Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η πώληση των 10ης γενιάς επεξεργαστών Intel Core για desktop PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CoachBtw είπε

απλα σου ειπα οτι ηταν λαθος να πεις οτι ενας επεξεργαστης ειναι καλυτερος απο εναν αλλον επειδη το 90% των ανθρωπων που θελει τετοιους επεξεργαστες ειναι gamers και απλα σε αυτον τον τομεα με benchmarks μπορουμε να δουμε καθαρα ποιοι επεξεργαστες ειναι καλυτεροι σε τι. δεν υπαρχει ενα ξερο "καλυτερος" και τελειωσαμε. ο καθε επεξεργαστης ειναι καλος σε κατι διαφορετικο αν κοιτας intel vs amd. 

στην περιπτωση του μεσου καταναλωτη και των περισσοτερων ατομων οι intel ειναι καλυτεροι, επειδη προειπα οτι οι περισσοτεροι θα αγορασουν κατι καινουργιο, κατι non budget φαση οχι 100 ευρω και κατω απλα να κανει τη δουλεια, του ειναι gamers. 

αν δεν εχεις καποιο επιχειρημα τοτε μην αρχιζεις το ακυρο hate.

τεστ iq

για οσους δεν εχουν ιδεα και απλα πετανε "ε Θα ΓλΥτΩσΟυΜε ΘεΡμΑνΣη Με ΑυΤη Τη ΓεΝιΑ cPu"

γιατι πετατε οτι σας ερθει στο κεφαλι χωρις να ξερετε τιποτα? ή τελος παντων χωρις να εχετε ενημερωθει πληρως για τους επεξεργαστες αυτους?

Όπως ανέφερα στο ποστ που έκανα ανέφερα συγκεκριμένα γιατί οι ZEN 2 είναι καλύτεροι στις πιο πολλές εφαρμογές  εκτός (Adobe) και ότι υστερούν στο Gaming  για συγκεκριμένους λογούς, και εσύ λες ότι οι Intel είναι καλύτεροι  στο Gaming  που ακριβώς το ίδιο αναφέρω και εγώ στο post μου , συν αναφέρεις ότι άλλαξαν αρχιτεκτονικη στο 10gen,

μετά από αυτά η είσαι ψεκασμένος η βαλτός! δεν έχω κάτι άλλο να πω και συγνώμη για τα πολλά ποστ μου !

Έχω στην κατοχή μου και το 9900κ και τον 3800x έχω κάνει τα δικά μου τεστ,  είμαι και τεχνικός υπολογιστών για τον αν είμαι άσχετος όπως προανέφερες.

Επεξ/σία από Lezadas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Lezadas2 είπε

Όπως ανέφερα στο ποστ που έκανα ανέφερα συγκεκριμένα γιατί οι ZEN 2 είναι καλύτεροι στις πιο πολλές εφαρμογές  εκτός (Adobe) και ότι υστερούν στο Gaming  για συγκεκριμένους λογούς, και εσύ λες ότι οι Intel είναι καλύτεροι  στο Gaming  που ακριβώς το ίδιο αναφέρω και εγώ στο post μου , συν αναφέρεις ότι άλλαξαν αρχιτεκτονικη στο 10gen,

μετά από αυτά η είσαι ψεκασμένος η βαλτός! δεν έχω κάτι άλλο να πω και συγνώμη για τα πολλά ποστ μου !

Έχω στην κατοχή μου και το 9900κ και τον 3800x έχω κάνει τα δικά μου τεστ,  είμαι και τεχνικός υπολογιστών για τον αν είμαι άσχετος όπως προανέφερες.

οταν λεω αλλαξαν αρχιτεκτονικη εννοω αλλαξαν το design του chip και του επεξεργαστη γενικα ουτως ωστε να μην υπερθερμενεται.

το ολο αρχικο σου ποστ δεν ειχε καποια θεση στο ολο thread. ηταν απλα ακυρο. μας λες οτι τι οι 3000 ειναι καλυτεροι (σε καποια σημεια) απο την 9/10 γενια ναι οκ τι με αυτο? 

