Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού απο αγγελίες ή με μια μικρή διαφορά καινούργιο;


Tantalord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum,

Ετυχέ να μου παρουσιάσει πρόβλημα το κινητό μου και είμαι σε αναζήτηση αγοράς νέου,όποτε άρχισα να ψάχνω τις αγγελίες. Παρατήρησα με μεγάλη μου έκπληξη και εδώ αλλα και στο facebook ότι  οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι πολύ υψηλές. Για παράδειγμα κινητά της τάξεως των 100-150€ και παλιά μοντέλα, 2 έτών, πωλούνται το πολύ 20€ λιγότερο σε σχέση με καινούργιο.

Παράδειγμα έχω δεί Xiaomi Note 3 150€ και Xiaomi Note 7 στα 120€ όταν κάποιος μπορεί να αγοράσει 115€ κανουργιο Xiaomi Mi 8 η με Note 8T 155€.

Βεβαια αυτό που ειναι στην ευχέρεια καθενός είναι ποσο θέλει να πουλησει ,αλλά αναλογιζόμενος ότι σχεδόν όλα είναι απούλητα με αυτές τις τιμές (εκτός αν τα δίνουν σφραγισμένα) δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό να πωλούνται 15-30€ λιγότερο απο καινουργιο νεότερο μοντέλο. Καταρχάς η μπαταρία με τόσες επαναφορτίσεις θα είναι κάτω του 80% σε υγεία και τα παλια μοντέλα δεν υπάρχουν στην αγορά καθώς έχουν αντικατασταθεί, με ρίσκο την υποστηριξη. 

Εντωμετάξυ πολλές αγγελίες βλέπω να έχουν τιμές καινούργιου και απορώ πραγματικά γιατί κάποιοι εξοργίζονται με τα παζάρια, αφού ειναι άτοπο κανεις να αγοράσει το μεταχειρισμένο.

Τι θα προτιμούσατε καινούργιο με εγγύηση ή όσο σφικτό budget και αν έχει κάποιος να δώσει λίγα χρήματα λιγότερα με ρίσκο;

Εξαλλου κινητο οι περισσότεροι αλλάζουμε στα 2-3 χρόνια,εκτός αν πάθει βλάβη και δεν αξίζει να επισκευαστεί....

 

Επεξ/σία από Tantalord
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε @Tantalord καθαρα απο εμενα μεταχειρισμενο κινητο μοναχα απο πολυ κοντινο μου ανθρωπο.

Αλλα προσωπικη μου αποψη καλυτερα παρε ενα καινουργιο αμα η διαφορα ειναι μικρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και εγώ έχω δει κάτι πράγματα εδώ μέσα που μου φανήκανε τρέλα.

περα από αυτό εγώ το έχω και σαν αρχή μεταχειρισμένο ποτέ...

οποτε πελάτη εμένα δεν θα με κάνουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου άποψη είναι αν μπορείς να πας σε καινούργιο πάνε (ιδικά για τόσο μικρή διαφορά στην τιμή), και πόσο μάλιστα όταν δεν ξέρεις τι τούμπες έχει φάει. Αν όμως δεν μπορείς, πας σε μεταχειρισμένο και το τσεκάρεις από κοντά με όσα πιο πολλά τεστ μπορείς να του κάνεις. Και φρόντισε να έχεις και internet φυσικά 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως οι περισσότεροι σε καινούργιο πάνε. Απλα ρε παιδιά ποια η λογική να πουλήσει κάποιος κατι σε μια τιμή που δεν μπορεί να πουληθεί; Στο ινσομνια ειδικά οι περισσότεροι ειναι γνώστες και μπαίνουν skroutz και συγκρίνουν....Το έχει ο Ελληνας να φανταστώ να βγάζει και απο τη "μύγα ξίγκι" δεν εξηγείται διαφορετικά.

Οσο αριστη κατασταση και έχει ένα κινητό, την πρώτη μέρα που θα το βγάλει κάποιος απο τη συσκευαsία έχασε 20% της τιμής αγοράς, μπορεί και παραπάνω.

Προσωπικά 20 χρόνια ασχολούμαι με πωλήσεις ότι μεταχειρισμένου δεν με εξυπηρετεί πλεον και τουλάχιστον τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι δύσκολο να πουλήσεις κάτι, ότι και αν ειναι αυτό.

Δεν νομίζω να θέλουν να τους μείνει κατι στο ράφι....

Φοβάμαι την εγγυηση απο σκρουτζομάγαζο, και μάλλον θα πάω απο επισημό κατάστημα για αγορα ενος Redmi 8 αλλά το σκέφτομαι και για κάποιο με Android One.

 

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tantalord είπε

Νομίζω πως οι περισσότεροι σε καινούργιο πάνε. Απλα ρε παιδιά ποια η λογική να πουλήσει κάποιος κατι σε μια τιμή που δεν μπορεί να πουληθεί; Στο ινσομνια ειδικά οι περισσότεροι ειναι γνώστες και μπαίνουν skroutz και συγκρίνουν....Το έχει ο Ελληνας να φανταστώ να βγάζει και απο τη "μύγα ξίγκι" δεν εξηγείται διαφορετικά.

