Προς το περιεχόμενο

EETT: Μειώνονται έως 39% οι τιμές μισθωμένων γραμμών χονδρικής


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Kyro είπε

Οι συντριπτική πλειοψηφία δε θα δει καμία διαφορά σε καμία τιμή γιατί πολύ απλά δε χρησιμοποιεί μισθωμένες γραμμές.

Το ίδιο έγραψα και εγώ πριν 12 ώρες και να φανταστείς δουλεύω στον αντίστοιχο τμήμα.

Βέβαια όλοι συνεχίζουν τα σχόλια για το ποσοστό που θα δουν διαφορά στους επόμενους λογαριασμούς τους.

Τι να πω ή το 85% του φόρουμ έχει ΜΙΣΘΩΜΕΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ (IPVPN,E-line,Hellas Com etc) στο σπίτι του (και θα δουν διαφορά) ή απλά δεν έχει ικανότητες ανάγνωσης (δεν λέω κατανόησης γιατί τόσο εγώ όσο και άλλοι 2 έχουν εξηγήσει τι πραγματεύεται το άρθρο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilif88 είπε

Το ίδιο έγραψα και εγώ πριν 12 ώρες και να φανταστείς δουλεύω στον αντίστοιχο τμήμα.

Βέβαια όλοι συνεχίζουν τα σχόλια για το ποσοστό που θα δουν διαφορά στους επόμενους λογαριασμούς τους.

Τι να πω ή το 85% του φόρουμ έχει ΜΙΣΘΩΜΕΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ (IPVPN,E-line,Hellas Com etc) στο σπίτι του (και θα δουν διαφορά) ή απλά δεν έχει ικανότητες ανάγνωσης (δεν λέω κατανόησης γιατί τόσο εγώ όσο και άλλοι 2 έχουν εξηγήσει τι πραγματεύεται το άρθρο).

Το λέμε πολλές φορές μπας και το καταλάβουν 🙂

"ΜΙΣΘΩΜΕΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ (IPVPN,E-line,Hellas Com etc)"   Μην τους λες τέτοια, θα ψάχνουν να δουν τι μάρκα είναι το router τους

Επεξ/σία από Kyro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nasos74 είπε

Στην αγανάκτηση σου πάνω επέτρεψε μου βλέπεις λάθος τα εξής, 

1)    Σου ανέφερα πως το xDSL είναι σε παγκόσμια βάση best effort τεχνολογία, 100 τεχνικοί να έρθουν να κάνουν χαρακίρι στο πεζοδρόμιο μας, εμείς θα συγχρονίσουμε ότι μας επιτρέπει ο χαλκός μας. Και ναι αν έπιανες διψήφιο ήσουν για τα δεδομένα του ADSL προνομιούχος. 
2)    Αφού το VDSL είναι εξέλιξη του ADSL, οι βασικές παράμετροι λειτουργίας του είναι οι ίδιοι και ότι σε εμπόδιζε στο ADSL θα το έχεις (σε μικρότερο βαθμό) και στο VDSL.
3)    Στην αρχή του DSL και να θέλανε οι πάροχοι (που δεν θέλανε) να σου φέρουν νέες γραμμές και τεχνολογίες πολύ απλά δεν τους άφηνε το κράτος.
4)    Σου εξήγησα με ποια κριτήρια μπαίνουν οι νέες τεχνολογίες σε κάποιες περιοχές. Ενημερωτικά, διανύουμε μια δεκαετία κρίσης ακόμα και στις περιοχές που μπαίνει το FTTH και έχεις πραγματικά εγγυημένη ταχύτητα, δεν βρίσκεις εύκολα πελάτες να πληρώνουν το αυξημένο πάγιο, παρόλο που η ταχύτητα συγχρονισμού τους μπορεί να απογειωθεί από τα πχ 10 στα 200 και σε λίγο 500 και 1Gbps.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το θέμα του παγίου, από την άλλη σου εξήγησα πως ο βασικός παίκτης ΟΤΕ δίνει fixed (με τις ευχές του κράτους) τιμή στους παρόχους, δεν το νοιάζει αν πιάσει ο βρόχος 1Mbits ή 200. Καταλαβαίνεις πως σε αυτό το περιβάλλον ένας πάροχος δεν μπορεί να κατεβάσει 50% το πάγιο του και να μπαίνει μέσα. Για να μην τσαντίζεσαι αν εξαιρέσεις νομίζω 2,3 κράτη σε όλο το κόσμο, όλοι το ίδιο κάνουν για να μην απαξιώσουν τις επενδύσεις στο χαλκό.