το ολο ποστ σου ειναι απλα παραπλανητικο και οδηγεις καποιον που δεν εχει γνωση να πιστευει οτι γενικα οι 3000 ειναι καλυτεροι. 

δεν υπηρχε λογος καν να μιλησεις απτην αρχη για την γνωμη που εχεις σχετικα με αυτο που ειπες

2 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Το 90% των ανθρώπων που θέλει "τέτοιους επεξεργαστές" είναι gamers και ο μέσος καταναλωτής είναι gamer ;

Ο μέσος καταναλωτής (που είναι "gamer" !) θα αγοράσει κάτι νέο και ΔΕΝ θα είναι budget ; Δηλαδή ο μέσος χρήστης σκάει ~2Κ για ένα PC ;

Σε ποιο παράλληλο σύμπαν γίνονται αυτά να πάω να ζήσω εκεί, ότι νάναι εκτοξεύεις χωρίς να έχεις ιδέα ή δεδομένα να το αποδείξεις.

Η μεγαλύτερη πλατφόρμα gaming, το Steam πιάνει 22εκατομμύρια άτομα εν εποχής καραντίνας που οι αριθμοί είναι αυξημένοι - https://store.steampowered.com/stats/Steam-Game-and-Player-Statistics

22 εκατομμύρια δεν είναι τίποτα, υπολογιστές έχουν εκατοντάδες εκατομμύρια άτομα στον κόσμο και μερικοί έχουν πάνω από έναν.

Ο μέσος χρήστης έχει 4 πύρηνο επεξεργαστή (που πλέον κοστίζει λιγότερο από 99€) - https://store.steampowered.com/hwsurvey

ειπα τι ειναι ιδανικο για καποιον τον μεσο καταναλωτη. οχι την κατασταση του. επισης οι τιμες ειναι της 10ης γενιας ειναι πολυ καλες (ειδικα για intel). πρωτη φορα βλεπουμε high end intel να ναι στα 600 ευρω. με αυτες τις τιμες μπορουν ανετα να ανταγωνιστουν amd σε value for money. (ή καλυτερα fps for money)

επισης ολα τα παιχνιδια 5ετιας και δεν παιζει να τρεχουν σε ενα set up με 99ευρω επεξεργαστη που μολις ειπες οποτε δεν ξερω καν τι λες... μαλλον δεν εχεις ορθη κατανοηση της πραγματικοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gripoulas1983 είπε

Ευχαριστω αδερφε.Βασικα στο μυαλο μου ειχα socket x570 για μελλοντικα update αλλα δεν ξερω τι να κανω...

Βασικα το σκεπτικο μου ειναι σε x570 απο αρχη αλλα αν ειναι να γλυτωσω 200 ευρω και που η amd ειπε οτι θα παιρνει και τεταρτης γενιας  με update στα σοκετ b450 δεν ξερω τι να προτιμησω.Σιγουρα ηθελα να βαλω 2 εβο πανω αντι για εναν για raid 0 αλλα οκ αυτο το ξεπερναω.Τωρα για sli εφοσον θα βαλω rtx 2080 super δεν νομιζω να θελησω ποτε.

Επειδή και εγώ το έψαχνα το συγκεκριμένο θέμα, κατέληξα ότι αξίζει να περιμένεις τις b550. Θα υποστηρίζουν σίγουρα 4ης γενιάς cpu's και έχουν περισσότερα psi-e lanes. Επίσης έχω την αίσθηση ότι θα υποστηρίζουν sli/crossfire. Αξίζει νομίζω να περιμένεις για να δεις σε τι τιμή θα παίξουν, και αν είναι να γλυτώσεις 100-150€ σίγουρα αξίζει. Άποψη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mou-vi είπε

Επειδή και εγώ το έψαχνα το συγκεκριμένο θέμα, κατέληξα ότι αξίζει να περιμένεις τις b550. Θα υποστηρίζουν σίγουρα 4ης γενιάς cpu's και έχουν περισσότερα psi-e lanes. Επίσης έχω την αίσθηση ότι θα υποστηρίζουν sli/crossfire. Αξίζει νομίζω να περιμένεις για να δεις σε τι τιμή θα παίξουν, και αν είναι να γλυτώσεις 100-150€ σίγουρα αξίζει. Άποψη μου. 

