Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/11/2020 στις 9:33 ΜΜ, Trapper είπε

Το είχε μοιραστεί κάποιος συμφορουμίτης στο παρελθόν, το κατέβασα να υπάρχει καλού κακού και το ανέβασα στο Dropbox μου.

Θα το βρεις εδώ: https://www.dropbox.com/s/uye0aztcqmzriuf/Xiaomi MI Home Robot Vacuum Cleaner User Manual.pdf?dl=0

 

Στα ελληνικά?????? 🤐😞

Καλησπέρα παιδιά....την πήρα κ εγώ σήμερα αλλά απ' το πρωί έχω κολλήσει στη χαρτογράφηση....

Δεν το τελειώνει ποτέ....κ μετά κολλάει σε ένα σημείο παιζει 100 κουτουλιες κ χάνει το μπουσουλα κ εμφανίζει μέρη εξωτικά που δεν υπάρχουν στο σπίτι.  Έχω κάνει 3 φορές διαγραφή των χαρτών π ποτε δεν τελείωσε, έχω κάνει τα πάντα... Έχει γίνει το σπίτι κούπα βέβαια έχω αδειάσει μια φορά το κάδο (ναι, μόνο στο edges την είχα αρχικά για τη χαρτογράφηση) αλλά τίποτα. 

Όταν τελειώνει ένα δωμάτιο, να κλείνω την πόρτα ώστε να μην ξαναγυρνάει ίσως? Αυτό κάνω λάθος? Το σπίτι είναι 200τμ αλλα σχετικά ευκολο, ενιαίοι χώροι μεγάλα δωμάτια σχεδόν άδεια απ' έπιπλα γιατί τώρα μετακόμισα, πως να το γεμίσω η γυναίκα, παντρεύτηκα φτωχό 🤪 αλλά μου πήρε δώρο αυτή τη σκουποσφουγκαριστρα γιατί με λυπήθηκε...

Τι κάνω, για πείτε???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 816
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου κολλάει κάθε φορά στο ίδιο σημείο ? Στην αρχή της χαρτογράφησης ? Στα μισά στο τέλος? 

Αν είναι στην αρχή ή στα μισά προσπάθησε να δεις τι την εμποδίζει , αν τελειώνει η μπαταρία και δεν προλαβαίνει να ολοκληρωθεί η χαρτογράφηση βάλε την αναρρόφηση της σκούπας στο πιο χαμηλό.

Στην χειρότερη δοκίμασε να αλλάξεις θέση στην βάση φόρτισης της σκούπας.

Μεσόπορτες τέντα ανοιχτές, μπαλκονόπορτες κλειστές  , ενεργοποιημένο το vacuum along the edges , αναρρόφηση στο low και την βάζεις να φτιάξει χάρτη. Έχεις καθρέφτες μέχρι το πάτωμα ? Πιθανό για αυτό να σου βγάζει παλαβούς χώρους που δεν υπάρχουν .

Εμένα το σπίτι είναι 120 τετραγωνικά και μέσα σε μισή ώρα είχε τελειώσει τον χάρτη.

Το αρχείο είναι το υποτυπώδες manual της infoquest στα ελληνικά .

 

Mi_Robot_Vacuum_15_10.pdf

 

 

 

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Σου κολλάει κάθε φορά στο ίδιο σημείο ? Στην αρχή της χαρτογράφησης ? Στα μισά στο τέλος? 

Αν είναι στην αρχή ή στα μισά προσπάθησε να δεις τι την εμποδίζει , αν τελειώνει η μπαταρία και δεν προλαβαίνει να ολοκληρωθεί η χαρτογράφηση βάλε την αναρρόφηση της σκούπας στο πιο χαμηλό.

Στην χειρότερη δοκίμασε να αλλάξεις θέση στην βάση φόρτισης της σκούπας.

Μεσόπορτες τέντα ανοιχτές, μπαλκονόπορτες κλειστές  , ενεργοποιημένο το vacuum along the edges , αναρρόφηση στο low και την βάζεις να φτιάξει χάρτη. Έχεις καθρέφτες μέχρι το πάτωμα ? Πιθανό για αυτό να σου βγάζει παλαβούς χώρους που δεν υπάρχουν .

Εμένα το σπίτι είναι 120 τετραγωνικά και μέσα σε μισή ώρα είχε τελειώσει τον χάρτη.

Το αρχείο είναι το υποτυπώδες manual της infoquest στα ελληνικά .

 

Mi_Robot_Vacuum_15_10.pdf

 

 

 

Με 28 σελιδες δεν το λες και υποτυπωδες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Σου κολλάει κάθε φορά στο ίδιο σημείο ? Στην αρχή της χαρτογράφησης ? Στα μισά στο τέλος? 

Αν είναι στην αρχή ή στα μισά προσπάθησε να δεις τι την εμποδίζει , αν τελειώνει η μπαταρία και δεν προλαβαίνει να ολοκληρωθεί η χαρτογράφηση βάλε την αναρρόφηση της σκούπας στο πιο χαμηλό.

