Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως αυτή που αγόρασα πριν 2 μέρες λέει model: stytj02ym. Στο κατάστημα μου είπαν ότι έχω εγγύηση 2 έτη χωρίς να διευκρινίσω αν είναι εγγύηση καταστήματος ή αντιπροσωπείας. Βλακεία μου... το μενού και οι φωνητικές λειτουργίες είναι αγγλικά και βλέπω έχει επιλογή για άλλες 10 γλώσσες.. αχρείαστη να είναι η εγγύηση!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 826
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, atsddd said:

Η δικιά μου παίζει με τους global σίγουρα μιας και τα πάντα είναι στα αγγλικά. Αν είναι ευρωπαϊκοί δεν ξέρω πως μπορώ να το δω. Αλλά η σκούπα επίσης μιλάει στα αγγλικά ενώ το κινεζικό μοντέλο νομίζω μόνο κινεζικά. 
στο Σκρουτζ μπορείς να τους ρωτήσεις με ένα μειλ ανά κατάστημα πιο μοντέλο είναι και αν καλύπτεται απ την εδώ εγγύηση. Αυτά που είχα δει εγώ πάντως, μόνο σε όσα ήταν πάνω από 350 ευρώ πριν καναδυό μήνες που την πήρα είχαν την εισαγωγή της infoquest. 

Απο οσο ξερω, αν πας στα settings του Mi Home, στο region θα πρεπει να εχεις την Ελλαδα και να δουλευει κανονικα ενω αν ηταν κινεζικο θα επρεπε να το γυρισεις στο China για να την αναγνωρισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sistah είπε

Απο οσο ξερω, αν πας στα settings του Mi Home, στο region θα πρεπει να εχεις την Ελλαδα και να δουλευει κανονικα ενω αν ηταν κινεζικο θα επρεπε να το γυρισεις στο China για να την αναγνωρισει.

Σωστό! Τώρα που το είπες το ανακάλυψα κι εγώ:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, την πηρα την σκουπα και βρηκα επιτελους πως διαχωριζεις το chinese με το ευρωπαϊκο.
Το  STYTJ02YM ειναι το global version και το  STYJ02YM ειναι το Chinese version. Στα global versions το SKU των χρωματων ειναι SKV4109GL για το black και SKV4110GL για το white.

Μεχρι στιγμης εχω πολυ θετικη εμπειρια απο την αποδοση και τις λειτουργιες της.

Επεξ/σία από sistah
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2020 στις 2:23 ΜΜ, Kostasm45 είπε

Όχι , δεν είναι σαν της S5 που είναι πλενόμενο.

Ανάλογα την χρήση που της κάνεις. Σε καθημερινή χρήση , τα κρατάς ένα δύο μήνες και μετά φούντο. Στο μεσοδιάστημα τα φυσάω λίγο να φύγει η σκόνη ή τα καθαρίζω με  την ηλεκτρική . Έχω δεί στο αλι πλενόμενα για το δικό μας μοντέλο αλλά δεν πολύ έχω εμπιστοσύνη .

Διάβασα κάπου ότι ένας τύπος βάζοντας φτηνιάρικα φίλτρα του χάλασε η  κυκλωνικη αναρρόφηση .

Τα φίλτρα πλένονται κανονικά με νερό!

Θυμάμαι πως το είχα διαβάσει στο manual και με έπιασε κρύος ιδρώτας ότι είχα κάνει λάθος, μόλις διάβασα την ανάρτηση.

Έψαξα και το βρήκα,ισχύει το αναφέρει ξεκάθαρα ότι πλένονται στην σελίδα 13.

4 Μήνες πάντως που τα πλένω και τα 2 είναι σαν καινούργια, αφού τα χρησιμοποιώ εναλλάξ στα δοχεία!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cantonas είπε

Τα φίλτρα πλένονται κανονικά με νερό!

Θυμάμαι πως το είχα διαβάσει στο manual και με έπιασε κρύος ιδρώτας ότι είχα κάνει λάθος, μόλις διάβασα την ανάρτηση.

Έψαξα και το βρήκα,ισχύει το αναφέρει ξεκάθαρα ότι πλένονται στην σελίδα 13.

4 Μήνες πάντως που τα πλένω και τα 2 είναι σαν καινούργια, αφού τα χρησιμοποιώ εναλλάξ στα δοχεία!

