Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες πήγα και πήρα κι εγώ την mi robot vacuum pro από Κωτσόβολο που είχε κι ένα σακουλάκι δώρο.Εχω όμως κάποιες απορίες...

1)Μου στάζει το 2+1 δοχείο όταν το γεμίζω με νερό.Βουλωσα με το δάχτυλο μου την τρύπα κάτω και το κούμπωμα στην σκούπα και δείχνει να δουλεύει μια χαρά.Το κρατάω ή το πάω για αλλαγή;

2)Η κουζίνα μου είναι με ξύλο μαύρο.Για κάποιο λόγο δεν την πλησιάζει.Ενω παντού γλύφει τοίχο ,εκεί δεν πάει κοντά.Μπορω να κάνω κάτι γι'αυτό;Δεν έχω χαλιά.

3)Αν δεν τελειώσει την δουλειά της κι εγώ λείπω,πάει μόνη της και φορτίζει ή κάπου θα ξεμείνει και θα ψάχνω να την βρω;Κι όταν φορτίσει μετά συνεχίζει μόνη της ή πρέπει να την ξαναβάλω για δουλειά;

4)Στα δωμάτια πρέπει να έχω ανοιχτά φώτα για να βλέπει;Έχω σκοπό να την βάζω να δουλεύει όταν θα λείπουμε.Γι'αυτο κι η προηγούμενη ερώτηση.

Κατά τα άλλα ισχύουν οι καλές κριτικές που έχει και γενικά είμαι ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 826
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1.Ολα έτσι είναι, το κρατάς. 

2. Το μαύρο το βλέπει σαν κενό. Δοκίμασε να βάλεις κάποιο αυτοκόλλητο κάτω να δεις αν λυθεί το πρόβλημα. 

3.Επιστρέφει μόνη της, αν δε φτάσει η μπαταρία φορτίζει και συνεχίζει από εκεί που έμεινε. 

4.Οχι φυσικά, έχει γατίσια μάτια! 

 

Καλορίζικη, πήρες ένα εξαιρετικό μηχάνημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ!

Όσο έγραφα εκείνη έκανε δουλειά και τελικά μετά επέστρεψε και έλειψε και την κουζίνα όπως και όλο το σπίτι.

Και στα σκοτάδια πήγε κι έκανε τα δικά της.

Φανταστικό μηχάνημα κι ελπίζω να μη μου χαλάσει με όλο αυτόν αυτοματισμό.

Σε ένα σπίτι που δεν είναι υπερβολικά φορτωμένο ,είναι εργαλείο!

Την αφήνετε να βγαίνει και μπαλκόνι εσείς;

Επεξ/σία από Fronimitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν εχω βγαλει ποτε την συμβατικη σκουπα στο μπαλκονι μιας και η βρωμια ειναι διαφορετικη και σαφως περισσοτερη οποτε γιατι να βγει η ρομποτικη?
Ασε που ακομα και μεσα, γεμιζει σκονιτσες γυρω γυρω με αποτελεσμα να θελει ενα υποτυπωδες καθαρισμα ανα διαστηματα αρα ειναι no no για μενα να βγει μπαλκονι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας,

μια ίσως χαζή ερώτηση, στο app μου δεν μπορώ να βρω το ''care'' που είδα σε βίντεο στο youtube, που βλέπεις ποσο % είναι καθαρό το φίλτρο πόσο % η ''χτένα'' κτλ κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2021 στις 9:42 ΜΜ, teodgeor είπε

Πως προσθετει δωματιο ,  μπηκε σε αλλο δωματιο σημερα το οποιο δεν ηταν στο χαρτη αλλα δεν το προσθεσε στο χαρτη.

Δεν μπορείς να προσθέσεις δωμάτιο . Μόνη λύση να φτιάξεις χάρτη από την αρχή .

Στις 18/6/2021 στις 8:19 ΠΜ, Zack1988 είπε

καλημέρα σας,

μια ίσως χαζή ερώτηση, στο app μου δεν μπορώ να βρω το ''care'' που είδα σε βίντεο στο youtube, που βλέπεις ποσο % είναι καθαρό το φίλτρο πόσο % η ''χτένα'' κτλ κτλ

 

Δυστυχώς στην global version δεν υπάρχει αυτό το future στο app. Αυτό που είδες στο YouTube είναι στην κινεζική έκδοση . Απ'ότι φαίνεται δεν "παίζει" να γίνει κάποιο update στο firmware οπότε θα μείνουμε ως έχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε αν η διαφορά στη τιμή του απλού μοντέλου με του pro αξίζει τα χρήματα.Έχω ένα σκυλάκι με κοντή τρίχα που μαδάει αρκετά.Η αγορά μάλλον θα γίνει από Κωτσόβολο και από ότι ειδα παίζει και άλλη μια εταιρία η iRobot γνωρίζεται ποια είναι καλύτερη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2020 στις 10:17 ΠΜ, newnick είπε

