Προς το περιεχόμενο

Air Condition vs Climate


GrMikeD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξίζει να πάρεις την ακριβότερη έκδοση με 1.5 χιλιάρικο παραπάνω μόνο και μόνο γιατί έχει Climate;

Επειδή έχω Climate και στο τωρινό το αυτοκίνητο, ποτέ δεν είμαι ευχαριστημένος: αργεί να πιάσει τη θερμοκρασία, ρυθμίζω μια χαμηλή θερμοκρασία, βγάζει υπερβολικά κρύο, μετά ανεβάζω ξανά και ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιώ το AUTO γιατί λειτουργεί με τον ανεμιστήρα στο FULL για να πιάσει γρήγορα

Νιώθω ότι με το Air Condition θα έχω πλήρη έλεγχο και θα ρυθμίζω τα πάντα όπως θέλω

Στο CarWoW αναφέρει:

if a car has air con as standard and climate control as an option, we’re inclined to say ignore it. Setting your air con isn’t hard (just not as easy as climate control) and the money you save could be better spent on integrated sat-nav.

https://www.carwow.co.uk/blog/air-conditioning-vs-climate-control-0044

Κάποια άποψη για τα παραπάνω; Μήπως μου ξεφεύγει κάτι και αν το πάρω απλό θα το μετανιώσω τελικά; 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η διαφορά του ενός απο του άλλου είναι η αυτόματη λειτουργία.Αν δεν την χρησιμοποιείς.............

Σίγουρα μονο αυτή η διαφορά υπάρχει στην ακριβότερη έκδοση;Οχι και άλλα καλούδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως με το Clima στο Auto δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με ρυθμίσεις...

Άλλωστε η λογική είναι να σου κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία στην καμπίνα και όχι να βγάζει κύματα δροσερού (ή αντίστοιχα θερμού το χειμώνα) αέρα...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GrMikeD είπε

Αξίζει να πάρεις την ακριβότερη έκδοση με 1.5 χιλιάρικο παραπάνω μόνο και μόνο γιατί έχει Climate;

Επειδή έχω Climate και στο τωρινό το αυτοκίνητο, ποτέ δεν είμαι ευχαριστημένος: αργεί να πιάσει τη θερμοκρασία, ρυθμίζω μια χαμηλή θερμοκρασία, βγάζει υπερβολικά κρύο, μετά ανεβάζω ξανά και ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιώ το AUTO γιατί λειτουργεί με τον ανεμιστήρα στο FULL για να πιάσει γρήγορα

Νιώθω ότι με το Air Condition θα έχω πλήρη έλεγχο και θα ρυθμίζω τα πάντα όπως θέλω

Στο CarWoW αναφέρει:

if a car has air con as standard and climate control as an option, we’re inclined to say ignore it. Setting your air con isn’t hard (just not as easy as climate control) and the money you save could be better spent on integrated sat-nav.

https://www.carwow.co.uk/blog/air-conditioning-vs-climate-control-0044

Κάποια άποψη για τα παραπάνω; Μήπως μου ξεφεύγει κάτι και αν το πάρω απλό θα το μετανιώσω τελικά; 

Προφανως και προσπαθει να πιασει γρηγορα τη θερμοκρασια που του λες, και προφανως θα βγαλει κρυο για την κατεβασει.. μηπως διαλεγεις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες? Οταν το αμαξι ειναι φουρνος ξεκινα το κλιμα με πχ με 30βαθμους αντι για πχ 25 αν θες πιο κρυο το κατεβαζεις αργοτερα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ερωτηση. Για χρονια ειχα aircon και ημουν πολυ ευχαριστημενος

Μεχρι που μεταπηδησα σε κλιμα. Καμια σχεση.

Σιγουρα πολυ βολικο να πατας απλα ενα κουμπι και τερμα. Αλλα εχω και την αισθηση οτι το aircon ειναι πιο brutal δλδ παγωνει την ατμοσφαιρα και ξηραινει πολυ το εσωτερικο - ειδικα σε μεγαλα ταξιδια. Το κλιμα ειναι πιο γλυκο, απλα σε χαιδευει με δροσερο αερακι.