Έχει δυο φίλτρα. Τη σιτουλα που είναι στο πίσω πίσω μέρος του δοχείου και πλένεται , αλλά κι ένα πιο μπροστά που είναι χάρτινο. Το χάρτινο λογικά είναι που θέλει άλλαγμα ανά χρονικά διαστήματα, αλλά το ποσό συχνά κι εγώ ακόμα δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω μιας και ούτε μήνα δεν την έχουμε ακόμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως, εχει δικιο ο @cantonas , το γραφει στο manual οτι μπορεις να κανεις rinse το filter και απλα προτεινει αλλαγη καθε 3-6 μηνες.
spacer.png
Παρεμπιπτοντως στο google δεινοπαθησα να βρω το manual της σωστης σκουπας μιας και τα πρωτα results ηταν για πιο παλιο μοντελο οπου οντως αναφερουν οτι δεν ειναι πλενομενα (ακομα και στο ελληνικο site της Mi).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εγώ στο google δεν τα κατάφερα να το βρω και έψαχνα στην αποθήκη το κουτί της, για να βρω το manual στα Ελληνικά από infoquest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βρηκα στο Geekbying και ειναι το ιδιο με αυτο που ειχε μεσα στο κουτι μου.....
https://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mijia-Pro-STYJ02YM-Robot-Vacuum-Cleaner-LDS-Version-White-423401.html
Kατω κατω εκει που λεει Support & Firmware.
 

Επεξ/σία από sistah
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλημέρα.
Είμαι σε φάση αναζήτησης-αγοράς ρομποτικής σκούπας και σκέφτομαι σοβαρά όπως είναι αναμενόμενο τη συγκεκριμένη.
Η άλλη που κοιτάζω είναι η S5 Max, η οποία όμως είναι πιο ακριβή και το σκέφτομαι αν αξίζει η διαφορά.
Η S6 δεν είμαι σίγουρος πως συγκρίνεται με την S5 Max. Σε τιμή βλέπω είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα.
Αν έχει κάποιος γνώμη για τις 3 αυτές ή και κάποια άλλη, καλοδεχούμενη εννοείται.

Δύο ερωτήσεις για αυτήν του θέματος.

Αν κατάλαβα καλά, κάποιοι αναφέρουν πως πρέπει να την "προλάβεις" πριν πάει στη βάση μετά το σφουγγάρισμα. Ισχύει;
Αν ναι, για ποιον λόγο γίνεται αυτό; Δεν μπορεί να φορτίσει με το εξάρτημα του σφουγγαρίσματος ας πούμε;
Δεν μπορεί να σταματήσει μόνη της πριν φτάσει στη βάση με κάποια ρύθμιση σε αυτή την περίπτωση;
Απλά η χρήση που φαντάζομαι θα της κάνω, θα είναι κυρίως όταν λείπω από το σπίτι, που μου ακούγεται πιο λογικό, ώστε να μην έχω τον θόρυβο στο κεφάλι μου και απλά να επιστρέφω σπίτι και να είναι καθαρό.

Επίσης έψαξα σε κάποια καταστήματα από skroutz να βρω κάποια που εισάγεται από την ελληνική αντιπροσωπεία.
Ρώτησα ενδεικτικά σε 4 που έχουν τιμή κάτω από 290€.
Τα 2 που μου απαντήσανε πως δίνουν 2 χρόνια εγγύηση, αναφέρανε στη μία περίπτωση πως είναι δική τους (καταστήματος) και στην άλλη πως είναι από τον προμηθευτή τους (όχι την InfoQuest) που έχει εξουσιοδοτημένο service Xiaomi, πρακτικά το ίδιο δηλαδή.
Σε αυτά που αναγράφουν 1 χρόνο εγγύηση στο site δε ρώτησα, ήταν προφανές πως δεν είναι ελληνικής αντιπροσωπείας.
Μπορεί κάποιος να αναφέρει ένα φτηνό κατάστημα (ή έστω να μου στείλει σε p.m.) που να φέρνει ελληνικής αντιπροσωπείας;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

Παιδιά καλημέρα.
Είμαι σε φάση αναζήτησης-αγοράς ρομποτικής σκούπας και σκέφτομαι σοβαρά όπως είναι αναμενόμενο τη συγκεκριμένη.
Η άλλη που κοιτάζω είναι η S5 Max, η οποία όμως είναι πιο ακριβή και το σκέφτομαι αν αξίζει η διαφορά.
Η S6 δεν είμαι σίγουρος πως συγκρίνεται με την S5 Max. Σε τιμή βλέπω είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα.
Αν έχει κάποιος γνώμη για τις 3 αυτές ή και κάποια άλλη, καλοδεχούμενη εννοείται.

