Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U 23.8'


MarKad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ήμουνα στο τσακ να την παραγγείλω αλλά οι κακές (για IPS) γωνίες θέασης είναι deal-breaker για εμένα.

https://www.youtube.com/watch?v=6MHdeDv9bqI&t=14m11s

14m11s

I'm not too upset λεει, it's still pretty good.
Είναι λέει συγκρίσμιμα με καλά VA και όχι με τα καλύτερα IPS. Τόσο πολύ χρόνο ξοδεύεις στο να κοιτάς την οθόνη υπό γωνίες που είναι deal breaker?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, kkatzos said:

Ήμουνα στο τσακ να την παραγγείλω αλλά οι κακές (για IPS) γωνίες θέασης είναι deal-breaker για εμένα.

https://www.youtube.com/watch?v=6MHdeDv9bqI&t=14m11s

14m11s

Εχει αρκετα καλες γωνίες θεασεις δεν ξερω που έβγαλες αυτο το συμπέρασμά. Δηλ οτιδήποτε σε VA η TN θα εχει χειρότερες γωνιες. Υπάρχουν και καλύτερά ΙΠΣ αλλα οχι σε αυτα τα λεφτα. Αλλα...

What ever makes you sleep at night!

Επεξ/σία από mp44christos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, terrabytegr είπε

Με καρτα 1060 3gb πως ειναι καλυτερα να συνδεθει η οθονη; DVI  ή HDMI ή DisplayPort ; 

Display Port για μένα καλυτερα.

 

Επίσης δεν ξέρω από που κοιτάτε την οθόνη εσείς που λέτε για γωνίες θέασης αλλά οι λογικοί άνθρωποι την έχουν μπροστά τους 😂

Επεξ/σία από MarKad
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petran91 είπε

I'm not too upset λεει, it's still pretty good.
Είναι λέει συγκρίσμιμα με καλά VA και όχι με τα καλύτερα IPS. Τόσο πολύ χρόνο ξοδεύεις στο να κοιτάς την οθόνη υπό γωνίες που είναι deal breaker?

Οι γωνίες θέασης επηρεάζουν την εικόνα και απευθείας από μπροστά αν την κοιτάς. Πολύ απλά γιατί είσαι ευθεία περίπου στο κέντρο της οθόνης αλλά ταυτόχρονα τις άκρες τις βλέπεις υπό γωνία. IPS οθόνες έχω από το 2007.

1 ώρα πριν, MarKad είπε

Επίσης δεν ξέρω από που κοιτάτε την οθόνη εσείς που λέτε για γωνίες θέασης αλλά οι λογικοί άνθρωποι την έχουν μπροστά τους 😂

Γουάου, πολύ έξυπνο.

Αναρωτιέμαι γιατί κάθονται οι άσχετοι και βγάζουν IPS οθόνες. Αφού την κοιτάμε από μπροστά πρέπει να είναι TN = IPS

24 λεπτά πριν, Sammaros είπε

spacer.png

Ευτυχώς που ήσουν καλός στα εικαστικά στο σχολείο γιατί στα Μαθηματικά μάλλον κουμπούρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, imdenq said:

Φίλε μου μπορείς να μου πεις πως ψάχνεις για αυτά για να ψάξω κι εγώ? 😂

Για το κουτι: δες αν εχει φθορες στα σημεια που την ανοιγεις, διπλά αυτοκολλητα  με τα προσωπικα στοιχεια και αν εχει δαχτυλιες η ιδια η οθονη.

Για τα dead pixels: απλα γραφεις “dead pixel test” και κοιτας σε οποιο site θες για πιθανα χαλασμενα pixels.

Για το ghosting: μπαινεις στο https://www.testufo.com/ghosting και κοιτας αν αφηνουν “ουριτσες” τα ουφο. Υπαρχουν και παραδειγματα που μπορεις να δεις για να καταλαβεις.

Για το ips glow βαζεις φωτεινοτητα στο 70-90 και κοιτας σε μaυρο φοντο (δοκιμασε το στο dead pixel test που εχει full μαυρο) για καποιου ειδους glow στις 4 γωνιες. Και παλι, googlαρε να δεις περιπτωσεις.