χμμμ εννοειται εχω υπομονη.Λες να μας βγει σε καλο;;;Εννοειται θα περιμενω

1 ώρα πριν, mou-vi είπε

Επειδή και εγώ το έψαχνα το συγκεκριμένο θέμα, κατέληξα ότι αξίζει να περιμένεις τις b550. Θα υποστηρίζουν σίγουρα 4ης γενιάς cpu's και έχουν περισσότερα psi-e lanes. Επίσης έχω την αίσθηση ότι θα υποστηρίζουν sli/crossfire. Αξίζει νομίζω να περιμένεις για να δεις σε τι τιμή θα παίξουν, και αν είναι να γλυτώσεις 100-150€ σίγουρα αξίζει. Άποψη μου. 

Φαντασου ειχα στο μυαλο μου την gigabyte aorus x570 pro η οποια περνει και την καινουργια γενια 100%χωρις bios η οποια ειναι στα 265 ευρω αυτη την στιγμη.Αλλα με αυτο που ειπανε για τις b450 οτι με bios θα βαζεις τεταρτης γενιας και εχει πολυ αξιολογες mobo στα 100 ευρω και σιγουρα απο  χειμωνα θα πεσουν τα παντα ακομα πιο κατω εφοσον βγαινουν καινουργια νομιζω πως αξιζει να περιμενω μετα το καλοκαιρι.Δλδ φαντασου το συστημα που θεκω να στησω ειναι στα 1700 ευρω με raid 0/rtx 2080super/ryzen 3600x/gigabyte aorus x570 pro.Ανεβαινει η τιμη λογο οτι θελω τροφοδοτικο καινουργιο και κουτι κατα 200 ευρω και κατι αλλα νομιζω πως απο χειμωνα με τις επομενες γενιες αυτο το μηχανημα παιζει να πεσει και καμια 300αρα ευρω.Αρα στα 1500 ευρω νομιζω θα ειναι πυραυλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, CoachBtw είπε

οταν λες κατι φαση "ryzen 3000 ειναι καλυτεροι απο 9-10 gen" και βεβαια θα γελασει ο κοσμος. αφου ακομα και ο threadripper δεν μπορει να τα βαλει με την 10η γενια (απο i5 κ ολας κ πανω) για gaming. (για κατι που θα το παρει το 90% του πληθυσμου). 

δεν εχεις δει καν benchmarks για 3000 vs 9th gen και απλα πεταξες την εξυπναδα σου. στο 90+% των παιχνιδιων ακομα και η 9η γενια ειναι μπροστα απο τους 3000 ryzen. ποσο μαλλον η 10... 

ειναι συνηθες λαθος αρχαριων που δεν εχουν πειρα απο υπολογιστες να δουν "α εχει περισσοτερους πυρηνες" και να πουν ναι ειναι καλυτερος επεξεργαστης. 

το θεμα ειναι οτι για το 90% του πληθυσμου που θα θελησει εναν επεξεργαστη για games και οχι για rendering μιας σκηνης ή ενος βιντεο οι επεξεργαστες intel ειναι μπροστα. και σε αρκετες περιπτωσεις μπορεις να βρεις και οικονομικους intel που θα σου δωσουν περισσοτερα fps απο amd.

 

 2:05 αρχιτεκτονικη του chip. 

Ο μονος λογος που θα σχολιασω ειναι γιατι οταν βλεπω κατι ατομα σαν κι εσενα να αποκαλουν αλλους ασχετους τρελενομαι! 

