Προς το περιεχόμενο

AVIS LEASING


loyros13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το πρώτο πεντάμηνο 2020 πουλήθηκαν συνολικά 28.321 αυτοκίνητα εκ των οποίων 116 ήταν BEV, συνεπώς το μερίδιο αγοράς που έχουν μέχρι στιγμής είναι 0,41%, τουλάχιστον συμφωνούμε πως το ποσοστό είναι μηδαμινό.

Τώρα το "απο Οκτωβρη θα μπουν δυναμικα τα ηλεκτρικα σε εταιρικα leasing", πιο πολύ σε επιστημονική φαντασία μου φέρνει παρά σε άποψη. Τα εταιρικά leasing είναι κυρίως εργαλεία δουλειάς, δεν βλέπω κανένα απολύτως λόγο οι εταιρείες να προτιμήσουν BEV αντί για ICE.

Επίσης θα έλεγα πως είναι αδύνατον σε 4 χρόνια τα BEV να εξοπλίζονται με μεγαλύτερες μπαταρίες σε σχέση με το σήμερα ώστε να έχουν καλύτερη αυτονομία, ενώ ταυτόχρονα η τιμή τους να πέσει σχεδόν στο μισό από όσο είναι τώρα. Οι "περισσότερες επιλογές φόρτισης" δεν λένε κάτι, με ταχυφόρτιση χάνεται το πλεονέκτημα της οικονομίας.

Όσο για το power bank σε μέγεθος βαλίτσας μάλλον για γέλια είναι, όχι γιατί δεν μπορεί να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο, αλλά για το βάρος του. Για σκέψου λίγο πόσο θα ζυγίζει ένα τέτοιο power bank που θα έχει την ικανότητα να φορτίσει - έστω και σε μικρό ποσοστό - τη μπαταρία ενός nissan leaf η οποία ζυγίζει 300+ κιλά? Και το κυριότερο, πόσο θα κόστιζε κάτι τέτοιο?

οτι πεις.... ηδη σε μεγαλες εταιριες παραγγελνονται ηλεκτρικα για στελεχη και οχι για "εργαλεια", αλλα εσυ θα ξερεις καλυτερα αφου επιμενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, pp6210 είπε

οτι πεις.... ηδη σε μεγαλες εταιριες παραγγελνονται ηλεκτρικα για στελεχη και οχι για "εργαλεια", αλλα εσυ θα ξερεις καλυτερα αφου επιμενεις

Και αυτόν τον ισχυρισμό σου απλά πρέπει να τον δεχτούμε επειδή.... έτσι! ?

Μάλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και αυτόν τον ισχυρισμό σου απλά πρέπει να τον δεχτούμε επειδή.... έτσι! ?

Μάλιστα

αποψεις ανταλασσουμε, αμα δεν σε πειθει η σου φαινεται δυσκολο προχωρα παρακατω.... ετσι ηταν το ινσομνια πιο παλια, οχι κοντριτσες ποιος την εχει πιο μεγαλη..... τα γελια και την επιστημονικη φαντασια θα στα επιστρεφω ατοκα του χρονου τετοια εποχη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pp6210 είπε

αποψεις ανταλασσουμε, αμα δεν σε πειθει η σου φαινεται δυσκολο προχωρα παρακατω.... ετσι ηταν το ινσομνια πιο παλια, οχι κοντριτσες ποιος την εχει πιο μεγαλη..... τα γελια και την επιστημονικη φαντασια θα στα επιστρεφω ατοκα του χρονου τετοια εποχη!

Ωραία λοιπόν, και εγώ πιστεύω ότι τα αυτοκίνητα σε 4 χρόνια θα έχουν γίνει ιπτάμενα...

Τέτοιο insomnia γουστάρεις?

Πάντως δηλώσεις του τύπου "ηδη σε μεγαλες εταιριες παραγγελνονται ηλεκτρικα για στελεχη" κάθε άλλο παρά απόψεις είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα επομενα δυο χρονια η υφεση θα ειναι τρομακτικη καθως και τα οικονομικα μετρα που θα ληθφουν. αυτο σημαινει οτι μισθωτοι αν χασουν το 30% της αγοραστικης δυναμης τους αποκλειεται να στραφουν σε ηλεκτρικα ακομη και αν στοιχιζουν 15 χιλιαρικα.

