Προς το περιεχόμενο

BTC κ ΗΛΙΑΚΑ ΠΑΝΕΛ


Secret

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμιτες, μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Στην επιχείρηση μου, έχουν μπει φωτοβολταϊκά πάνελ προ δεκαετίας (τότε που όλοι πίστευαν οτι είναι καλή επένδυση). Η απορία μου είναι η εξής. αν απομονώσω κάποια και τα κάνω αυτόνομα και τους κουμπώσω πάνω δύο τρία antminers θα βγάλω ποτέ τα λεφτά μου πίσω ή θα πάνε κατευθείαν στα σκουπίδια. Επίσης γνωρίζετε κάποιον που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο? Δεδομένου οτι θα χρειαστώ μηχανικό να κάνει αυτή τη δουλειά +το κόστος να στήσω ένα δωμάτιο + την συντήρηση+ τα antminers.

THANKS IN ADVANCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να δεις πόσα βγάζεις με την δεδομένη επεξεργαστική ισχύ υπολογίζοντας και ότι η δυσκολία μπορεί να αυξηθεί μελλοντικά άρα και να βγάζεις λιγότερα.

Tώρα δεν χρειάζεσαι και καμιά ιδιαίτερη εγκατάσταση να βάλεις μερικά mining μηχανήματα. Φυσικά είναι επένδυση στο να τα αγοράσεις και αν είναι η συνολική επεξεργαστική ισχύ είναι μικρή είναι και δύσκολο να κάνεις ποτέ απόσβεση στην αγορά τους. Με δεδομένο πάντα ότι η ισοτιμία θα παραμείνει ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Secret είπε

Καλησπέρα συμφορουμιτες, μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Στην επιχείρηση μου, έχουν μπει φωτοβολταϊκά πάνελ προ δεκαετίας (τότε που όλοι πίστευαν οτι είναι καλή επένδυση). Η απορία μου είναι η εξής. αν απομονώσω κάποια και τα κάνω αυτόνομα και τους κουμπώσω πάνω δύο τρία antminers θα βγάλω ποτέ τα λεφτά μου πίσω ή θα πάνε κατευθείαν στα σκουπίδια. Επίσης γνωρίζετε κάποιον που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο? Δεδομένου οτι θα χρειαστώ μηχανικό να κάνει αυτή τη δουλειά +το κόστος να στήσω ένα δωμάτιο + την συντήρηση+ τα antminers.

THANKS IN ADVANCE

To Mining στην Ελλάδα δεν συμφερει ,,, εντάξει την ημέρα τα πάνελ κάτι θα κάνουν , το βράδυ ώμος ; 2-3 ASICS   θελουν  3-5 KW την ώρα .. 

Επεξ/σία από nikkats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikkats είπε

To Mining στην Ελλάδα δεν συμφερει ,,, εντάξει την ημέρα τα πάνελ κάτι θα κάνουν , το βράδυ ώμος ; 2-3 ASICS   θελουν  3-5 KW την ώρα .. 

Συνδέονται με μπαταρίες και έχουν ρεύμα όλο το 24ωρο.. ακριβώς τα kw δεν τα ξέρω αλλά υποθέτω μπορώ να τα βρω εύκολα τα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σου δώσω να καταλάβεις τι μορφή έχει το miner σήμερα δες αυτό το video από ρωσία και έτσι όπως το βλέπω μιλάμε για ένα μικρό mining facility. δλδ αυτό αν δεν το επεκτείνουν το πολύ σε δύο χρόνια δεν θα υπάρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, chek2fire είπε

για να σου δώσω να καταλάβεις τι μορφή έχει το miner σήμερα δες αυτό το video από ρωσία και έτσι όπως το βλέπω μιλάμε για ένα μικρό mining facility. δλδ αυτό αν δεν το επεκτείνουν το πολύ σε δύο χρόνια δεν θα υπάρχει.

