Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, trabakoulas είπε

Οπότε δεν υπάρχει θέμα με το σενάριο που την βάζω και φεύγω από το σπίτι. Απλά θα την δω σταματημένη κάπου κοντά στη βάση φόρτισης να υποθέσω.

Για τόσο ακριβή (1000ρικο που λες), όχι δεν κοιτάζω ευχαριστώ:P
Ήδη τα 400+ των Roborock S5 Max/S6 δε μου φαίνονται καθόλου ευκαταφρόνητα για σκούπα.

Εμενα τουλαχιστον αυτο κανει. Την εχουμε βαλει προς το παρον 5 φορες για σφουγγαρισμα. :)

Περιμενε να σου πει και καποιος αλλος που την εχει περισσοτερο καιρο οτι λειτουργει παντα απροσκοπτα αυτο το χαρακτηριστικο βεβαια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 826
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, atsddd είπε

Εγω για το σφουγγαρισμα θα σου απαντησω :)

Ναι σταματαει μονη της και σου λεει να βγαλεις το εξαρτημα πριν παει στον φορτιστη της.

Αυτο για λογους ασφαλειας, γιατι το εξαρτημα με το πανι που μπαινει στο κατω μερος, μπορει και να ακουμπησει σε καποιες ακραιες περιπτωσεις στις επαφες του φορτιστη (αν δεν ειναι σε τελειως επιπεδο πατωμα για παραδειγμα).


Τωρα για αλλες σκουπες εγω δεν ειχα κοιταξει, μιας κι αυτη θεωρειται απ τις καλυτερες σ αυτη την τιμη. Αλλα εντυπωση μου ειχε κανει μια της lg, η οποια δεν ξερω αν εχει βγει ακομα. Βεβαια θα ειναι γυρω στο 1000ρικο εκεινη.

Να σταματάει μόνη πριν την φόρτιση by default σε εμένα δεν το κάνει, εκτός αν μιλάμε για άλλο μοντέλο και όχι του τίτλου.

Απλά όταν κουμπώσει στην βάση φόρτισης, μου λέει να βγάλω τον κάδο του νερού, όχι νωρίτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, cantonas είπε

Να σταματάει μόνη πριν την φόρτιση by default σε εμένα δεν το κάνει, εκτός αν μιλάμε για άλλο μοντέλο και όχι του τίτλου.

Απλά όταν κουμπώσει στην βάση φόρτισης, μου λέει να βγάλω τον κάδο του νερού, όχι νωρίτερα.

Η xiaomi robot mop p ειναι η δικια μου. Η δικη σου δηλαδη παει και ακουμπαει στον φορτιστη πριν σου στειλει το μηνυμα. Εχει κανει το τελευταιο update το application? Νομιζω πριν καμια βδομαδα εγινε. (Μεχι στιγμης παντως σταματουσε μερικα εκατοστα πριν στριψει και κανει οπισθεν προς τον φορτιστη).

Τωρα μου κινησες κι εμενα την περιεργεια. Μολις τη βαλουμε για σφουγγαρισμα σημερα η αυριο θα σας ενημερωσω αμεσα.

 

Update : Εκτος αν αναγνωριζε σαν αρχικη της θεση, το σημειο στο οποιο την αφηναμε αφου βαζαμε το πανι και το δοχειο για το σφουγγαρισμα και οχι τον φορτιστη της. Κατι που ειναι bug απ τη μια, αλλα βολικο απ την αλλη.

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εμένα (global έκδοση ,firmware 17) επιστρέφει στην βάση φόρτισης και βγάζει μύνημα ότι πρέπει να αφαιρεθεί το πανί και ο 2+1 κάδος . Πολλές φορές το έχω ξεχάσει να φορτίσει με το πανί και το κάδο 2+1 κι δεν έχει γίνει τίποτε. Προφανώς και δεν συνιστάται γιατί μια φορά γίνεται η π@π@ριά .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα το σφουγγαρισμα το κανω την Κυριακη για να ειμαι εκει ωστε να της βαλω το πανι και το καθαριστικο αλλα και να γεμισω το νερο για δευτερη φορα γιατι στο high που βαζω το mopping δεν φτανει ουτε για πλακα με ενα γεμισμα.
Τις αλλες μερες που ειναι απλο σκουπισμα δεν χρειαζεται να ειμαι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζητουμενο και ποιο ωραιο θα ηταν να βρουμε ενα ωραιο υγρο να μπαινει μαζι με το νερο για να δινει και αρωμα.....

εγω βαζω το πανι μες στη λεκανη και ποτιζει με νερο και ντετολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το ζητουμενο και ποιο ωραιο θα ηταν να βρουμε ενα ωραιο υγρο να μπαινει μαζι με το νερο για να δινει και αρωμα.....

