Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το φίλτρο του κάδου σκουπίσματος πλένεται ?

Στο manual λέει ότι πλένεται, πιό πάνω είδα ότι κάποιος ανέφερε ότι είναι χάρτινο οπότε καταστρέφεται με το νερό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 826
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tsino είπε

Παιδιά το φίλτρο του κάδου σκουπίσματος πλένεται ?

Στο manual λέει ότι πλένεται, πιό πάνω είδα ότι κάποιος ανέφερε ότι είναι χάρτινο οπότε καταστρέφεται με το νερό.. 

Πλένεται. Το έχω πλύνει πολλές φορές και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Απλά εγώ έχω την xiaomi mop pro από info quest, με τις εισαγόμενες δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα να το πλύνω και εγώ. Δεν καταστρέφεται απλά όταν αποφάσισα να το δοκιμάσω είχε ήδη αρκετή σκόνη μέσα στις "γρίλιες"  (όσο καλά και αν το τίναξα/καθάρισα με το βουρτσάκι) με αποτέλεσμα να μην γίνει ουσιαστική δουλειά παρα μόνο έξω έξω.

Επεξ/σία από sistah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους τους robot fans.... Ψάχνομαι και εγω παιδιά για αγορά ρομποτικής σκούπας. 

Έχω ψάξει όσο μπορώ και έχω δει πάρα πολλά reviews αλλά δεν υπάρχουν καλά συγκριτικά ιδιαίτερα με το μοντέλο του θέματος 

Οι εταιρίες που προσανατολιζομαι είναι xiaomi & Roborock. λόγω του ότι από την μία ή εγγύηση της info quest και από την άλλη το service που συνήθως πάνε όλες οι υπόλοιπες σκούπες που παραεισαγονται στην Ελλάδα στην https://citisaid.com/ που εκεί μπορεί να απευθυνθεί και κάποιος που έχει πάρει από Κίνα. 

Το ποσό που διαθέτω μπορεί να φτάσει τα 650€ αρκεί οι οποίες διάφορες μεταξύ των μοντέλων να είναι χαοτικές πράγμα που δεν βλέπω και εκεί ξεκινάει το μπέρδεμα... Δηλαδή η xiaomi mop pro κοστίζει scroutz στο askadam με 2 χρόνια εγγύηση κατασκευαστή 282€ (καλα στα μεγάλα καταστήματα απλά γελάει ο κόσμος όταν πριν την blackfriday είχε 330€, κατά την διάρκεια 299€ και τώρα 499€) ενώ στο ίδιο κατάστημα ή s5 max 398€ και η s6 maxV 633€....

Αν αξίζουν η διάφορες σε ποιότητα  & ανθεκτικότητα κατασκευής, βελτιωμένο επεξεργαστή, hardware άρα και software, κατά πάρα πολύ λιγότερες βλάβες και errors, κατά πολύ βελτιωμένες αποδόσεις σε χαλί & σφουγκαρισμα τότε σε μια τέτοια αναβάθμιση ναι να τα δώσω αλλά δεν έχω πειστεί ότι είναι τόσο πολύ καλύτερες αντίθετα φοβάμαι μην τελικά είναι ίδιας ποιότητας με της xiaomi και απλά με καλύτερο software και κάποιους παραπάνω αισθητήρες προσπαθούν να πουλησουν τον κούκο αηδόνι... 

Εντωμεταξύ και το σπίτι μου δεν είναι και καμιά έπαυλη... 89τμ διαμέρισμα με 4 δωμάτια και ένα χωλ... 

Θα ήθελα αν κάποιος έχει ασχοληθεί και έχει ψάξει το θέμα την γνώμη του... Ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από tsiglas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αφού το σπίτι σου είναι 89 τετραγωνικά , η σκούπα του θέματος είναι μονόδρομος . 

Οι διαφορές ανάμεσα στην s5 max και στην s6 δεν είναι τόσο δραματικές για να δικαιολογούν τη  μεταξύ τους διαφορά τιμής. Η s6 έχει κάμερα , μπορεί να αναγνωρίσει διάφορα "εμπόδια"  παπούτσια ή παντόφλες π.χ και να καθαρίσει γύρω από αυτά και να μην τα παρασέρνει όπως οι υπόλοιπες σκούπες . Κατά τα άλλα πάνω κάτω είναι ίδια με την s5 max.

Τόσο η s5 όσο και η s6 υπερτερούν σε σχέση με τη xiaomi mop p ότι έχουν

 Αποθήκευση πολλαπλού χάρτη

Αναγνώριση χαλιού δλδ πάει αυτόματα σε turbo mode όταν ανεβαίνει σε χαλί

Έχουν δυνατότητα no mop zones δλδ όταν την βάζεις να σφουγγαρίζει δεν ανεβαίνει στο χαλί , κατά την άποψη μου ψιλοάκυρο future.

Μπορείς να ορίσεις από ποιό δωμάτιο θέλεις να ξεκινήσει το καθάρισμα .

Μεγαλύτερη μπαταρία

Εξωτερικό δοχείο νερού με αντλία νερού 

Οι σοβαρές διαφορές λοιπόν είναι τα δύο τελευταία .

