω ακουστικά τύπου ψείρες θα ειναι υπερβολική αγορά?

Όταν η κάρτα ήχου κοστίζει 4 φορές περισσότερο από τα ακουστικά τότε συνήθως ο αγοραστής έχει λάθος προτεραιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dimath είπε

Όταν η κάρτα ήχου κοστίζει 4 φορές περισσότερο από τα ακουστικά τότε συνήθως ο αγοραστής έχει λάθος προτεραιότητες.

Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις στο θέμα

Τελικά μάλλον κάτι τέτοιο χρειάζομαι εφόσον θέλω και για κινητό/tv box 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...