Προς το περιεχόμενο

Δεν φορτίζει η μπαταρία


panos_saxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα . Αγόρασα ένα παλιό μεταχειρισμένο laptop και συγκεκριμένα ένα Hp 4530s. 

Το πρόβλημα είναι οτι δεν φορτίζει η μπαταρία. Το τροφοδοτικό που το συνόδευε λειτουργεί , αν αποσυνδέσω την μπαταρία δίνει κανονικά ρεύμα και ανοίγει το laptop. 

Όταν το πήρα στα χέρια μου , η μπαταρία του που φαίνεται ολοκαίνουρια , ήταν φορτισμένη σχεδόν πλήρως , είχε 95% . Όταν έφτασε γύρω στο 50 , σύνδεσα το τροφοδοτικό αλλά τίποτα , δεν φορτίζει με τίποτα μέχρι που έκλεισε. Με την μπαταρία πάνω και το τροφοδοτικό στην πρίζα δεν ανοίγει , αν αφαιρέσω την μπαταρία δουλεύει κανονικά με το τροφοδοτικό.Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φταίει το κύκλωμα φόρτισης μπορεί να φταίει η μπαταρία. Δοκίμασες να δεις σε τι κατάσταση ήταν (wear level?) η μπαταρία όταν ήταν φορτισμένη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω κάτι , αναλώθηκα στο να τον αφήσω να κάνει τις ενημερώσεις και όταν είδα ότι δεν φορτίζει ήταν ήδη αργά , μετά από 3-4 λεπτά έκλεισε.

Επικοινώνησα σήμερα με το κατάστημα από όπου τον αγόρασα και μου είπαν θα μου στείλουν άλλη μπαταρία και αντίστοιχα θα στείλω εγώ αυτή πίσω για έλεγχο.Ελπίζω να φταίει η μπαταρία και να μην μπλέξω περισσότερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, οπως τα περιγραφεις φταιει το συστημα φορτισης του laptop. Αφου σου στειλουν την μπαταρια και τσεκαρεις θα δεις.

Θεωρω αρκετα δυσκολο να τλαταρε η μπαταρια εντελως αποτομα ειναι μικρη πιθανοτητα να συμβει κατι τετοιο.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panos_saxo είπε

Καλησπέρα . Αγόρασα ένα παλιό μεταχειρισμένο laptop και συγκεκριμένα ένα Hp 4530s. 

Το πρόβλημα είναι οτι δεν φορτίζει η μπαταρία. Το τροφοδοτικό που το συνόδευε λειτουργεί , αν αποσυνδέσω την μπαταρία δίνει κανονικά ρεύμα και ανοίγει το laptop. 

Όταν το πήρα στα χέρια μου , η μπαταρία του που φαίνεται ολοκαίνουρια , ήταν φορτισμένη σχεδόν πλήρως , είχε 95% . Όταν έφτασε γύρω στο 50 , σύνδεσα το τροφοδοτικό αλλά τίποτα , δεν φορτίζει με τίποτα μέχρι που έκλεισε. Με την μπαταρία πάνω και το τροφοδοτικό στην πρίζα δεν ανοίγει , αν αφαιρέσω την μπαταρία δουλεύει κανονικά με το τροφοδοτικό.Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά ?

Καλημέρα φίλε, μου το κάνει συχνά ένα τοσιμπάκι που έχω, αν το αφήσω καιρό χωρίς να το λειτουργήσω.

Για να ξεκινήσει να φορτίζει, του κάνω από device manager κατάργηση του ACPI Battery Microsoft... (κάπως έτσι το γράφει).

Του κάνω επανεκκίνηση και μετά ξεκινάει να φορτίζει.

Απλά από όσο γνωρίζω αυτό το "κόλπο" παίζει όταν σου βγάζει κάτω δεξιά στην μπαταρία "συνδεδεμένη, δεν φορτίζει - plugged in, not charging"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, το δοκίμασα και αυτό αλλά τίποτα. Εμένα δεν αναγνωρίζει καν ότι έχω συνδέσει το φορτιστή, δεν βγάζει τπτ. Μόνο όταν αφαιρέσω την μπαταρία δουλεύει το τροφοδοτικό. Θα δω τι θα γίνει όταν μου στείλουν καινούρια μπαταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lunatic21 είπε

Καλημερα, οπως τα περιγραφεις φταιει το συστημα φορτισης του laptop. Αφου σου στειλουν την μπαταρια και τσεκαρεις θα δεις.

Θεωρω αρκετα δυσκολο να τλαταρε η μπαταρια εντελως αποτομα ειναι μικρη πιθανοτητα να συμβει κατι τετοιο.-

Και εγώ κάτι τέτοιο φοβάμαι πως θα φταίει. Από την άλλη , η μπαταρία φαίνεται κινεζιά του κιλού , δεν ξέρω αν κλάταρε απότομα ή ήταν από πριν γιατί το laptop το πήρα από κλασικό μαγαζί που πουλάει refurbished και πρόλαβα να την δουλέψω μερικές ώρες μόνο.

Μίλησα με το σέρβις τους και μου είπαν για αντικατάσταση μπαταρίας , παρόλο που δεν καλύπτεται από εγγύηση . Εφόσον όμως μιλάμε για χρήση κάποιων ωρών , δεν τίθεται θέμα εγγύησης αλλά κατασκευαστικού λάθους. Ο τεχνικός τους με καθησύχασε πως το πιο πιθανό είναι να φταίει η μπαταρία .

Τώρα τι να πω , θα δείξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το Λαπτοπ χωρίς την μπαταρια.

με το που θα εισαι στα WINDOWS κουμπωσε την μπαταρία και δες την Υγεια της.

εαν δεν θα αναγνωρίζεται καν μάλλον σε άφησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόλαβα δυστυχώς άδειασε τελείως η μπαταρία. Δεν πειράζει θα περιμένω την αντικατάσταση.

Τώρα έχω άλλο θέμα , δεν μπορώ να βάλω Linux. Μετά την εγκατάσταση τους , κατά την εκκίνηση παίρνω μήνυμα : Boot device not found

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...