Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η πώληση των 10ης γενιάς επεξεργαστών Intel Core για desktop PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι και να τραγουδάτε οι φανατικοί της AMD όποιος έχει τα φράγκα σε intel πήγαινε θα πάει και θα πηγαίνει για πάντα. 

Βασικά όποιος θέλει σταθερότητα έλλειψη προβλημάτων κλπ κλπ κλπ κλπ και δεν έχει τα φράγκα θα πάει σε μικρούς επεξεργαστές τις ιντελ η σε μια γενιά πίσω και αυτοί που έχουν φράγκα και τα θέλουν όλα θα πάνε στους μεγάλους και ακριβούς. 

Πάνω από όλα ποιότητα ασφάλεια και αίσθηση ότι δεν έχεις πετάξει τα λεφτά σου. Δίχως κόλπα δίχως σκέψη ότι μπορεί κάτι να στραβωσει. 

Intel = εγγύηση. 

  • Like 4
  • Confused 12
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με 160 ευρουλακια παίρνεις i3-10320 και κανεις τι δουλίτσα σου άψογα , σε επιδόσεις σύμφωνα με τα benchmark cpu test θα είναι καλύτερος από i7 7700k, ο οποιος ακόμα στέκεται παρα πολύ δυνατά σε ότι και να του τρέξεις , άρα έχουμε και λέμε 160 περίπου ο cpu 65w + μαμά cooler , συν 100-120 μια B560 καλή μητρική , και 70 ευρώ για 16 GB ram , με περίπου 330-350 ευρώ φτιάχνεις καινούργιο σετάκι βόμβα για gaming , και αυτομάτως σημαίνει ότι κάτι κατωτερα μεταχειρισμένα που πουλάνε γύρω στα 250-300 ευρώ στο forum αυτομάτως ψόφησαν και πάνε μισό τιμής

Επεξ/σία από MTX
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Ότι και να τραγουδάτε οι φανατικοί της AMD όποιος έχει τα φράγκα σε intel πήγαινε θα πάει και θα πηγαίνει για πάντα. 

Βασικά όποιος θέλει σταθερότητα έλλειψη προβλημάτων κλπ κλπ κλπ κλπ και δεν έχει τα φράγκα θα πάει σε μικρούς επεξεργαστές τις ιντελ η σε μια γενιά πίσω και αυτοί που έχουν φράγκα και τα θέλουν όλα θα πάνε στους μεγάλους και ακριβούς. 

Πάνω από όλα ποιότητα ασφάλεια και αίσθηση ότι δεν έχεις πετάξει τα λεφτά σου. Δίχως κόλπα δίχως σκέψη ότι μπορεί κάτι να στραβωσει. 

Intel = εγγύηση. 

Μου θυμισες οτι λενε fanboys της apple..😂😂😂😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρούμε ορθά αυτή την φορά ότι ο kf είναι φθηνότερος από τον k λόγω της έλλειψης iGPU, όχι όπως έγινε με την 9η γενιά που οι τιμές ήταν ίδιες και έσπευσε ο απλός κόσμος να αγοράσει τον πρώτο νομίζοντας ότι θα είναι πιο δροσερός..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, MTX είπε

με 160 ευρουλακια παίρνεις i3-10320 και κανεις τι δουλίτσα σου άψογα , σε επιδόσεις σύμφωνα με τα benchmark cpu test θα είναι καλύτερος από i7 7700k, ο οποιος ακόμα στέκεται παρα πολύ δυνατά σε ότι και να του τρέξεις , άρα έχουμε και λέμε 160 περίπου ο cpu 65w + μαμά cooler , συν 100-120 μια B560 καλή μητρική , και 70 ευρώ για 16 GB ram , με περίπου 330-350 ευρώ φτιάχνεις καινούργιο σετάκι βόμβα για gaming , και αυτομάτως σημαίνει ότι κάτι κατωτερα μεταχειρισμένα που πουλάνε γύρω στα 250-300 ευρώ στο forum αυτομάτως ψόφησαν και πάνε μισό τιμής

Συγγνώμη αλλά οταν με 160 ευρώ υπάρχει ο ryzen 3600 δε μπορώ να σκεφτώ κανέναν i3...  Πόσο μαλλον σε λίγο καιρό που θα πέσει στα 120 λόγω έλευσης του ryzen 4600

  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maou1991 είπε

345 ευρώ ο 10600k???!!!

Λέγαμε μακάρι η intel δώσει επιδόσεις i7 8700κ στον επερχόμενο i5, αλλά τελικά έδωσε τιμή i7 σε i5..!!

Καταντήσαμε να θέλουμε 500 ευρώ απλά για έναν επεξεργαστή intel της προκοπής και μια αξιοπρεπή μητρική. 

Καλά για τα σκουπίδια τους i3 ούτε καν θα ανεφερθώ....