Στην χειρότερη δοκίμασε να αλλάξεις θέση στην βάση φόρτισης της σκούπας.

Μεσόπορτες τέντα ανοιχτές, μπαλκονόπορτες κλειστές  , ενεργοποιημένο το vacuum along the edges , αναρρόφηση στο low και την βάζεις να φτιάξει χάρτη. Έχεις καθρέφτες μέχρι το πάτωμα ? Πιθανό για αυτό να σου βγάζει παλαβούς χώρους που δεν υπάρχουν .

Εμένα το σπίτι είναι 120 τετραγωνικά και μέσα σε μισή ώρα είχε τελειώσει τον χάρτη.

Το αρχείο είναι το υποτυπώδες manual της infoquest στα ελληνικά .

 

Mi_Robot_Vacuum_15_10.pdf

 

 

 

Καλημέρα κ σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τώρα ξεσήκωσα όλες τις γωνιές ώστε να μη καθυστερεί με σλάλομ κ τη ξαναξεκινησα. Αν τελειώσει το χάρτη θα σας ενημερώσω. Κυρίως άφησα τις πόρτες ανοικτές γιατί μετά που περνούσε τη πρώτη φορά της έκλεινα λίγο για να κάνει κ απ' πίσω τη γωνία...ίσως για αυτό ? Θα δω κ σας ενημερώνω. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Σου κολλάει κάθε φορά στο ίδιο σημείο ? Στην αρχή της χαρτογράφησης ? Στα μισά στο τέλος? 

Αν είναι στην αρχή ή στα μισά προσπάθησε να δεις τι την εμποδίζει , αν τελειώνει η μπαταρία και δεν προλαβαίνει να ολοκληρωθεί η χαρτογράφηση βάλε την αναρρόφηση της σκούπας στο πιο χαμηλό.

Στην χειρότερη δοκίμασε να αλλάξεις θέση στην βάση φόρτισης της σκούπας.

Μεσόπορτες τέντα ανοιχτές, μπαλκονόπορτες κλειστές  , ενεργοποιημένο το vacuum along the edges , αναρρόφηση στο low και την βάζεις να φτιάξει χάρτη. Έχεις καθρέφτες μέχρι το πάτωμα ? Πιθανό για αυτό να σου βγάζει παλαβούς χώρους που δεν υπάρχουν .

Εμένα το σπίτι είναι 120 τετραγωνικά και μέσα σε μισή ώρα είχε τελειώσει τον χάρτη.

Το αρχείο είναι το υποτυπώδες manual της infoquest στα ελληνικά .

 

Mi_Robot_Vacuum_15_10.pdf

 

 

 

Τελικα....το πανάκι για το σφουγκαρισμα το βγάζω κ το πλένουμε? Και αν όχι, ποιο είναι το σωστό μοντέλο για να πάρω απ' Σκρουτζ ή ΤσαιναΣοπς? Μερικά? 

14 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Σου κολλάει κάθε φορά στο ίδιο σημείο ? Στην αρχή της χαρτογράφησης ? Στα μισά στο τέλος? 

Αν είναι στην αρχή ή στα μισά προσπάθησε να δεις τι την εμποδίζει , αν τελειώνει η μπαταρία και δεν προλαβαίνει να ολοκληρωθεί η χαρτογράφηση βάλε την αναρρόφηση της σκούπας στο πιο χαμηλό.

Στην χειρότερη δοκίμασε να αλλάξεις θέση στην βάση φόρτισης της σκούπας.

Μεσόπορτες τέντα ανοιχτές, μπαλκονόπορτες κλειστές  , ενεργοποιημένο το vacuum along the edges , αναρρόφηση στο low και την βάζεις να φτιάξει χάρτη. Έχεις καθρέφτες μέχρι το πάτωμα ? Πιθανό για αυτό να σου βγάζει παλαβούς χώρους που δεν υπάρχουν .

Εμένα το σπίτι είναι 120 τετραγωνικά και μέσα σε μισή ώρα είχε τελειώσει τον χάρτη.

Το αρχείο είναι το υποτυπώδες manual της infoquest στα ελληνικά .

 

Mi_Robot_Vacuum_15_10.pdf

 

 

 

Καλημέρα κ σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τώρα ξεσήκωσα όλες τις γωνιές ώστε να μη καθυστερεί με σλάλομ κ τη ξαναξεκινησα. Αν τελειώσει το χάρτη θα σας ενημερώσω. Κυρίως άφησα τις πόρτες ανοικτές γιατί μετά που περνούσε τη πρώτη φορά της έκλεινα λίγο για να κάνει κ απ' πίσω τη γωνία...ίσως για αυτό ? Θα δω κ σας ενημερώνω. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδί μου τον πορτιέρη έκανες στην σκούπα 😁 😁😁 . Νομίζω ότι τα γυμνάσια που της έκανες , φταίνε και δεν κατάφερε να φτιάξει τον χάρτη 😁😁 .

Φαντάζομαι ότι τώρα θα είσαι κομπλέ.

Φίλτρα πάρε τα original είτε από Σκρουτζ είτε από Κίνα περίπου ίδια τιμή είναι .