Οτι νουμερα εχεις δει αυτη την στιγμη απο 10η γενια ειναι με μια 2080ti, με αυτη εχουν τεσταρει ολοι ,μια καρτα που δεν έχει ουτε το 2% απο τους gamers γιατι φυσικα 1200 ευρω για GPU ειναι πολλα, με μια 2070 η διαφορα στα fps ειναι ελαχιστη,με μια 2060 ειναι κυριολεκτικα 0,αν λοιπον κυριε σχετικε πάρουμε πραγματικα σεναρια και όχι τα ιδανικα που χρησιμοποιουν οι youtubers ενας i5-10600K που έχει 310+ ευρω σε  συγκριση με εναν r5 3600X  που έχει 190 ευρω και βγάζουν τα ιδια νουμερα δεν συζητιέται καν ,χωρια ότι η ιντελ στην επομενη γενια έχει ανακοινώσει ήδη αλλαγη μητρικης παλι όπως και τωρα που παλι θες αλλη,ενω με τον ryzen έχεις ηδη πληρωσει λιγοτερα λεφτα για τον επεξεργαστη και θα βάλεις και την επομενη γενια στην ιδια μητρικη που σημειωτεων οι ZEN3 ήδη φαίνονται να τους πατανε τους 10ης γενιας στα παντα αλλα αυτο θα περιμενουμε να το δουμε! καλα σου λεει ο αλλος η ψεκασμενος η κατι παιρνεις...!

 

Επεξ/σία από odin81982
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω να πουλήσω ένα βαπόρι που έχω , σε γραμμή για νησιά, που ούτως ή άλλως τώρα με την πανδημία θα μπω μέσα αν το δρομολογησω και με τα χρήματα που θα εισπράξω από το βαπόρι , θα πάρω έναν i5 10400 και μια μητρική. Αν δεν μου φθάσουν τα λεφτά , θα πουλήσω και ένα μικρό νησάκι που έχω στον Σαρωνικό , ώστε να συμπληρώσω τα χρήματα. Τόσο μα τόσο φθηνά?? Intel .. μας κακομαθαινεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, jimagas99 είπε

Τρέχω να πουλήσω ένα βαπόρι που έχω , σε γραμμή για νησιά, που ούτως ή άλλως τώρα με την πανδημία θα μπω μέσα αν το δρομολογησω και με τα χρήματα που θα εισπράξω από το βαπόρι , θα πάρω έναν i5 10400 και μια μητρική. Αν δεν μου φθάσουν τα λεφτά , θα πουλήσω και ένα μικρό νησάκι που έχω στον Σαρωνικό , ώστε να συμπληρώσω τα χρήματα. Τόσο μα τόσο φθηνά?? Intel .. μας κακομαθαινεις !!!

 

Γιατί το λες αυτό ? 220 ευρώ έχει ο 10400...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gripoulas1983 είπε

χμμμ εννοειται εχω υπομονη.Λες να μας βγει σε καλο;;;Εννοειται θα περιμενω

Φαντασου ειχα στο μυαλο μου την gigabyte aorus x570 pro η οποια περνει και την καινουργια γενια 100%χωρις bios η οποια ειναι στα 265 ευρω αυτη την στιγμη.Αλλα με αυτο που ειπανε για τις b450 οτι με bios θα βαζεις τεταρτης γενιας και εχει πολυ αξιολογες mobo στα 100 ευρω και σιγουρα απο  χειμωνα θα πεσουν τα παντα ακομα πιο κατω εφοσον βγαινουν καινουργια νομιζω πως αξιζει να περιμενω μετα το καλοκαιρι.Δλδ φαντασου το συστημα που θεκω να στησω ειναι στα 1700 ευρω με raid 0/rtx 2080super/ryzen 3600x/gigabyte aorus x570 pro.Ανεβαινει η τιμη λογο οτι θελω τροφοδοτικο καινουργιο και κουτι κατα 200 ευρω και κατι αλλα νομιζω πως απο χειμωνα με τις επομενες γενιες αυτο το μηχανημα παιζει να πεσει και καμια 300αρα ευρω.Αρα στα 1500 ευρω νομιζω θα ειναι πυραυλος.