Επίσης, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου με τις χαζομάρες/ψέματα που λένε οι πωλητές και γενικότερα αυτές τις τοξικές πωλήσεις. Δυστυχώς τις ξεκίνησε μια συγκεκριμένη εταιρεία (δεν υπάρχει πια με αυτή την μορφή της) και οι υπόλοιποι ακολουθήσαν , από την άλλη επειδή έχω γνωρίζει τέτοιους πωλητές τίθεται και σοβαρό θέμα ατομικής ευθύνης που εξαπατούν τον κόσμο. Εκείνο που δεν μου αρέσει είναι γιατί δεν το κόβουν αφού πια η αγορά έχει μοιραστεί, γιατί πολύ απλά είναι μεγάλα τα bonus σε όλα τα επίπεδα των πωλήσεων.


Για την ΕΕΤΤ δεν μπορώ να πω κάτι, προσπαθεί να λειτουργήσει σαν ισορροπιστής χωρίς να έχει όμως σταθερό προσανατολισμό. Μεταξύ μας λογικό... αφού δέχεται τόσες πολιτικές επιρροές. Πρακτικά έχουμε μια κατάσταση που όλοι λίγο πολλοί βολεύονται και βέβαια βάρος του καταναλωτή. Από την άλλη τουλάχιστον όσο αφορά το DSL (γιατί στο mobile είναι διαφορετικά τα πράγματα) οι τιμές θεωρώ κυμαίνονται σε λογικά πλαίσια, πχ οι πιο πολλοί συνδρομητές ADSL πληρώνουν κατά μέσο όρο ~17€ (ΟΚ παίζει ρόλο και τα bundles τηλεφωνίας του πακέτου). Αν σκεφτείς πως τα 6-7€ πάνε στον ΟΤΕ για τον βρόχο και βγάλεις και το ΦΠΑ καταλαβαίνεις πως με 8-9€ που μένουν μην περιμένεις και πολλά. Πάλι καλά που στην Ελλάδα μας δεν έχουμε και cap χρήσης στα σταθερά όπως στα κινητά…

Φιλικά, μην θυμώνεις με μια υπηρεσία που έχει περιορισμούς, δεν σε κοροϊδεύει κανείς, ούτε σε βλέπουν σαν θύμα, (τουλάχιστον οι πάροχοι, για το κράτος.. είναι άλλη κουβέντα)
 

Εδώ και να μπορούσαν να μας βάλουν 100-200-500 ΜΒ σε αναγκάζουν να πληρώνεις πράγματα που δεν θέλεις... τι να κάνω το σταθερό και τα λεπτά στο εξωτερικό; Ζητάς BASIC μόνο VDSL Και σταθερό χωρίς τίποτα δωρεάν και δεν σου το δίνουν...   έχω ένα FAX VDSL 50 που κάθετε μέχρι να λήξει... να έχω στειλει 4 ΦΑΧ το 2020 και να έχω πάρει 10 , αλλά όχι θα πάρετε το XL MAX ULTRA  πακέτο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, BadIronTree said:

τι να κάνω το σταθερό και τα λεπτά στο εξωτερικό;

Αποκλειστικά λεπτά προς εξωτερικό δεν δίνει κανείς με το ζόρι. Vodafone και Cosmote τα δίνουν σε κοινό "pool" με των κινητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BadIronTree said:

Εδώ και να μπορούσαν να μας βάλουν 100-200-500 ΜΒ σε αναγκάζουν να πληρώνεις πράγματα που δεν θέλεις... τι να κάνω το σταθερό και τα λεπτά στο εξωτερικό; Ζητάς BASIC μόνο VDSL Και σταθερό χωρίς τίποτα δωρεάν και δεν σου το δίνουν...   έχω ένα FAX VDSL 50 που κάθετε μέχρι να λήξει... να έχω στειλει 4 ΦΑΧ το 2020 και να έχω πάρει 10 , αλλά όχι θα πάρετε το XL MAX ULTRA  πακέτο... 

Σαφώς και έχεις δίκιο, αλλά τα πακέτα μιας εταιρείας προσαρμόζονται στην πλειοψηφία των απαιτήσεων των πιθανών πελατών της. Αυτό που περιγράφεις είναι ανάγκη μικρότερου ποσοστού, που η εταιρεία ηθελημένα επιλέγει να μην καλύψει.

Μην το παρεξηγήσεις δεν το κάνει με κακή έννοια, πίσω από κάθε πακέτο υπάρχει ένα τρελό κόστος υποστήριξης κυρίως σε IT υποδομές για να παίρνει ο πελάτης τα bundles και τελικά τον σωστό λογαριασμό του. Αν η ζήτηση δεν είναι μεγάλη τότε οποιαδήποτε εταιρεία δεν θα επενδύσει ανάλογα. Σε κάθε περίπτωση μια σωστή εταιρεία ή ένα τμήμα παραπόνων (δεν ξέρω αν έφτασες σε επίσημο παράπονο) θα σου είχε δώσει μια πιο γενναία έκπτωση για να μην «πληρώνεις» παροχές που δεν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μείωση μισθωμένων γραμμών από ότι κατάλαβα , που δεν μας αφορά , αλλά αύξηση τιμών των απλών χρηστών (πχ 24MB γραμμή με απλές παροχές ) σε τιμές VDSL με το έτσι θέλω !!!! Χαχα , τι άλλο θα δούμε σε αυτήν την χώρα ώστε να έχουμε ανέκδοτα να λέμε για τους παρόχους της τηλεφωνίας, άρα αυτή την μείωση κάποιοι μ...... θα την πληρώσουν τελικά !!!!

Επεξ/σία από dimitriska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, dimitriska said:

Μείωση μισθωμένων γραμμών από ότι κατάλαβα , που δεν μας αφορά

Για τις συνδέσεις που μας αφορούν υπάρχει άλλη είδηση πάντως...

https://www.insomnia.gr/forums/topic/740619-εεττ-μειώνονται-οι-τιμές-πρόσβασης-σε-δίκτυα-νέας-γενιάς/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2020 στις 10:17 ΜΜ, ilif88 είπε

Αντιλαμβάνεστε ελπίζω ότι μιλάτε για οικιακές συνδέσεις στα comments ενώ το άρθρο αναφέρεται σε τιμές μισθωμένων κυκλωμάτων...

Σας το λέω εκ πείρας μιας και εργάζομαι στον εν λόγω τομέα.

Οι παραπάνω μειώσεις αφορούν την ένταξη των μισθωμένων κυκλωμάτων στα "ρυθμιζόμενα" από την ΕΕΤΤ, στοις οικιακές συνδέσεις δεν θα δείτε καμία διαφορά (εκτός αν έχετε κύκλωμα IPVPN/E-Line/Hellas Com).

Για στειλε μου ενα πμ εσυ που σε θελω για κατι προσφορες και συμβουλες τσακαλι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανακοίνωση μιλάει για μείωση χρέωσης μισθωμένων γραμμών χονδρικής και ανάθεμα και αν κατάλαβε κανένας τι σημαίνει αυτό και ποιους αφορά.

Αλήθεια τώρα; Πόσο πιο χαμηλά πια;
(για το subforum των ειδήσεων λέω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...