απορω γιατι τετοιες κοντρες εδω για τα ηλεκτρικα.δεν εχει νοημα....

μαζικη καταναλωση ηλεκτροκινητων δεν θα υπαρξει για χιλιους λογους.επισης ποιος θα στρεφοταν σε ηλεκτροκινητα μεσω leasing  μεταχειρισμενων την στιγμη που εχουν απωλεσει αυτοδυναμια μπαταριων κατα το ημιση και παραπανω. δηλαδη καθε τρεις και λιγο θα πρεπει αυτος που το εχει παρει με leasing να το πηγαινει για αλλαγη μπαταριων εστω και αν καλυπτεται. ταλαιπωρια και χασιμο χρονου.

τωρα αν κατι μεγαλοστελεχαρες εταιρειων πουλουν μοστρα κυκλοφορωντας ηλεκτροκινητα για να δειξουν το κυρος των εταιρειων τους κτλ ειναι αλλη ιστορια.

 

καποιος που να ξερει να απαντησει για το παραπανω ερωτημα μου σχετικα με την φορολογια μεσω leasing υπαρχει?πώς δηλωνεται κτλ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλωνεται φιλε μου κανονικα σε κωδικο, αναφερει ποσο που καταβαλατε για χρησιδανεισμο αυτοκινητου και σκαφους αν θυμαμαι καλα

Εγω δεν ξεκινησα καμμια κοντρα ουτε υποτιμησα τη γνωμη κανενος, ανεφερα την αποψη μου επειδη γνωριζω κ παρακολουθω καποια πραγματα λογω αντικειμενου εργασιας - κ εχουν να κανουν με αυτο που μαλλον στην τυχη το πετυχες, εταιρικα leasing στελεχων για να μειωθουν ακομα περισσοτερο τα co2 αποτυπωματα στους εταιρικους απολογισμους!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pp6210 είπε

Δηλωνεται φιλε μου κανονικα σε κωδικο, αναφερει ποσο που καταβαλατε για χρησιδανεισμο αυτοκινητου και σκαφους αν θυμαμαι καλα

Εγω δεν ξεκινησα καμμια κοντρα ουτε υποτιμησα τη γνωμη κανενος, ανεφερα την αποψη μου επειδη γνωριζω κ παρακολουθω καποια πραγματα λογω αντικειμενου εργασιας - κ εχουν να κανουν με αυτο που μαλλον στην τυχη το πετυχες, εταιρικα leasing στελεχων για να μειωθουν ακομα περισσοτερο τα co2 αποτυπωματα στους εταιρικους απολογισμους!

αυτο με τα εταιρικα leasing στελεχων το εχω δει εμπειρικα απο τις διαφορες συνεργασιες με εταιρειες που ετυχε να συνομιλω με στελεχη που μια μεγαλομανια την ειχαν. παλιοτερα στην ελλαδα το εκαναν οταν πρωτοηρθε το μεγαλο κυμα με τα πετρελαιοκινητα.τωρα θα γινει με τα ηλεκτρικα. φυκια για μεταξωτες κορδελες. μονο η εικονα στην πιατσα πειθει. οταν δεις τον μικρομεσαιο  να κυκλοφορει με ηλεκτρικο τοτε θα καταλαβεις οτι κατι αλλαζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω και εγώ για τις μεγάλες επιχειρήσεις και τα ηλεκτρικά... Πως; Επειδή εργάζομαι σε μια 😂😂😂 και μιλάω με ανθρώπους σε άλλες μεγάλες εταιρίες!!!! 

Μόστρα δεν θα κάνεις με αμάξι Nissan πόσο μάλλον με το Nissan leaf... Είμαι σίγουρος ότι όλα τα στελέχη προτιμούν τα Volvo /audi /vw / whatever τους με το πετρελαιακι αλλά το.... ανθρακικό αποτύπωμα πχ θέλει το ηλεκτρικό του. 

Και επειδή η περιβαντολογικη συνείδηση πουλάει... θα δούμε πολλά κουστούμια με οχήματα μετριοτητες. 

