Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσε online ο πηγαίος κώδικας του Xbox και των Windows NT 3.5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, georgepppo είπε

ποια βιομηχανία έχει 25 χρονών συστήματα ? 

 

Οι στρατοί παγκοσμίως, και ο Ελληνικός, χρησιμοποιούν συστήματα επικοινωνίας ανεπτυγμένα το αργότερο για windows xp, ενώ υπάρχουν κάποια με DOS. Σε Θεσμούς και Γραφειοκρατίες τα πράγματα αλλάζουν πολύ δύσκολα, κι αυτό είναι που τους εξασφαλίζει ένα μεγάλο θετικό (μακροβιότητα) και ένα μεγάλο αρνητικό (βραδυπορία).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θυμάμαι που το συζητούσαν ξανά αυτό το θέμα με τα παλαιά συστήματα, ήταν κάποιο thread για τους προγραμματιστες cobol στις ΗΠΑ και τα ΑΤΜ των τραπεζών. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πηγαιος κωδικας προστατευεται εσαει; Δεν υπαρχει ημερομηνια ληξεως ; πχ τα 25 χρονια ;

Προφανως οι δημιουργοι δεν υποχρεουνται να δημοσιευουν "ληγμενο " κωδικα ,αλλα εαν αυτος

διαρρευσει ,ο αντιγραφων εν ολω  η εστω εν μερει ,φερει αστικες και ποινικες ευθυνες ;

Ας απαντησει καποιος επαιων.

 

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Οι στρατοί παγκοσμίως, και ο Ελληνικός, χρησιμοποιούν συστήματα επικοινωνίας ανεπτυγμένα το αργότερο για windows xp, ενώ υπάρχουν κάποια με DOS. Σε Θεσμούς και Γραφειοκρατίες τα πράγματα αλλάζουν πολύ δύσκολα, κι αυτό είναι που τους εξασφαλίζει ένα μεγάλο θετικό (μακροβιότητα) και ένα μεγάλο αρνητικό (βραδυπορία).

+ Νοσοκομεία, Δημόσιο κλπ (παγκοσμίως)

Δείτε και εδώ: https://www.telegraph.co.uk/technology/2020/05/22/coronavirus-has-exposed-world-still-runs-ancient-computer-code/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Οι στρατοί παγκοσμίως, και ο Ελληνικός, χρησιμοποιούν συστήματα επικοινωνίας ανεπτυγμένα το αργότερο για windows xp, ενώ υπάρχουν κάποια με DOS. Σε Θεσμούς και Γραφειοκρατίες τα πράγματα αλλάζουν πολύ δύσκολα, κι αυτό είναι που τους εξασφαλίζει ένα μεγάλο θετικό (μακροβιότητα) και ένα μεγάλο αρνητικό (βραδυπορία).

US military will no longer use floppy disks to coordinate nuke launches.  2019.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διέρρευσε..διέρρευσε αλλά κανα Link δεν βλέπω..

Κάποιος μου είπε....που άκουσε απο καποιον...που του το είπε ο μπατζανάκηςτης 2ης ξαδέρφης που το έμαθε απο τον κολλητό της φίλης του κουνιάδου του Χ....

Δεν ξέρω αλλά έχω μερικές αμφιβολίες όταν ακούω τόσο "τρανταχτά" νέα....ειδικά για την πληρότητα του Leak...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mader είπε

Μουφα το XboX, παιζει με win NT οταν το PS5 παιζει με Linuxoid.

Κυριολεκτικα στην πρωτη παραγραφο:

Αναφορά σε κείμενο

Ο κώδικας του Xbox περιλαμβάνει τον πυρήνα (kernel) του λειτουργικού συστήματος της κονσόλας, μία ειδικά προσαρμοσμένη έκδοση των Windows 2000. Ο κώδικας διέρρευσε νωρίτερα αυτό το μήνα και έχει επιβεβαιωθεί ότι είναι γνήσιος.


αλλα και παλι δε καταλαβαινω την συγκριση κονσολων που εχουν 2 δεκαετιες διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, masteripper είπε

Διέρρευσε..διέρρευσε αλλά κανα Link δεν βλέπω..

Κάποιος μου είπε....που άκουσε απο καποιον...που του το είπε ο μπατζανάκηςτης 2ης ξαδέρφης που το έμαθε απο τον κολλητό της φίλης του κουνιάδου του Χ....

Δεν ξέρω αλλά έχω μερικές αμφιβολίες όταν ακούω τόσο "τρανταχτά" νέα....ειδικά για την πληρότητα του Leak...

Τι link περιμένεις να δεις;

Αντιλαμβάνεσαι ότι μιλάμε για παράνομο υλικό;

Περιμένεις να σου βάλουν link στο insomnia;;;

Αν θες σου στέλνω pm με link, το έχω σώσει στο onedrive 😂

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, aypnia είπε

Αν θες σου στέλνω pm με link, το έχω σώσει στο onedrive 

Δεν θα με χάλασε....:)

Πιο πολύ η δυσπιστία μου πηγάζει από το γεγονός ότι τόσο χρόνια ακούω για τέτοιες διαρροές.. αλλά κάτι επουσιώδες δεν έχουμε δει...δεν ξέρω αλλά η ιδέα να έχεις τον πηγαίο κώδικα 1 λειτουργικού είναι πολύ σημαντικό...και σίγουρα δεν αναλώνεται σε emulators για παιχνίδια του παρελθόντος και vulnerabilities

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...