Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσε online ο πηγαίος κώδικας του Xbox και των Windows NT 3.5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, georgepppo είπε

ποια βιομηχανία έχει 25 χρονών συστήματα ? 

 

Εμεις εχουμε 4 Η/Υ ηλικιας 35+ χρονων τα οποια κρατανε ορθια 2 εργοστασια, non stop, 24 ωρες το 24ωρο, χωρις το παραμικρο περιθωριο αστοχιας η λαθους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να φτιαχτει κανας Xbox emulator της προκοπης να παιξουμε κανα Panzer Dragoon Orta σε 4k σαν ανθρωποι..

2 λεπτά πριν, asemnos είπε

Εμεις εχουμε 4 Η/Υ ηλικιας 35+ χρονων τα οποια κρατανε ορθια 2 εργοστασια, non stop, 24 ωρες το 24ωρο, χωρις το παραμικρο περιθωριο αστοχιας η λαθους.

Το ιδιο και σε μεγαλη εταιρια τροφιμων. Μηχανακι ελεγχει ρομποτικα με ISA καρτουλα που παιζει σε 95ρια.. Εχουν καβατζα κανα 10ρια ιδια PC στην αποθηκη για ανταλλακτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Δεν είναι όλες οι βιομηχανίες στη Silicon Valley, εάν δεν έχετε επαφή με το θέμα, μόλις μάθατε και κάτι! ☺️

Εγω επειδη δεν ξερω ρωτησα  , καλο ειναι να εισαι πιο ευγενικος 

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, masteripper είπε

Δεν θα με χάλασε....:)

Πιο πολύ η δυσπιστία μου πηγάζει από το γεγονός ότι τόσο χρόνια ακούω για τέτοιες διαρροές.. αλλά κάτι επουσιώδες δεν έχουμε δει...δεν ξέρω αλλά η ιδέα να έχεις τον πηγαίο κώδικα 1 λειτουργικού είναι πολύ σημαντικό...και σίγουρα δεν αναλώνεται σε emulators για παιχνίδια του παρελθόντος και vulnerabilities

Τι περιμένεις να δεις;

Να βγει κάποιος και να πει ότι τον έχει χρησιμοποιήσει, φυσικά όχι με copy paste... στο πρόγραμμα του;

Να τον χώσουν μέσα δηλαδή;

Μιλάμε για παράνομο λογισμικό και όποιος τολμήσει να τον κάνει δημόσιο παρά έξω θα φάει μια μήνυση από τη Microsoft κι ούτε 5 ζωές δεν του φτάνουν για να πληρώσει τις αποζημιώσεις.

Εκτός αν νομίζεις ότι δεν μπορούν να σε βρουν αν θέλουν να σε βρουν πάση θυσία...

Αυτοί που τον έχουν; τι περιμένουμε να κάνουν, να τον ανεβάσουν στο Github;

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nepomuk είπε

Ο πηγαιος κωδικας προστατευεται εσαει; Δεν υπαρχει ημερομηνια ληξεως ; πχ τα 25 χρονια ;
Προφανως οι δημιουργοι δεν υποχρεουνται να δημοσιευουν "ληγμενο " κωδικα ,αλλα εαν αυτος
διαρρευσει ,ο αντιγραφων εν ολω  η εστω εν μερει ,φερει αστικες και ποινικες ευθυνες;

όχι, δεν υπάρχει σταθερή ημερομηνία λήξης/χρονικό διάστημα σε περιπτώσεις σαν κι αυτή
αλλά σε γενικές γραμμές try 100+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, valkon είπε

Ωραίος ο δούκας. Θα παίξουμε ξανά jet set radio future άραγε...

Μα τη παναγια αυτο ηθελα να γραψω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, georgepppo είπε

ποια βιομηχανία έχει 25 χρονών συστήματα ? 

Στην Ελλάδα πάντως αρκετές. Σε κάμποσες που έχω πάει λόγω εργασίας , τρέχουν ακόμα windows xp , 2000 και έχω δει και windows 98. Πριν μου πει κάποιος για το μέγεθος των βιομηχανιών . Μια από αυτές  που τρέχουν  xp και 2000 σε μηχανήματα παραγωγής της  ,είναι  από τις μεγαλύτερες της χώρας.  

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, georgepppo είπε

ποια βιομηχανία έχει 25 χρονών συστήματα ? 

ΟΛΕΣ, ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ, αρκετα ραδιοτηλεσκοπια, ρανταρ επιφανειας, στρατιωτικα συστηματα, μετερεωλογικοι σταθμοι, ιατρικα μηχανηματα κτλ κτλ κτλ κι αν σε πειραζει τοσο δωστους μερικα εκατομμυρια να αναβαθμισουν επειδη εσυ τα θεωρεις "παλια" ( βασικα τα xp ειναι τα πιο συνηθισμενα αλλα εχω πετυχει ακομα και dos. Λες να τους ελεγα πεταχτε κανα 400ρι χιλιαρικα γιατι εγω αρνουμαι να το φτιαξω επειδη ειναι παλιο? 😅 )

5 ώρες πριν, nekrik είπε

Στην Ελλάδα πάντως αρκετές. 

Ενω στις υπολοιπες χωρες λες να εχουν κβαντικους υπολογιστες και ...play station 10 ? 😄

Επεξ/σία από nick10000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2020 στις 11:41 ΜΜ, aypnia είπε

Περιμένεις να σου βάλουν link στο insomnia;;;

😂

 

Μια φορά κι έναν καιρό, όλα τα καλά τα έβρισκες στο insomnia....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, UnderZer0 said:

Ρομποτικος plasma cutter στα ναυπηγεια

Φαντάζομαι στα "φαλιρισμένα" ελληνικά ναυπηγεία. Δε νομίζω τα ναυπηγεία της Νότιας Κορέας να έχουν ΝΤ!

Και χαλάσει ή χρειαστεί κάποια ρύθμιση ποιον τεχνικό φωνάζουν ... τον ίδιο τον Bill Gates? Γιατί και εγώ που τα δούλεψα πριν 20 χρόνια ΔΕΝ θυμάμαι και πολλά πράματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, manval είπε

Και χαλάσει ή χρειαστεί κάποια ρύθμιση ποιον τεχνικό φωνάζουν ... τον ίδιο τον Bill Gates? Γιατί και εγώ που τα δούλεψα πριν 20 χρόνια ΔΕΝ θυμάμαι και πολλά πράματα!

Αν εσύ και εγώ δεν θυμόμαστε πολλά πράγματα, φαντάσου ο Gates! Αν και μην αναφέρεις και πολύ αυτό το όνομα γιατί η κυρά Σούλα του Facebook που έχει μάθει όλη την αλήθεια για τον κορονοϊό θα σε μαλώσει! :D :D

Πέραν της πλάκας, υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες και παντού στον κόσμο που χρησιμοποιούν πολύ παλιά συστήματα. Πρόσφατα πέρυσι σε επίσκεψη στο παλιό μου πανεπιστήμιο στην Αγγλία στο σταθμό τραίνου του Colchester είχε σκάσει μήνυμα λάθους των win98 στις οθόνες. Να προσθέσω ότι όταν σπούδαζα εκεί 1999-2002 οι οθόνες αυτές (πέραν του ότι ήταν αρχαίες CRT) τρέχανε πρόγραμμα σε DOS ή αντίστοιχο αρχαϊκό σύστημα.. Άρα το λες και αναβάθμιση!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...