Προς το περιεχόμενο

AVIS LEASING


loyros13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, pp6210 είπε

Ρε φιλε sonikk, διαβαζω τα ερωτηματα σου και δεν μπορω να καταλαβω τι ψαχνεις, εταιρικο η ιδιωτικο leasing, καινουργιο η μεταχειρισμενο? Εχω δωσει αναλυτικοτατο παραδειγμα πιο πανω για leasing καινουργιου απο ιδιωτη σε σχεση με κανονικη αγορα, διαβασε το μηπως σε βοηθησει να καταλαβεις πως δουλευει και ποτε βολευει το leasing.

Τα σεναρια που αναφερεις πιο πανω δεν παιζουν με την καμμια, ουτε πατερας σου να ηταν το αφεντικο της μεγαλης εταιριας.

πατερας μου δεν ειναι,ειναι συγγενης μου. αν θες και μπορεις εξηγησε...

οχι ρε συ ειμαι ξεκαθαρος.αναζητω τι συμφερει περισσοτερο. εταιρικο leasing που να ειναι περασμενο στην εταιρια αλλα να το οδηγω εγω ως ιδιωτης αλλα να το πληρωνει η εταιρια που δεν ξερω αν ειναι νομιμο ή αν φορολογικα εμπλεκομαι εγω καπου ή  ιδιωτικο leasing που να το οδηγω εγω να ειναι δηλαδη στο ονομα μου και οχι της εταιριας αλλα  να το πληρωνει η εταιρια(σε αυτη την περιπτωση η εταιρια μου δινει τα λεφτα μισθωματος και τα πληρωνω εγω στο leasing)? παντα μιλαμε για μεταχειρισμενο οχημα σε ολες τις περιπτωσεις.

υπαρχει ομως και ενα τριτο ξεχωριστο σεναριο. αγορα οχηματος απο εταιρια leasing με χρηματα της εταιριας-ας πουμε ως δωρεα- που θα μπει στο δικο μου ονομα το οχημα και εκει λογικα θα πληρωσω μονο το φορο δωρεας. εκει ομως η εταιρια τι πρεπει να μου δωσει ως χαρτι δικαιολογητικο για να το περασω στην φορολογικη δηλωση οτι ειναι δωρεα? επισης αν τα δικα μου εισοδηματα ειναι της ταξεως των 14 χιλιαδων ευρω ετησιως και ο φορος δωρεας επειδη το οχημα στοιχιζει 20 χιλιαδες ευρω ειναι το 40% δηλαδη 8000 ευρω εκει τι γινεται?  καλυπτομαι απο το τεκμηριο και δεν πληρωνω κατι ή πρεπει να πληρωσω τα 8000 ευρω?

εχω διαβασει ολες τις σελιδες προσεκτικα και τις αναλυσεις σου με τα παραδειγματα. ομως εγω ανηκω σε αλλη περιπτωση.. πιο περιπλοκη αν θες. 

σπαζοκεφαλια ετσι? αινιγμα για δυνατους λυτες...

να ρωτησω και κατι ψιλοασχετο με το παραπανω..στο leasing αν θες να βαλεις στο αυτοκινητο μεμβρανες-φιμε τζαμια πριν το μισθωσεις επιτρεπεται? να το ζητησεις εννοω.και φυσικα με το αναλογο κοστος που θα επιβαρυνει την τιμη του μισθωματος. αν το κανεις αυτο με τις μεμβρανες αφου το παρεις το οχημα και δεν τους ενημερωσεις υπαρχει καποια ποινη?

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 18/6/2020 στις 5:01 ΜΜ, leloslelou είπε

Οι εταιρειες ληζινγκ δεν εχουν στολο αυτοκινητων, δεν ειναι κατασκευαστης. Αυτο που κανουν ειναι οτι αγοραζουν χαμηλοτερα τα αυτοκινητα απο τον κατασκευαστη και τα μισθωνουν στον καταναλωτη. Τα χρηματα που χρησιμοποιουν για να αγορασουν τα αυτοκινητα δεν τους τα χαριζει καποιος, χρειαζεται να τα βρουν απο καπου, που σημαινει οτι εχει καποιο κοστος (επιτοκιο) γι αυτους. Σιγουρα αυτο ειναι πολυ πολυ χαμηλοτερο απο αυτο που χρεωνουν τον καταναλωτη.