Τα υπόλοιπα αν δεηθεί η  xiaomi και βγάλει update (που δεν το βλέπω) θα μπορούσε να τα κάνει και η σκούπα του νήματος. Την έχω από τον Μάιο και Θεωρώ ότι άξιζε και το τελευταίο ευρώ που έδωσα. Αν έχεις το σπίτι σε μια σχετική τάξη (καλώδια , παπούτσια,κάλτσες) θα ξεχάσεις το σκούπισμα . Στο σφουγγάρισμα θέλει προσοχή στο βάλε βγάλε το δοχείο νερού κι εκεί μια χαρά δουλίτσα κάνει κι απ'ότι διαβάζω στα φόρα , τα πάει καλύτερα από τις s5,6 .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsiglas είπε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...

 

Τπτ man 😁

Στο budget που έχεις , από ali πάντα , να ξέρεις ότι παίζουν πολύ δυνατά κομμάτια 

Ρίξε μια ματιά για viomi se9. Αν δε κάνω λάθος και η xiaomi έχει βγάλει αντίστοιχο μοντέλο σίγουρα η ozmo και η deebot.

Τα χαρακτηριστικά τους είναι super αλλά βέβαια είναι πολύ νέα μοντέλα και δεν υπάρχουν κριτικές (τουλάχιστον εγώ δεν δεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς τα ανταλλακτικά από bangood? 

Κάνουν δουλειά ή είναι επίφοβα? 

Βρήκα σετάκι με αποστολή από Τσεχία. Αξίζουν ?

https://www.banggood.com/18pcs-Replacements-for-Xiaomi-1S-Roborock-S50-S51-Vacuum-Cleaner-Parts-Accessories-Main-Brushes+2-Side-Brushes+3-HEPA-Filters+3-Water-Codes+6-Yellow-Cleaning-Tool+1-Cleaning-Tool+1-Mop-Clothes+2-Non-original-p-1754056.html?cur_warehouse=CZ&rmmds=search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο link που δίνεις τα εξαρτήματα είναι για roborock δεν είναι συμβατά με την σκούπα του νήματος . 

Πιο πάνω είδα ότι ρώτησες για το αν πλένεται ή όχι το φίλτρο . Άποψη μου είναι ότι καλό θα ήταν να μην το πλύνεις , όχι ότι θα λιώσει το χαρτί του φίλτρου απλά θα μπουκώσει και δεν θα λειτουργεί σωστά . Στο φίλτρο του αέρα των αυτοκινήτων που κι αυτό χάρτινο είναι ,  για να του παρατείνεις λίγο την "ζωή " δεν το πλένεις αλλά το φυσάς με αέρα υπό πίεση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα και εγώ  στο κλαμπ με την mop pro σε μαύρη ,τώρα την φορτίζω και το βράδυ θα την βάλω να καθαρίσει ,το τελευταίο firmware ποιο είναι; Την δουλεύω με το aoftware της xiaomi υπάρχει κάτι άλλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 1:50 ΜΜ, Kostasm45 είπε

Τπτ man 😁

Στο budget που έχεις , από ali πάντα , να ξέρεις ότι παίζουν πολύ δυνατά κομμάτια 

Ρίξε μια ματιά για viomi se9. Αν δε κάνω λάθος και η xiaomi έχει βγάλει αντίστοιχο μοντέλο σίγουρα η ozmo και η deebot.

Τα χαρακτηριστικά τους είναι super αλλά βέβαια είναι πολύ νέα μοντέλα και δεν υπάρχουν κριτικές (τουλάχιστον εγώ δεν δεί)

Μετά από πολύ αναζήτηση, πολλά reviews - συγκριτικά κτλ και ενώ έβαλα και άλλες εταιρείες στο μάτι (irobot, ecovac, conga) τελικά κατέληξα ότι για πολύ καλή σκούπα με σωστό χάρτη, απόδοση στα χαλια με καλό σφουγκαρισμα και πολύ λίγα προβλήματα συμπεριφοράς και εφαρμογής και ταυτόχρονα πολύ φθηνά ανταλλακτικά Roborock S5 Max... (οχι S6 ούτε S6 maxv) 

Σήμερα έπεσε παραγγελία και με "click away" παραλαμβάνω Δευτέρα (398€) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Roborock s5 max Σήμερα ήταν η πρώτη δοκιμή, δημιουργία χάρτη κτλ... Είχα κάνει σωστή προετοιμασία στον χώρο να κάνει σωστή χαρτογράφηση με όσο το δυνατόν λιγότερα εμπόδια... Όλα πήγαν τέλεια εξαιρετική απόδοση τόσο στα μαρμαρα όσο και στα χάλια που έχουμε. 90τμ σε 47 λεπτά και 70% υπόλοιπο μπαταρίας. Μετά το τέλος ο κάδος γεμάτος χνουδι και τρίχες... 

Η εφαρμογή roborock εξαιρετικά εύκολη στην χρήση σε όλους τους τομείς. Μετά την πρώτη χαρτογράφηση μου πήρε λιγότερο από 10 λεπτά για να ονομάσω - χωρίσω και επεξεργαστώ κάθε δωματιο. 

Προς το παρόν πολύ ικανοποιημένος 

Επεξ/σία από tsiglas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει δοκιμασμένα σετ με ανταλλακτικα από Banggood?

Εγώ την έκανα τη πατάτα μου και παρείγγειλα 2 πακέτα (πρώτο , δεύτερο)

Τα οποία προφανώς δεν ταιριάζουν στη σκούπα μου :(

 

ΥΓ θα μπούν αγγελία, οπότε αν κάποιος τα θέλει ας στείλει πμ :)

Επεξ/σία από georgeps21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...