Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 826
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Kostasm45 είπε

Φαντάζομαι ότι όλο και κάτι θα βρεις στο YouTube , δεν έχω κάποιο να σου προτείνω . Που ακριβώς έχεις κολλήσει ?

έλα δε σε πρόλαβα τα έκανα από την αρχή και όλα καλά....το wifi κολαγε λιγο

την έβαλα χειροκίνητα και όργωσε τα πάντα .....αν κολλήσω θα ενημερωσω

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει με ηρεμία όλα θα γίνουν. Αν δεν έχεις δώσει όλα τα permission πιθανόν κάπου να τρώει σκάλωμα . Από τις ρυθμίσεις καθάρισε την cache και όλα δεδομένα του mi home app κάνε απεγκατασταση και ξανακάνε εγκατάσταση του mi home με όλα τα permission.

 Εγώ θυμάμαι με είχε ζορίσει η σύνδεση με το router , το προσπάθησα δύο τρεις φορές κι όλα εντάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν είναι συμβατή με 5ghz wifi να θυμάστε. Είχα θέμα γιατί εκπέμπω δυο ssid με το ίδιο όνομα διαφορετικά ghz και δεν ξερε που να πάει ,αυτή και οι λάμπες της xiaomi το έκαναν αυτό.

Επίσης το Verification code σε ένα yahoo mail που έχω για σκουπίδια δεν ήρθε ποτέ ενώ στο αντίστοιχο gmail κατευθείαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το mi extender και το παντρευτηκε τωρα....μηπως το βαλω και πανω στη σκουπα.....

η φαση ειναι οτι πηδαει και τα ποδια της απλωστρας...και νομισα οτι θα σκαλωσει...

επισης οι ντουλαπες μου δεν εχουν φασες και χωραει απο κατω και τη χασαμε προς στιγμην...η χαρα της μανας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

τα λαμπακια σβηνουν καπως η ειναι παντα τα λευκα αναμμενα ???????κοιταξα το μενου δεν ειδα κατι

Πάντα ανοιχτά είναι, σβήνουν μόνο όταν την απενεργοποιήσεις και αναβοσβηνουν σε "βλάβη"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
4 λεπτά πριν, jardan είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου.

Τελικά απορυπαντικό βάζουμε ή όχι?

Αν ναι, στο δοχείο ή στο πανί απευθείας?

Ευχαριστώ 

Απορρυπαντικό εγώ τουλάχιστον δεν βάζω στο δοχείο . Φοβάμαι μην βουλωσουν οι τρύπες που βγαίνει το νερό όπως επίσης υπάρχει κίνδυνος να τα "παίξει" το 2+1 δοχείο. Βάζω απευθείας στο πανί 1/4 καπάκι απορρυπαντικό ή ακόμα μπορείς να βάλεις απορρυπαντικό με νερό σε ένα κουβαδάκι και να βουτήξεις το πανάκι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Απορρυπαντικό εγώ τουλάχιστον δεν βάζω στο δοχείο . Φοβάμαι μην βουλωσουν οι τρύπες που βγαίνει το νερό όπως επίσης υπάρχει κίνδυνος να τα "παίξει" το 2+1 δοχείο. Βάζω απευθείας στο πανί 1/4 καπάκι απορρυπαντικό ή ακόμα μπορείς να βάλεις απορρυπαντικό με νερό σε ένα κουβαδάκι και να βουτήξεις το πανάκι μέσα.

Ευχαριστώ! καλή ιδέα με το "κουβαδάκι" :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έχω δύο ερωτήσεις,

1. κάθε φορά που τρέχει η σκούπα μοιάζει να δημιουργεί καινούργιο χάρτη, είναι φυσιολογικό? υπάρχει τρόπος να το σταματήσω?

2. όταν τελειώνει το νερό στο δοχείο κατά το σφουγγάρισμα, σας ενημερώνει ή πρέπει να έχω το νου μου στο δοχείο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1. Την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ ότι κάθε φορά δημιουργεί νέο χάρτη έχω παρατηρήσει όμως ότι αν έχω μετακίνηση κάποια καρέκλα στο σημείο που θα έπρεπε να είναι , η σκούπα "κόβει" οπότε νομίζω ότι μάλλον αλληλεπιδρά με τον αποθηκευμένο χάρτη . Εξάλλου ο χάρτης ,  όταν ξεκινά το καθάρισμα είναι ήδη αποθηκευμένος.

Στο 2. Δεν παίρνεις ειδοποιήση όταν τελειώνει το νερό την έχεις το νου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Για το 1. Την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ ότι κάθε φορά δημιουργεί νέο χάρτη έχω παρατηρήσει όμως ότι αν έχω μετακίνηση κάποια καρέκλα στο σημείο που θα έπρεπε να είναι , η σκούπα "κόβει" οπότε νομίζω ότι μάλλον αλληλεπιδρά με τον αποθηκευμένο χάρτη . Εξάλλου ο χάρτης ,  όταν ξεκινά το καθάρισμα είναι ήδη αποθηκευμένος.

