Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S7 ( Θέμα με την οθόνη )


TXKDev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

Έχω στην κατοχή μου ένα Samsung Galaxy S7 και πριν λίγο καιρό μου έπεσε κάτω ( απόσταση μισό μέτρο , επειδή καθόμουν στην καρέκλα ) και από τότε η οθόνη είναι νεκρή

Το κινητό φορτίζει κανονικά και ανοίγει και φωτίζουν τα κουμπιά .

Επίσης ανάβει πάνω αριστερά το λαμπάκι με χρώμα μπλε με λίγο πράσινο

Τι λέτε να φταίει ;

Αν το πάω σε ειδικό μου ζητάνε 30 ευρώ για τη διάγνωση και είναι κρίμα να χαλάσω τόσα εκεί

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αξίζει η επισκευή είναι αρκετά παλιό μοντέλο το s7. η αλλαγή οθόνης στοιχίζει 130ε η γνήσια.

το μόνο που ίσως αξίζει να κάνεις είναι να βρεις ένα s7 που έχει βαρέσει πλακέτα η έχει χαλασμένη μπαταριά άλλα έχει αποδεδειγμένα λειτουργική οθόνη και να επισκευάσεις το δικό σου

αλλιώς πουλά το δικό σου 30-40 ευρώ όπως είναι δώσε και κανένα 150αρι και πάρε ένα πιο σύγχρονο κινητό,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2020 στις 6:05 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Τι να φταίει δηλαδή? Πας για αλλαγή οθόνης.

Υπολόγισε γύρω στα 150€ κοστος

Άρα πάω για καινούριο  κινητό αχαχαχαχ

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως

Έλεγα μήπως είχε πάθει τίποτα η πλακέτα από το πέσιμο επειδή δεν είναι η μοναδική τούμπα που είχε φάει αυτό το κινητό

Στις 24/5/2020 στις 9:13 ΜΜ, Rfactor85 είπε

δεν αξίζει η επισκευή είναι αρκετά παλιό μοντέλο το s7. η αλλαγή οθόνης στοιχίζει 130ε η γνήσια.

το μόνο που ίσως αξίζει να κάνεις είναι να βρεις ένα s7 που έχει βαρέσει πλακέτα η έχει χαλασμένη μπαταριά άλλα έχει αποδεδειγμένα λειτουργική οθόνη και να επισκευάσεις το δικό σου

αλλιώς πουλά το δικό σου 30-40 ευρώ όπως είναι δώσε και κανένα 150αρι και πάρε ένα πιο σύγχρονο κινητό,

Ναι αυτό έχω σκεφτεί

Αλλά το θέμα μου είναι ότι θέλω να διαγράψω ότι αρχείο υπάρχει μέσα και δεν μπορώ

Αν το πάω σε κανένα κατάστημα για επισκευές πόσο λες να μου πάρουν για να μου διαγράψουν τα πάντα ;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται να το πας σε κατάστημα κανε τι διαδικασία που όπως  ακριβός την  περιγράφω και θα διαγράψεις το περιεχόμενο του κινητου και θα το επαναφερεις σε εργοστασιακή κατάσταση.

άστο να ξεφορτισει εντελώς να είναι νεκρό από μπαταριά, έπειτα σύνδεσε το φορτιστή και άστο μέχρι να φορτιστεί πλήρως.

στο ενδιάμεσο μην επιχειρήσεις να το ανάψεις καθόλου.εφόσον φορτισθει και το αποσυνδέσεις από το ρεύμα ακολούθησε τα έξεις.

κράτησε πατημένα ταυτόχρονα για 20 δευτερόλεπτα και τα 3 πλήκτρα power+home+πλήκτρο αύξησης έντασης

έπειτα περίμενέ ένα λεπτό περίπου ώστε το κινητό να μπει σε recovery

κατόπιν πάτα 4 φόρες το πλήκτρο μείωσης έντασης,πάτα μια φορά το power μετά ξανά πλήκτρο μείωσης έντασης και τέλος άλλη μια φορά το πλήκτρο power.

εάν το κάνεις σωστά θα το καταλάβεις από το led ειδοποιήσεων θα ανάβει για αρκετή ώρα σε μπλε χρώμα μέχρι να εκκινήσει για πρωtη φορά μετά το reset.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα προσπαθήσει άλλη μία φορά αλλά νομίζω δεν το έκανα σωστά

Θα το δοκιμάσω

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Είσαι άρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...