Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Θα σου πω κατι  και θα το σταματησω εδω γιατι μετα ξερεις τι θα γινει :P 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που δεν κρατάς το refresh rate της οθόνης που λες. Έβαλα τις προάλλες το gtav από το Epic. Στην ανάλυση που παίζω που είναι σχεδόν 4k, ultra settings με ουσιαστικά mid range κάρτα πλέον, στο μεγαλύτερο ποσοστό του game η κάρτα είναι στο 99% στα ~100fps. Άψογα δηλαδή. Έλα όωμς που υπάρχουν πολλά σημεία που κυριολεκτικά με το ζόρι κρατάει το 60αρι λόγω CPU, με την κάρτα στο 70%! Σε σχέδον 4k ανάλυση, mid range κάρτα, και την μπουκαλιάζει το CPU!. Και ποιό CPU? 8700k @ 5.1 με 4k c17 μνήμες. Καταλαβαίνεις τι θα κάνει ένας 3600 ας πούμε σε αυτά τα σημεία...κάτω από τα 60, κρίνωντας από αυτά που βλέπω στο youtube.  Και δεν είναι το μοναδικό παιχνίδι με παρόμοια συμπεριφορά. Υπάρχουν 10αδες.

Οπότε αυτό που κοιτάμε ενα αποστειρωμένο bench και μετράμε τα avg με gpu μπουκάλα για να βγάλουμε συμπέρασμα δεν μεταφράζεται στην πράξη. Και α δες, ο intel των 300€ βγάζει 120 ενώ ο 3600 των 170€ 110 άρα θα η Intel μας κλέβει. Εκει εξυπηρετούν τα bench χωρίς GPU μπουκάλα στα οποία επιμένω, για αυτά τα δύσκολα σημεία που οτι και να κάνεις θα σε κόβει ο επεξεργαστής, και σε 4k ανάλυση να πας. Γιαυτό και μάρεσαν τα benchmarks από τον Richard του DF, γιατί εστίαζε σε αυτά τα δύσκολα σημεία. Ήταν αυτός που έριξε πολλά κόλυβα στον 7600 στο review του 1600, ακριβώς γιατί ο άνθρωπος ήξερε τι να τεσταρι από το να κάθεται να κοιτάει generic averages που το 99% των CPU θα βγάζουν τα ίδια με μια απόκλιση 5-10%. Γιατί γενικά μιλώντας, όντως στα τέτοια σου αν ο 3600 είναι 10 fps πίσω στα 150+. Θα πάρεις τον πιο φτηνό και θα φας τα ρέστα σουβλάκια. Όμως δεν λειτουργούν έτσι όλα τα games, δεν είσαι παντού καρφωμενός στα 100-150. Έπαιζες και PUBG ας πούμε, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Πήγαινες pekado και το 120 average του 1600 γινόταν 70. 

With that said, αξίζει η διαφορά τιμής μεταξύ 3600 και 10600? Nope. Απο ορθολογικής άποψης όχι. Αλλα το να τους εξομοιώνουμε και να λέμε 5 πάνω 5 κάτω τα ίδια είναι επίσης είναι λάθος. Δεν είναι τα ίδια. Το καταλαβαίνω, κάποιον / κάποιους δεν θα τους ενοχλήσει να πέσουν και στα 60 ή και κάτω από τα 60 στο 5-10-15% της διάρκειας του game. Απόλυτα κατανοητό. 

ΥΓ1. Θέλω να δοκιμάσω στης κοπέλας τον 3600 να δώ πως θα τα πάει στα ίδια σημεία αλλά έχει "σάπιες" μνήμες 3200c16 οπότε θα είναι άδικο. Αλλα στα youtube που κοιτάω υπάρχει απόκλιση και δεν είναι 10% σε σχέση με τα νούμερα μου.

ΥΓ2. Nα πώ βέβαια παίζω σε suw που αυξάνει δραμματικά τις απαιτήσεις CPU στα παιχνίδια.