ωραία πραματάκια έχουν στήσει αυτοί.. το ότι οι φάρμες υπάρχουν το ξέρουμε ήδη. αν εγώ για παράδειγμα κανω join το antpool με 3 rigs, ουσιαστικά δεν θα μετρήσει το hash rate μου και ανάλογα με αυτό θα παίρνω τα αντίστοιχα rewards? διόρθωσε με αν λέω κάτι λάθος καθώς με το mining έχω ασχοληθεί μόνο στην θεωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα την επεξεργαστική ισχύ με την δυσκολία στο δίκτυο θα σου δώσει και τα bitcoin. Τώρα αν κάνεις search υπάρχουν τέτοιοι calculator στο internet για να το δεις πάνω κάτω αλλά να ξέρεις ότι η επεξεργαστική ισχύ του δικτύου δεν μένει σταθερή. δλδ αν ανέβει εσύ θα βγάλεις λιγότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Secret είπε

ωραία πραματάκια έχουν στήσει αυτοί.. το ότι οι φάρμες υπάρχουν το ξέρουμε ήδη. αν εγώ για παράδειγμα κανω join το antpool με 3 rigs, ουσιαστικά δεν θα μετρήσει το hash rate μου και ανάλογα με αυτό θα παίρνω τα αντίστοιχα rewards? διόρθωσε με αν λέω κάτι λάθος καθώς με το mining έχω ασχοληθεί μόνο στην θεωρία.

Θα μετρησει. Χοντρικα, μακροπροθεσμα θα παιρνεις αυτο που σου αναλογει με την επεξεργαστικη ισχυ που προσφερεις.

Ο λογος που δεν αξιζει ειναι γιατι απλουστατα δεν θα καλυπτεις τα εξοδα του ρευματος σου, ακομα και αν εχεις τελευταιας γενιας μηχανηματα και δεν καθυστερησουν να σου τα φερουν. Δεν υπολογιζω καν κοστος μηχανηματων, τελωνεια, πιθανοτητα να σου χαλασουν στην πορεια κλπ κλπ.

Και το ξερω 100% οτι δεν θα το καλυπτεις αν μιλαμε για σπιτι, ακομα και νυχτερινο ρευμα. Το ρευμα στην Ελλαδα ειναι ακριβο σε σχεση με πολλες αλλες χωρες. Η αγορα του mining ειναι τοσο ανταγωνιστικη που οσοι δεν εχουν τελευταιας γενιας μηχανηματα και πολυ φθηνο ρευμα ειναι ηδη εξω απο το παιχνιδι.

Οι φαρμες επιβιωνουν γιατι πληρωνουν εργοστασιακο ρευμα η παραγουν το δικο τους οπως με τα ηλιακα πανελ. Και παλι τα κερδη ειναι μικρα σε πολλες περιπτωσεις.

Τωρα αν εχεις ακρες και μπορεις να τα φιλοξενησεις καπου με δωρεαν ρευμα αλλαζει το πραγμα. Και παλι ομως αν υπολογισεις και το απαξ κοστος των μηχανηματων και το ποσο γρηγορα μπορει να απαξιωθουν για χαριν νεοτερων μοντελων δεν ειναι ξεκαθαρο οτι σε συμφερει να ασχοληθεις περα απο την πλακα του θεματος

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Bspus είπε

Θα μετρησει. Χοντρικα, μακροπροθεσμα θα παιρνεις αυτο που σου αναλογει με την επεξεργαστικη ισχυ που προσφερεις.

Ο λογος που δεν αξιζει ειναι γιατι απλουστατα δεν θα καλυπτεις τα εξοδα του ρευματος σου, ακομα και αν εχεις τελευταιας γενιας μηχανηματα και δεν καθυστερησουν να σου τα φερουν. Δεν υπολογιζω καν κοστος μηχανηματων, τελωνεια, πιθανοτητα να σου χαλασουν στην πορεια κλπ κλπ.

Και το ξερω 100% οτι δεν θα το καλυπτεις αν μιλαμε για σπιτι, ακομα και νυχτερινο ρευμα. Το ρευμα στην Ελλαδα ειναι ακριβο σε σχεση με πολλες αλλες χωρες. Η αγορα του mining ειναι τοσο ανταγωνιστικη που οσοι δεν εχουν τελευταιας γενιας μηχανηματα και πολυ φθηνο ρευμα ειναι ηδη εξω απο το παιχνιδι.