Επεξ/σία από sistah
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Οι γωνίες θέασης επηρεάζουν την εικόνα και απευθείας από μπροστά αν την κοιτάς. Πολύ απλά γιατί είσαι ευθεία περίπου στο κέντρο της οθόνης αλλά ταυτόχρονα τις άκρες τις βλέπεις υπό γωνία. IPS οθόνες έχω από το 2007.

Σε 24 ίντσες οθόνη αν κάθεσαι στα 80cm περίπου η γωνία που σχηματίζεται μεταξύ του κάθετου άξονα στο πανελ και της ευθείας που ενώνει την γωνία του με το μάτι σου είναι αμελητέα σε σχέση με το πόσο αργά αλλοιώνονται τα χρώματα όσο μεγαλώνεις τη γωνία θέασης σε ένα ips πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι γωνίες θέασης της συγκεκριμένης οθόνης είναι καλές (σκέτο), θα συμφωνήσω με όλες τις πλευρές ότι σαφώς και όταν παίρνεις οθόνη την βλέπεις συνήθως από μπροστά, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις (και γω πολλές φορές) που αράζεις κάπως στραβά για ν' απλώσεις το χέρι σου ξεκούραστα και τότε όντως θα δεις αυτό που προσπάθησε να πει ο kkatzos. Σε ΚΑΜΙΑ όμως περίπτωση δεν είναι σε τέτοιο μέγεθος το πρόβλημα που θα έπρεπε να σε κάνει να μην αγοράσεις αυτή την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ οθόνη (ειδικά στα λεφτά αυτά)!
Εγώ προσωπικά δηλώνω ξετρελαμένος με την συγκεκριμένη οθόνη και την εταιρεία. (βλέπω ότι διόρθωσαν στο eshop τα 2 χρόνια εγγύησης που έλεγαν και έβαλαν το σωστό που είναι 3 χρόνια, .. well done!)

Επεξ/σία από hasiotis_john
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Πάρε έναν θα σου χρειαστεί. Ρίξε και μια μάτια στο αντίστοιχο τοπικ για το τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο μόνιτορ και το E-Shop και θα καταλαβεις τι εννοούσα. 
 

Καλα ξεμπερδέματα με τις εγγυήσεις να έχεις αλλά μακάρι να σου βγει καλό κομμάτι και να μη μπλέξεις.

Οσοι αγόρασαν από εδώ μέσα δεν είχαν καλή τύχη. 

Αντί να κάνεις ανούσια post γράφοντας για "περαστικα", θα μπορούσες εξαρχης να ποσταρεις το link του αλλου thread και να γραψεις το τελευταιο σου μήνυμα.. Αυτά, φυσικά για κάποιον που ηθελε να βοηθήσει τους συνφορουμίτες. Τώρα κάποιος που ηθελε να τρολάρει, γραφει "εξυπνάδες".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Οσοι αγόρασαν από εδώ μέσα δεν είχαν καλή τύχη

Εγώ είμαι από αυτούς που είχαν καλή τύχη. Και υπάρχουν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Πάρε έναν θα σου χρειαστεί. Ρίξε και μια μάτια στο αντίστοιχο τοπικ για το τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο μόνιτορ και το E-Shop και θα καταλαβεις τι εννοούσα. 
 

Καλα ξεμπερδέματα με τις εγγυήσεις να έχεις αλλά μακάρι να σου βγει καλό κομμάτι και να μη μπλέξεις.

Οσοι αγόρασαν από εδώ μέσα δεν είχαν καλή τύχη. 

Οταν λες περι Eshop μιλας για οθονες απο επιστροφες? ή απλα οτι δεν δινου καλα κομματια?

Επεξ/σία από nem52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, runner69 είπε

Αντί να κάνεις ανούσια post γράφοντας για "περαστικα", θα μπορούσες εξαρχης να ποσταρεις το link του αλλου thread και να γραψεις το τελευταιο σου μήνυμα.. Αυτά, φυσικά για κάποιον που ηθελε να βοηθήσει τους συνφορουμίτες. Τώρα κάποιος που ηθελε να τρολάρει, γραφει "εξυπνάδες".

