Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Tassosrr είπε

Άμα ήθελε αλλαγή τότε δεν θα δούλευε καθόλου πιστεύω. 
Μόλις τελείωσε το καθάρισμα όμως στην διαδρομή προς την βάση δούλευε κανονικά. Και όταν την έβαλα ξανά δοκιμαστικά πάλι δούλευε. Δεν κατάλαβα πότε σταμάτησε. Απλώς κοιτούσα το forum και πρόσεξα το post σου....και την κοίταξα. 
μήπως σταματάει από κανα χαλί και μετά παίρνει μόνο του; Δεν ξέρω... δεν είχα άλλο χρόνο σήμερα να το δω. 
Θα ψάξω μήπως βρω τπτ στο web

Και εγώ αυτό τους είπα. Αν ηθελε αλλαγή (που την έχω καθαρισει με το χερι αρκετά ) δεν θα γύρναγε καθόλου, ούτε με το δάχτυλο ούτε οταν επιστρέφει.

Αυτό με την επιστροφή το κάνει κάθε φορά. Εχει τύχει κάποια φορά να το βαλω 4 φορες να ξεκινησει να μην πάρει μπρος καμία. Αλλά αν του πω να παει στη βάση, να δουλέψει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 826
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Και εγώ αυτό τους είπα. Αν ηθελε αλλαγή (που την έχω καθαρισει με το χερι αρκετά ) δεν θα γύρναγε καθόλου, ούτε με το δάχτυλο ούτε οταν επιστρέφει.

Αυτό με την επιστροφή το κάνει κάθε φορά. Εχει τύχει κάποια φορά να το βαλω 4 φορες να ξεκινησει να μην πάρει μπρος καμία. Αλλά αν του πω να παει στη βάση, να δουλέψει κανονικά.

5 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Και εγώ αυτό τους είπα. Αν ηθελε αλλαγή (που την έχω καθαρισει με το χερι αρκετά ) δεν θα γύρναγε καθόλου, ούτε με το δάχτυλο ούτε οταν επιστρέφει.

Αυτό με την επιστροφή το κάνει κάθε φορά. Εχει τύχει κάποια φορά να το βαλω 4 φορες να ξεκινησει να μην πάρει μπρος καμία. Αλλά αν του πω να παει στη βάση, να δουλέψει κανονικά.

Άρα από την αρχή που ξεκινάει η σκούπα δεν σου δουλεύει το βούρτσακι;

1 φορά που την δοκίμασα και το κοίταξα δούλευε....θα δοκιμάσω αύριο.

Σε χαλί την βάζεις;

Με infoquest μίλησες; (Ή δεν ξέρω από που την πήρες)

Σορρυ για τις ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να δω τι γίνετε γιατί εάν στον ένα μήνα που την έχω άρχισαν τα παρατράγουδα θα την στείλω πίσω!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tassosrr είπε

Άρα από την αρχή που ξεκινάει η σκούπα δεν σου δουλεύει το βούρτσακι;

1 φορά που την δοκίμασα και το κοίταξα δούλευε....θα δοκιμάσω αύριο.

Σε χαλί την βάζεις;

Με infoquest μίλησες; (Ή δεν ξέρω από που την πήρες)

Σορρυ για τις ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να δω τι γίνετε γιατί εάν στον ένα μήνα που την έχω άρχισαν τα παρατράγουδα θα την στείλω πίσω!!

Ο χώρος μου έχει τα παντα, και χαλια και οχι :P

 

Εχει ξεκινησει και δουλευει κανονικά , και σταματαει μετά.

Εχει ξεκινησει -τελειώσει και βρισκω τον κάδο άδειο (αρα δεν δουλεψε)

Την έχω ξεκινησει 4-5 φορες, καμία φορά δεν ξεκίνησε να γυρίζει, αλλά οταν του ειπα να παει στη βάση δουλεψε.

 

 

Την έχω πάρει από BG, ίσως είναι firmware και με κάποιο update φτιάξει, ίσως είναι προβληματικιά. Αναμένω. Το banggood μου λεει οτι αν δεν φταιει η βουρτσα ειναι χαλασμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Ο χώρος μου έχει τα παντα, και χαλια και οχι :P

 

Εχει ξεκινησει και δουλευει κανονικά , και σταματαει μετά.

Εχει ξεκινησει -τελειώσει και βρισκω τον κάδο άδειο (αρα δεν δουλεψε)

Την έχω ξεκινησει 4-5 φορες, καμία φορά δεν ξεκίνησε να γυρίζει, αλλά οταν του ειπα να παει στη βάση δουλεψε.