Αμα υπαρχει επιλογη (εντος λογικων οικονομικων οριων) κλιμα 100%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σύγκριση. Ο αυτόματος κλιματισμός είναι μέρα με τη νύχτα και πραγματικά δε καταλαβαίνω τη «τσιγκουνιά» πολλών στο να το βάλουν όταν αγοράζουν νέο Αμαξι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να πάρεις το μεγαλύτερο κινητήρα με AC αντι για κλίμα. Δεν αξίζει να πάρεις το ίδιο μοτέρ με "τσιλικο" ζαντικό ή ηλιοροφή ή κάτι άλλο τέρμα άχρηστο αντι να το πάρεις με κλίμα. Ούτε για μαμίσιο satnav, αμα κάνεις mirroring το κινητό σου, χρησιμοποιείς το Waze και καθάρισες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο καλό είναι το ac είναι συνάρτηση του κινητήρα; Δεν νομίζω...

Στο Κορσα Ε οποίο μοτέρ και να έχεις, το aircon είναι τα ίδια σκατα. Ένα μειονέκτημα σε ένα κατά τα άλλα εξαιρετικό αμάξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Το πόσο καλό είναι το ac είναι συνάρτηση του κινητήρα; Δεν νομίζω...

Στο Κορσα Ε οποίο μοτέρ και να έχεις, το aircon είναι τα ίδια σκατα. Ένα μειονέκτημα σε ένα κατά τα άλλα εξαιρετικό αμάξι

Πάντα ειχαν αδύναμα A/C . Είχα Corsa C αλλά και στο D δεν το είχαν διορθωσει

Να προτιμήσεις με κλιματισμό. 

Είχα αμάξι για 15 χρόνια με κλιματισμό και το είχα μετάνιωσα . Τώρα που αγόρασα αμάξι με κλιματισμό είναι μέρα με τη νύχτα . Ρυθμίζεις τη θερμοκρασία και δεν ασχολείσαι σε όλη τη διαδρομή . Είτε ζεστό είτε κρύο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χρόνια που έχω πλήρως αυτόματο (όχι ημιααυτόματο) κλιματισμό στο αμάξι, δεν μετανιώνω

από το χειροκίνητο αιρκοντίσιον μπορεί να λείπουν οι αυτοματισμοί (αισθητήρες φωτός, ποιότητας αέρα, θερμοκρασίας κλπ),
λειτουργίες πχ πολυζωνική ρύθμιση, αυτόματη ανακύκλωση
hatdware πχ απλό αντί ενισχυμένο διπλο βεντιλατέρ
μικρότερη διασύνδεση με τα υποσυστήματα του αυτοκινήτου πχ για εξοικονόμηση καυσίμου, παραμετροποίηση, τηλεχειρισμό κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις γνώμες, από ότι καταλαβαίνω αξίζει το κλιματιστικό

Λοιπόν, για να γίνω πιο συγκεκριμένος μιλάω για το Ford Focus

Η έκδοση ST-LINE είναι η πιο ακριβή (γύρω στα 22), η Business η πιο φθηνή (γύρω στα 20,5)

Η ST-LINE έχει παραπάνω κλιματιστικό, 17αρες ζάντες (αντί 16), 215 λάστιχα (αντί 205), σπορ τιμόνι και 2 εκατοστά χαμηλωμένο αμάξωμα

Οπότε για να πάρω κλιματιστικό, θα είναι και χαμηλότερο το αυτοκίνητο με ότι μειονέκτημα έχει αυτό.....

 

Επεξ/σία από GrMikeD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GrMikeD είπε

 

Οπότε για να πάρω κλιματιστικό, θα είναι και χαμηλότερο το αυτοκίνητο με ότι μειονέκτημα έχει αυτό.....

οπως και πλεονεκτηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...