Προς το περιεχόμενο

AVIS LEASING


loyros13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν έχει τύχει . Και οι άλλες δυο που είχα αυτοκίνητο δεν είχα παράπονο ( Hertz κ μια πολύ παλιά δε θυμάμαι καν όνομα ) . Απλά η Avis είναι πιο εύκολη στην επικοινωνία κ πιο άμεση σε διαφορά θέματα  στο μα μιλήσεις με κάποιον να του πεις αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα πχ συνεργείο - φαναρτζιδικο . Όμως είναι η πιο πρόσφατη . Κ είμαι στη Κρήτη . Δε ξέρω για άλλες περιοχές . Δεν έχω ακούσει πάντως παράπονα από συναδέλφους από την υπόλοιπη Ελλάδα . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στα leasing οταν αλλαζουν τα ελαστικα ανα 4 χρονια γινεται να τους πεις στο μεσοδιαστημα στην διετια να γινεται αλλαγη των ιδιων ελαστικων μπρος-πισω και διαγωνια? το δεχονται αυτο? γιατι τα μπροστινα ελαστικα στην διετια φθειρονται πολυ γρηγοροτερα απο τα πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sonikk είπε

στα leasing οταν αλλαζουν τα ελαστικα ανα 4 χρονια γινεται να τους πεις στο μεσοδιαστημα στην διετια να γινεται αλλαγη των ιδιων ελαστικων μπρος-πισω και διαγωνια? το δεχονται αυτο? γιατι τα μπροστινα ελαστικα στην διετια φθειρονται πολυ γρηγοροτερα απο τα πισω.

Η διαγώνια αλλαγή απαγορεύεται αυστηρά, την αλλαγή των εμπρός πίσω όχι μόνο τη δέχονται αλλά προβλέπεται κιόλας. Όμως όχι όποτε θέλεις εσύ, ούτε σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, προβλέπεται ανά 10-15.000 χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η διαγώνια αλλαγή απαγορεύεται αυστηρά, την αλλαγή των εμπρός πίσω όχι μόνο τη δέχονται αλλά προβλέπεται κιόλας. Όμως όχι όποτε θέλεις εσύ, ούτε σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, προβλέπεται ανά 10-15.000 χλμ.

οταν λες προβλεπεται δηλαδη αναφερεται καπου στο συμβολαιο ρητα αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

οταν λες προβλεπεται δηλαδη αναφερεται καπου στο συμβολαιο ρητα αυτο?

Εννοείται πως θα αναφέρεται ρητά κάπου αυτό, λογικά θα πρέπει να είναι στους γενικούς όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσε καποιος να αγορασει απευθειας μεταχειρισμενο  αυτοκινητο απο την avis χωρις διαδικασιες leasing?δηλαδη σαν να πηγαινε καποιος σε εναν εμπορο ή σε μια αντιπροσωπεια αυτοκινητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sonikk είπε

θα μπορουσε καποιος να αγορασει απευθειας μεταχειρισμενο  αυτοκινητο απο την avis χωρις διαδικασιες leasing?δηλαδη σαν να πηγαινε καποιος σε εναν εμπορο ή σε μια αντιπροσωπεια αυτοκινητων.

Έχεις τσακωθεί με τον γκούγκλη? Ναι, μπορείς:

https://usedcars.myavis.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Έχεις τσακωθεί με τον γκούγκλη? Ναι, μπορείς:

https://usedcars.myavis.gr/

ναι βεβαια σωστα.γινεται ενας χαμος εδω που ειμαι λογω μαστορων  και δεν σκεφτομαι καθαρα..και στο car.gr εχουν ανεβασει  μεταχειρισμενα της avis. αυτο που με προβληματισε ομως και μου εκανε εντυπωση ειναι αυτοι μιλανε για στολο αυτοκινητων προς πωληση.εγω βλεπω παρα πολυ λιγα οχηματα. σαν να λεμε ενδεικτικα. εν παση περιπτωσει αυτο που εψαχνα δεν το βρηκα παροτι τηλεφωνικα μου ειχαν πει οτι υπαρχουν δεκαδες απο το συγκεκριμενο μοντελο προς πωληση. ισως διαδικτυακα ανεβαζουν τα καλυτερα τους δεν ξερω τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

ναι βεβαια σωστα.γινεται ενας χαμος εδω που ειμαι λογω μαστορων  και δεν σκεφτομαι καθαρα..και στο car.gr εχουν ανεβασει  μεταχειρισμενα της avis. αυτο που με προβληματισε ομως και μου εκανε εντυπωση ειναι αυτοι μιλανε για στολο αυτοκινητων προς πωληση.εγω βλεπω παρα πολυ λιγα οχηματα. σαν να λεμε ενδεικτικα. εν παση περιπτωσει αυτο που εψαχνα δεν το βρηκα παροτι τηλεφωνικα μου ειχαν πει οτι υπαρχουν δεκαδες απο το συγκεκριμενο μοντελο προς πωληση. ισως διαδικτυακα ανεβαζουν τα καλυτερα τους δεν ξερω τι να πω.

