Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ιδιοκτήτες και όχι μόνο της mi robot vacuum mop pro

Επειδή η κατάσταση με το μούργο τον σκύλο μου δεν παλευόταν, έβαλα το ένα χέρι στην καρδιά και το άλλο στην τσέπη και πήρα την Xiaomi STYTJ02YM ή αλλιώς Xiaomi vacuum mop pro όπως την αναφέρουν τα καταστήματα εδώ. Στην παρούσα φάση στο Σκρουτζ ετοιμοπαράδοτη και με εγγύηση από infoquest "παίζει" γύρω στα 350 ευρώ. Εκτίμηση μου είναι ότι σε κάνα τρίμηνο θα πέσει κάνα πενηντάρικο ,αν αναλογιστεί κανείς ότι στο Ali σε σοβαρά μαγαζιά η τιμή της κυμαίνεται γύρω στα 270 ευρώ. 

Την σκούπα όπως ήδη προανάφερα, την πήρα γιατί το κοκεράκι που έχω γεμίζει τρίχες το σπίτι και είναι αδύνατο να είμαστε με μια σκούπα στο χέρι. Αυτό που με ενδιέφερε εξαρχής λοιπόν ήταν το σκούπισμα και όχι το σφουγγάρισμα.

Μετά από τέσσερις μέρες χρήσης είμαι ενθουσιασμένος.

Η σκούπα έχει τέσσερα level σκουπίσματος, ακόμα και στο turbo mode ο θόρυβος είναι σαφώς χαμηλότερος από την ηλεκτρική σκούπα.

Η δουλειά πού κάνει είναι εξαιρετική,το σπίτι μου έχει πλακάκια καί τό έκανε λαμπίκο.

Στο πρώτο σκούπισμα δημιούργησε τον χάρτη του σπιτιού ενώ ταυτόχρονα σκούπιζε. Την δεύτερη φορά πήγαινε σφαίρα.

Είναι επίμονη και βρίσκει χώρο να περάσει από τις καρέκλες αρκεί να υπάρχει χώρος.

Με τα έπιπλα είναι πολύ φιλική "κόβει" πρίν τα ακουμπήσει .

Το χαλί που έχω στο σπίτι δεν πρόλαβα να το τεστάρω γιατί έπιασε η ζέστη και το μαζέψαμε. Την έβαλα να ρίξει μια γύρα επάνω απλά να δω πως πάει. Ανέβηκε κατέβηκε άνετα πάνω στο χαλί ,ουτε στα κρόσια ζοριστηκε ούτε τίποτα. Για το καθάρισμα στο χαλί δεν μπορώ να έχω εικόνα γιατί ήδη το είχαμε καθαρίσει προκειμένου να πάει αποθήκη.

Σε ελαφρύ χαλάκι όπως αυτό του μπάνιου το πατσαβουριάζει οπότε πολύ απλά το σηκώνω για να γίνει δουλειά μου.

Πάμε στα μείον 

Θεωρητικά η συγκεκριμένη κάνει καί για σφουγγάρισμα. Στα διάφορα φόρα ,όμως λένε ότι υπάρχει διαρροή νερού λόγω κακού σχεδιασμού του δοχείου νερού, με αποτέλεσμα να μπαίνει νερό στην πλακέτα της σκούπας! Στα φόρα υπάρχει λύση για αυτό το πρόβλημα , στην δική μου σκούπα βλέποντας το δοχείο νερού νομίζω ότι η Xiaomi το έχει διορθώσει.

Η εφαρμογή έχει κάποιες παιδικές αρρώστιες αλλά νομίζω εν ευθέτω χρόνο θα διορθωθούν τα οποία προβλήματα.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 826
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα να σου κάνω δύο ερωτήσεις

α) αφού κάνει ένα σκούπισμα, πόση ώρα σου παίρνει να την καθαρίσεις; (κάδο, τρίχες στην βούρτσα κτλ)

β) με τα καλώδια πως τα πάει; υπάρχει περίπτωση να μπλεχτεί:

γ) όταν την βάλεις ξέρεις σε περίπου πόση ώρα θα τελειώσει;

δ) πως γνωρίζεις ποιο κατάστημα του skroutz δίνει εγγύηση από infoquest? παίρνεις τηλ και ρωτάς;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με το δάχτυλο στο κλικ να την παραγγείλω. 