 

 

Την έχω πάρει από BG, ίσως είναι firmware και με κάποιο update φτιάξει, ίσως είναι προβληματικιά. Αναμένω. Το banggood μου λεει οτι αν δεν φταιει η βουρτσα ειναι χαλασμενη

Λοιπόν, 

Όταν δουλεύει σε χαλί (χαλί όχι μοκέτα) και βρει αντίσταση κόβει (λογικά για λόγους ασφαλείας) και μένει έτσι έως ότου αλλάξει η λειτουργία του. 
Το δοκίμασα σε όλα τα σημεία του σπιτιού, με χαλιά πυκνά, μοκέτα κτλ. - όταν περνάει πάνω από το χαλί του σαλονιού που είναι λιιιγο πιο μακριές οι ίνες του από τα άλλα χαλια του σπιτιού, σταματάει να δουλεύει η κεντρική βούρτσα και μένει έτσι έως ότου τελειώσει. Σε όλα τα υπόλοιπα δούλευε κανονικά. 
Πιστεύω θα έπρεπε να βγάζει μια ειδοποίηση κάτι τουλάχιστον αλλά anyway. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tassosrr είπε

Λοιπόν, 

Όταν δουλεύει σε χαλί (χαλί όχι μοκέτα) και βρει αντίσταση κόβει (λογικά για λόγους ασφαλείας) και μένει έτσι έως ότου αλλάξει η λειτουργία του. 
Το δοκίμασα σε όλα τα σημεία του σπιτιού, με χαλιά πυκνά, μοκέτα κτλ. - όταν περνάει πάνω από το χαλί του σαλονιού που είναι λιιιγο πιο μακριές οι ίνες του από τα άλλα χαλια του σπιτιού, σταματάει να δουλεύει η κεντρική βούρτσα και μένει έτσι έως ότου τελειώσει. Σε όλα τα υπόλοιπα δούλευε κανονικά. 
Πιστεύω θα έπρεπε να βγάζει μια ειδοποίηση κάτι τουλάχιστον αλλά anyway. 

θα χαιρόμουν να ήταν όντως αυτό, και να είναι έτσι.

 

Εχω διαπιστώσει όμως πως έχει τύχει να το σταματήσω και να το ξανα ξεκινήσω αρκετες φορες με το κουμπί και ακόμη να μην ξεκινάει να δουλευει...

 

Το διάβασες από κάπου ή το λες με βάση τη συμπεριφορά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeps21 είπε

θα χαιρόμουν να ήταν όντως αυτό, και να είναι έτσι.

 

Εχω διαπιστώσει όμως πως έχει τύχει να το σταματήσω και να το ξανα ξεκινήσω αρκετες φορες με το κουμπί και ακόμη να μην ξεκινάει να δουλευει...

 

Το διάβασες από κάπου ή το λες με βάση τη συμπεριφορά σου.

Βρήκα κάπου ότι το ίδιο παθαίνουν και οι roborock. Αυτά που σπυ έγραψα (για χαλί, μοκέτα κτλ) τα δοκίμασα σήμερα. 
Δοκιμασε το σε δάπεδο χωρίς χαλί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα πει θα ενημερωσω αν λυθει το προβλημα με τα reset και τη συνδεσιμοτητα.

Εφταιγαν 2 πραγματα.

-Το auto channel στο router. Τωρα το εβαλα στο 6. (Ερωτηση : γιατι εχει μονο 9 καναλια το router 2.4-5ghz της wind?)

-To autoconect του κινητου στο 5ghz ενω πηγαινε να συνδεθει η οποιαδηποτε συσκευη xiaomi (στο σημειο οπου ζηταει την επιλογη του wifi της ιδιας της συσκευης και μετα το τηλεφωνο ξανασυνδεεται αυτοματα στο δικτυο του σπιτιου).

Αλλαζοντας το wifi του iphone στα 2,4 ghz και οριζοντας το ως προεπιλεγμενο δικτυο, ολα συνδεθηκαν κανονικα.

 

Αν αλλαξω μονο το ενα απ τα παραπανω (η το channel, η το προεπιλεγμενο wifi του iphone), και οχι και τα δυο μαζι, τιποτα δεν συνδεεται 😕

 

Αν αλλαξει κατι στο μελλον στο επανερθω :)

 

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις εχουμε σταθερο channel και στο κινητο παιζω σχεδον αποκλειστικα με 5GHz οποτε η επικοινωνια μου με το mihome ειναι μονιμα με αυτη τη μπαντα (αφου το σεταρα στην 2,4GHz).

