Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, NT1G είπε

Καλά

Αυτό που λέει ισχύει. Ειτε i3 θα ναι ή i5. Αναλογα με το μπάτζετ που διαθέτει η εκάστοτε εταιρεία.

Εσυ πετας ενα "καλα" προφανώς γιατί ειτε δεν έχεις απάντηση, ειτε δε θες ν απαντήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.computerbase.de/2020-05/intel-core-i5-10400f-test/

Μια χαρά ο μικρός. Ότι πρέπει για να πέσει η τιμή του 3600 :lol:

Imo αν για reviews είχαν στείλει και κανένα locked SKU το launch θα είχε πάει αρκετά καλύτερα. Γιατί εμένα αυτό που μου έμεινε είναι ότι η Intel πλέον πουλάει τοστιέρες :lol:.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ShooterX είπε

Πολυ ωραια τα λεει ο Steve ,παντα γινοταν αυτο με τους Intel και το Mce και τα power limits  που στα review σχεδον ολοι αφηναν την μητρικη να κανει οτι θελει για να βγαζουν παραπανω νουμερα και οταν ερχοταν η ωρα του thermal testing και της καταναλωσης εβλεπες νουμερα με mce off ,το ιδιο εκαναν και καποιοι με τους 3xxx που καποιες μητρικες κυριως x470 και asus ηταν μονιμα με pbo on απο default και δεν ειχε διαφορα αν το εβαζες off. Tα review θα πρεπει να γινoνται με αυτα ολα off αλλιως ειναι cheat.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sir ImPeCaBlE είπε

https://www.computerbase.de/2020-05/intel-core-i5-10400f-test/

Μια χαρά ο μικρός. Ότι πρέπει για να πέσει η τιμή του 3600 :lol:

Imo αν για reviews είχαν στείλει και κανένα locked SKU το launch θα είχε πάει αρκετά καλύτερα. Γιατί εμένα αυτό που μου έμεινε είναι ότι η Intel πλέον πουλάει τοστιέρες :lol:.

εξαιρετικος ο ι5 10400 οτι πρεπει για παιχνιδια ,στα ιδια ακριβως με τον 8700κ!! πιστευω αξιζει ακομα και στην ελλαδα που κοστιζει 220 ευρω 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

εξαιρετικος ο ι5 10400 οτι πρεπει για παιχνιδια ,στα ιδια ακριβως με τον 8700κ!! πιστευω αξιζει ακομα και στην ελλαδα που κοστιζει 220 ευρω 

Να υποθέσω 220 Ευρώ είναι ο 10400 με την HD630 ??? γιατί ο 10400F πρέπει να είναι κάτω από τα 180-170 Ευρώ

Στα 220 Ευρώ πάντως δεν αξίζει όταν υπάρχουν φτηνότεροι με ίδιες πάνω κάτω επιδόσεις και φτηνότερες μητρικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση (γιατί δεν το έχω παρακολουθήσει εδώ και καιρό) τι γίνεται με τα vulnerabilities που είχε η Intel; Υπάρχουν ακόμα και στις καινούργιες CPU;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sotirisxp είπε

να χεις 144 μονιτορ και να παλευεις να πιασεις τα fps

1484723893_.PNG.3f582236364722349426a35f8f4e7772.PNG

και εσυ χειροτερο παιχνιδι δεν μπορουσες να δειξεις 😃το far cry ειναι τερμα ιντελ friendly 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

εξαιρετικος ο ι5 10400 οτι πρεπει για παιχνιδια ,στα ιδια ακριβως με τον 8700κ!! πιστευω αξιζει ακομα και στην ελλαδα που κοστιζει 220 ευρω 

To έγραψα πριν μερικές σελίδες, ο Richard ξέρει να benchari και να φαίνονται οι διαφορές, όχι να τρέχει canned χαζομάρες που 15 CPU έχουν 1%  διαφορά μεταξύ τους. Eδώ βλέπεις διαφορές κοντά 20%. Who would have thought :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Να υποθέσω 220 Ευρώ είναι ο 10400 με την HD630 ??? γιατί ο 10400F πρέπει να είναι κάτω από τα 180-170 Ευρώ

Στα 220 Ευρώ πάντως δεν αξίζει όταν υπάρχουν φτηνότεροι με ίδιες πάνω κάτω επιδόσεις και φτηνότερες μητρικές.

κοιτα αυτες ειναι τιμες msrp και οι ryzen οταν πρωτο κυκλοφορησαν παρομοιες τιμες ειχαν,λογικο ειναι ,απλα η ιντελ δεν ριχνει τιμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

και εσυ χειροτερο παιχνιδι δεν μπορουσες να δειξεις 😃το far cry ειναι τερμα ιντελ friendly 

απο τι  βλεπω ολα λιγο πολυ εχουν διαφορες και στην πραξη ειναι διαφορετικα τα πραγματα αν ριξεις και τα settings καληνυχτα

2 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

https://www.computerbase.de/2020-05/intel-core-i5-10400f-test/

Μια χαρά ο μικρός. Ότι πρέπει για να πέσει η τιμή του 3600 :lol:

Imo αν για reviews είχαν στείλει και κανένα locked SKU το launch θα είχε πάει αρκετά καλύτερα. Γιατί εμένα αυτό που μου έμεινε είναι ότι η Intel πλέον πουλάει τοστιέρες :lol:.

Απο οσα εχω δει αν εξαιρεσεις τον 10900 ολοι εχουν καλες θερμοκρασιες και ο 10900 με ενα καλο cooler δεν εχει προβλημα

Επεξ/σία από sotirisxp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, sotirisxp είπε

 

Απο οσα εχω δει αν εξαιρεσεις τον 10900 ολοι εχουν καλες θερμοκρασιες και ο 10900 με ενα καλο cooler δεν εχει προβλημα

Μάλλον για κατανάλωση μιλάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

i5 10400: Recommended Customer Price $182.00

i5-10400F: Recommended Customer Price $155.00 - $157.00

Αυτές είναι οι τιμές τους. Το πως (και πότε) θα μεταφραστούν σε ευρώ μένει να το δούμε. Ο i5 9400f με Recommended Customer Price $144.00 - $157.00 έκανε 4 μήνες να πέσει στα 150€.

50 λεπτά πριν, sotirisxp είπε

απο τι  βλεπω ολα λιγο πολυ εχουν διαφορες και στην πραξη ειναι διαφορετικα τα πραγματα αν ριξεις και τα settings καληνυχτα

Απο οσα εχω δει αν εξαιρεσεις τον 10900 ολοι εχουν καλες θερμοκρασιες και ο 10900 με ενα καλο cooler δεν εχει προβλημα

Οι τοστιέρες δε ψήνουν με τη θερμοκρασία.

116012.png.5f49c0aaa37a495e2bfde6d749457681.png

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

i5 10400: Recommended Customer Price $182.00

i5-10400F: Recommended Customer Price $155.00 - $157.00

Αυτές είναι οι τιμές τους. Το πως (και πότε) θα μεταφραστούν σε ευρώ μένει να το δούμε. Ο i5 9400f με Recommended Customer Price $144.00 - $157.00 έκανε 4 μήνες να πέσει στα 150€.

Οι τοστιέρες δε ψήνουν με τη θερμοκρασία.

πες και συ πιστολακι για τα μαλλια καλυτερα..απο τα πιο ενεργοβορα σε ενα νοικοκυριο δεν ειναι οι τοστιερες 🙂

Επεξ/σία από sotirisxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...