Οι φαρμες επιβιωνουν γιατι πληρωνουν εργοστασιακο ρευμα η παραγουν το δικο τους οπως με τα ηλιακα πανελ. Και παλι τα κερδη ειναι μικρα σε πολλες περιπτωσεις.

Τωρα αν εχεις ακρες και μπορεις να τα φιλοξενησεις καπου με δωρεαν ρευμα αλλαζει το πραγμα. Και παλι ομως αν υπολογισεις και το απαξ κοστος των μηχανηματων και το ποσο γρηγορα μπορει να απαξιωθουν για χαριν νεοτερων μοντελων δεν ειναι ξεκαθαρο οτι σε συμφερει να ασχοληθεις περα απο την πλακα του θεματος

αν διάβαζες το αρχικό ποστ θα έβλεπες οτι έχω πάνελ δικά μου.. απο κει και πέρα θα ήθελα κάποιες γνώμες αλλά δεν νομίζω πως είναι το κατάλληλο μέρος να γίνει αυτή η συζήτηση αυτό εδώ το φόρουμ για διάφορους λόγους. όπως και να χει ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Secret είπε

αν διάβαζες το αρχικό ποστ θα έβλεπες οτι έχω πάνελ δικά μου.. απο κει και πέρα θα ήθελα κάποιες γνώμες αλλά δεν νομίζω πως είναι το κατάλληλο μέρος να γίνει αυτή η συζήτηση αυτό εδώ το φόρουμ για διάφορους λόγους. όπως και να χει ευχαριστώ για την απάντηση.

Εχεις δικιο δεν το διαβασα και εδωσα μια γενικη απαντηση. Και οντως το φορουμ αυτο δεν ειναι καταλληλο για τη συγκεκριμενη συζητηση.

Ενας προχειρος τροπος να αποφασισεις αν αξιζει:

Βρες τα μοντελα miner που θα χρησιμοποιησεις. Δες σε βαθος χρονου ποσο bitcoin θα σου αποδιδουν ημερησιως με το σημερινο difficulty και υπολογιζε με βαση τα προηγουμενα δεδομενα ποσο περιπου θα ανεβει η δυσκολια στα επομενα χρονια. Ετσι υπολογιζεις ποσο σου αποδιδει σε Bitcoin συνολο σε βαθος συγκεκριμενης χρονικης περιοδου. Το περιθωριο λαθους φυσικα ειναι μεγαλο.

Μετα υπολογιζεις τα συνολικα εξοδα για το ολο εγχειρημα. Δεν ξερω αν το ρευμα που θα ξοδευες παει χαμενο η θα μπορουσες πχ να το πουλας.

Σκεψου αν ειναι καλυτερα αυτα που θα ξοδευες για το εγχειρημα να τα εδινες για να αγορασεις απευθειας bitcoin. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ισχυει αυτο. Ειδικα αν μιλαμε για λιγα και μικρα miners. Και ακομα περισσοτερο αν η τιμη ανεβει πολυ μεσα στους επομενους μηνες οπως ειναι πολυ πιθανο. Η δυσκολια θα εκτοξευθει και θα αρχισουν ακομα και να χρησιμοποιουνται αποσυρμενα miners οπως εγινε την προηγουμενη φορα. Και τοτε θα ευχεσαι να ειχες αγορασει bitcoin απο πριν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/5/2020 στις 10:50 ΜΜ, chek2fire είπε

δες εδώ πως δείχνουν αυτά τα container που περιέχουν τα mining μηχανήματα. Σήμερα το έδωσαν αυτό το video

Κανε την ερεύνα σου εδώ  ..... ένας miner μόνος του θέλει τουλάχιστον 1kw την ώρα την ήμερα άντε και τα πάνελ στο δίνουν το βράδυ τη θα κάνεις , θα το κλείνεις ; 

στην Ελλάδα είναι χάσιμο χρόνου το mining ....

o Antminer s19 pro χωρίς έξοδα στο ρεύμα σου δίνει 8,8 ευρώ  264 το μήνα 

Επεξ/σία από nikkats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2020 στις 3:42 ΜΜ, nikkats είπε

Κανε την ερεύνα σου εδώ  ..... ένας miner μόνος του θέλει τουλάχιστον 1kw την ώρα την ήμερα άντε και τα πάνελ στο δίνουν το βράδυ τη θα κάνεις , θα το κλείνεις ; 

στην Ελλάδα είναι χάσιμο χρόνου το mining ....

o Antminer s19 pro χωρίς έξοδα στο ρεύμα σου δίνει 8,8 ευρώ  264 το μήνα 

Και αυτό στο εξωτερικό πως διαφοροποιείται?  Ακόμα και σε ποστ του 2015 σε ελληνικά φόρουμ λένε δεν αξίζει το mining που έβγαζαν 1BTC ανά δέκα ημέρες. 