Μια χαρά  πανάκια είχα πάρει από Ali "ιμιτασιόν" , 1/3 της τιμής που πουλάνε τα μαγαζιά στο σκρουτζ.

 

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2020 στις 4:47 ΜΜ, Kostasm45 είπε

Βρε παιδί μου τον πορτιέρη έκανες στην σκούπα 😁 😁😁 . Νομίζω ότι τα γυμνάσια που της έκανες , φταίνε και δεν κατάφερε να φτιάξει τον χάρτη 😁😁 .

Φαντάζομαι ότι τώρα θα είσαι κομπλέ.

Φίλτρα πάρε τα original είτε από Σκρουτζ είτε από Κίνα περίπου ίδια τιμή είναι .

Μια χαρά  πανάκια είχα πάρει από Ali "ιμιτασιόν" , 1/3 της τιμής που πουλάνε τα μαγαζιά στο σκρουτζ.

 

Όλα καλά όμως.... Την έχω αρχικά συνδέσει να "βλέπει" το extender όχι το router. Το άλλαξα να βλέπει το ρούτερ...αλλά πάλι δεν φτανει σε ολο το σπίτι, χάνεται. Γίνεται να αλλάζει μόνη της δίκτυο σε όποιο πιάνει στα δύο μέρη του σπιτιού?

 πολύ...είναι μεγάλο το σπίτι! 😋

Επεξ/σία από mafalda2017
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, mafalda2017 said:

Όλα καλά όμως.... Την έχω αρχικά συνδέσει να "βλέπει" το extender όχι το router. Το άλλαξα να βλέπει το ρούτερ...αλλά πάλι δεν φτανει σε ολο το σπίτι, χάνεται. Γίνεται να αλλάζει μόνη της δίκτυο σε όποιο πιάνει στα δύο μέρη του σπιτιού?

 πολύ...είναι μεγάλο το σπίτι! 😋

δωσε στο router και στο extender το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ονομα. 

ετσι δε θα χανεται.  απ την πρωτη ημέρα που την πηρα δουλευει ετσι. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Καθώς αποφάσισα να την αγοράσω και εγώ θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις. 

Το σπίτι έχει δυο ορόφους. Θα μπορεί να χαρτογραφησει και τους δυο ή οχι? Θα την ανεβάζω/κατεβάζω εγω.

Πρέπει να προσεξω από που θα την παρω για να μην έχω θέμα με εγγύηση? (Σκρουτζ, μεγάλη αλυσίδα)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η global έκδοση που υπάρχει στα μαγαζιά από Ελλάδα  αποθηκεύει μόνο ένα χάρτη. Μπορεί σε κάποιο προσεχές update να υπάρχει αυτή η δυνατότητα . Τώρα αν θα γίνει ποτέ αυτό το update ουδείς το γνωρίζει . 

Για επίσημη εγγύηση μόνο στα "μεγάλα" μαγαζιά . Από Σκρουτζ , πάρε φόρα  😁 και παίρνε τηλέφωνο ένα ένα μαγαζί , ώστε να μάθεις ποιος δίνει επίσημη εγγύηση.

Αφού έχεις διώροφο σπίτι ίσως θα ήταν καλύτερο να κοιτάξεις για roborock s5max.

Θεωρητικά καλύτερα specs , στο app της έχει αποθηκεύση παραπάνω από ένα χάρτη . 

Μείον : 1) η τιμή της και 2)  δεν υπάρχει επίσημη εγγύηση , αφού δεν υπάρχει στην Ελλάδα "επίσημος" εισαγωγέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει "τυχαίο" σκούπισμα δηλαδή αν την έβαζα στον επάνω όροφο; Ας πήγαινε μόνη της πέρα δώθε χωρίς χαρτογράφηση. 

Το κακό είναι ότι ανεβαίνει αρκετά η Roborock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, cris41 είπε

Δεν έχει "τυχαίο" σκούπισμα δηλαδή αν την έβαζα στον επάνω όροφο; Ας πήγαινε μόνη της πέρα δώθε χωρίς χαρτογράφηση. 

Το κακό είναι ότι ανεβαίνει αρκετά η Roborock. 

Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω τι παίζει ακριβώς , σίγουρα θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το save map , όταν θα σκουπίζει στον μη αποθηκευμένο όροφο. Φαντάζομαι ότι όταν σκουπίζει στον όροφο που δεν έχει χάρτη θα πηγαίνει "χαζά" αφενός , αφετέρου θα τρώει περισσότερο χρόνο άρα και μπαταρία . Αν ο χώρος σου είναι μεγάλος ίσως τελικά να μην κάνεις δουλειά . Εγώ στη θέση σου θα έκανα υπομονή και θα μάζευα (έχωνα) κανένα φράγκο παραπάνω για την s5max .

Υπάρχει και η λύση της αγοράς από Κίνα , στην BF είχαν "παίξει" πολύ καλές τιμές φαντάζομαι και τώρα λόγω Χριστουγέννων, αλλά αν κάτσει στραβή είσαι μόνος σου οπότε είναι θέμα.

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...