ρε φιλαράκι σου έδωσε επίδοσης 7700k στον i3 10320 με 150 ευρώ και cooler μαζί , τι παραπάνω θέλεις , σιγά τι διαφορα που έχει ο 7700k με τον 8700k και τον 9600k , μιλάμε για διαφορες το πολύ 5-10% αν δεν κάτσεις να τους ξεζουμίσεις σε OC

  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φίλοι με τους amd μου θυμίζουν τότε το 95 που ήμουν εθνική οδό με ένα 318is 200 χλμ και έτρωγα μπανανες κ έσκαγε uno turbo προφυλακτήρα,με πέρναγε και στο μισό χιλιόμετρο έκανε δεξιά κ έκοβε ταχύτητα μη σπάσει μοτέρ ή σπόνδυλο.Πιστόλι το uno δε λέω αλλα η "καβάλα" της intel εεε του bmw δεν υπάρχει!

Intel=καβάλα*

*να πηγαίνεις με 200 κ να τρώς μπανάνες.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, maou1991 είπε

Συγγνώμη αλλά οταν με 160 ευρώ υπάρχει ο ryzen 3600 δε μπορώ να σκεφτώ κανέναν i3...  Πόσο μαλλον σε λίγο καιρό που θα πέσει στα 120 λόγω έλευσης του ryzen 4600

όταν πέσει στείλε μου μήνυμα να πάω να πάρω 20 κομμάτια για το net μου , όταν και αν και άμα και θα έλεγε και ο Παπανδρέου , όταν η intel έχει τέτοιες τιμές γιατί να ξεφτιλίσει τα προϊόντα τις η AMD και στα 150 μια χαρά είναι και φεύγει αέρα , έλλειψη έχει στην αγορά , μην ακριβύνει κιόλας πρόσεχε 

* το παιχνίδι για 1080p gaming και σχετικά καλο build θα παιχτεί για μένα ανάμεσα σε 3300x και 10320 , δεν χρειάζεσαι πιο δυνατό μηχάνημα

Επεξ/σία από MTX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά αυτοί δεν σταματάνε το άρμεγμα, ο πιο φτηνός celeron 42$ και ο πιο ακριβός pentium που είναι ίδιο chip με ανεβασμένα ρολόγια 86$....... α ξέχασα βάλανε λίγο καλύτερη igpu που δεν χρησιμοποιεί κανένας για gaming έτσι και αλλιώς :D  ρε σεις τόσο πουλάει η amd τους τετραπύρηνους και με 105 παίρνεις 6πύρηνο με 12threads!

βάλτε μυαλό γιατί πέρα απο τα fanboys δεν θα ξαναπουλήσετε στο μέλλον, ακόμα και η apple το γυρνάει σε δικούς της CPU με σας!

 

  

42 λεπτά πριν, gvourv είπε

Οι φίλοι με τους amd μου θυμίζουν τότε το 95 που ήμουν εθνική οδό με ένα 318is 200 χλμ και έτρωγα μπανανες κ έσκαγε uno turbo προφυλακτήρα,με πέρναγε και στο μισό χιλιόμετρο έκανε δεξιά κ έκοβε ταχύτητα μη σπάσει μοτέρ ή σπόνδυλο.Πιστόλι το uno δε λέω αλλα η "καβάλα" της intel εεε του bmw δεν υπάρχει!

Intel=καβάλα*

*να πηγαίνεις με 200 κ να τρώς μπανάνες.

ναι μόνο που το uno είναι η intel με τις πάστες, με τις ψύκτρες κάκιστης ποιότητας που χαλάνε τα κλιψ για πλάκα κλπ, πήρα πρώτη φορά amd επεξεργαστή τον ryzen 2200g (απο I5 που κάηκε) και το επίπεδο της ποιότητας μου φαίνεται πολύ ανώτερο!

  

45 λεπτά πριν, MTX είπε

ρε φιλαράκι σου έδωσε επίδοσης 7700k στον i3 10320 με 150 ευρώ και cooler μαζί , τι παραπάνω θέλεις , σιγά τι διαφορα που έχει ο 7700k με τον 8700k και τον 9600k , μιλάμε για διαφορες το πολύ 5-10% αν δεν κάτσεις να τους ξεζουμίσεις σε OC

150 ευρώ δεν είναι στραγάλια και για τετραπύρηνο είναι πολλά για τα σημερινά δεδομένα με τόσα παίρνεις 3600 με 50% πάνω δύναμη!