Δύο ερωτήσεις για αυτήν του θέματος.

Αν κατάλαβα καλά, κάποιοι αναφέρουν πως πρέπει να την "προλάβεις" πριν πάει στη βάση μετά το σφουγγάρισμα. Ισχύει;
Αν ναι, για ποιον λόγο γίνεται αυτό; Δεν μπορεί να φορτίσει με το εξάρτημα του σφουγγαρίσματος ας πούμε;
Δεν μπορεί να σταματήσει μόνη της πριν φτάσει στη βάση με κάποια ρύθμιση σε αυτή την περίπτωση;
Απλά η χρήση που φαντάζομαι θα της κάνω, θα είναι κυρίως όταν λείπω από το σπίτι, που μου ακούγεται πιο λογικό, ώστε να μην έχω τον θόρυβο στο κεφάλι μου και απλά να επιστρέφω σπίτι και να είναι καθαρό.

Επίσης έψαξα σε κάποια καταστήματα από skroutz να βρω κάποια που εισάγεται από την ελληνική αντιπροσωπεία.
Ρώτησα ενδεικτικά σε 4 που έχουν τιμή κάτω από 290€.
Τα 2 που μου απαντήσανε πως δίνουν 2 χρόνια εγγύηση, αναφέρανε στη μία περίπτωση πως είναι δική τους (καταστήματος) και στην άλλη πως είναι από τον προμηθευτή τους (όχι την InfoQuest) που έχει εξουσιοδοτημένο service Xiaomi, πρακτικά το ίδιο δηλαδή.
Σε αυτά που αναγράφουν 1 χρόνο εγγύηση στο site δε ρώτησα, ήταν προφανές πως δεν είναι ελληνικής αντιπροσωπείας.
Μπορεί κάποιος να αναφέρει ένα φτηνό κατάστημα (ή έστω να μου στείλει σε p.m.) που να φέρνει ελληνικής αντιπροσωπείας;
 

Εγω για το σφουγγαρισμα θα σου απαντησω :)

Ναι σταματαει μονη της και σου λεει να βγαλεις το εξαρτημα πριν παει στον φορτιστη της.

Αυτο για λογους ασφαλειας, γιατι το εξαρτημα με το πανι που μπαινει στο κατω μερος, μπορει και να ακουμπησει σε καποιες ακραιες περιπτωσεις στις επαφες του φορτιστη (αν δεν ειναι σε τελειως επιπεδο πατωμα για παραδειγμα).


Τωρα για αλλες σκουπες εγω δεν ειχα κοιταξει, μιας κι αυτη θεωρειται απ τις καλυτερες σ αυτη την τιμη. Αλλα εντυπωση μου ειχε κανει μια της lg, η οποια δεν ξερω αν εχει βγει ακομα. Βεβαια θα ειναι γυρω στο 1000ρικο εκεινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atsddd είπε

Εγω για το σφουγγαρισμα θα σου απαντησω :)

Ναι σταματαει μονη της και σου λεει να βγαλεις το εξαρτημα πριν παει στον φορτιστη της.

Αυτο για λογους ασφαλειας, γιατι το εξαρτημα με το πανι που μπαινει στο κατω μερος, μπορει και να ακουμπησει σε καποιες ακραιες περιπτωσεις στις επαφες του φορτιστη (αν δεν ειναι σε τελειως επιπεδο πατωμα για παραδειγμα).


Τωρα για αλλες σκουπες εγω δεν ειχα κοιταξει, μιας κι αυτη θεωρειται απ τις καλυτερες σ αυτη την τιμη. Αλλα εντυπωση μου ειχε κανει μια της lg, η οποια δεν ξερω αν εχει βγει ακομα. Βεβαια θα ειναι γυρω στο 1000ρικο εκεινη.

Οπότε δεν υπάρχει θέμα με το σενάριο που την βάζω και φεύγω από το σπίτι. Απλά θα την δω σταματημένη κάπου κοντά στη βάση φόρτισης να υποθέσω.

Για τόσο ακριβή (1000ρικο που λες), όχι δεν κοιτάζω ευχαριστώ:P
Ήδη τα 400+ των Roborock S5 Max/S6 δε μου φαίνονται καθόλου ευκαταφρόνητα για σκούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...