Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο 5 χρόνια το μικρόβιο ξαναχτύπησε... Πιάστηκα με έναν 10600k πανω σε μια Gigabyte Z490 Vision G.

Είναι σταθερός (3 ώρες stress test στο XTU) στα 5,1G με 1,260V, όχι κι άσχημα! Δεν έχω δοκιμάσει για παραπάνω προς το παρόν.

 

Screenshot_16.png

Επεξ/σία από AnimalPlanet
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/4/2021 στις 4:19 ΜΜ, Herald είπε

Δεν παίζω με offset, θα παιδευτείς πάρα πολύ για να βρείς σταθερότητα με offset. 

Είσαι σταθερός με κάτω από 1.27 για τα 4.9? Αν όχι τότε λογικά δεν θα είσαι ούτε με offset. 

Πάντως τζάμπα παιδεύεσαι με offset, σε idle καταναλώνει 25 με 30 watt ο CPU με 1.30 volts σταθερά. Πόσο να πέσεις, στα 20? 

Για κάποιο λόγο όταν ορίζω Vcore σταθερό και LLC στο normal έχω αστάθεια στα 1,27V για 4,9Ghz all core. Είναι μεγάλη η διακύμανση και θέλω να αποφύγω το LLC όσο γίνεται.

Αντίθετα με adaptive Vcore και "Selection"(άλλη τάση για κάθε πολλαπλασιαστή) στο -0,1Volt μέχρι τον πολλαπλασιαστή 43(4300Mhz) και -0,2 για τον 48 και πάνω είμαι σταθερός με πραγματική τάση 1,248 min όταν κάνω encoding.

Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το αρνητικό offset έχει όριο τα -0,2Volt. Όσο και να το χαμηλώσεις μετά δεν πέφτεις κάτω από την τάση που προανέφερα. Ίσως αυτό να αλλάζει αν πειράξω τη γενική τάση του adaptive OC που τώρα άφησα στο auto.

Πάντως βλέπω ότι είναι τοπ σιλικόνη τα comet lake. Με τις τάσεις που χρειαζόμουν για 4,5Ghz στον 6700K εδώ χτυπάω 4,9(ενδέχεται και παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AnimalPlanet είπε

Μετά απο 5 χρόνια το μικρόβιο ξαναχτύπησε... Πιάστηκα με έναν 10600k πανω σε μια Gigabyte Z490 Vision G.

Είναι σταθερός (3 ώρες stress test στο XTU) στα 5,1G με 1,260V, όχι κι άσχημα! Δεν έχω δοκιμάσει για παραπάνω προς το παρόν.

 

Screenshot_16.png

καλορίζικος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2021 στις 6:22 ΜΜ, pirmen56 είπε

Για κάποιο λόγο όταν ορίζω Vcore σταθερό και LLC στο normal έχω αστάθεια στα 1,27V για 4,9Ghz all core. Είναι μεγάλη η διακύμανση και θέλω να αποφύγω το LLC όσο γίνεται.

Αντίθετα με adaptive Vcore και "Selection"(άλλη τάση για κάθε πολλαπλασιαστή) στο -0,1Volt μέχρι τον πολλαπλασιαστή 43(4300Mhz) και -0,2 για τον 48 και πάνω είμαι σταθερός με πραγματική τάση 1,248 min όταν κάνω encoding.

Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το αρνητικό offset έχει όριο τα -0,2Volt. Όσο και να το χαμηλώσεις μετά δεν πέφτεις κάτω από την τάση που προανέφερα. Ίσως αυτό να αλλάζει αν πειράξω τη γενική τάση του adaptive OC που τώρα άφησα στο auto.

Πάντως βλέπω ότι είναι τοπ σιλικόνη τα comet lake. Με τις τάσεις που χρειαζόμουν για 4,5Ghz στον 6700K εδώ χτυπάω 4,9(ενδέχεται και παραπάνω).

Aπό την εμπειρία μου με Gigabyte LLC Turbo (το extreme είναι το max) για να κρατάει flat το Vcore. Στη τελική ρίξε την τάση στα 1.26 και LLC turbo. Την cache πόσο την έχεις? Η αστάθεια μπορεί να προέρχεται από εκεί. 