Το τι πρόβλημα έχει το σύστημά σου δεν πάει αναλογικά και στα αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Το τι πρόβλημα έχει το σύστημά σου δεν πάει αναλογικά και στα αλλα

Μην αρχίσετε πάλι και έχουμε v3.0. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

Μην αρχίσετε πάλι και έχουμε v3.0. 😁

Μέσα από το σύστημα του ,σε υψηλή ανάλυση μάλιστα,έχει θέμα και σκέφτηκε πόσο καλύτερα είναι που δεν έχει ryzen.τι να πω άλλο.εγω πάλι να σημειώσω πως δεν έχω δει ποτέ τέτοιο  drop στο gta v και το έπαιζα πόσο καιρό με 3900 και την ti.ισως χρειαζεται παραπάνω από 6 πυρήνες το παιχνιδι

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Γερμανία έχει μητρικές Z490 από 139 ευρώ

Gigabyte Z490M στα 139 (Micro ATX)
Gigabyte Z490 UD στα 153
Asrock Z490 Phantom Gaming 4 στα 158

και i5-10400F στα 169 ευρώ (tray) ή 185 (box με cooler)

Αντίστοιχα μία MSI X470 Gaming Plus Max έχει 113 ευρώ
και Ryzen 3600 έχει 177 

Μία σύγκριση αυτών των δύο συνδυασμών με μνήμες e-die που ανεβαίνουν αρκετά θα ήταν ενδιαφέρουσα.
 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Στη Γερμανία έχει μητρικές Z490 από 139 ευρώ

Gigabyte Z490M στα 139 (Micro ATX)
Gigabyte Z490 UD στα 153
Asrock Z490 Phantom Gaming 4 στα 158

και i5-10400F στα 169 ευρώ (tray) ή 185 (box με cooler)

Αντίστοιχα μία MSI X470 Gaming Plus Max έχει 113 ευρώ
και Ryzen 3600 έχει 177 

Μία σύγκριση αυτών των δύο συνδυασμών με μνήμες e-die που ανεβαίνουν αρκετά θα ήταν ενδιαφέρουσα.
 

Ε έκανε το techyescity. Στα games κλασσικά, στο cinebench μπροστά ο Ryzen.

7 ώρες πριν, billeiros είπε

Μέσα από το σύστημα του ,σε υψηλή ανάλυση μάλιστα,έχει θέμα και σκέφτηκε πόσο καλύτερα είναι που δεν έχει ryzen.τι να πω άλλο.εγω πάλι να σημειώσω πως δεν έχω δει ποτέ τέτοιο  drop στο gta v και το έπαιζα πόσο καιρό με 3900 και την ti.ισως χρειαζεται παραπάνω από 6 πυρήνες το παιχνιδι

Καλά δεν λέω για τον δικό σου ryzen που είναι τούμπανος. Των άλλων στο youtube που βλέπω πάνε χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ε έκανε το techyescity. Στα games κλασσικά, στο cinebench μπροστά ο Ryzen.

Το review του techyescity είναι για τα μπάζα. Επίσης τέσταρε με 3200CL16, εγώ είπα να τεστάρει κάποιος με micron e-die που μπορεί εύκολα 3600 cl16 και παραπάνω. Και αν είδα καλά τέσταρε με 280mm AiO, το θέμα είναι να τεστάρει με στοκ coolers ή έστω με aftermarket των 35-40 ευρώ, όχι των 120 ευρώ για CPU των 165 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το review του techyescity είναι για τα μπάζα. Επίσης τέσταρε με 3200CL16, εγώ είπα να τεστάρει κάποιος με micron e-die που μπορεί εύκολα 3600 cl16 και παραπάνω. Και αν είδα καλά τέσταρε με 280mm AiO, το θέμα είναι να τεστάρει με στοκ coolers ή έστω με aftermarket των 35-40 ευρώ, όχι των 120 ευρώ για CPU των 165 ευρώ!

Nα σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος. Στο bench γράφει 280AIO αλλά άμα ακούσεις σχολιάζει ότι έκανε περισσότερο θόρυβο το cooler του Intel από την wraith, και οτι η wraith ήθελε πιο ψηλά το fanspeed γιατί βαράει 95 βαθμούς. Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω να κάνει διαφορά, μιλάμε για 75w consumption ακόμα και σε productivity, ακόμα και με το stock δύσκολα θα βαρέσει thermal throttle.

Όσον αφορά τις μνήμες, δεν θα αλλάξει κάτι, απλά θα κλείσει η ψαλίδα γιατί φτάνεις πιο κοντά στο GPU μπουκάλι. Και intel και AMD παίρνουν πάνω κάτω τα ίδια από memory OC. 