Σοβαρά τώρα, είχες ήδη τηλεφωνήσει στην AVIS και σου είχαν πει ότι πουλάνε λιανικώς μεταχειρισμένα - και μάλιστα έχουν δεκάδες από το συγκεκριμένο που σε ενδιαφέρει - , αλλά παρόλα αυτά ρώτησες εδώ αν η AVIS πουλά μεταχειρισμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Σοβαρά τώρα, είχες ήδη τηλεφωνήσει στην AVIS και σου είχαν πει ότι πουλάνε λιανικώς μεταχειρισμένα - και μάλιστα έχουν δεκάδες από το συγκεκριμένο που σε ενδιαφέρει - , αλλά παρόλα αυτά ρώτησες εδώ αν η AVIS πουλά μεταχειρισμένα?

εαν μιλουσες και εσυ με μια κοπελιτσα 20 χρονη  σε γραμματειακη υποστηριξη που με συνεδεσαν για να μου δωσουν σοβαρες πληροφοριες τρομαρα τους και εσυ το ιδιο θα εκανες,πιστεψε με! γεια σου ρε βασιλακη με τις υπαλληλαρες σου!! ειδικα οταν καταλαβα οτι επεσα σε ασχετους αρχισα να παιρνω σοβαρο υφος και να πιεζω για πληροφοριες ακουγεται απο το ακουστικο του τηλεφωνου να πεφτει ενα φλυντζανι με καφε που προφανως εφτιαχνε εκεινη τη στιγμη  η  γραμματεας και να μου λεει η κοπελιτσα..''ναι βεβαια,πως υπαρχουν πολλα,πειτε μου''. μαλλον θα φοβηθηκε οτι ειμαι καποιος ανωτερος της και της κανω ελεγχο.

επισης η συγκεκριμενη μου ειπε περι αγορας και κατι αλλο.οταν λεει περασει η σαιζον θα το ελεγξουμε πιο διεξοδικα. πού την ειδε την σαιζον ηθελα να ηξερα!! και μετα μου πεταει και την φοβερη ατακα! καλο καλοκαιρι να εχετε! ποιο καλοκαιρι μωρη!   με τετοια υφεσαρα θα δουμε ποσο καλο θα ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι πολύ άγριος φαίνεται και ψάρωσε χαχα

Μην περιμένεις πάντως από αυτούς να έχεις την εξυπηρέτηση που θα είχες από έναν επαγγελματία έμπορο, στο λέω να το ξέρεις. Αν είσαι Αθήνα και σε βολεύει πήγαινε μια βόλτα από Παιανία να δεις τι γίνεται:

https://www.google.com/maps/@37.9481405,23.8640524,3a,41.7y,120.63h,87.84t/data=!3m6!1e1!3m4!1suaurRIu-0GrY02zOXWMJBw!2e0!7i16384!8i8192

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Είσαι πολύ άγριος φαίνεται και ψάρωσε χαχα

Μην περιμένεις πάντως από αυτούς να έχεις την εξυπηρέτηση που θα είχες από έναν επαγγελματία έμπορο, στο λέω να το ξέρεις. Αν είσαι Αθήνα και σε βολεύει πήγαινε μια βόλτα από Παιανία να δεις τι γίνεται:

https://www.google.com/maps/@37.9481405,23.8640524,3a,41.7y,120.63h,87.84t/data=!3m6!1e1!3m4!1suaurRIu-0GrY02zOXWMJBw!2e0!7i16384!8i8192

αθηνα κινουμαι αλλα με προβληματιζουν και αλλα πραγματα με την avis.οπως και με την hertz που εχει και πολλα νοικιαρικα. τα συνεργεια τους. οι μεν εχουν δικα τους με οτι αυτο συνεπαγεται σε service,ανταλλακτικα κτλ που σημαινει οτι οι επισκευες θα γινονται οπως σε συνεργεια της γειτονιας  πχ ενω η executive lease του σφακιανακη οι εργασιες και τα ανταλλακτικα γινονται ολα στις αντιπροσωπειες τους.αυτο μαλλον σημαινει οτι εκει μπαινουν ανταλλακτικα πολυ καλυτερης ποιοτητας και αξιοπιστιας ενω στους πρωτους το ημιτασιον και η  προχειροτητα στις εργασιες θα κυριαρχει.