Για αυτο το λογο εχουν και πλεονεκτημα οι τραπεζες των κατασκευαστων, γιατι μπορουν και χρηματοδοτουνται ενδοομιλικα με πολυ χαμηλοτερο κοστος ή μπορουν και παιρνουν τα αυτοκινητα σε πολυ χαμηλοτερη τιμη απο τους αλλους. Ή και τα δυο.

Τωρα, η δοση που σου υπολογιζει ο καθε παροχος αποτελειται απο 3 στοιχεια:

1) το κομματι που αποζημιωνει την εταιρεια για την απωλεια της αξιας του αυτοκινητου για τη διαρκεια που εσυ το μισθωνεις

2) ενα κομματι που ειναι το κοστος χρηματοδοτησης που σε χρεωνει η εταιρεια (επιτοκιο)

3) τελος ενα κομματι αντιστοιχει τους φορους.

Τωρα εαν εχεις χρηματοδοτησει και σερβις, ασφαλειες και αλλα εξτρα τοτε για αυτο το μερος του κεφαλαιου οι εταιρειες σε χρεωνουν διαφορετικο επιτοκιο καθως απο αυτο το κομματι βγαζουν και τα φανταστικη αποδοση για την επενδυση τους.

Σαν τελικο μικτο επιτοκιο εσυ μπορει να βλεπεις ενα χαμηλο νουμερο αλλα αυτο ειναι o σταθμισμενος μεσος ορος δυο επιτοκιων (ενα για το αυτοκινητο και ενα δευτερο για τις λοιπες υπηρεσιες).

Ορισμενοι παροχοι μπορει να χρησιμοποιουν το ιδιο επιτοκιο και στις δυο περιπτωσεις παντως.

H VW για παραδειγμα χρεωνει 3.5% στη χρηματοδοτηση του αυτοκινητου και 38% στις ασφαλειες, σερβις κλπ και σαν συνολο βγαινει 6.5% (επειδη 95% του ποσου χρηματοδοτησης αντιστοιχει στο αυτοκινητο κααι εχει χαμηλο επιτοκιο).

Στην περιπτωση του leasing, η αξια εξαγορας του αυτοκινητου την οποια δεν αποπληρωνεις μηνιαιως τοκιζεται κανονικα και γιαυτο ολοι λατρευουν αυτο το προιον, γιατι ολοι βγαζουν λεφτα απο αυτο αφου στην ουσια αποπληρωνεις ενα μικρο ποσοστο του αρχικου κεφαλαιου (αφου η αξια εξαγορας εξαιρειται) και συνεπως το εναπομεινον κεφαλαιο τοκιζεται κανονικοτατα.

Αν βαλεις και το γεγονος οτι οι εταιρειες η δεν σου λενε την τιμη εξαγορας αρχικα ή στην λενε θετοντας την πολυ συντηρητικα και αυξανοντας το μηνιαιο μισθωμα, τοτε εαν εσυ επιστρεψεισ το αυτοκινητο ααυτοι θα το πουλησουν στην αγορα πολυ παραπανω απο την αξια εξαγορας. Ετσι θα κλεισουν το χρεος σου και θα εχουν τσεπωσει και τη διαφορα.

Ετσι εχουν τρομερα μεγαλυτερη κερδοφορια σε συγκριση με την απλη χρηματοδοτηση που αποπληρωνεις ολο το κεφαλαιο κατα τη διαρκεια της συμβασης.

Σορρυ αν δεν ημουν πολυ ξεκαθαρος. Αν κατι δεν ειναι κατανοητο μπορω να εξηγησω περαιτερω.

Η πρώτη πρόταση σου δεν ισχύει κατά ένα μεγάλο ποσοστό της αγοράς.

Ισχύει μεν για Avis που την είχε η Πειραιώς και πρόσφατα την εξαγόρασαν κάτι Τούρκοι μέτοχοι ωστόσο στις υπόλοιπες εταιρείες κυριαρχούν οι έμποροι αυτοκινήτων γιατί πολύ απλά μόνο έτσι γλιτώνουν έξοδα και μπορούν να ανταπεξέλθουν 

 

Πχ. Executive Lease = Enterprise/Alamo/National = Σφακιανάκης= Su(t)zuki/BMW/Mini

Sixt=Porsche/Yamaha. Παλιά την είχε η Lion που πήγε για φούντο κι έπαιρνε φουλ γαλλικά. Η ειρωνία εδώ είναι ότι ο νέος ιδιοκτήτης είναι μεν στην εμπορία μηχανοκίνητων αλλά κυρίως μηχανών και Premium. Αποτέλεσμα να είναι ο πρώτος που προωθεί rent a motorbike/scooter από γνωστό διεθνές rent a car.