Προσωπικά δεν βλέπω το νόημα του 10400. Μπορεί να τα πάει καλύτερα από τον 3600 σε games αλλά το μεγάλο αγκάθι είναι οι μητρικές. Δεν ξέρω κατά πόσο μια φτηνή z490 θα μπορέσει μελλοντικά να σηκώσει 10900k ή 11th gen. Εκτός αν οι 11th gen είναι αρνάκια, ουσιαστικά παντρεύεσαι mobo + cpu. 

Ιntel, μέχρι την έλευση των 11th gen αγοράζεις για oc μνήμες και CPU στη στρατόσφαιρα. Αμα απλά θες ενα κλειδωμένο Intel πάρε Ryzen, δεν έχει νόημα να πας για Intel. Δουλεύουν καλύτερα out of the box, είναι "pre oced", έχουν καλό VFM και όπως φαίνεται και αναβαθμισημότητα σε 4th gen. 

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Αμα απλά θες ενα κλειδωμένο Intel πάρε Ryzen, δεν έχει νόημα να πας για Intel. Δουλεύουν καλύτερα out of the box, είναι "pre oced", έχουν καλό VFM και όπως φαίνεται και αναβαθμισημότητα σε 4th gen. 

Συμφωνώ μαζι σου @CometRyzen.

 Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω τόσο καιρό είναι ο λόγος ύπαρξης των "κλειδωμενων/ξεκλειδωτων" επεξεργαστών. Δλδ μόνο οι enthusiasts θα πρέπει να κάνουν overclock; Οποιος θέλει να μάθει, μπορει να βρει tutorials στο YouTube. Κανείς δε γεννήθηκε μαθημένος. 

Πατάει στην άγνοια του καταναλωτή. Αυτή διαφορά στα ρολόγια ανάμεσα στον 10400 και στον 10600k είναι απώλεια επιδόσεων. 

Εγω προσωπικά περιμένω την 4η γενιά  Ryzen και τις B550 μητρικές, προκειμένου να κάνω αναβάθμιση απο Strix X370 F Gaming+R5 2600, σε Strix B550 F Gaming+R5 4600. Η Intel δε μου προσφέρει τη δυνατότητα για μελλοντική αναβάθμιση, οπότε και δε την επιλέγω. Ας χάσω 10 ή 20 fps, κλαιν. Κερδιζω σε κατανάλωση. Εξάλλου θα παω σε 1440p 144Hz monitor. 

 

Screenshot_20200523-130503_Samsung Internet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malakudi είπε

Στη Γερμανία έχει μητρικές Z490 από 139 ευρώ

Gigabyte Z490M στα 139 (Micro ATX)
Gigabyte Z490 UD στα 153
Asrock Z490 Phantom Gaming 4 στα 158

και i5-10400F στα 169 ευρώ (tray) ή 185 (box με cooler)

Αντίστοιχα μία MSI X470 Gaming Plus Max έχει 113 ευρώ
και Ryzen 3600 έχει 177 

Μία σύγκριση αυτών των δύο συνδυασμών με μνήμες e-die που ανεβαίνουν αρκετά θα ήταν ενδιαφέρουσα.
 

 

2 ώρες πριν, CometRyzen είπε

 Δεν ξέρω κατά πόσο μια φτηνή z490 θα μπορέσει μελλοντικά να σηκώσει 10900k ή 11th gen. 


Gigabyte Z490M 

4+2 Hybrid Digital VRM Solution

  Μέχρι τους κλειδωμένους 6-core και πολλά τις είναι αυτής της μητρικής.  🤣

Gigabyte-Z490-M.png

 

Απλά για σύγκριση,

Gigabyte B550M DS3H

Bigabyte-B550-M-DS3-H.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κλειδωμένοι είναι και για να μην πετάνε chips. Τα σάπια bins τα βγάζουν κλειδωμένους ενώ η AMD τα βγάζει όλα ξεκλείδωτα και ότι σου κάτσει. Προσωπικά προτιμώ την προσέγγιση της AMD αφού τουλάχιστον σου δίνει τη δυνατότητα στην ίδια τιμή. Το απαράδεκτο με την Intel είναι οτι στα κλειδωμένα chipsets δεν μπορείς να ανεβάσεις τις μνήμες..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...