Προς το περιεχόμενο

Bug στο iOS 13.5 αποτρέπει την εκτέλεση των εγκατεστημένων εφαρμογών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μήνυμα που βλέπουν οι χρήστες τους ενημερώνει πως δεν έχουν πλέον πρόσβαση στην εφαρμογή.

Υπάρχει ένα νέο bug στο iOS, το οποίο ενδεχομένως σχετίζεται με την τελευταία ενημέρωση 13.5 η οποία κυκλοφόρησε πριν λίγες ημέρες. Το bug αποτρέπει την εκτέλεση συγκεκριμένων εφαρμογών εμφανίζοντας μήνυμα ότι ο χρήστης δεν έχει πλέον πρόσβαση. Το μήνυμα συνεχίζει αναφέροντας πως για να χρησιμοποιήσει την εφαρμογή, θα πρέπει να την αγοράσει από το App Store.

Όπως αναφέρθηκε στην ιστοσελίδα 9to5Mac, το bug δείχνει να επηρεάζει ένα μεγάλο αριθμό χρηστών, αν και δεν είναι ξεκάθαρο ποιο είναι το ποσοστό των κατόχων iPhone και iPad που έχουν έρθει αντιμέτωποι με το παραπάνω πρόβλημα. Αν και η Apple ακόμη δεν έχει αντιδράσει, φαίνεται πως το bug είναι από την πλευρά της αμερικάνικης εταιρίας και ενδεχομένως να σχετίζεται με τους iCloud servers. Βέβαια για την ώρα, τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο.

Όπως έχει αναφερθεί και από άλλους χρήστες, το bug θεωρείται απίθανο να σχετίζεται είτε με τη συσκευή του χρήστη είτε με τον λογαριασμό του στο iCloud. Η θεωρία μέχρι στιγμής λέει πως η υπηρεσία iCloud Family Sharing είναι υπεύθυνη για το bug και τη δυσκολία εκτέλεσης των εγκατεστημένων εφαρμογών.

Το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος αν έρθει αντιμέτωπος με το παραπάνω μήνυμα, είναι να απεγκαταστήσει και να επανεγκαταστήσει την εφαρμογή που θέλει να χρησιμοποιήσει. Λέγεται πως αυτό είναι αρκετό ώστε να αποκαταστήσει τα θέματα που προκύπτουν με την πρόσβαση στην εφαρμογή.

Ωστόσο, το πρόβλημα φαίνεται να επηρεάζει τυχαία κάποιες εφαρμογές και είναι μεγάλη ταλαιπωρία για κάποιον που θέλει να χρησιμοποιήσει τις εφαρμογές του και πρέπει να σπαταλά χρόνο σε επανεγκαταστάσεις. Σε κάθε περίπτωση, τον επόμενο μήνα αναμένουμε να δούμε τα σχέδια της Apple για το iOS 14. Οπότε, ας ελπίσουμε η νέα έκδοση να είναι απαλλαγμένη από δυσλειτουργίες σαν την παραπάνω.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μας κάνετε 700 κιλά από τα ποπ κόρν και φαλακρούς από τα ξεμαλλιάσματα εδώ μέσα. 

Κάπου ώπα. 

Επεξ/σία από stafaf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Ωστόσο, το πρόβλημα φαίνεται να επηρεάζει τυχαία κάποιες εφαρμογές και είναι μεγάλη ταλαιπωρία για κάποιον που θέλει να χρησιμοποιήσει τις εφαρμογές του και πρέπει να σπαταλά χρόνο σε επανεγκαταστάσεις

 Πωωωω και που να βρεις χρόνο να κάνεις απεγκατάσταση πάει η μέρα 

ρε ζημιά που πάθαμε!!!!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά τι να περιμένουμε από την Aapplll

Ευτυχώς έφυγα από τα κλειστά και πήγα στα ανοιχτά και βρη6την υγεια μου. 

Το 13.5 είναι καινούργιο; Δεν έχω ιδέα δεν είχα ποτέ Apple.

Σχόλια σε 3 2 1

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ptwma είπε

Ε καλά τι να περιμένουμε από την Aapplll

Ευτυχώς έφυγα από τα κλειστά και πήγα στα ανοιχτά και βρη6την υγεια μου. 

Το 13.5 είναι καινούργιο; Δεν έχω ιδέα δεν είχα ποτέ Apple.

Σχόλια σε 3 2 1

φόρεσε κάτι εκεί στα ανοιχτά έχει κρύο πολύ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ptwma είπε

Ε καλά τι να περιμένουμε από την Aapplll

Ευτυχώς έφυγα από τα κλειστά και πήγα στα ανοιχτά και βρη6την υγεια μου. 

Το 13.5 είναι καινούργιο; Δεν έχω ιδέα δεν είχα ποτέ Apple.

Σχόλια σε 3 2 1

Ευτυχώς που το διευκρίνησες, δε θα το καταλαβαίναμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καποια λογικη να δινουν αναβαθμισεις που δημιουργουν προβληματα η κανουν το κινητο αργο. Αντικειμενικα και με το iphone 3gs τα ιδια εκανα με αυτα που κανω τωρα απλα το λειτουργικο βαραινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, IgnoreThem said:

Μην δω σχολια απο κατοχους android

Αυτή η Microsoft όποτε βγάζει update, πάντα κάτι χαλάει.
Πώς γίνεται να απενεργοποιήσω τα update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bug ξέφυγε από το ίδιο εργαστήριο με τον άλλο ιό... όλα τα ζουζούνια χτύπησαν μαζί... γι αυτό social phone distancing!!! Κάντε υπομονή για το 14αράκι να λύσει τα προβλήματα... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ptwma είπε

Ε καλά τι να περιμένουμε από την Aapplll

Ευτυχώς έφυγα από τα κλειστά και πήγα στα ανοιχτά και βρη6την υγεια μου. 

Το 13.5 είναι καινούργιο; Δεν έχω ιδέα δεν είχα ποτέ Apple.

Σχόλια σε 3 2 1

Αφου δεν ειχες apple ποτε πως ησουν στα κλειστα;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...