Ολα αυτα με 7αρι/SE 2020 14.4.1 και 2 διαφορετικα ρουτερ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sistah είπε

Εμεις εχουμε σταθερο channel και στο κινητο παιζω σχεδον αποκλειστικα με 5GHz οποτε η επικοινωνια μου με το mihome ειναι μονιμα με αυτη τη μπαντα (αφου το σεταρα στην 2,4GHz).

Ολα αυτα με 7αρι/SE 2020 14.4.1 και 2 διαφορετικα ρουτερ.

Ναι αφου συνδεθηκαν ολα, μετα κι εγω ξαναγυρισα το κινητο στα 5ghz. Εκει δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Κατα τη συνδεση τους κατι ετρωγε conflict και δεν τα οδηγουσε με τιποτα στο 2,4 ghz δικτυο.

 

Παντως χαιρομαι πολυ που λυθηκε το προβλημα και thnx και για τις απαντησεις σας.

Με τη σκουπα παντως που αναφερεται και στο thread, εδω και 8 μηνες που την εχουμε, εχει χρειαστει ελαχιστες φορες να βαλουμε και κανονικη σκουπα. Κι εχουμε και μακρυτριχο γατι :)

Απ τις καλυτερες αγορες που εχω κανει.

Τωρα μενει κι αυτη να κριθει σε θεμα αντοχης και αξιοπιστιας:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια, επειδη ψάχνομαι για αγορά σκούπας, έχω 2 ερωτήσεις, η Xiaomi Mijia STYTJ02YM είναι η Ελληνική Mop Pro? η έχουν κάποιες διαφορές? ενδιαφέρομαι για αγορά από εδώ λόγω εγγύησης (επίσημη αντιπροσωπία), μιας και τα 30-40 ευρώ μάλλον δεν αξίζουν να ρισκάρω από έξω) ευχαριστώ για όποια βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εμείς με κατοικίδιο στο σπίτι θεωρούμε την καλύτερη αγορά που έχουμε κάνει.

Θα ήθελα να μπορώ να αποθηκεύω τον χάρτη γιατί την παίρνω και στο εξοχικό κ αναγκάζομαι να την βάζω ξανά για χαρτογράφηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 7:40 ΜΜ, vasma είπε

Γεια, επειδη ψάχνομαι για αγορά σκούπας, έχω 2 ερωτήσεις, η Xiaomi Mijia STYTJ02YM είναι η Ελληνική Mop Pro? η έχουν κάποιες διαφορές? ενδιαφέρομαι για αγορά από εδώ λόγω εγγύησης (επίσημη αντιπροσωπία), μιας και τα 30-40 ευρώ μάλλον δεν αξίζουν να ρισκάρω από έξω) ευχαριστώ για όποια βοήθεια!

 Η ίδια σκούπα είναι , σε global έκδοση θα δεις να έχει τον κωδικό skv4109gl (μαύρο) και skv4110gl (άσπρο) . Αφού θα την πάρεις από Ελλάδα θα είναι η global έκδοση . Αν την αγόραζες από Ali ή bangood υπάρχει η πιθανότητα να σου στείλουν την κινεζική version .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

 Η ίδια σκούπα είναι , σε global έκδοση θα δεις να έχει τον κωδικό skv4109gl (μαύρο) και skv4110gl (άσπρο) . Αφού θα την πάρεις από Ελλάδα θα είναι η global έκδοση . Αν την αγόραζες από Ali ή bangood υπάρχει η πιθανότητα να σου στείλουν την κινεζική version .

Από Τσεχία εμένα μου έστειλαν Global

Επεξ/σία από georgeps21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, διαβάζω ότι υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα διαρροής νερού όσον αφορά το σφουγγάρισμα, έχει λυθεί με τις νέες βέρσιον αυτό το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Από Τσεχία εμένα μου έστειλαν Global

Από ότι έχω διαβάσει κι εδώ κι αλλού , είναι ψιλό random ποια version θα στείλουν τα κινεζομάγαζα .

36 λεπτά πριν, vasma είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, διαβάζω ότι υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα διαρροής νερού όσον αφορά το σφουγγάρισμα, έχει λυθεί με τις νέες βέρσιον αυτό το θέμα?

Στην δικιά μου (αγορασμένη τον Μάιο) δεν εχω κανένα πρόβλημα  . Με προσοχή το γέμισμα με νερό του 2+1 δοχείου , τοποθέτηση αφαίρεση του δοχείου χωρίς τσαπατσουλιές κι όλα θα πάνε πρίμα 🤗 .

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...