- χαχαχα ρε είδα το διευθυντή της τάδε επιχείρησης και ήταν με Nissan leaf χαχαχχα

- γιατί γελάς ρε φίλε; είναι ηλεκτρικό, green energy και δεν είναι και φτηνό έχει μια 30.000αρα στο νερό. 

- axaxxaxaxaxaxaxaxaxaxa. Το χα για αστείο αλλά όχι για τόσο πολύ. 

 

😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να υπάρχει μια τάση για ηλεκτρικά από κάποια «μεγαλοστελέχη». Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι πέρα από τα Γκόλντεν Μπόις, ελάχιστες είναι οι σοβαρές, μεγάλες επιχειρήσεις, άρα και μικρός ο αριθμός της ζήτησης. Αν αρχίσει ο μικρομεσαίος επιχειρηματίας να αγοράζει ηλεκτρικά, τότε αυτό θα σημαίνει μάλλον κάτι. Προς το παρόν, χωρίς υποδομές, μόνο όσοι θα ήθελαν να δικαιολογήσουν έξοδα ή αντί να τα δώσουν στην εφορία ίσως να δοκιμάσουν ηλεκτρικό αυτοκίνητο. Προσωπική μου άποψη βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, chill είπε

Το γνωρίζω και εγώ για τις μεγάλες επιχειρήσεις και τα ηλεκτρικά... Πως; Επειδή εργάζομαι σε μια 😂😂😂 και μιλάω με ανθρώπους σε άλλες μεγάλες εταιρίες!!!! 

Μόστρα δεν θα κάνεις με αμάξι Nissan πόσο μάλλον με το Nissan leaf... Είμαι σίγουρος ότι όλα τα στελέχη προτιμούν τα Volvo /audi /vw / whatever τους με το πετρελαιακι αλλά το.... ανθρακικό αποτύπωμα πχ θέλει το ηλεκτρικό του. 

Και επειδή η περιβαντολογικη συνείδηση πουλάει... θα δούμε πολλά κουστούμια με οχήματα μετριοτητες. 

- χαχαχα ρε είδα το διευθυντή της τάδε επιχείρησης και ήταν με Nissan leaf χαχαχχα

- γιατί γελάς ρε φίλε; είναι ηλεκτρικό, green energy και δεν είναι και φτηνό έχει μια 30.000αρα στο νερό. 

- axaxxaxaxaxaxaxaxaxaxa. Το χα για αστείο αλλά όχι για τόσο πολύ. 

😊

Δεν νομιζω οτι μ το leaf κανει μοστρα αλλα με το jaguar e-pace  κ το volvo κανει σιγουρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pp6210 είπε

Δεν νομιζω οτι μ το leaf κανει μοστρα αλλα με το jaguar e-pace  κ το volvo κανει σιγουρα!!

Δεν έχω δει σε μας να ποζάρουν τέτοια... Κάτι leaf είδα μόνο εξου και η απογοήτευση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anthony3091 είπε

οικονομικά στοιχεία, όρους απαλλαγής, ατυχημάτων, κόστος υπέρβασης χιλιομέτρων κτλ

ναι, εννοώ έχεις εικόνα; γιατί είναι ενδιαφέρον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, circadian είπε

ναι, εννοώ έχεις εικόνα; γιατί είναι ενδιαφέρον;

ενδεικτικα 0,06€+φπα για καθε επιπλέον χιλιόμετρο, η απαλλαγή είναι 300€+φπα και για κάθε γρατζουνιά πληρώνεις αυτό το ποσό. Επίσης πρέπει τα οικονομικά στοιχεία της επιχείρησής σου να τους καλύπτουν. Αυτό δεν το ξέρεις εσύ από πριν, το εξετάζουν κατά περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Anthony3091 είπε

ενδεικτικα 0,06€+φπα για καθε επιπλέον χιλιόμετρο, η απαλλαγή είναι 300€+φπα και για κάθε γρατζουνιά πληρώνεις αυτό το ποσό. Επίσης πρέπει τα οικονομικά στοιχεία της επιχείρησής σου να τους καλύπτουν. Αυτό δεν το ξέρεις εσύ από πριν, το εξετάζουν κατά περίπτωση.

αυτό με τα 300 ευρώ ανά γρατζουνιά επειδή το είπε και άλλος πριν είναι ταρίφα; και ας είχε που λέει ο λόγος 50 ευρώ η επισκευή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...