Οι B450 και οι x470 mobos εντέλει είπε η AMD ότι θα πάρουν 4ης γενιάς cpu's, όμως κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και η τελευταίοι που θα πάρουν. Οι b550 που έρχονται υποστηρίζουν 100% ryzen 3000 series, θα υποστηρίζουν 4000 series και λογικά και την επόμενη γενιά μετά τους 4000. Με την B450 θα πας μέχρι την 4η γενιά και αυτό με bios update το οποίο δεν ξέρεις κατά πόσο αξιόπιστο θα είναι. Θέλω να πω ότι στα bios update παίζουν ρόλο κ οι κατασκευαστές των mobos οπότε εξαρτάτε και λίγο από αυτούς κατά πόσο θα θέλουν να υποστηρίξουν τις παλιές τους mobo. Όσο για την x570 άποψη μου είναι αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις πάνω πχ έναν ryzen 9 3900x δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για mobo. Εγώ ακόμα και με ryzen 7 3700x πάλι b550 θα επερνα, εκτός της περίπτωσης βέβαια που χρειάζεται κάποιος όλα αυτά που προσφέρει μια x570. Όμως ο μέσος χρήστης θα είναι υπερκαλυμενος με τις b550. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mou-vi είπε

Οι B450 και οι x470 mobos εντέλει είπε η AMD ότι θα πάρουν 4ης γενιάς cpu's, όμως κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και η τελευταίοι που θα πάρουν. Οι b550 που έρχονται υποστηρίζουν 100% ryzen 3000 series, θα υποστηρίζουν 4000 series και λογικά και την επόμενη γενιά μετά τους 4000. Με την B450 θα πας μέχρι την 4η γενιά και αυτό με bios update το οποίο δεν ξέρεις κατά πόσο αξιόπιστο θα είναι. Θέλω να πω ότι στα bios update παίζουν ρόλο κ οι κατασκευαστές των mobos οπότε εξαρτάτε και λίγο από αυτούς κατά πόσο θα θέλουν να υποστηρίξουν τις παλιές τους mobo. Όσο για την x570 άποψη μου είναι αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις πάνω πχ έναν ryzen 9 3900x δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για mobo. Εγώ ακόμα και με ryzen 7 3700x πάλι b550 θα επερνα, εκτός της περίπτωσης βέβαια που χρειάζεται κάποιος όλα αυτά που προσφέρει μια x570. Όμως ο μέσος χρήστης θα είναι υπερκαλυμενος με τις b550. 

Ευχαριστω για την βοηθεια σε αυτο.Απλα εγω εκει που σκαλωνω θεμω η καρδια του pc να ειναι το τοπ κομματι για μελλοντικες αναβαθμισεις.Και αυτο που δεν θελω ειναι να χανω ταχυτητα απο την pci της gpu οταν παραδειγμα θα ηθελα να κανω ενα raid 0.Για μενα αυτο ειναι το μοναδικο μου προβλημα.Και αποτι διαβαζω οι b550 θα ειναι σεβαστες mobo αλλα σαν σπεκς βλεπω παλι οτι οι x570 παλι καλυτερες σε θεμα αν καταλαβα καλα στα pci generations με την cpu.Αν καταλαβα καλα...Εχω μπαιρδευτει λιγο και να πω την αληθεια θεκω να υπαρχει μελλον τουκαχιστον για την motherboard.Δλδ ας πουμε τωρα θελω να βαλω πανω εναν 3600 αλλα μετα να κουμπωσω εναν 3900x.Η ακομα εναν τεταρτης γενιας που να μπορει απο την mobo να παιρνει το 100%Αυτο ειναι το σκαλωμα μου.Τωρα αν ειναι να δωσω για μια mobo 300 ευρω ξεροντας οτι εχω μελλον με αυτην ναι θα τα δωσω.Γιαυτο εχω κολλησει στην gigabyte aorus x570pro που νομιζω ειναι απο τις καλυτερες και μελλοντικα..Τιμη στα 265 ευρω αυτη τη στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Eloy είπε

Γιατί το λες αυτό ? 220 ευρώ έχει ο 10400...