Οσο αριστη κατασταση και έχει ένα κινητό, την πρώτη μέρα που θα το βγάλει κάποιος απο τη συσκευαsία έχασε 20% της τιμής αγοράς, μπορεί και παραπάνω.

Προσωπικά 20 χρόνια ασχολούμαι με πωλήσεις ότι μεταχειρισμένου δεν με εξυπηρετεί πλεον και τουλάχιστον τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι δύσκολο να πουλήσεις κάτι, ότι και αν ειναι αυτό.

Δεν νομίζω να θέλουν να τους μείνει κατι στο ράφι....

Φοβάμαι την εγγυηση απο σκρουτζομάγαζο, και μάλλον θα πάω απο επισημό κατάστημα για αγορα ενος Redmi 8 αλλά το σκέφτομαι και για κάποιο με Android One.

Διαβασε την πολιτικη του καταστηματος και reviews, το οτι ειναι στο Skroutz εμενα π.χ αυτο δεν με λεει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές η τιμή είναι "υψηλή" για να απορροφήσει το μετέπειτα "παζάρι" που θα γίνει. Προφανώς το -20 ευρώ σε παλιό κινητό δεν παίζει γιατί απλά δεν θα πουληθεί ποτέ. Ένα κινητό μεταχειρισμένο πωλείται κάτω από το 2/3 της "αξίας του" ως καινούριο για να αξίζει εκτός αν είναι ημερών. Το θέμα είναι πια είναι η αξία "καινούριου" ένός τηλεφώνου που είναι 2 έτη και πάνω παλαιό και δεν υπάρχει καινούριο;

Εκεί το συγκρίνουμε με αντίστοιχων επιδόσεων κινητό σημερινό. Πχ το huawei P9 ναυαρχίδα του 2016 με antutu v7 130.000 συγκρίνεται σε επιδώσεις με medium specs κινητά όπως redmi note 7 3/32 που ας πούμε σήμερα αν το βρεις κάνει 130€, ή το συγκρίνεις ως πιο γρήγορο από low-mid end καινούριο πχ redmi 8, που έχει σήμερα ας πούμε 120€. Δεν μπορεί να ξεπερνάει τις τιμές αυτών των κινητών. Εκεί λοιπόν πάνω κάνεις υπολογισμού για την τιμή. Το πόσο πιο κάτω πρέπει να δώσεις εξαρτάτε. Λες πχ ναι το P9 είναι πιο παλιό αλλά άλλη κλάση υλικών και κατασκευής (πολύ λεπτό πχ σαν κατασκευή από μέταλλο)  ή λες δεν με ενδιαφέρει το υλικό οπότε δεν του δίνεις αξία. Κοιτάς τις τεχνολογίες που έχει (κάμερα, βίντεο κτλ). Κανεις αφαιρέσεις σίγουρα 20%-30% το πας στα 100€-80€ ότι αξίζει (ή δεν αξίζει, εξαρτάται το σκεπτικό). Υπολογίζεις ότι παίρνεις θήκες δώρο λές άντε άλλα 10€ θα έκανε μία (ανάλογα την ποιότητα) αλλά από την άλλη υπολογίζεις πιθανόν και μια νέα μπαταρία που μπορεί να χρειάζεται κινητό 3-4 ετών (από 10€ το ανταλλακτικό + εργατικά 10-15€ εκτός αν ξέρεις να την αλλάξεις) .. Κάπως έτσι πρέπει να τα υπολογίζεις και βρίσκεις ποια αγορά είναι συμφέρουσα. Που αν το κάνεις σωστά δύσκολα το μεταχειρισμένο αξίζει όσα ζητάνε (βέβαια εσύ μπορείς να πεις εγώ τόσα δίνω εκτός αν ο άλλος γράψει όχι παζάρια). 

Το μεταχειρισμένο έχει ρίσκο αλλά και κάποιες ευκαιρίες (πχ αν πάρεις λίγο πιο παλιά ναυαρχίδα σε λογική τιμή γιατί όχι). Προφανώς ρωτάς α) κατάσταση μπαταρίας (υπάρχουν προγράμματα την μετράνε στο περίπου πχ accubattery και ζητάς να το εγκαταστήσει και να στείλει screenshot (σιγά μη το κάνει) β) αν έχει αλλάξει οθόνη (οι μη γνήσιες συχνά είναι υποδεέστερες χρωματικά και σε φωτεινότητα) και εκτιμας αν αξίζει ή όχι.