Το μόνο που με νοιάζει είναι αυτό με το δοχείο. Εσένα είναι με το ελάττωμα ή όχι? Στάζει δλδ ? Γιατί άκουσα το έχει διορθώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, newnick είπε

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα να σου κάνω δύο ερωτήσεις

α) αφού κάνει ένα σκούπισμα, πόση ώρα σου παίρνει να την καθαρίσεις; (κάδο, τρίχες στην βούρτσα κτλ)

β) με τα καλώδια πως τα πάει; υπάρχει περίπτωση να μπλεχτεί:

γ) όταν την βάλεις ξέρεις σε περίπου πόση ώρα θα τελειώσει;

δ) πως γνωρίζεις ποιο κατάστημα του skroutz δίνει εγγύηση από infoquest? παίρνεις τηλ και ρωτάς;

ευχαριστώ

α) αδειάζεις τον κάδο από ότι έχει μαζέψει και καθαρίζεις την βούρτσα από τρίχες που τυχόν έχουν μπλεχτεί. Αρκετά εύκολο και γρήγορο. 

β) μάλλον απίθανο. Περνάει μέχρι 2cm ύψος εμπόδια. Αν ένα χαλάκι είναι πολύ ελαφρύ ίσως το παρασύρει. 

γ) όχι δεν σου δείχνει χρόνο. Μόνο αφού τελειώσει σου δείχνει εμβαδόν και χρόνο που χρειάστηκε.

δ)μόνο ότι εισάγει η Infoquest έχει εγγύση και ελληνικές οδηγίες στο πακέτο.

4 λεπτά πριν, Zipcode80 είπε

Είμαι με το δάχτυλο στο κλικ να την παραγγείλω. 

Το μόνο που με νοιάζει είναι αυτό με το δοχείο. Εσένα είναι με το ελάττωμα ή όχι? Στάζει δλδ ? Γιατί άκουσα το έχει διορθώσει...

Υπόψην υπάρχουν τρία συνολικά δοχεία. Ένα μόνο για σκούπισμα. Ένα για σκούπισμα και ταυτόχρονο σφουγγάρισμα και ένα μόνο για σφουγγάρισμα. Τα 2 πρώτα τα έχει μέσα στην συσκευασία. Το τρίτο όχι. Δεν ξέρω καν αν το φέρνει η Infoquest. Σφουγγάρισμα ακόμα δεν έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια. 

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω εναν χρονο για τον ιδιο λογο με τον ts (3 σκυλακια χνουδωτα) ,αποψη μου ειναι οτι ειναι μεγαλη ευκολια ,στο σφουγγαρισμα δεν ειχα ποτε διαροη και ειναι ανεκτο (δεν το λες σφουγγαρισμα ακριβως αλλα οκ δινει μια αισθηση καθαριοτητας ) ,περιπου στα 350 ε την πηρα και εγω οποτε μην αναμενεις μεγαλες μειωσεις ,στα αρνητικα μικρος καδος ,μετα απο καθε σκουπισμα πρεπει να το αδειαζεις ,σφουγγαρισμα μετριο ,2 φορες πηγε για σερβις μεσα στην εγγυηση  προβλημα με την μπαταρια (το εχουν παθει πολλοι ) και λιγο ακριβη αλλα ωραιο gatsetaki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Zipcode80 είπε

Αυτό που έχει για σφουγγάρισμα κ σκούπισμα ...είναι με το ελάττωμα? Το έχεις προσέξει? 

Δλδ αξίζει λέει αγορά Ε?

Να σου πω δεν το έψαξα καν. Τωρα βλέπω ενα βιντεάκι που το δείχνει. Θα τσεκάρω σπίτι και θα ενημερώσω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, newnick είπε

 

δ) πως γνωρίζεις ποιο κατάστημα του skroutz δίνει εγγύηση από infoquest? παίρνεις τηλ και ρωτάς;

ευχαριστώ

εγω το εμαθα μετα οτι δεν ηταν επισημη εισαγωγη απο καταστημα σκρουτζ στην κρητη ,συνηθως οταν εχει 1 χρονο εγγυηση ειναι παραλληλη εισαγωη αλλιως εχεις 2 χρονια ,παντως ολα καλα την εστειλα καπου αθηνα με εξοδα μαλιστα δικα τους και μαστρο μητσος μου την εφτιαξε και καλα και γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κι εγώ από σκρουτζομαγαζο την αγόρασα.