Hertz= ΒΕΛΜΑΡ= Επίσημοι αντιπρόσωποι Seat/Hyundai/Kia/Opel και με αντιπροσωπείες Volvo/Ford/BMW/Jeep.

Κάποιοι άλλοι Έμποροι αυτοκινήτων πχ. VW όπως Φιλοσίδης, Καψιώχας έχουν τοπικά Rent a car ή συνεργάζονται με μικρές ή παραπαίουσες εταιρίες όπως Europcar.

 

Γενικότερα το Leasing συμφέρει αν υπάρχει καλός μακροχρόνιος προγραμματισμός εξόδων, είναι αγχολυτικο για θέματα βλαβών, αντικαταστάσεων, απροπτων και περνιέται από τον λογιστή στα έξοδα εταιρείας. Για ιδιώτες είναι πιο μπερδεμένη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολλες εταιριες πχ σφακιανακης που εχει και την executive lease , στις πωλησεις μεταχειρισμενων της σφακιανακης παιρνουν αυτοκινητα απο το leasing τους και τα πουλανε στην επισημη αντιπροσωπεια μεταχειρισμενων αυτοκινητων τους. αυτο γιατι γινεται? θελουν να τα ξεφορτωθουν απο το leasing τους γιατι ειναι ξεπατωμενα? μοντελα του 16 και του 17 ειναι. τι κρυβεται πισω απο αυτην την ενεργεια τους? γιατι δεν τα κρατανε ως leasing ωστε να αποφερουν μεγαλυτερο κερδος παρα προτιμουν να τα ξεφορτωθουν? υποπτο μου φαινεται εμενα αυτο.μηπως ειναι τρακαρισμενα και δεν τα θελει κανεις απο το leasing τους? 

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sonikk είπε

πολλες εταιριες πχ σφακιανακης που εχει και την executive lease , στις πωλησεις μεταχειρισμενων της σφακιανακης παιρνουν αυτοκινητα απο το leasing τους και τα πουλανε στην επισημη αντιπροσωπεια μεταχειρισμενων αυτοκινητων τους. αυτο γιατι γινεται? θελουν να τα ξεφορτωθουν απο το leasing τους γιατι ειναι ξεπατωμενα? μοντελα του 16 και του 17 ειναι. τι κρυβεται πισω απο αυτην την ενεργεια τους? γιατι δεν τα κρατανε ως leasing ωστε να αποφερουν μεγαλυτερο κερδος παρα προτιμουν να τα ξεφορτωθουν? υποπτο μου φαινεται εμενα αυτο.μηπως ειναι τρακαρισμενα και δεν τα θελει κανεις απο το leasing τους? 

Πολλά μπορεί να παίζουν ιδίως για εταιρείες που είναι όμιλοι θυγατρικές κι ανήκουν στους ίδιους ιδιοκτήτες κι εννοώ φορολογικά, μετοχικά, χρηματιστηριακά.

 

Πχ. μπορεί να φορτώνουν χρέη στην μια για να κερδοφορεί η άλλη, κλπ. 

Επίσης παίζουν μπόνους με στόχους. Μπορεί για να πιάσουν κάποιο στόχο  στις πωλήσεις της Χ Μάρκας στην Ψ περιοχή να αγοράσουν με παρτίδα αμάξια οπότε κάποια να φύγουν για πώληση λίγο νωρίτερα. Επίσης να αγοράσουν αμάξια για να μην αποδώσουν εκείνη την στιγμή ΦΠΑ αλλά αργότερα.

Τέλος μετά την τριετία ή τα 60.000 χλμ. όλα τα αμάξια αρχίζουν να βγάζουν βλάβες ή αλλαγές ακριβότερων ανταλλακτικών. Οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν 2-3 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση. Στα νοικιάρικα ίσως λιγότερα.

