Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 θερμοκρασία


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοποθέτησα σήμερα το καινουργιο cpu που ήρθε από rma. Μου φαίνεται ομως οτι ανεβαζει θερμοκρασία. Οκ πιασανε ζέστες μιας και τελευταια φορα που είχα το παλιο ηταν το Πασχα. Αλλα νομιζω οτι ανεβαζει πολυ. Ψυκτρα bequiet dark rock 3. Στπ cinnebench πιανει 87 βαθμους και στο aida 88.

Idle καθεται στους 44.

Ειναι νορμαλ τωρα αυτό;

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, alxnt είπε

Τοποθέτησα σήμερα το καινουργιο cpu που ήρθε από rma. Μου φαίνεται ομως οτι ανεβαζει θερμοκρασία. Οκ πιασανε ζέστες μιας και τελευταια φορα που είχα το παλιο ηταν το Πασχα. Αλλα νομιζω οτι ανεβαζει πολυ. Ψυκτρα bequiet dark rock 3. Στπ cinnebench πιανει 87 βαθμους και στο aida 88.

Idle καθεται στους 44.

Ειναι νορμαλ τωρα αυτό;

Βασικά στο idle φυσιολογικα είναι τα 44 επειδή τρώει spikes από το boost και ανεβοκατεβαίνει όλη την ώρα, το ίδιο και στο aida αν έχεις μεγάλη ambient στον χώρο σου και το αφήσεις αρκετή ώρα και είναι και κάπως κακό το airflow στο κουτί. Στο cinebench όμως δε θα έπρεπε να βαράς τόσο. Εδώ με την wraith prism που είναι πολύ χειρότερη ψύκτρα από την dark rock 3 και τον 3700x που καταναλώνει αρκετά παραπάνω και βάρεσα με 3 συνεχόμενα runs 67-68 βαθμούς το πολύ. Άντε πες να ήμουν 5-10 βαθμούς παραπάνω αν τα έκανα τα ίδια ντάλα μεσημέρι. Έχεις ανοίξει καμια βλακεία όπως game boost σε msi μητρικές ή pbo κλπ? Αν είναι όλα stock ξαναβάλε την ψύκτρα και σιγουρέψου ότι έχεις βάλει επαρκή ποσότητα πάστας (όσο ένα μπιζέλι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχει κοψει η παστα γιατι μου φανηκε αρκετα διαλυμενη,χωρις πυκνοτητα, οταν σηκωσα χτες βραδυ την ψυκτρα.παραγγειλα αλλη οποτε θα δω τι παιζει οταν την παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα την kryonaut και ιδου...

idle.PNG

Cinebench 77-83

Aida64 πιανει και 90.

Περασα και agesa 1.0.0.6 αλλα δεν αλλαξε κατι.

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, alxnt είπε

Πήρα την kryonaut και ιδου...

idle.PNG

Cinebench 77-83

Aida64 πιανει και 90.

Περασα και agesa 1.0.0.6 αλλα δεν αλλαξε κατι.

Με τι κουτί είσαι ? 

Δοκίμασε με το πλαινό καπάκι ανοιχτό, αν έχει διαφορά, θα φταίει το airflow  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λάθος τοποθέτηση της ψήκτρας ή τίποτα περίεργες ρυθμίσεις στο bios (π.χ. game mode)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια δεν κανω κατι καινουργιο. Την ψυκτρα την εχω απο το '15 και την εχω βγαλει βαλει 100 φορες. Ουτε gamer mode εχω, ουτε pbo. και default ρυθμισεις στο Bios παλι τα ιδια και γενικα ενα c-states και svm εχω on μονο. και εχω χασει ολη μ τη μερα με τη μ@λ@κι@ εδω περα.

 

Υπαρχει πιθανοτητα το συγκεκριμενο τσιπακι να ειναι ζεστο γενικα;

 

88 Βαθμοι στην εγκατασταση assassins creed. Κατι δεν παει καλα...

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσέκαρε το backplate της μητρικής, της βίδες της ψήκτρας, spread από την thermal paste, μήπως έχει τίποτα φλάτζες, το fan curve, οτιδήποτε. Κάτι τέτοιο φταίει. Δοκίμασε και με την stock ψήκτρα μήπως κάτι φταίει στο mounting της bequiet σου ή μήπως δεν είναι flat το baseplate για παράδειγμα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Δεν παταει καλα η ψυκτρα ή εχεις κανει καποια πατατα.

Θυμισε μου, εχεις ανεμιστηρες στο κουτι?

Την εβγαλα παλι κ την ξαναβαλα. Τα ιδια...

Εχω 4. 2 μπροστα, 1 πισω και 1 πανω.

18 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τσέκαρε το backplate της μητρικής, της βίδες της ψήκτρας, spread από την thermal paste, μήπως έχει τίποτα φλάτζες, το fan curve, οτιδήποτε. Κάτι τέτοιο φταίει. Δοκίμασε και με την stock ψήκτρα μήπως κάτι φταίει στο mounting της bequiet σου ή μήπως δεν είναι flat το baseplate για παράδειγμα..

Το backplate φαινεται μια χαρα, εφαπτεται απολυτα στο mb. Το fan curve ειναι ακριβως το.ιδιο με το πως ηταν πριν το στείλω rma, το χα βγάλει φωτο τοτε. Φτάνει 1600 rpm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίεργο πράγμα. Μήπως έχεις τον ανεμιστήρα της ψήκτρας ανάποδα; Πρέπει να σπρώχνει αέρα μέσα στην ψήκτρα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Περίεργο πράγμα. Μήπως έχεις τον ανεμιστήρα της ψήκτρας ανάποδα; Πρέπει να σπρώχνει αέρα μέσα στην ψήκτρα..

Οχι το τσεκαρα κι αυτο μηπως απ τα νευρα μ το βαλα αναποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...