Ένα μηχανάκι στην Ελλάδα με μηδέν κόστος τί διαφορά έχει με το ίδιο μηχανάκι στην κίνα? 

Δεν το παίζω ειδικός, απλά ρωτάω να μάθω. Είναι σαν να σου πω τώρα θα πάρω 10 σ19 προ με 20k που θα αποδίδουν 0.35 btc το μήνα χοντρικά και να μου πεις δε συμφέρει.. Ναι δεν συμφέρει αν θες να πληρώνεις τους λογαριασμούς σου με αυτά τα λεφτά. Υπάρχουν όμως εκατό άλλες περιπτώσεις που ενδεχομένως να συμφέρει ή και το αντίθετο. Αν μπορείς να προβλέψεις και τις τιμές πες μου κάποιο σιγουράκι να μην χαλάω τσάμπα χρόνο και χρήμα. Ειδικά στην Ελλάδα έχουμε μάθει να είμαστε κάθετοι και  απόλυτοι πριν καν αρχίσει η συζήτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Secret είπε

Και αυτό στο εξωτερικό πως διαφοροποιείται?  Ακόμα και σε ποστ του 2015 σε ελληνικά φόρουμ λένε δεν αξίζει το mining που έβγαζαν 1BTC ανά δέκα ημέρες. 

Ένα μηχανάκι στην Ελλάδα με μηδέν κόστος τί διαφορά έχει με το ίδιο μηχανάκι στην κίνα? 

Δεν το παίζω ειδικός, απλά ρωτάω να μάθω. Είναι σαν να σου πω τώρα θα πάρω 10 σ19 προ με 20k που θα αποδίδουν 0.35 btc το μήνα χοντρικά και να μου πεις δε συμφέρει.. Ναι δεν συμφέρει αν θες να πληρώνεις τους λογαριασμούς σου με αυτά τα λεφτά. Υπάρχουν όμως εκατό άλλες περιπτώσεις που ενδεχομένως να συμφέρει ή και το αντίθετο. Αν μπορείς να προβλέψεις και τις τιμές πες μου κάποιο σιγουράκι να μην χαλάω τσάμπα χρόνο και χρήμα. Ειδικά στην Ελλάδα έχουμε μάθει να είμαστε κάθετοι και  απόλυτοι πριν καν αρχίσει η συζήτηση. 

Στη Κίνα έχουν υδρογεννήτρια με 0% κόστος.

το 2015 η δυσκολία ήταν μικρή , σήμερα με το ίδιο μηχάνημα δεν βγάζεις πραγματικά τίποτα γιαυτό βγάζουν νέα μοντέλα με περισσότερα τεραχας ( ΤΗ ) για να έχουν κέρδος .... 

Σου έχω απαντήσει σε προσωπικό μήνυμα το τη μπορείς να κάνεις και να έχεις κέρδος από το BITCOIN  .... 

Δικά σου τα λεφτά ότι θες τα κάνεις δεν μπορεί κάνεις δω να σε παρακαλά να μην κάνεις ΠΑΤΑΤΑ  , σου έχουν απαντήσει και ποιο πάνω αλλά άτομα που δεν φαίνεται να είναι θετικοί στην ιδέα σου 

όσες φορές και αν κάνεις την ερώτηση πάντα η απάντηση θα είναι η ίδια δεν θα αλλαξει κάτι ... 

ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΔΩΡΩ ΤΑ MINING RIG FRAMES και μια ραφιερα που ειχα και έκανα mining ,,,   μου έμειναν στο υπόγειο  όταν αυξήθηκε η δυσκολία και τα έβγαλα από την πρίζα ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...