Σύμφωνοι. 

21 λεπτά πριν, nem52 είπε

Οταν λες περι Eshop μιλας για οθονες απο επιστροφες? ή απλα οτι δεν δινου καλα κομματια?

Εννοώ για τις οθόνες από επιστροφές συγκεκριμένα. Νομίζω έχουμε ένα πολύ μεγάλο δείγμα καταγεγραμένο στο φόρουμ. Μπορεί να ανανεώθηκε η παρτίδα τους και να ειναι σωστά πλέον, αλλά πάλι παίρνεις ρίσκο. Γενικότερα μου εχουν κατσει αρκετα "ανοιγμενα" προϊόντα από το E-shop, είτε χωρίς ταινίες/σφραγισμένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Σύμφωνοι. 

Εννοώ για τις οθόνες από επιστροφές συγκεκριμένα. Νομίζω έχουμε ένα πολύ μεγάλο δείγμα καταγεγραμένο στο φόρουμ. Μπορεί να ανανεώθηκε η παρτίδα τους και να ειναι σωστά πλέον, αλλά πάλι παίρνεις ρίσκο. Γενικότερα μου εχουν κατσει αρκετα "ανοιγμενα" προϊόντα από το E-shop, είτε χωρίς ταινίες/σφραγισμένα.

το παρακολουθω καιρο τωρα το αλλο thread καθως περιμενα πολυ ανυπομονα την οθονη αυτη και τα εχω διαβασει περι επιστροφων... κοιτα να δεις δεν εχεις αδικο απο την μια, απο την αλλη δυσκολα να περιμεναν 2 μηνες και να βγαλουν τις επιστροφες προς πωληση. μπορει και να εθελοτυφλω αλλα οπως και αν εχει η εμπειρια μου με το eshop μου λεει οτι αν δεν μεινεις ικανοποιημενος δεν βγαινεις χαμμενος. Αμετρητες εγγυησεις τους εχω παει. καποιες ακομη και απο δικο μου λαθος. αν εχει θεματα θεωρω απλα την πας πισω. Απλα βγαινεις χαμμενος απο χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nem52 είπε

το παρακολουθω καιρο τωρα το αλλο thread καθως περιμενα πολυ ανυπομονα την οθονη αυτη και τα εχω διαβασει περι επιστροφων... κοιτα να δεις δεν εχεις αδικο απο την μια, απο την αλλη δυσκολα να περιμεναν 2 μηνες και να βγαλουν τις επιστροφες προς πωληση. μπορει και να εθελοτυφλω αλλα οπως και αν εχει η εμπειρια μου με το eshop μου λεει οτι αν δεν μεινεις ικανοποιημενος δεν βγαινεις χαμμενος. Αμετρητες εγγυησεις τους εχω παει. καποιες ακομη και απο δικο μου λαθος. αν εχει θεματα θεωρω απλα την πας πισω. Απλα βγαινεις χαμμενος απο χρονο

Ναι για το χρόνο μιλάω, δε θεωρώ ότι είναι κακό κατάστημα απλά αυτό με τις ανοιγμένες συσκευασίες εμένα μου κάθεται κάπως. Είναι να μη σου τύχει βέβαια η στραβή. Έχω πάρει πχ μητρική με στραβωμένο σοκετ μετά από αντικατάσταση από άλλο επώνυμο κατάστημα :P 

Ενιγουει απλά με το συγκεκριμένο μόνιτορ ήταν πολλά τα θέματα και δε μπήκε στη διαδικασία το ίδιο το κατάστημα να ασχοληθεί από ότι φαινεται. Αν οι παρτίδες είναι καινούργιες αλλάζει η κουβέντα. Από την άλλη να βγάλει ελάχιστα κομμάτια σε BF όταν ο ανταγωνισμός τη δίνει στα 260€ δε μου βγάζει νόημα προσωπικά.

Πολυ καλό μόνιτορ για τη τιμη του απλά κρατάμε πισινή για τη συγκεκριμένη προσφορά.

Αντιστοιχο μόνιτορ για όποιον το βρει στα 200€ και κάτω είναι το VP248 από ASUS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...