Στο 2. Δεν παίρνεις ειδοποιήση όταν τελειώνει το νερό την έχεις το νου σου.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το βρίσκω λίγο ανόητο να πρέπει να έχεις τα πάντα στην ίδια ακριβώς θέση ώστε να μην δημιουργήσει καινούργιο χάρτη... Δεν είναι εφικτό σε σπίτι που κατοικείται εκτός και αν έχει πολύ minimalist διακόσμηση. Ειδικά αν θες να το βάλεις αν σφουγγαρίσει, θα πρέπει να προσέχεις αν θα πάει στα μέρη που μπλόκαρες ή όχι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jardan είπε

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το βρίσκω λίγο ανόητο να πρέπει να έχεις τα πάντα στην ίδια ακριβώς θέση ώστε να μην δημιουργήσει καινούργιο χάρτη... Δεν είναι εφικτό σε σπίτι που κατοικείται εκτός και αν έχει πολύ minimalist διακόσμηση. Ειδικά αν θες να το βάλεις αν σφουγγαρίσει, θα πρέπει να προσέχεις αν θα πάει στα μέρη που μπλόκαρες ή όχι... 

Ίσως να το εξέφρασα λάθος δεν φτιάχνει καινούργιο χάρτη κάθε φορά , σκανάρει τον χώρο και αλληλεπιδρά με τον ήδη αποθηκευμένο χάρτη. Όντως αν μεταφέρεις κάποιο ογκώδες αντικείμενο συμπεριφέρεται λες και υπάρχει εκεί . Εγώ έχω ένα πουφ μπροστά στο τζάκι μετακινώντας το στην άκρη , η σκούπα συμπεριφέρεται λες και είναι εκεί 😁 και δεν καθαρίζει την περιοχή. Όταν είμαι σπίτι και  την βάζω για σκουπισμα και σφουγγάρισμα , όταν δεν βαριέμαι , σηκώνω τις καρέκλες πάνω στην τραπεζαρία εκεί αναγνωρίζει ότι δεν υπάρχει εμπόδιο (μολονότι στον αποθηκευμένο χάρτη φαίνονται τα πόδια της καρέκλας) και σκουπίζει σφουγγαρίζει κανονικά  , χωρίς να παρακάμπτει τα σημεία που θα ήταν τα πόδια της καρέκλας και προφανώς τελειώνει πιο γρήγορα . 

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2020 στις 4:35 ΜΜ, Kostasm45 είπε

Ίσως να το εξέφρασα λάθος δεν φτιάχνει καινούργιο χάρτη κάθε φορά , σκανάρει τον χώρο και αλληλεπιδρά με τον ήδη αποθηκευμένο χάρτη. Όντως αν μεταφέρεις κάποιο ογκώδες αντικείμενο συμπεριφέρεται λες και υπάρχει εκεί . Εγώ έχω ένα πουφ μπροστά στο τζάκι μετακινώντας το στην άκρη , η σκούπα συμπεριφέρεται λες και είναι εκεί 😁 και δεν καθαρίζει την περιοχή. Όταν είμαι σπίτι και  την βάζω για σκουπισμα και σφουγγάρισμα , όταν δεν βαριέμαι , σηκώνω τις καρέκλες πάνω στην τραπεζαρία εκεί αναγνωρίζει ότι δεν υπάρχει εμπόδιο (μολονότι στον αποθηκευμένο χάρτη φαίνονται τα πόδια της καρέκλας) και σκουπίζει σφουγγαρίζει κανονικά  , χωρίς να παρακάμπτει τα σημεία που θα ήταν τα πόδια της καρέκλας και προφανώς τελειώνει πιο γρήγορα . 

Δεν κατάλαβες, σε εμένα 2 στις 3 φορές δημιουργεί καινούργιο χάρτη και μου ζητάει αν θέλω αν τον σώσω. 

Π.χ. ξεκινάει από το αρχικό δωμάτιο κανονικά και σε κάποιο σημείο έχει αρχίσει να χαρτογραφεί το σπίτι ξανά, σαν να έχει επιπλέον δωμάτια. και όταν τελειώσει η μπαταρία, γιατί κάνει τον ίδιο χώρο 2 φορές λες και είναι καινούριο δωμάτιο, για να επιστρέψει στην βάση δεν πάει απευθείας αλλά περνάει πάλι από όλα τα δωμάτια γιατί έτσι θα βρει πάλι τον δρόμο της, περνόντας από τον παλιό στον καινούριο χάρτη και πίσω... θα ανεβάσω φωτογραφία την επόμενη φορά που θα το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...