Άπειρα τα σενάρια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2020 στις 1:49 ΜΜ, Krepalidis είπε

Η πρώτη πρόταση σου δεν ισχύει κατά ένα μεγάλο ποσοστό της αγοράς.

Ισχύει μεν για Avis που την είχε η Πειραιώς και πρόσφατα την εξαγόρασαν κάτι Τούρκοι μέτοχοι ωστόσο στις υπόλοιπες εταιρείες κυριαρχούν οι έμποροι αυτοκινήτων γιατί πολύ απλά μόνο έτσι γλιτώνουν έξοδα και μπορούν να ανταπεξέλθουν 

Πχ. Executive Lease = Enterprise/Alamo/National = Σφακιανάκης= Su(t)zuki/BMW/Mini

Sixt=Porsche/Yamaha. Παλιά την είχε η Lion που πήγε για φούντο κι έπαιρνε φουλ γαλλικά. Η ειρωνία εδώ είναι ότι ο νέος ιδιοκτήτης είναι μεν στην εμπορία μηχανοκίνητων αλλά κυρίως μηχανών και Premium. Αποτέλεσμα να είναι ο πρώτος που προωθεί rent a motorbike/scooter από γνωστό διεθνές rent a car.

Hertz= ΒΕΛΜΑΡ= Επίσημοι αντιπρόσωποι Seat/Hyundai/Kia/Opel και με αντιπροσωπείες Volvo/Ford/BMW/Jeep.

Κάποιοι άλλοι Έμποροι αυτοκινήτων πχ. VW όπως Φιλοσίδης, Καψιώχας έχουν τοπικά Rent a car ή συνεργάζονται με μικρές ή παραπαίουσες εταιρίες όπως Europcar.

Γενικότερα το Leasing συμφέρει αν υπάρχει καλός μακροχρόνιος προγραμματισμός εξόδων, είναι αγχολυτικο για θέματα βλαβών, αντικαταστάσεων, απροπτων και περνιέται από τον λογιστή στα έξοδα εταιρείας. Για ιδιώτες είναι πιο μπερδεμένη κατάσταση.

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι οι εταιρειες ληζινγκ δεν κατασκευαζουν οι ιδιες τα αυτοκινητα αλλα τα εχουν αποκτησει καπως απο τον κατασκευαστη, αυτο εννοω. Προφανως και εχουν στολο στο  balance  sheet τους αλλα ειναι χρηματοδοτημενος καπως.

Επεξ/σία από leloslelou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2020 στις 12:38 ΠΜ, sonikk είπε

πατερας μου δεν ειναι,ειναι συγγενης μου. αν θες και μπορεις εξηγησε...

οχι ρε συ ειμαι ξεκαθαρος.αναζητω τι συμφερει περισσοτερο. εταιρικο leasing που να ειναι περασμενο στην εταιρια αλλα να το οδηγω εγω ως ιδιωτης αλλα να το πληρωνει η εταιρια που δεν ξερω αν ειναι νομιμο ή αν φορολογικα εμπλεκομαι εγω καπου ή  ιδιωτικο leasing που να το οδηγω εγω να ειναι δηλαδη στο ονομα μου και οχι της εταιριας αλλα  να το πληρωνει η εταιρια(σε αυτη την περιπτωση η εταιρια μου δινει τα λεφτα μισθωματος και τα πληρωνω εγω στο leasing)? παντα μιλαμε για μεταχειρισμενο οχημα σε ολες τις περιπτωσεις.

1) Μπορείς να το πάρεις στο όνομα της εταιρείας και να δηλωθείς ως πρόσθετος οδηγός μαζί με κάποιο στέλεχος εφόσον δεν εργάζεσαι εκεί.

2) Να είναι στο όνομα σου και να το πληρώνει η εταιρεία δεν γίνεται.

3) Το Leasing είναι για νέα, όχι για μεταχειρισμένα οχήματα.

υπαρχει ομως και ενα τριτο ξεχωριστο σεναριο. αγορα οχηματος απο εταιρια leasing με χρηματα της εταιριας-ας πουμε ως δωρεα- που θα μπει στο δικο μου ονομα το οχημα και εκει λογικα θα πληρωσω μονο το φορο δωρεας. εκει ομως η εταιρια τι πρεπει να μου δωσει ως χαρτι δικαιολογητικο για να το περασω στην φορολογικη δηλωση οτι ειναι δωρεα? επισης αν τα δικα μου εισοδηματα ειναι της ταξεως των 14 χιλιαδων ευρω ετησιως και ο φορος δωρεας επειδη το οχημα στοιχιζει 20 χιλιαδες ευρω ειναι το 40% δηλαδη 8000 ευρω εκει τι γινεται?  καλυπτομαι απο το τεκμηριο και δεν πληρωνω κατι ή πρεπει να πληρωσω τα 8000 ευρω?

