Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Ότι μπορεί να παραγεί το ξεπουλάει απευθείας, σίγα μην κατέβασει και 11th gen :P 

Σωστο. Οτι βγαινει χρησιμοποιησιμο απο το wafer. Αλλα βλεπεις το μονολιθικο 18c εχει τοσα πεταμενα τσιπακια που αναγκαζεται να χρεωνει τα αλλα υψηλα για να καλυψει την χασουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Το insomnia καλλιεργεί το vs παντως. Μολις εγραψα οτι περιμενω τον 10900k μου βγηκε διαφημιση για κλιματιστικο τσέπης.... 

Δε ξαναποστάρω images.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Τι γίνεται με την διαθεσιμότητα και δεν υπάρχει πουθενά 10900k για αγορά. 

Υπάρχει εκτός από θέμα με την ίδια τη παραγωγή της intel, και μεγάλο θέμα με τα shipments παγκοσμίως. Έχουν ανέβει πολύ τα κόστη στα shipments ενώ δεν δίνεται πολύς χώρος και για containers με δευτερεύοντα αγαθά. Κοντά 1 μήνα περιμένω και εγώ έναν δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Υπάρχει εκτός από θέμα με την ίδια τη παραγωγή της intel, και μεγάλο θέμα με τα shipments παγκοσμίως. Έχουν ανέβει πολύ τα κόστη στα shipments ενώ δεν δίνεται πολύς χώρος και για containers με δευτερεύοντα αγαθά. Κοντά 1 μήνα περιμένω και εγώ έναν δίσκο.

Eμένα η UPS με έχε ****ήσει. Ήταν να παραλάβω Πέμπτη και μάλλον με πάει για Δευτέρα. Πιάτα κουρτίνες λάμπες και οτι αλλο έχω παραγγειλει ήρθε οχι στην ώρα του, αλλά νωρίτερα. Στο CPU βρήκαν να μου την φέρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilos είπε

Υπάρχει εκτός από θέμα με την ίδια τη παραγωγή της intel, και μεγάλο θέμα με τα shipments παγκοσμίως. Έχουν ανέβει πολύ τα κόστη στα shipments ενώ δεν δίνεται πολύς χώρος και για containers με δευτερεύοντα αγαθά. Κοντά 1 μήνα περιμένω και εγώ έναν δίσκο.

3 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Eμένα η UPS με έχε ****ήσει. Ήταν να παραλάβω Πέμπτη και μάλλον με πάει για Δευτέρα. Πιάτα κουρτίνες λάμπες και οτι αλλο έχω παραγγειλει ήρθε οχι στην ώρα του, αλλά νωρίτερα. Στο CPU βρήκαν να μου την φέρουν

 

Ο Covid-19 εχει επιρεασει και το παγκοσμιο εμποριο, εκτος απ την οικονομια. Αν η Intel εχει επιρεαστει απ τη κριση που προκαλεσε ο ιος και δεν εχει τις πρωτες υλες για να προβει σε παραγωγη επεξεργαστων, λογικο ειναι να υπαρχει ελειψη στα προιοντα της. Η AMD πιθανον ειχε αποθεματα στα προιοντα της, μιας και το launch της 3ης γενιας εγινε τον Ιουλιο του 2019, οποτε ειχε προλαβει να κανει παραγωγη πριν επιρεαστει κι αυτη απ τον ιο. Πιθανον να υπαρξει προβλημα με την παραγωγη των Ryzen 3 3100 & 3300X. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Eμένα η UPS με έχε ****ήσει. Ήταν να παραλάβω Πέμπτη και μάλλον με πάει για Δευτέρα. Πιάτα κουρτίνες λάμπες και οτι αλλο έχω παραγγειλει ήρθε οχι στην ώρα του, αλλά νωρίτερα. Στο CPU βρήκαν να μου την φέρουν

Εμένα με τρέλανε το Amazon.de για ένα NUC που περιμένω.. Υπήρχε stock (3-5 κομμάτια νομίζω έλεγε), κομπλέ παίρνω +7 ακόμα πράγματα που ήθελα. Χρέωση full ποσού και περιμένω. Την επόμενη μέρα μου ακυρώνει το 1 (ήταν μπαταρία για κάμερα..) ΟΚ λέω κομπλέ θα μου τα επιστρέψει τα χρήματα σε 2-3 μέρες. Περιμένω μερικές μέρες βλέπω όλα τα άλλα μου τα στέλνει (εκτός μπαταρίας και NUC) και θα έρθουν σε 2 εβδομάδες Cool cool cool cool cool. Μετά από μία εβδομάδα μου επιστρέφει ΟΛΟ το ποσό για τα πάντα! Wtf free stuffff! Μου έρχονται τα πράγματα τα παραλαμβάνω, λέω ζωάρα. Ακόμα περιμένω το NUC γιατί τελικά είναι out of stock (?!). 3 μέρες αργότερα ξαναχρεώνομαι τα πάντα όλα (!!! σκατά free stuff) μαζί με τις μπαταρίες που μου ακύρωσε. Περιμένω άλλες 2-3 μέρες τίποτα, καμία ενημέρωση ούτε για τα χρήματα που περιμένω ούτε για το NUC. Μιλάω στο chat μου λέει όλα καλά θα μου έρθει κάποια στιγμή και το NUC και σε 2-3 ημέρες τα λεφτά.. ΟΚκκ.. Και τώρα 1+ εβδομάδα αργότερα μπήκαν επιτέλους τα χρήματα και περιμένω το NUC για το τέλος του μήνα! Συνολικά κανα 2μηνο or so.. FML!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...