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα να σου κάνω δύο ερωτήσεις

α) αφού κάνει ένα σκούπισμα, πόση ώρα σου παίρνει να την καθαρίσεις; (κάδο, τρίχες στην βούρτσα κτλ)

β) με τα καλώδια πως τα πάει; υπάρχει περίπτωση να μπλεχτεί:

γ) όταν την βάλεις ξέρεις σε περίπου πόση ώρα θα τελειώσει;

δ) πως γνωρίζεις ποιο κατάστημα του skroutz δίνει εγγύηση από infoquest? παίρνεις τηλ και ρωτάς;

ευχαριστώ

1) 15 λεπτα τουλαχιστον. Αναλογα ποσο μαδαει το σκυλι σου και η κοπελα σου γιατι και οι δυο εχουν τριχες που μπλεκονται στα πλαινα της βουρτσας.

2) θα στα φαει και θα της αρεσει κιολας. Μετα οταν τα βρει δυσκολα (σαν παιδι με μακαρονια) θα σου ζητησει βοηθεια για να συνεχισει. Το σπαστικο ειναι οτι οταν κανει το self calibrate μερικες φορες δεν καταλαβαινει που ειναι και ξεκιναει απο την αρχη κυκλο φορτισης

3) εμενα θελει 50 λεπτα τουλαχιστον. Δεν με νοιαζει γιατι φευγω απο το σπιτι και αυτη κανει δουλεια μεσα στο σπιτι και εγω εκτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kostakiss είπε

παιζει κανενα καλο σετακι με ανταλλακτικα για mop pro , κατα προτιμηση με μαυρα πλαινα βουρτσακια?

Εγώ από εδώ αγόρασα τα ανταλλακτικά: https://store.fixmobile.gr/el/product-categories/antallaktika-analosima

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πάρει μια Viomi ρομποτική σκούπα με την οποία δεν εχω κανενα προβλημα σε οτι αφορά την απόδοση της.

Δεν μπορω να βρω ομως πως φτιαχνω ζώνες/δωμάτια εχοντας την σκουπα/charging station σε ενα σημείο του σπιτιού.

Ξεκινάω φτιάχνοντας και ορίζωντας ένα δωμάτιο, τελειώνει και μετά δεν ξερω πως να προσθέσω δευτερο χώρο/δωμάτιο με το charging station να παραμένει στην αρχική του θέση (στο αρχικο δωμάτιο).

Ειμαι σιγουρος οτι υποστηρίζεται και πως χάνω κατι, και ζητώ τη βοήθεια σας.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, vadergr είπε

Εχω πάρει μια Viomi ρομποτική σκούπα με την οποία δεν εχω κανενα προβλημα σε οτι αφορά την απόδοση της.

Δεν μπορω να βρω ομως πως φτιαχνω ζώνες/δωμάτια εχοντας την σκουπα/charging station σε ενα σημείο του σπιτιού.

Ξεκινάω φτιάχνοντας και ορίζωντας ένα δωμάτιο, τελειώνει και μετά δεν ξερω πως να προσθέσω δευτερο χώρο/δωμάτιο με το charging station να παραμένει στην αρχική του θέση (στο αρχικο δωμάτιο).

Ειμαι σιγουρος οτι υποστηρίζεται και πως χάνω κατι, και ζητώ τη βοήθεια σας.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Στο app της  Xiaomi τα δωμάτια "φτιάχνονται" από μόνα τους κατά την πρώτη χαρτογράφηση .

Καταρχάς άνοιξε όλες τις μεσοπορτες του σπιτιού κι άσε την σκουπα να κάνει τον πλήρες χάρτη του σπιτιού χωρίς να την ενοχλήσεις (αν έχει το app την επιλογή vacuum along the edges επέλεξε την για πιο γρήγορα ) .

Στην συνέχεια μπορείς να τα διαφοροποιήσεις μέσω του app , όπως μπορείς και να τους αλλάξεις ονομασία . Όταν θες να καθαρίσεις ένα ή δύο δωμάτια απλά πατάς πάνω στο όνομα των δωματίων και τα επιλέγεις .

Στο app της viomi δεν γίνεται ?

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αγόρασα τη συγκεκριμένη σκούπα, και γενικά με το σκούπισμα, για συντήρηση, είμαι πολύ ικανοποιημένος. Δεν έχω ασχοληθεί με το σφουγγάρισμα (με το 2-σε-1). Αν και φαντάζομαι δεν πολυ-αξίζει, μήπως έχει κανείς να δώσει κατευθυντήριες οδηγίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...