4) Δωρεά από εταιρεία σε ιδιώτη δεν υφίσταται, μόνο δανεισμός και εκεί με επιτόκιο.

5) Τα φορολογικά θα στα εξηγήσει ο λογιστής σου γιατί με αυτά που γράφεις φαίνεται οτι τα έχεις κάνει σαλάτα.

εχω διαβασει ολες τις σελιδες προσεκτικα και τις αναλυσεις σου με τα παραδειγματα. ομως εγω ανηκω σε αλλη περιπτωση.. πιο περιπλοκη αν θες. 

σπαζοκεφαλια ετσι? αινιγμα για δυνατους λυτες...

να ρωτησω και κατι ψιλοασχετο με το παραπανω..στο leasing αν θες να βαλεις στο αυτοκινητο μεμβρανες-φιμε τζαμια πριν το μισθωσεις επιτρεπεται? να το ζητησεις εννοω.και φυσικα με το αναλογο κοστος που θα επιβαρυνει την τιμη του μισθωματος. αν το κανεις αυτο με τις μεμβρανες αφου το παρεις το οχημα και δεν τους ενημερωσεις υπαρχει καποια ποινη?

6) Μόνο η εταιρεία leasing θα στο απαντήσει το αν μπορεί να σου περάσει μεμβράνες (νόμιμες).

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

 

σε ευχαριστω. για τα δυο πρωτα συμφωνοι.βεβαια με μια επιφυλαξη για το πρωτο γιατι οταν δεν εργαζομαι εκει μπορω να το κυκλοφορω ως προσθετος οδηγος αλλα εφοσον ειναι δηλωμενο στην εταιρεια πρεπει να υπαρχει και ενα χαρτι παραστατικο-τιμολογιο να επιδειξεις σε περιπτωση ελεγχου. νομιζω δηλαδη.εγω τετοιο χαρτι δεν θα εχω γιατι δεν θα εργαζομαι εκει.

τωρα οσον αφορα το τριτο. κατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας με την executive lease του σφακιανακη εχουν και μεταχειρισμενα leasing.αυτο μου ειπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, agnostos13 είπε

3) Το Leasing είναι για νέα, όχι για μεταχειρισμένα οχήματα.

Δεν ισχύει, leasing γίνεται ΚΑΙ σε μεταχειρισμένα.

 

4 ώρες πριν, agnostos13 είπε

4) Δωρεά από εταιρεία σε ιδιώτη δεν υφίσταται, μόνο δανεισμός και εκεί με επιτόκιο.

Και εδώ κάνεις λάθος, μια χαρά υφίσταται δωρεά από εταιρεία σε ιδιώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν ισχύει, leasing γίνεται ΚΑΙ σε μεταχειρισμένα.

Και εδώ κάνεις λάθος, μια χαρά υφίσταται δωρεά από εταιρεία σε ιδιώτη.

υφισταται οντως δωρεα. αλλα ποιος πληρωνει τα σπασμενα ειναι η ερωτηση του ενος εκατομμυριου!  διοτι τι νοημα να κανεις δωρεα σε καποιον αν αυτος ο καποιος πρεπει να πληρωσει τον φορο δωρεας που αντιστοιχει στο 40% της αξιας του οχηματος.  με τετοιο φορολογικο καθεστως η ουσια και η φιλοσοφια της δωρεας εξανεμιζεται. εκτος και αν δεν τα λεω σωστα. αν για παραδειγμα ενα οχημα αξιας 15 χιλιαδων διδεται ως δωρεα και ο αποδεκτης καλειται να πληρωσει τα εξι χιλιαρικα φορο ποιο το νοημα  της στηριξης και της καλης πραξης  εφοσον ο αποδεκτης  δηλωνει οικονομικη αδυναμια,δεν μπορει ουτε αυτα να πληρωσει και τον αναγκαζει το φορολογικο καθεστως?  το θεωρω δωρον αδωρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν ισχύει, leasing γίνεται ΚΑΙ σε μεταχειρισμένα.

