Προς το περιεχόμενο

Βιβλιο για γλωσσα προγραμματισμου C .


kostasgiakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, imitheos είπε

Τέτοια λάθη τυπογραφικά έχουν όλα τα βιβλία για αυτό βγαίνουν και τα errata. Εγώ αυτό που εννοούσα δεν είναι ακριβώς λάθη. Πολλά βιβλία και ξένα και ελληνικά (απλά στα ελληνικά το έχω δει σε πάρα πολλά) περιέχουν όχι "λάθη" αλλά "ισχυρισμούς" που ισχύουν μεν στο περιβάλλον του συγγραφέα αλλά δεν ισχύουν παντού. Εγώ λοιπόν που είμαι τιτίζης-pedantic δεν μου αρέσει να βλέπω σε ένα βιβλίο ισχυρισμούς "ο int καταλαμβάνει 4 bytes" γιατί ο αρχάριος δεν γνωρίζει ότι δεν ισχύει αυτό παντού. Είναι προσωπική παραξενιά δική μου που μπορεί να μην ενοχλεί άλλους απλά όταν προτείνω ένα βιβλίο, το αναφέρω για να το ξέρει ο ερωτών.

Αν δεις την 1η έκδοση του βιβλίου του King, μέχρι και αυτός έκανε αυτό το λάθος, και στην επόμενη έκδοση πρόσθεσε σε κάθε περίπτωση και μια υποσημείωση που λέει "αυτό ισχύει εκεί και εκεί αλλά όχι παντού". Του κου Χατζηγιαννάκη το βιβλίο βέβαια είναι πρόσφατο οπότε λογικά θα είναι σωστό.

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις και για αυτό το λόγο προτείνω πάντα το βιβλίο του King.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, eyw είπε

 Herbert Shildt C The complete reference ή του ιδίου C++ The complete reference, Ελληνικά.
Μετά για να ξεχωρίζεις numerical analysis και numerical recipes in C.

Το έχεις διαβάσει; Αν ναι, ήταν καλό;

Βλέπω ότι είναι η τέταρτη έκδοση οπότε ίσως να είναι καλό αλλά στο παρελθόν (πάρα πολύ παλιά οπότε ίσως ήταν στην 1η έκδοση) του είχε γίνει κριτική ότι το βιβλίο ήταν άθλιο και ότι περιείχε λάθη που ούτε αρχάριος δεν θα έκανε. Επίσης και το βιβλίο του με την ερμηνεία του προτύπου το έβριζαν πολλοί αλλά δεν μας ενδιαφέρει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω αγοράσει και τα 4, από το 'C the complete reference' 3rd Ed 1995 έμαθα, έχει πολλά κεφάλαια, σου λέει 1 πράγμα την φορά και έχει παραδείγματα και εξηγεί τα πάντα, κάπως έτσι είναι και το C++.
Και τα άλλα 2 είναι εξαιρετικά, το numerical recipes το έχουν βγαλει και για fortran και άλλες. Για μένα πραγματικό σχολείο, είμαι τυχερός που μου τα σύστησαν.

Λάθη σίγουρα θα έχουν όλα αλλά τουλάχιστον στο C δεν επηρεάζει την παρουσίαση, ίσως σε άλλες εκδόσεις να υπάρχουν περισσότερα αλλά δείτε και στο site του εκδότη (Osborne McGraw-Hill) για errata.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...