Προς το περιεχόμενο

*** SOSO FIAT QUBO 1.4 DIESEL 2008 MULTIJET (χαμηλή πίεση λαδιου στο ρελαντί)


blacknik321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ειμαι κάτοχος FIAT QUBO 1.4 DIESEL 2008 MULTIJET, και έχω το εξής θέμα, κάθε φορά που κινούμε για μεγάλη απόσταση και συνεπώς ζεσταίνονται καλά τα λάδια και σταματήσω π.χ να πληρώσω διόδια , να βγώ σε κόμβο και δουλέψει το αυτοκίνητο στο ρελαντί ανάβει η προειδοποιητική ένδειξη ΧΑΜΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ  λαδιού κινητήρα και μου λέει να σβήσω τον κινητήρα. Το παράδοξο βέβαια είναι οτι με το που ανεβάσω στροφές η ένδειξη σβήνει και δεν ξανανάβει καθόλου το δοκίμασα στις 900 στρ/λ ανάβει και στις 1000 στρ/λ σβήνει. Τονίζω ότι τα λάδια είναι καινούργια 3,5 λίτρα, η στάθμη του λαδιού είναι κανονική την εχω ελέγξει πριν το ταξίδι καθώς και έχω αντικαταστήσει και τον αισθητήρα λαδιού κινητήρα μαζί με καινούργια αντλία λαδιού με καινουργια πάπια και καθαρίστηκε το κάρτερ.  Επίσης στο διαγνωστικό δεν διαβάζει κανένα  error στο σύστημα . Εχω ακούσει διάφορα όπως π.χ οτι μπορεί αφού άλλαξα όλα τα παραπάνω τώρα μου λένε ότι ενδεχομένος να φταίνε η βαλβίδες που βρίσκονται στο φίλτρο λαδιού.  Παρακαλώ αν γνωρίζει κανείς κάτι για το θέμα μου ας με δώσει τα φώτα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει οντως κανας αισθητηρας πιεσης λαδιου να κανει ταρζανιες βεβαια καλο θα ηταν να μετρησετε την πιεση της αντλιας ζεστο ή να βαλεις κανα obd με κανα προγραμματακι σε υπολογιστη η κινητο και να δεις επι τοπου τι σφαλμα πεταει. Διαρροή δεν εχεις απο πουθενα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Μπορει οντως κανας αισθητηρας πιεσης λαδιου να κανει ταρζανιες βεβαια καλο θα ηταν να μετρησετε την πιεση της αντλιας ζεστο ή να βαλεις κανα obd με κανα προγραμματακι σε υπολογιστη η κινητο και να δεις επι τοπου τι σφαλμα πεταει. Διαρροή δεν εχεις απο πουθενα ετσι?

όχι καμία διαρροή ,  δεν θελω να σκέφτω καν για καμία διαρροή στα κουζινετα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Exεις το σωστό φίλτρο λαδιού;

 

46 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Exεις το σωστό φίλτρο λαδιού;

Να σου πω αλήθεια χτες μου είπε ο μαστορας να παραγγείλει το mama φιλτρο της fiat γιατί λέει μπορεί να μην κουμπώνει κανονικά το συμβατο που μου έβαζε, θα δοκιμάσω και το γνήσιο φίλτρο της εταιρίας να δω μήπως φταίει αυτό

 

Επεξ/σία από blacknik321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που χανει πιεση στο ρελαντι μετα απο διαδρομη που σημαινει οτι καπου δεν προλαβαινουν τα λαδια να κατεβουν στο καρτερ οταν η αντλια δουλευει ρελαντι και δεν εχει αρκετη πιεση-ποσοτητα λαδιου. Δοκιμασε φιλτρο κ εαν συνεχισει πηγαινε να μετρησετε την αντλια για σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blacknik321 είπε

Να σου πω αλήθεια χτες μου είπε ο μαστορας να παραγγείλει το mama φιλτρο της fiat γιατί λέει μπορεί να μην κουμπώνει κανονικά το συμβατο που μου έβαζε, θα δοκιμάσω και το γνήσιο φίλτρο της εταιρίας να δω μήπως φταίει αυτό

Για critical parts επιλέγουμε πάντα γνήσια ανταλλακτικά και αν είναι εφικτό τα παίρνουμε μόνοι μας και τα δίνουμε στον μάστορα για τοποθέτηση ειδικά αν είναι ο μπάρμπα Μήτσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως ειναι γνησιο ; ιδια μαρκα φιλτρο βρισκεις και εξω και στην αντιπροσωπεια

η φιατ και η καθε φιατ δε φτιανει φιλτρα λαδιου κτλ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με καινούργια αντλία λαδιού , φίλτρο καδιου , λάδια χωρίς διαροες  λαδιού  και σωστος αισθητηρασ λογικά έχει φθορά στα κουζινέτα του στοφαλοφορου η στα κουζινέτα διωστηρα ( δεν ξέρω αν φοράει κουζινέτα διωστηρα η’ αν οι διωστηρες είναι μαζί με κουζινέτα) Σαν μια προσωρινή λύση άλλαξε το λάδι με λάδι πιο μεγάλο αριθμό ιξωδους. 
Τι λάδι έχεις βάλει στην μηχανή ; Ποσά χλμ έχει το αυτοκίνητο; 
Τα λάδια τι χρωμα έχουν ; Δεν πιστευω να έχουν πάρει νερό η να μυρίζουν καυσαέριο γιατί πάει αλλου η δουλειά ετσι .

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsipakis είπε

τι ακριβως ειναι γνησιο ; ιδια μαρκα φιλτρο βρισκεις και εξω και στην αντιπροσωπεια

η φιατ και η καθε φιατ δε φτιανει φιλτρα λαδιου κτλ  

Εδώ μιλάμε για φίλτρο λαδιού δεν μιλάμε για καπάκι καθρέφτη,αν θέλεις να γλιτώσεις 5-10 ευρώ τον χρόνο καλύτερα πάρε ποδήλατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Εδώ μιλάμε για φίλτρο λαδιού δεν μιλάμε για καπάκι καθρέφτη,αν θέλεις να γλιτώσεις 5-10 ευρώ τον χρόνο καλύτερα πάρε ποδήλατο.

αν εγω ασχετε παρω ποδηλατο εσυ καβαλα ενα πατινι 

δε σου φταιω εγω εαν εισαι ασχετος με τον χωρο του αυτοκινητου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...