Και εδώ κάνεις λάθος, μια χαρά υφίσταται δωρεά από εταιρεία σε ιδιώτη.

Το leasing μεταχειρισμένων πρώτη φορά το ακούω είναι η αλήθεια...

Για την δωρεά από εταιρεία σε ιδιώτη (να το κάνω πιο λιανά για να μην χάσουμε την ουσία) τυπικά δεν απαγορεύται όμως αφενώς δεν υπάρχει κανένα φορολογικό όφελος για την εταιρεία και αφετέρου υπάρχει και φόρος 40% στον λήπτη οπότε είναι πρακτικά ασύμφορο κάτι τέτοιο να γίνει.

3 ώρες πριν, sonikk είπε

υφισταται οντως δωρεα. αλλα ποιος πληρωνει τα σπασμενα ειναι η ερωτηση του ενος εκατομμυριου!  διοτι τι νοημα να κανεις δωρεα σε καποιον αν αυτος ο καποιος πρεπει να πληρωσει τον φορο δωρεας που αντιστοιχει στο 40% της αξιας του οχηματος.  με τετοιο φορολογικο καθεστως η ουσια και η φιλοσοφια της δωρεας εξανεμιζεται. εκτος και αν δεν τα λεω σωστα. αν για παραδειγμα ενα οχημα αξιας 15 χιλιαδων διδεται ως δωρεα και ο αποδεκτης καλειται να πληρωσει τα εξι χιλιαρικα φορο ποιο το νοημα  της στηριξης και της καλης πραξης  εφοσον ο αποδεκτης  δηλωνει οικονομικη αδυναμια,δεν μπορει ουτε αυτα να πληρωσει και τον αναγκαζει το φορολογικο καθεστως?  το θεωρω δωρον αδωρον.

Δεν υπάρχει κοινοφελής χαρακτήρας σε δωρεά προς ιδιώτη ωστέ να είναι και αφορολόγητη.

Δηλαδή οκ, το πρώτο σενάριο είναι οτι είσαι άπορος και η εταιρεία σου χαρίζει μια Mercedes για να ζήσεις.

Το δεύτερο σενάριο όμως είναι να είσαι ανηψιός του ιδιοκτήτη και να θέλει να σου κάνει δώρο μια Mercedes, όμως αυτό είναι ιδιωτικό δώρο στην πραγματικότητα και όχι της εταιρείας, έτσι φορολογείται αντίστοιχα με το να λάμβανε ο ίδιος το ποσό και να στο πλήρωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sonikk είπε

υφισταται οντως δωρεα. αλλα ποιος πληρωνει τα σπασμενα ειναι η ερωτηση του ενος εκατομμυριου!  διοτι τι νοημα να κανεις δωρεα σε καποιον αν αυτος ο καποιος πρεπει να πληρωσει τον φορο δωρεας που αντιστοιχει στο 40% της αξιας του οχηματος.  με τετοιο φορολογικο καθεστως η ουσια και η φιλοσοφια της δωρεας εξανεμιζεται. εκτος και αν δεν τα λεω σωστα. αν για παραδειγμα ενα οχημα αξιας 15 χιλιαδων διδεται ως δωρεα και ο αποδεκτης καλειται να πληρωσει τα εξι χιλιαρικα φορο ποιο το νοημα  της στηριξης και της καλης πραξης  εφοσον ο αποδεκτης  δηλωνει οικονομικη αδυναμια,δεν μπορει ουτε αυτα να πληρωσει και τον αναγκαζει το φορολογικο καθεστως?  το θεωρω δωρον αδωρον.

Δεν τα λες καθόλου σωστά.

Το νόημα του να κάνεις δωρεά σε κάποιον άσχετο 15.000€ είναι να του μείνουν 9.000€ καθαρά. Δηλώσεις του τύπου "η δωρεά εξανεμίζεται" και "δώρον άδωρον" είναι τουλάχιστον αστείοι.

Αλήθεια, το ίδιο πιστεύεις και για έναν μισθωτό, που από κάποιο σημείο εισοδήματος και πάνω η εφορία δεν του αφήνει ούτε τα μισά?