γι΄αυτο δεν εμπιστευομαι τους μικροεμπορους αυτοκινητων και τους μαντραδες. το 90% των μικροεμπορων κανουν τρελες λαμογιες με τα μεταχειρισμενα.  πουλανε αυτοκινητα με 300 χιλιαδες χλμ και τα γυριζουν ολοι στα 80-90 χιλιαδες .μα ολοι γιατι επιλεγουν αυτο το ιδιο νουμερο και αυτοκαρφωνονται δεν μπορω να καταλαβω. τα σενιαρουν,τα μεταμορφωνουν και η εμπιστοσυνη παει περιπατο.

μιλουσα με ενα εμπορο αυτοκινητων τις προαλλες για ενα μεταχειρισμενο που πουλουσε. του λεω θα φερω ενα φιλο απο την spot mechanic να κανει εναν ελεγχο στο αμαξι. αα μου λεει αυτους δεν τους δεχομαι. μπορει να βρουν ενα κουμπι στο ραδιο cd που να μην δουλευει και να μας πουν κατω 300 ευρω στη τιμη πωλησης. μετα googlara στις φωτο το μαγαζι του ειχε και φανοποιειο αυτος μαζι με συνεργειο εκτος απο το οτι εμπορευοταν και αυτοκινητα. φανταζομαι τι αλλο θα ειχε το αυτοκινητο αυτο.

αλλα υπαρχουν και εντιμοι.μιλησα με εναν εμπορο απο σερρες καπως μακρια αλλα ειχε ενα οχημα που ενδιαφερομουν. το οχημα ηταν μοντελο 2015 με 270 χιλιαδες χλμ.  πετρελαιο.το αμαξι αυτο καινουριο στοιχιζει 29 χιλιαρικα αυτος το ειχε σαν μεταχειρισμενο 14 χιλιαρικα. του λεω τα χλμ ειναι πραγματικα ετσι? μου λεει εγω δεν γυριζω χλμ με ξερει ολη η αγορα. και μην περιμενεις να βρεις αυτο το συγκεκριμενο οχημα 5ετιας με κατω απο 250 χιλιαδες χλμ πουθενα.οποιος στο πει σε κοροιδευει.επισης δεχοταν να το δει οποιοσδηποτε μηχανικος ή εταιρια ελεγχου του πηγαινα. 

θυμαμαι πριν απο παρα πολλα χρονια παρα το γεγονος οτι δεν ειμαι ειδικος αλλα τα ματι μου κοβει ειχα παει στην mega motors να δω ενα αυτοκινητο. ηταν ενα opel corsa.μονος καθως το περιεργαζομουν βλεπω σε  καπο και φτερο ενα περιεργο ασημι ματ χρωμα σε αλλο τονο απο το υπολοιπο αυτοκινητο.επισης παρατηρησα οτι το καπο με το φτερο και την πορτα δεν εφαπτονταν απο την μερια του οδηγου. τελειως θεοστραβο μονταρισμα.εκανε μπαμ. αυτο πρεπει να εχει γερο τρακο ειπα μεσα μου. μπαινω μεσα λοιπον στην αντιπροσωπεια και ενας πωλητης ερχεται και μου λεει μπορω να σας βοηθησω?λεω για το opel corsa το ασημι που εχετε εξω? ναι μου λεει ειναι τοσα κυβικα με αυτη τη τιμη κτλ κτλ. λεω ειναι ατρακαριστο?ναι μου λεει απλα  ειναι βαμμενο απο κατι γρατσουνιες απο την μια μερια μπροστα. μα του λεω ειναι στραβα μονταρισμενο.βγηκαμε εξω να του το δειξω και μετα με κοιταγε με απλανες βλεμμα μη ξεροντας τι να πει.

ισως η καλυτερη λυση ειναι καποιος ιδιωτης που αν τον κοψεις σωστα πας με τον μηχανικο σου κτλ και κανεις ενα ελεγχο.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αναφερουν τον ορο ατρακαριστο εννοουν να μην εχει πάρει σασι. Αυτο ειναι κοινη γνώση εδω και χρόνια

Προφανώς και στα περισσότερα προς πωληση μεταχειρισμένα εχουν γινει φαναρτζοδουλειες ωστε να διορθωσουν περιφερειακα χτυπηματα. Το 99% των μεταχειρισμένων εχουν γρατζουνιες η χτυπηματάκια. Γι αυτό και πωλούνται ως μεταχειρισμένα. Έμενα προσωπικά δεν θα με απέτρεπε απο την αγορα του αυτοκινητου μια τετοια μικροεπισκευη, υπο την προυποθεση οτι το αμαξι μηχανικά ειναι άρτιο

Το να εχει αλλαχτεί ενας προφυλακτήρας, δεν σημαίνει οτι το αυτοκίνητο ειναι τρακαρισμένο. Ουτε είναι σπάνιο. Στο αμαξι που αναφερεις, εαν ανοιγες το καπο, ενα εμπειρο ματι, με ενα φακο μπορει να σου πει εαν ειχε τρακαρει η απλα ηταν μια επιφανειακη ζημια

Απο εκει και περα προφανώς και φαναρτζης απο φαναρτζη διαφερει ως προς την ποιότητα της δουλειάς του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

μια απορια περι leasing ή αγορας. τι συμφερει για καποιον ενδιαφερομενο? υποθεση εργασιας.