Απλά κοίτα τιμές ryzen 5 3600 και αντίστοιχα τιμές μητρικών για τους δύο ανωτέρω cpu. Τι δεν καταλαβαίνεις ???? Πόσο πιο απλά πρέπει να το γράψουν ή να το πουν ??? Πόση νομίζεις θα είναι η διαφορά ( εκτός από την τιμή ) στα benchmarks ,που θα έχουν ???? Αξίζει , για μερικά ή και τα ίδια fps , να ΣΚΑΣΕΙΣ μια 100αρα € περίπου ΠΑΡΑΠΑΝΩ ???? Αν είσαι εφοπλιστής ή κολλημένος με την μια από τις δύο εταιρείες, ok. Αλλά αν είσαι σε μεροκάματο , ΠΑΣ στο φθηνότερο ΚΑΙ με την ίδια ή και καλύτερη απόδοση ,όπως έχει αποδειχθεί cpu . Άντε να είσαι ένα κλικ πιο κάτω ??? Τόσο μα τόσο απλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gripoulas1983 είπε

Ευχαριστω για την βοηθεια σε αυτο.Απλα εγω εκει που σκαλωνω θεμω η καρδια του pc να ειναι το τοπ κομματι για μελλοντικες αναβαθμισεις.Και αυτο που δεν θελω ειναι να χανω ταχυτητα απο την pci της gpu οταν παραδειγμα θα ηθελα να κανω ενα raid 0.Για μενα αυτο ειναι το μοναδικο μου προβλημα.Και αποτι διαβαζω οι b550 θα ειναι σεβαστες mobo αλλα σαν σπεκς βλεπω παλι οτι οι x570 παλι καλυτερες σε θεμα αν καταλαβα καλα στα pci generations με την cpu.Αν καταλαβα καλα...Εχω μπαιρδευτει λιγο και να πω την αληθεια θεκω να υπαρχει μελλον τουκαχιστον για την motherboard.Δλδ ας πουμε τωρα θελω να βαλω πανω εναν 3600 αλλα μετα να κουμπωσω εναν 3900x.Η ακομα εναν τεταρτης γενιας που να μπορει απο την mobo να παιρνει το 100%Αυτο ειναι το σκαλωμα μου.Τωρα αν ειναι να δωσω για μια mobo 300 ευρω ξεροντας οτι εχω μελλον με αυτην ναι θα τα δωσω.Γιαυτο εχω κολλησει στην gigabyte aorus x570pro που νομιζω ειναι απο τις καλυτερες και μελλοντικα..Τιμη στα 265 ευρω αυτη τη στιγμη

Αν αυτό είναι το πλάνο σου τότε σίγουρα με μια x570 τα έχεις όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, odin81982 είπε

Ο μονος λογος που θα σχολιασω ειναι γιατι οταν βλεπω κατι ατομα σαν κι εσενα να αποκαλουν αλλους ασχετους τρελενομαι! 

Οτι νουμερα εχεις δει αυτη την στιγμη απο 10η γενια ειναι με μια 2080ti, με αυτη εχουν τεσταρει ολοι ,μια καρτα που δεν έχει ουτε το 2% απο τους gamers γιατι φυσικα 1200 ευρω για GPU ειναι πολλα, με μια 2070 η διαφορα στα fps ειναι ελαχιστη,με μια 2060 ειναι κυριολεκτικα 0,αν λοιπον κυριε σχετικε πάρουμε πραγματικα σεναρια και όχι τα ιδανικα που χρησιμοποιουν οι youtubers ενας i5-10600K που έχει 310+ ευρω σε  συγκριση με εναν r5 3600X  που έχει 190 ευρω και βγάζουν τα ιδια νουμερα δεν συζητιέται καν ,χωρια ότι η ιντελ στην επομενη γενια έχει ανακοινώσει ήδη αλλαγη μητρικης παλι όπως και τωρα που παλι θες αλλη,ενω με τον ryzen έχεις ηδη πληρωσει λιγοτερα λεφτα για τον επεξεργαστη και θα βάλεις και την επομενη γενια στην ιδια μητρικη που σημειωτεων οι ZEN3 ήδη φαίνονται να τους πατανε τους 10ης γενιας στα παντα αλλα αυτο θα περιμενουμε να το δουμε! καλα σου λεει ο αλλος η ψεκασμενος η κατι παιρνεις...!

ο i5 που ειπες (106000k) ξεπερναει σε benchmarks για gaming περιπτωσεις ολη τη γενια ryzen 3000.

πριν πεις το οτιδηποτε ψαξτο πρωτα.

επισης 10600k: 300€, ryzen 3950x: 430

επισης αν δεις το βιντεο οι intel 10ης γενιας πιανουν χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο τους ryzen 3000.