εγω βαζω το πανι μες στη λεκανη και ποτιζει με νερο και ντετολ

Μαζι με το νερο δεν νομιζω να μπορει να μπει γιατι μπορει να φραξει τις εξοδους του υγρου. Τι ιδιο κι εγω με το πανι :) Και μετα μυριζει σαν να εγινε κανονικο, χειροκινητο σφουγγαρισμα σ ολο το σπιτι :) Δεν ξερω βεβαια οταν μπουν και χαλια τι θα γινει στο σφουγγαρισμα. Θα τ αναγνωριζει, η θ ανεβαινει πανω και θα κολλαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το ζητουμενο και ποιο ωραιο θα ηταν να βρουμε ενα ωραιο υγρο να μπαινει μαζι με το νερο για να δινει και αρωμα.....

εγω βαζω το πανι μες στη λεκανη και ποτιζει με νερο και ντετολ

εγω βάζω αυτο διαλυμένο σε νερο κ ειναι κομπλε προς ώρας. image.png.397162a611e7993202e58646a4e08fac.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, atsddd said:

Μαζι με το νερο δεν νομιζω να μπορει να μπει γιατι μπορει να φραξει τις εξοδους του υγρου. Τι ιδιο κι εγω με το πανι :) Και μετα μυριζει σαν να εγινε κανονικο, χειροκινητο σφουγγαρισμα σ ολο το σπιτι :) Δεν ξερω βεβαια οταν μπουν και χαλια τι θα γινει στο σφουγγαρισμα. Θα τ αναγνωριζει, η θ ανεβαινει πανω και θα κολλαει?

Μπορεις να βαλεις restricted areas στα χαλια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sistah είπε

Μπορεις να βαλεις restricted areas στα χαλια.

Ναι μόνο αυτό σκεφτόμουν κι εγώ να σου πω την αλήθεια. Απλά πρέπει να έχει σε μερικές περιπτώσεις τόσο ακριβή μέτρηση που σε ένα δωμάτιο είναι αδύνατο. Πολύ πολύ να μη στρώσουμε στον διάδρομο τπτ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους και εμένα με ενδιαφέρει να μάθω ποιοι την πουλάνε στο Σκρουτζ με εγγύηση infoquest ,επίσης είχαμε κανέναν νέο για τους χάρτες σε δύο ορόφους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημέρα σε όλους και εμένα με ενδιαφέρει να μάθω ποιοι την πουλάνε στο Σκρουτζ με εγγύηση infoquest ,επίσης είχαμε κανέναν νέο για τους χάρτες σε δύο ορόφους;

Φίλε @IKARIWTHS ρωτώντας πας στην πόλη 😄 ,πάρε αμπάριζα και πάρε τηλέφωνο τα σκρουτζομάγαζα , όποιος σου απαντήσει θετικά στο ερώτημα σου , έχει καλές κριτικές και έχει την τιμή που σου κάνει θα είναι και ο τυχερός που θα πάρει τα λεφτά σου 😁 .

Σε global έκδοση , χάρτης μόνο για ένα όροφο ακόμα , αναμένεται καινούργιο firmware , το πότε μόνο η xiaomi το ξέρει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα.

Θα χτυπούσα την προσφορά που βγήκε χθες από το Banggood για την Mop Pro στα ~214 αλλά ήθελα την λευκή:lol: και international version.
Επί της ευκαιρίας ελληνικής αντιπροσωπείας (έτσι μου'πανε τουλάχιστον) στο skroutz βρήκα στα ~300€, το prive μαγαζί με σχετικά μέτριες κριτικές βέβαια.

Επίσης υπάρχει και αυτό το δοχείο νερού για την Mop Pro, το οποίο θεωρητικά της επιτρέπει να πάει μόνο για σφουγγάρισμα, παίρνει περισσότερο νερό (550ml?) και είναι πιο ασφαλές από θέμα διαρροής;
https://www.skroutz.gr/s/24086255/Xiaomi-SKV4124TY-Διάφορα-Αξεσουάρ.html
Να φανταστώ δεν το έχει αγοράσει/δοκιμάσει κάποιος;

Πάντως μάλλον θα προτιμούσα την S5 Max, αλλά η διαφορά τιμής δεν είναι και μικρή.
Δεν είμαι σίγουρος πως θα είχε νόημα να περιμένω για κάποια προσφορά από κινεζομάγαζο ή γενικότερα πτώση τιμής, καθώς δε θυμάμαι να βλέπω προσφορά για την S5 Max στο παρελθόν.

Επειδή βλέπω οι κινέζοι την έχουν βάλει 2 φορές την mop pro κοντά στα ~220 σκέφτομαι μήπως περιμένω λίγο ακόμα μπας και την ξαναπετύχω.
Αν και δεν θέλω να ξανασκουπίσω από τότε που γύρισα από διακοπές:lol:
Δεν ξέρω αν θ'αντέξω και παίζει να την χτυπήσω από εδώ στα ~300 που έγραψα παραπάνω:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...