Το 48 από το 49 λογικό είναι να απέχουν αρκετά σε voltage για σταθερότητα. Από ότι έχω κατάλαβει το ιδανικό λειτουργίας των 14nm της Intel είναι στα 4.7-4.8 που τα πιάνω με 1.15 και 1.19 αντίστοιχα, και στον 10900 και στον 8700. Για τα 5 μετά πρέπει να πηδήξω στο 1.28.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Aπό την εμπειρία μου με Gigabyte LLC Turbo (το extreme είναι το max) για να κρατάει flat το Vcore. Στη τελική ρίξε την τάση στα 1.26 και LLC turbo. Την cache πόσο την έχεις? Η αστάθεια μπορεί να προέρχεται από εκεί. 

Το 48 από το 49 λογικό είναι να απέχουν αρκετά σε voltage για σταθερότητα. Από ότι έχω κατάλαβει το ιδανικό λειτουργίας των 14nm της Intel είναι στα 4.7-4.8 που τα πιάνω με 1.15 και 1.19 αντίστοιχα, και στον 10900 και στον 8700. Για τα 5 μετά πρέπει να πηδήξω στο 1.28.

Το LLC γενικά στρεσσάρει τα VRM και υπάρχει πάντα κίνδυνος στιγμιαίας και μεγάλης υπέρτασης. Δεν είναι τυχαία η επιλογή της intel για Vdroop. Προσπαθώ να το αποφύγω.

Σχετικά με το άλλο, μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω. Το adaptive OC γίνεται με offset. Όταν ανεβάζεις τον max turbo πολλαπλασιαστή(π.χ. στα 5 Ghz all core) συνήθως οι μητρικές δίνουν δυσανάλογα μεγάλη τάση. Οπότε εσύ κόβεις αρκετή με αρνητικό offset. Όμως αυτό το offset δίνεται σε όλη την καμπύλη συχνοτήτων, με αποτέλεσμα BSOD όταν είσαι idle ή τρέχεις μικρά φορτία. Αφού οι auto τάσεις σε χαμηλότερους πολλαπλασιαστές είναι πιο κοντά στο απαιτούμενο για σταθερότητα.

Στην Asus με τον 6700Κ δεν μπορούσα να δώσω μικρό offset για τους χαμηλούς πολλαπλασιαστές  και μεγάλο για να κόψω αχρείαστη τάση στους τελευταίους. Ενώ στην Aorus με την επιλογή "Selection" γίνεται. Έχει διάφορα multipliers μέχρι το 48 και μετά πάει 51. Άρα αν θες να τρέχεις στα 4,9Ghz βάζεις μεγάλο αρνητικό offset μόνο σε αυτούς τους δύο(αφού τα 4,9 είναι ενδιάμεσα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το LLC γενικά στρεσσάρει τα VRM και υπάρχει πάντα κίνδυνος στιγμιαίας και μεγάλης υπέρτασης. Δεν είναι τυχαία η επιλογή της intel για Vdroop. Προσπαθώ να το αποφύγω.

Σχετικά με το άλλο, μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω. Το adaptive OC γίνεται με offset. Όταν ανεβάζεις τον max turbo πολλαπλασιαστή(π.χ. στα 5 Ghz all core) συνήθως οι μητρικές δίνουν δυσανάλογα μεγάλη τάση. Οπότε εσύ κόβεις αρκετή με αρνητικό offset. Όμως αυτό το offset δίνεται σε όλη την καμπύλη συχνοτήτων, με αποτέλεσμα BSOD όταν είσαι idle ή τρέχεις μικρά φορτία. Αφού οι auto τάσεις σε χαμηλότερους πολλαπλασιαστές είναι πιο κοντά στο απαιτούμενο για σταθερότητα.

Στην Asus με τον 6700Κ δεν μπορούσα να δώσω μικρό offset για τους χαμηλούς πολλαπλασιαστές  και μεγάλο για να κόψω αχρείαστη τάση στους τελευταίους. Ενώ στην Aorus με την επιλογή "Selection" γίνεται. Έχει διάφορα multipliers μέχρι το 48 και μετά πάει 51. Άρα αν θες να τρέχεις στα 4,9Ghz βάζεις μεγάλο αρνητικό offset μόνο σε αυτούς τους δύο(αφού τα 4,9 είναι ενδιάμεσα).