Πήρα αμπάριζα κι έπαιρνα τηλέφωνο ποιός έχει δύο χρόνια εγγύηση από infoquest. Κάποια μαγαζιά μου ότι δεν παρέχουν επίσημη εγγύηση , κάποια παρείχαν. Βρήκα το ποιο κοντινό σε μένα μαγαζί και την πήρα. Μέσα στην συσκευασία είχε το εγχειρίδιο της infoquest , καθώς και από έξω είχε το αυτοκόλλητο της infoquest οπότε λογικά η εγγύηση ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή μάλλον ψήθηκα μήπως μπορεί κανένας σε pm να μου στείλει όνομα μαγαζιού στο skroutz που έχει την σκούπα με επίσημη εγγύηση από την infoquest?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, slk200gr είπε

την εχω εναν χρονο για τον ιδιο λογο με τον ts (3 σκυλακια χνουδωτα) ,αποψη μου ειναι οτι ειναι μεγαλη ευκολια ,στο σφουγγαρισμα δεν ειχα ποτε διαροη και ειναι ανεκτο (δεν το λες σφουγγαρισμα ακριβως αλλα οκ δινει μια αισθηση καθαριοτητας ) ,περιπου στα 350 ε την πηρα και εγω οποτε μην αναμενεις μεγαλες μειωσεις ,στα αρνητικα μικρος καδος ,μετα απο καθε σκουπισμα πρεπει να το αδειαζεις ,σφουγγαρισμα μετριο ,2 φορες πηγε για σερβις μεσα στην εγγυηση  προβλημα με την μπαταρια (το εχουν παθει πολλοι ) και λιγο ακριβη αλλα ωραιο gatsetaki

Αυτό με την μπαταρία δεν το είχα προσέξει στα διάφορα φόρα που προσπαθούσα να μάθω για την σκούπα. Αν την έχεις ένα χρόνο φαντάζομαι θα είναι η κινεζική έκδοση . Ελπίζω  στην global  να το έχουν βελτιώσει. Από αυτά που διαβάζω  Εδώ (οι μάγκες είναι ψαγμένοι) είναι ότι το κυρίως πρόβλημα με την σκούπα, είναι στο δοχείο 2+1 όπου τα στόμια, εξόδου του νερού είναι μικρά , με αποτέλεσμα να περνάει νερό στο εσωτερικό και να δημιουργούνται σοβαρά θέματα .

Βέβαια τα στόμια στο δικό μου δοχείο είναι πιο μεγάλα, από αυτά που περιγράφονται στο link που έβαλα, οπότε πιθανόν να έχει διορθωθεί αυτή η κατασκευαστική ατέλεια .

Στο telegram που τους παρακολουθώ ο admin υποστηρίζει ότι υπάρχουν αναφορές από κατόχους της global έκδοσης , ότι το πρόβλημα με το νερό εξακολουθεί να υφίσταται . Όμως η global έκδοση κυκλοφόρησε στο εξωτερικό εδώ και αρκετό καιρό οπότε στο μεσοδιάστημα μέχρι να έρθει Ελλάδα μπορεί να έχει διορθωθεί.

Καλό θα ήταν όσοι από εμάς χρησιμοποιούν το σφουγγάρισμα , να έχουν το νου τους και να ενημερώσουν σχετικά εδώ .

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε συνδέσει την σκούπα με το Google assistant. Εγώ έκανα μια προσπάθεια και μολονότι συνδέθηκε  το Google με το miaccount και "είδε" την σκούπα  , παρόλαυτα παρουσιάστηκε σφάλμα σύνδεσης.

 

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι καποια στιγμη ηθελα να την συνδεεσω με την αλεξα αλλα το αφησα ,παντως με το νερο δεν ριχα καποιο προβλημα και συνηθος κανω και ενα σφουγγαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Αυτό με την μπαταρία δεν το είχα προσέξει στα διάφορα φόρα που προσπαθούσα να μάθω για την σκούπα. Αν την έχεις ένα χρόνο φαντάζομαι θα είναι η κινεζική έκδοση . Ελπίζω  στην global  να το έχουν βελτιώσει. Από αυτά που διαβάζω  Εδώ (οι μάγκες είναι ψαγμένοι) είναι ότι το κυρίως πρόβλημα με την σκούπα, είναι στο δοχείο 2+1 όπου τα στόμια, εξόδου του νερού είναι μικρά , με αποτέλεσμα να περνάει νερό στο εσωτερικό και να δημιουργούνται σοβαρά θέματα .