Επίσης για γέλια είναι οι δηλώσεις του τύπου "ο αποδεκτης  δηλωνει οικονομικη αδυναμια,δεν μπορει ουτε αυτα να πληρωσει". Αν νομίζει ότι θα μπει μέσα, ας αρνηθεί τη δωρεά :)

37 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Για την δωρεά από εταιρεία σε ιδιώτη (να το κάνω πιο λιανά για να μην χάσουμε την ουσία) τυπικά δεν απαγορεύται όμως αφενώς δεν υπάρχει κανένα φορολογικό όφελος για την εταιρεία και αφετέρου υπάρχει και φόρος 40% στον λήπτη οπότε είναι πρακτικά ασύμφορο κάτι τέτοιο να γίνει.

Άλλο πράγμα το "δεν υφίσταται" που έγραψες πριν, και άλλο το "δεν συμφέρει" που γράφεις τώρα, ο αρχικός σου ισχυρισμός απλά δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Το leasing μεταχειρισμένων πρώτη φορά το ακούω είναι η αλήθεια...

Για την δωρεά από εταιρεία σε ιδιώτη (να το κάνω πιο λιανά για να μην χάσουμε την ουσία) τυπικά δεν απαγορεύται όμως αφενώς δεν υπάρχει κανένα φορολογικό όφελος για την εταιρεία και αφετέρου υπάρχει και φόρος 40% στον λήπτη οπότε είναι πρακτικά ασύμφορο κάτι τέτοιο να γίνει.

Δεν υπάρχει κοινοφελής χαρακτήρας σε δωρεά προς ιδιώτη ωστέ να είναι και αφορολόγητη.

Δηλαδή οκ, το πρώτο σενάριο είναι οτι είσαι άπορος και η εταιρεία σου χαρίζει μια Mercedes για να ζήσεις.

Το δεύτερο σενάριο όμως είναι να είσαι ανηψιός του ιδιοκτήτη και να θέλει να σου κάνει δώρο μια Mercedes, όμως αυτό είναι ιδιωτικό δώρο στην πραγματικότητα και όχι της εταιρείας, έτσι φορολογείται αντίστοιχα με το να λάμβανε ο ίδιος το ποσό και να στο πλήρωνε.

σε αυτο που επισημαινω με bold τι ακριβως εννοεις? οτι ο δωροθετης  λαμβανει απο εμενα το ποσο(υποθετικα) και φορολογειται γι΄αυτο? δηλαδη  οτι και να γινει μετακυλιεται ο φορος σε αυτον που πληρωνει? 

 

για το αλλο που αναφερεις οτι δεν υπαρχει φορολογικο οφελος για την εταιρεια απο δωρεα σε ιδιωτη πως δεν υπαρχει.εκπιπτει  ως δαπανη από τα ακαθαριστα εσοδα. ουσιαστικα κερδιζουν το φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sonikk είπε

για το αλλο που αναφερεις οτι δεν υπαρχει φορολογικο οφελος για την εταιρεια απο δωρεα σε ιδιωτη πως δεν υπαρχει.εκπιπτει  ως δαπανη από τα ακαθαριστα εσοδα. ουσιαστικα κερδιζουν το φπα.

Όλα λάθος τα έχεις καταλάβει, ούτε η δωρεά εκπίπτει ως δαπάνη από τα ακαθάριστα έσοδα, ούτε κερδίζουν το ΦΠΑ πολύ επειδή δεν υφίσταται ΦΠΑ στις δωρεές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρησιμοποιω εγω το αυτοκινητο και  δηλωθω ως προσθετος οδηγος σε αυτοκινητο της  εταιριας χωρις να εργαζομαι εκει αυτο φαινεται καπου? στο συστημα εργανη πχ? ή φορολογικα το δηλωνουν καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sonikk είπε

αν χρησιμοποιω εγω το αυτοκινητο και  δηλωθω ως προσθετος οδηγος σε αυτοκινητο της  εταιριας χωρις να εργαζομαι εκει αυτο φαινεται καπου? στο συστημα εργανη πχ? ή φορολογικα το δηλωνουν καπου?

Όπως σου είχα πει και την άλλη φορά, εφόσον η συγκεκριμένη εταιρεία είναι πολύ μεγάλη θα έχει και ολόκληρο επιτελείο λογιστών, οι οποίοι σίγουρα θα ξέρουν πολύ καλύτερα από εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...