Αν δεν το έχετε καταλάβει η τεχνολογία προχώρησε , αν θέλετε καθίστε να κάνετε παρέα στην ιντελα 

και για να καταλάβεις τι παίζει με την Intel δεν ξέρω αν θυμάσαι η είσαι μικρός και δεν τα πρόλαβες λίγο πριν τους FX που θα έβγαιναν τα τέρατα με τους 8 πυρήνες και θα σκίζαν την intel, είχαν πέσει οι τιμές και εγώ ρίσκαρα και πήρα κάπου 160 τον I5 2400 και λεω άμα βγει κάτι καλύτερο οκ εγώ να κάνω την δουλειά μου θέλω ας το τολμήσω........ και λίγο καιρό μετά κάτι μήνες βγαίνουν οι τοστιέρες FX που απέδιδαν χειρώτερα και απο τους 6c phenom σε κάποιες περιπτώσεις και βλέπεις την intel τσαααααακ 200+ ευρώ ο επεξεργαστής που είχα πάρει 160!!!! και όχι απο κανένα σκρουτζομάγαζο αν θυμάμαι καλά πλαίσιο, και σχεδόν μια δεκαετία μετά σου λέει πάλι στα ίδια λεφτά 4c θα πάρεις σε αυτά τα λεφτά, όχι ρε φίλε άλλο κάρβουνο ήμαρτον μια δεκαετία είναι μεγάλο διάστημα........

 

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, loukoumakos είπε

i5 10600k στα ποσαααα ? 345Ε στην ελληνική αγορά ? Παίρνω ryzen 5 3600x 190E και μου μένουν κάμποσα λεφτά στην τσέπη να αγοράσω άλλα πράγματα για το pc, και ναι οκ θα έχω μια απώλεια 7-9 fps αλλά χαλάλι  για τόσο μεγάλη διαφορά .  κρίμα ιντελ δεν βαζεις μυαλό τελικά  και όσο σκέφτομαι ότι αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός ακόμα θα πούλαγες 4 cores 8 threads επεξεργαστές και μπορεί να λέω και πολλά τι να λεμέ σε 3-4 γενιές και οταν ξεμπερδέψετε με τα 14+++++++ nm τα ξαναλέμε !  

Ακριβώς! Και εγώ περίμενα να δω τις τιμές τους και απογοητεύτικα.. 

Αλλα έστω, να δεχτώ τις υψηλές τιμές και τη "δωρεάν" θέρμανση το χειμώνα..

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται εταιρία κολοσσός μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας να βγάζει στην αγορά προϊόν με κενά ασφαλειας στο hardware, το οποιο δεν διορθώνεται με κάποιο firmware (άσχετα αν πρέπει να είναι στο χώρο σου ο άλλος για να σου κάνει ζημιά). 


Είχα intel από αρχές του 2000 
(Willamette) και θυμάμαι όταν βγήκαν μετά οι Prescott μου είχαν  χτυπήσει άσχημα οι διαφορές στην θερμοκρασία, αλλά όπως πολύ σωστά είπε και συμφορουμίτης, ίσως αυτό να ήταν και το έναυσμα για aftermarket ψύξη.
Όσο θαυμάζω την intel για την σταθερότητα στους drivers και το plug and play στο hardware αλλο τόσο με εκνευρίζει η amd στα λογισμικά της, αλλα μεχρι εκεί. 

Προσωπικά δεν είμαι fanboy, σαν καταναλωτής όποια εταιρία με καλύπτει περισσότερο και τα τελευταία χρόνια η amd σε αυτό τα παει καλύτερα.

Επεξ/σία από Georgz
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για την θερμική συμπεριφορά λένε ότι τα πάει καλά άσχετα με την αυξημένη κατανάλωση

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις πάρει χαμπάρι η ΔΕΗ ότι ο 10core φτάνει 320 watt στο prime θα τους αγοράσει όλους για να τους κάνει δωρεά για αυτό τρέξτε όσο προλαβαίνετε και σας παρακαλώ συνεχίστε να μας διασκεδάζετε με τα επιχειρήματα σας περί ανωτερότητας.

Η ναυαρχίδα της Intel σε σχέση με τον 3700X είναι 10% με 20% πιο γρήγορη σε παιχνίδια και real life applications, 27% πιο γρήγορη στο rendering ενώ καταναλώνει 250% περισσότερο ρεύμα, όσο ακριβώς είναι η διαφορά στο κόστος των δύο επεξεργαστών.

Πραγματικά ελπίζω το χειμώνα η Intel να καταφέρει να περάσει την AMD για να υπάρχει ανταγωνισμός γιατί αλλιώς βλέπω την AMD να γίνεται Intel και αντί για Zen4 να δούμε Zen3+, ++, +++.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ θυμάμαι επεξεργαστές ΙΝΤΕΛ που ήταν απλά για "λίγους" ? Μιλάω για τα high end μοντέλα...
Δεν ξέρω μου φαίνονται ψιλο-decent τιμές άσχετα αν πλέον η AMD έχει πολύ καλύτερες.

Για επιδόσεις δεν γνωρίζω που κυμαίνονται... θα δούμε. Να δούμε και τι τιμές θα έχουν και τα παρελκόμενα μνήμες μητρικές και συζητάμε για το τι θα αξίζει και τι όχι.

Πάνε οι καιροί που η μία εταιρία ήταν αιώνες μπροστά πλέον ο συναγωνισμός έχει φέρει θεωρώ τα πράγματα σε μια ισορροπία και αυτό είναι υπέρ μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...