Βέβαια τα στόμια στο δικό μου δοχείο είναι πιο μεγάλα, από αυτά που περιγράφονται στο link που έβαλα, οπότε πιθανόν να έχει διορθωθεί αυτή η κατασκευαστική ατέλεια .

Στο telegram που τους παρακολουθώ ο admin υποστηρίζει ότι υπάρχουν αναφορές από κατόχους της global έκδοσης , ότι το πρόβλημα με το νερό εξακολουθεί να υφίσταται . Όμως η global έκδοση κυκλοφόρησε στο εξωτερικό εδώ και αρκετό καιρό οπότε στο μεσοδιάστημα μέχρι να έρθει Ελλάδα μπορεί να έχει διορθωθεί.

Καλό θα ήταν όσοι από εμάς χρησιμοποιούν το σφουγγάρισμα , να έχουν το νου τους και να ενημερώσουν σχετικά εδώ .

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε συνδέσει την σκούπα με το Google assistant. Εγώ έκανα μια προσπάθεια και μολονότι συνδέθηκε  το Google με το miaccount και "είδε" την σκούπα  , παρόλαυτα παρουσιάστηκε σφάλμα σύνδεσης.

Και εγώ τώρα το είδα και από ότι φαίνεται με βάση κάποια βιντεάκια που είδα στο Youtube η έκδοση που φέρνειη infoquest φαίνεται να είναι με το διορθωμένο δοχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, slk200gr είπε

οχι καποια στιγμη ηθελα να την συνδεεσω με την αλεξα αλλα το αφησα ,παντως με το νερο δεν ριχα καποιο προβλημα και συνηθος κανω και ενα σφουγγαρισμα

Και σου εύχομαι ολόψυχα να μην έχεις κανένα πρόβλημα ! Το δοχείο 2+1 που έχεις , είναι κάποιο από  αυτά που δείχνουν οι Ισπανοί ?

 

4 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Και εγώ τώρα το είδα και από ότι φαίνεται με βάση κάποια βιντεάκια που είδα στο Youtube η έκδοση που φέρνειη infoquest φαίνεται να είναι με το διορθωμένο δοχείο.

Για την κινέζικη version έχω πετύχει ένα γαλλικό κι ένα γερμανικό φόρουμ όπου όμως οι πληροφορίες είναι λίγες . Τόσο οι Γάλλοι όσο και οι Γερμανοί έχουν παραπομπές στο link των Ισπανών που έχω δώσει .

Για την global έκδοση δεν έχω πετύχει κάποιο φόρουμ να ξεστραβωθώ .

Οι Ισπανοί έχουν και στο telegram ομάδα τόσο στα ισπανικά όσο και στα Αγγλικά, όπου υπάρχει κινητικότητα , κυρίως όμως για την κινέζικη version. Για την global έχουν πολύ λίγες και σκόρπιες πληροφορίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Και σου εύχομαι ολόψυχα να μην έχεις κανένα πρόβλημα ! Το δοχείο 2+1 που έχεις , είναι κάποιο από  αυτά που δείχνουν οι Ισπανοί ?

Για την κινέζικη version έχω πετύχει ένα γαλλικό κι ένα γερμανικό φόρουμ όπου όμως οι πληροφορίες είναι λίγες . Τόσο οι Γάλλοι όσο και οι Γερμανοί έχουν παραπομπές στο link των Ισπανών που έχω δώσει .

Για την global έκδοση δεν έχω πετύχει κάποιο φόρουμ να ξεστραβωθώ .

Οι Ισπανοί έχουν και στο telegram ομάδα τόσο στα ισπανικά όσο και στα Αγγλικά, όπου υπάρχει κινητικότητα , κυρίως όμως για την κινέζικη version. Για την global έχουν πολύ λίγες και σκόρπιες πληροφορίες .

Ουπς καμια σχέση,,μισο να βαλω καμια φωτο 

Screenshot_20200525-215922_Gallery.jpg

20200525_220716.jpg

20200525_220734.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...