 

A, δεν "φταίει" η Aorus, feature της Intel είναι στους 10th gen. Έχει άπειρους τρόπους κλοκαρίσματος πλέον. Δυστηχώς στην MSI δεν δούλευε τίποτα από όλα αυτά μέχρι πρότινος με bios update, οπότε δεν έχω ασχοληθεί. Οι επιλογές υπήρχαν, απλά δεν δουλεύανε :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οι θερμοκρασίες μου φαίνονται υψηλές , πάει μέχρι 86 εάν τρέξω ξανά το τεστ ,

δεν έχω πειράξει κάτι είναι όλα στο auto στο bios . Η μητρική είναι η MSI Z490 unify, αξίζει να τον πάω πχ όλα στα 5ghz

πια είναι καλύτερη απόδοση αλλά να ρίξω και θερμοκρασιες τα 86 μου φαίνονται πολλά🤔

 

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω ότι δίνει μέχρι 1,3 v  συνήθως είναι στο 1,28 . Που να το πάω 1,2 πχ και να πειράξω μόνο εκεί που λέει volt cpu από auto . Αξιζει να το παω 5ghz all core και να κλείσω το turbo boost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο με δοκιμές θα δεις τι αξίζει....αν θες στοκ πειραματίζεσαι με όσο δυνατόν χαμηλότερο ρεύμα μέχρι που να μην είσαι σταθερός ειδάλλως πειραματίζεσαι με all core oc στην συχνότητα που θες και με πάλι δοκιμές στο ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με επεξεργαστή i7 10700 και i7 10700K.

Εφόσον ο 10700 καλύπτει με τις επιδόσεις του μια κάρτα γραφικών 3070, είναι προτιμότερος έναντι του K λόγω κόστους (εντάξει λίγο) αλλά το κυριότερο δεν ασχολήσε με περιτtό overcklock και έχεις και λιγότερη κατανάλωση; Εν τέλει καλύτερη αξιοπιστία, καλύτερες θερμοκρασίες και δεν μπαίνεις στον πειρασμό για επικίνδυνα πειράματα.

Θα ήθελα γνώμες για το συγκεκριμένο, ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, konlift είπε

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με επεξεργαστή i7 10700 και i7 10700K.

Εφόσον ο 10700 καλύπτει με τις επιδόσεις του μια κάρτα γραφικών 3070, είναι προτιμότερος έναντι του K λόγω κόστους (εντάξει λίγο) αλλά το κυριότερο δεν ασχολήσε με περιτtό overcklock και έχεις και λιγότερη κατανάλωση; Εν τέλει καλύτερη αξιοπιστία, καλύτερες θερμοκρασίες και δεν μπαίνεις στον πειρασμό για επικίνδυνα πειράματα.

Θα ήθελα γνώμες για το συγκεκριμένο, ευχαριστώ!!

Αν ασχοληθεί λίγο με τα ρεύματα ο 10700k πιθανόν να καταφέρνει μικρότερη καταναλώση και θερμοκρασίες για την ίδια συχνότητα, λόγω καλύτερου binning

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, konlift είπε

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με επεξεργαστή i7 10700 και i7 10700K.

Εφόσον ο 10700 καλύπτει με τις επιδόσεις του μια κάρτα γραφικών 3070, είναι προτιμότερος έναντι του K λόγω κόστους (εντάξει λίγο) αλλά το κυριότερο δεν ασχολήσε με περιτtό overcklock και έχεις και λιγότερη κατανάλωση; Εν τέλει καλύτερη αξιοπιστία, καλύτερες θερμοκρασίες και δεν μπαίνεις στον πειρασμό για επικίνδυνα πειράματα.

Θα ήθελα γνώμες για το συγκεκριμένο, ευχαριστώ!!

πάρε έναν 10700KF στα 286€....αστεία η διαφορά με 10700 απλό που σκέφτεσαι....επίσης με ram tweak μπορείς να ασχοληθείς αν γνωρίζεις...έχει περισσότερο gap απόδοσης από τις ραμ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, konlift είπε

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με επεξεργαστή i7 10700 και i7 10700K.

Εφόσον ο 10700 καλύπτει με τις επιδόσεις του μια κάρτα γραφικών 3070, είναι προτιμότερος έναντι του K λόγω κόστους (εντάξει λίγο) αλλά το κυριότερο δεν ασχολήσε με περιτtό overcklock και έχεις και λιγότερη κατανάλωση; Εν τέλει καλύτερη αξιοπιστία, καλύτερες θερμοκρασίες και δεν μπαίνεις στον πειρασμό για επικίνδυνα πειράματα.

Θα ήθελα γνώμες για το συγκεκριμένο, ευχαριστώ!!

Αν δεν θες να ασχοληθείς με overclocking και δεν θες καθολου ενσωματωμενα γραφικά καλύτερα ο 11700F. Μικρή διαφορά στην τιμή, λιγό πιο ακριβό θα σου βγεί το motherboard αλλά έχεις καλύτερο ipc, pcie 4.0, avx - 512.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...