σεναριο νουμερο ενα.

εστω οτι καποιος ιδιωτης θελει ενα αμαξι. το αφεντικο μιας πολυ μεγαλης  εταιριας που ειναι φιλοι μεταξυ τους του προτεινει να τον βοηθησει.και του λεει το εξης.παρε το οχημα που θελεις απο εναν εμπορο-αντιπροσωπεια-ιδιωτη  και θα στο πληρωσω εγω και θα το δηλωσω στην εταιρεια μου και κυκλοφορησε το εσυ ως ιδιωτης. ειναι εφικτο αυτο? φορολογικα στεκει?  εκπιπτει το φπα αν γνωριζω σωστα και δεν ξερω τι αλλο.θα περαστει στα εξοδα της εταιρειας εφοσον συμφερει και την εταιρεια φυσικα.ειναι νομιμο?

σεναριο νουμερο δυο. το ιδιο αφεντικο της μεγαλης εταιρειας λεει παλι στον φιλο του ιδιωτη για να τον βοηθησει. παρε απο μια εταιρεια leasing το οχημα που θελεις και θα περαστει στην εταιρεια,θα πληρωνεται το μισθωμα απο την εταιρια αναλογα το συμβολαιο που θα γινει αν θα ειναι διετες,τριετες ή κατι αλλο και κρατησε το οσο σου χρειαστει. ειναι εφικτο αυτο? φορολογικα υπαρχει κωλλυμα?  παλι εκπιπτει το φπα και θα περαστει στα εξοδα της εταιρειας. 

το ερωτημα ειναι τι συμφερει να επιλεξει ο ιδιωτης??? το σεναριο νουμερο ενα ή το σεναριο νουμερο δυο?  στα υποτιθεμενα αυτα σεναρια βεβαια υπαρχουν διαχωρισμοι. δηλαδη αν το οχημα περαστει και δηλωθει στην εταιρια τοτε ο ιδιωτης δεν επιβαρυνεται οικονομικα. αν ομως  δεν περαστει στην εταιρια αλλα γραφτει το οχημα αυτο στο ονομα του παρα το γεγονος οτι δεν θα επιβαρυνθει ο ιδιωτης  το κοστος αγορας του θα αναγκαστει να πληρωσει εναν φορο δωρεας λογικα που αντιστοιχει στο 40% της αξιας του οχηματος.που σημαινει οτι ειναι αρκετα μεγαλο το ποσο. εκτος και εαν γινεται να πληρωθει αυτος ο φορος απο την εταιρια αλλα με ποιο τροπο εφοσον θα ειναι στο ονομα του κατοχου του ιδιωτη?  εκτος και αν πει η εταιρια  σου δινω εγω τα χρηματα και πληρωσε τον φορο σου. επισης δεν μπορω να καταλαβω και το εξης.αν ενα αυτοκινητο στοιχιζει 20 χιλιαδες ευρω και πληρωθει απο την εταιρεια γιατι πρεπει να πληρωσει ο ιδιωτης φορο επιπλεον 8000 ευρω αν αποδεχτει την δωρεα? ετσι δεν εκτοξευεται το κοστος του οχηματος στα 28000 ευρω ενω η εμπορικη του αξια ειναι 20000 ευρω?

 η  βασικη προυποθεση  ειναι οτι ο ιδιωτης που θα αποκτησει το οχημα δεν θα επιβαρυνθει κανενα κοστος για την αποκτηση του οχηματος και ολα θα πληρωθουν απο την εταιρεια.

τελικα τι συμφερει να γινει απο τα προαναφερομενα για τον ιδιωτη? γνωμες?

ευχαριστω.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε sonikk, διαβαζω τα ερωτηματα σου και δεν μπορω να καταλαβω τι ψαχνεις, εταιρικο η ιδιωτικο leasing, καινουργιο η μεταχειρισμενο? Εχω δωσει αναλυτικοτατο παραδειγμα πιο πανω για leasing καινουργιου απο ιδιωτη σε σχεση με κανονικη αγορα, διαβασε το μηπως σε βοηθησει να καταλαβεις πως δουλευει και ποτε βολευει το leasing.

Τα σεναρια που αναφερεις πιο πανω δεν παιζουν με την καμμια, ουτε πατερας σου να ηταν το αφεντικο της μεγαλης εταιριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...