Προφανώς το καινούριο είναι καινούριο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tantalord είπε

Καλησπέρα στο forum,

Ετυχέ να μου παρουσιάσει πρόβλημα το κινητό μου και είμαι σε αναζήτηση αγοράς νέου,όποτε άρχισα να ψάχνω τις αγγελίες. Παρατήρησα με μεγάλη μου έκπληξη και εδώ αλλα και στο facebook ότι  οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι πολύ υψηλές. Για παράδειγμα κινητά της τάξεως των 100-150€ και παλιά μοντέλα, 2 έτών, πωλούνται το πολύ 20€ λιγότερο σε σχέση με καινούργιο.

Παράδειγμα έχω δεί Xiaomi Note 3 150€ και Xiaomi Note 7 στα 120€ όταν κάποιος μπορεί να αγοράσει 115€ κανουργιο Xiaomi Mi 8 η με Note 8T 155€.

Ήθελα να σε ρωτήσω: τo xiaomi Mi8 πού το βρήκες 115€ καινούριο;;;; 

Επίσης επειδή βλέπω ότι παραθέτεις κινητά xiaomi το μαγαζί αγοράς παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο θέμα της εγγύησης και επομένως και της τιμής. Ένα xiaomi από επίσημο μεταπωλητή με 2ετη εγγύηση infoquest έχει πολύ μεγαλύτερη αξία από το ίδιο κινητό xiaomi με 1ετη εγγύηση από τον Πακιστανό που δουλεύει στο service του μαγαζιού (αν λειτουργεί ακόμα όταν χρειαστείς την εγγύηση...) 

Αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφω τότε καλύτερα ψαξτο λίγο. 

Φιλικά πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tantalord Ρίξε μια ματιά και στο Huawei P Smart αν σε βολεύει η τιμή. Αλλά δεν ξέρω για το τι χρήση το θέλεις, θα μπορούσες να πας πx και στο Xiaomi redmi 7A αν θες να κατέβεις πολύ... 

Σημαντικό, δεν έχω κοιτάξει και πολλά για το p smart, απλά έχει καλύτερο επεξεργαστή. Δες μερικά reviews να δεις μήπως έχει κάτι που σε ενοχλεί. Θα βοηθούσε πάντως αν συμπλήρωνες και αυτήν την φόρμα.

@samsunglife To redmi 8 είπε, όχι το Mi 8 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Tantalord είπε

Ναι λάθος μου. Redmi 8 εννοούσα

Φίλε μου μιας και ασχολούμαι πάνω από 10 χρονια με μεταχειρισμένα θα σου πω ότι για φτηνό κινητό που λες,200-250€ δεν αξίζει με τίποτα μεταχειρισμένο! 

Μεταχειρισμενη θα πάρεις ναυαρχίδα android ή ακριβό iphone. 

Δηλαδή αν θέλεις ένα samsung s10+ ,μπορείς να το βρεις 450€ αν θέλεις iphone xs max μπορείς να το βρεις στα 500€.

Εκεί αξίζει να πας σε μεταχειρισμένο που κερδίζεις 300-400€ όχι στα xiaomi των 150€ για να κερδίσεις 30€

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγγελίες μεταχειρισμένων είναι μια φαρσοκωμωδια. Οι περισσότεροι πουλάνε στην τιμή καινούριου μαζί με μεταφορικά κινητά αρκετών μηνών χρήσης.. Πάρε καινούριο φιλε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που έχω καταλάβει με τις αγγελίες, είναι πλέον ότι στο insomnia προιόντα τεχνολογίας ατομα τα αγοράζουν με τιμολόγιο ή σε προσφορές Black Friday ktl. και όταν θέλουν να τα πουλήσουν τα δίνουν για να έχουν κέρδος.

Ενδεικτικά η Saphire Radeon RΧ 590 την είχε το Πλαίσιο 185€ τον περασμένο Νοέμβριο και πήραν όλοι. Τώρα σε αγγελίες έχω δεί και 260€ μτχ που το πιο καινούργιο μοντέλο (5500 ΧΤ) να πάρει κάποιος 230€ έχει. Όσο για πλήρη συστήματα και laptop,μην το συζητάμε.... ζητάνε και 2.000€ μερικοί που αν τα πάρεις καινούργια θα δώσεις 100-200€ παραπάνω και μάλιστα με μηδέν κριτίκες παρακαλώ τα παλικάρια....

Όπως προείπε και ένα φίλος μόνο ακριβά πραγματα και αυτά μετά από πολύ ψάξιμο. Γιαυτό είναι όλα σχεδόν απούλητα.

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωπα ωπα ωπα παιδια, κατι καταλαβα λαθος. Υπεθεσα πως ο ΤS ηθελε να μαθει ακριβως αυτο που ρωτησε στον τιτλο, ομως βλεπω πως το νημα παει σε "γιατι πουλανε τοσο". Η απαντηση ειναι γιατι ο καθενας μπορει να πουλησει οσο το επιθυμει και ο αλλος μπορει απλα να μην αγορασει.

Με δεδομενο λοιπον το παραπανω και αφου ο TS ελαβε και απαντηση για το τι να κανει με το κινητο, το νημα κλειδωνεται. Ευχαριστουμε για τη συμμετοχη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...