 

16 ώρες πριν, jimagas99 είπε

Τρέχω να πουλήσω ένα βαπόρι που έχω , σε γραμμή για νησιά, που ούτως ή άλλως τώρα με την πανδημία θα μπω μέσα αν το δρομολογησω και με τα χρήματα που θα εισπράξω από το βαπόρι , θα πάρω έναν i5 10400 και μια μητρική. Αν δεν μου φθάσουν τα λεφτά , θα πουλήσω και ένα μικρό νησάκι που έχω στον Σαρωνικό , ώστε να συμπληρώσω τα χρήματα. Τόσο μα τόσο φθηνά?? Intel .. μας κακομαθαινεις !!!

ειναι αρκετα φθηνοι για αυτα που κανουν τι εννοεις? 300€ επεξεργαστης και να μπορεις να παιξεις τα παντα ultra high με 100fps? πλακα μου κανεις?

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, CoachBtw είπε

ο i5 που ειπες (106000k) ξεπερναει σε benchmarks για gaming περιπτωσεις ολη τη γενια ryzen 3000.

πριν πεις το οτιδηποτε ψαξτο πρωτα.

επισης 10600k: 300€, ryzen 3950x: 430

επισης αν δεις το βιντεο οι intel 10ης γενιας πιανουν χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο τους ryzen 3000.

ειναι αρκετα φθηνοι για αυτα που κανουν τι εννοεις? 300€ επεξεργαστης και να μπορεις να παιξεις τα παντα ultra high με 100fps? πλακα μου κανεις?

Καλα λεει ο αλλος οτι κατι έχεις πιει και εχεις μπερδεψει την βουρτσα με δεν ξερω κι εγω τι...! Χαμπαρι δεν πηρες απο οσα εγραψα ε?? Το βιντεο που προβαλει τα τεστ γινονται με μια 2080ti παλικαρι μου και έχουν τετοια διαφορα και αυτη την διαφορα την εχουν στα 1080p ,αν με την ιδια καρτα πας 1440p η διαφορα ειναι πολυ μικρη 1-2% και όχι σε σχέση με τον 3950Χ που βλακωδως μου ποσταρες αλλα με τον 3600Χ που εχει τα ιδια cores και threads αλλα κάνει 190 ευρω!!! Δες μονος σου το βιντεο σου overwatch sta 1440p εχει 256 fps ο 10600 και 248 ο 3600Χ, τον εσκισε ο ιντελ ε?? Με οποιαδήποτε άλλη καρτα γραφικων εκτος απο την ακριβοτερη που υπάρχει η διαφορα γινεται πραγματικα 0!!

Την τιμη του 10600Κ με τα 6 cores 12 threads την συγκρινεις με την τιμη του 3950Χ με τα 16 cores kai 32 threads??? μονο και μονο  απο αυτο δειχνει τι μυαλα κουβαλας,ποσο "σχετικος" εισαι και τι πλυση εγκεφαλου εχεις φαει απο την ιντελ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, gripoulas1983 είπε

Δλδ ας πουμε τωρα θελω να βαλω πανω εναν 3600 αλλα μετα να κουμπωσω εναν 3900x.Η ακομα εναν τεταρτης γενιας που να μπορει απο την mobo να παιρνει το 100%Αυτο ειναι το σκαλωμα μου.Τωρα αν ειναι να δωσω για μια mobo 300 ευρω ξεροντας οτι εχω μελλον με αυτην ναι θα τα δωσω.Γιαυτο εχω κολλησει στην gigabyte aorus x570pro που νομιζω ειναι απο τις καλυτερες και μελλοντικα..Τιμη στα 265 ευρω αυτη τη στιγμη

Aν μπορείς, όπως σωστά σου λένε οι περισσότεροι, να περιμένεις για  B550, τότε  περίμενε λίγο παραπάνω να πάρεις Ryzen 4xxx κατευθείαν...

εντιτ

Ελεγα κι εγώ ν'αναβαθμίσω, αλλά είδα οτι δεν αξίζει τον κόπο - ασχέτως πλατφόρμας - και θα περιμένω τελικά τις ddr5...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...