Προς το περιεχόμενο

Skoda Scala ή Hyundai I30 ή .


nemesis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα,

Ψάχνω νέο οικογενειακό αυτοκίνητο στα 15-18Κ.

Τα επικρατέστερα καινούργια σε αυτά τα λεφτά είναι: (με τα θετικά και τα αρνητικά τους)

1. Skoda Scala Limited 1.0 116hp 

+ Χώροι επιβατών πίσω
+ Όγκος χώρου αποσκευών
+ Ροπή κινητήρα, επιδόσεις

- Μη αναδιπλούμενοι καθρέφτες, 
- Έλλειψη ηλεκτροχρωματικού καθρέφτη
- Μικρότερη διάρκεια εγγύησης και χιλιομέτρων (με την επέκταση 4 χρόνια ή 60κ χλμ)
- Ρύθμιση ροής αέρα από την οθόνη αφής
- Έλλειψη αυτόματης ρύθμισης μεγάλης/μεσαίας σκάλας φώτων


2. Hyundai I30 Distinctive 1.0 T-GDI 120hp

+ Καλύτερη εργονομία εσωτερικού
+ Καλήτερη ανάρτηση πίσω (πολλαπλοί σύνδεσμοι)
+ Πιο όμορφος πίνακας οργάνων (υποκειμενική άποψη)
+ Πιο όμορφο εσωτερικό (υποκειμενική άποψη)
+ Καλύτερη εγγύηση
+ Αυτόματη ρύθμιση μεγάλης/μεσαίας σκάλας φώτων

- Αργότερος κινητήρας (και λόγω βάρους +100kg)
- Έλλειψη ηλεκτροχρωματικού καθρέφτη
- Έλλειψη LED φώτων μεσαίας σκάλας φώτων

Οι διαφορές μεταξύ των δύο δεν είναι χαοτικές, σίγουρα την δουλειά μου θα την κάνω σχετικά καλά και με τα δυο.

Τα πράγματα που με προβληματίσουν είναι η αξιοπιστία της Skoda για ένα αυτοκίνητο που θα το κρατήσω 10+ χρόνια έναντι της Hyundai και το γεγονός ότι σε 3-4 μήνες στο I30 του γίνεται το facelift με νέο κινητήρα 1.5 τούρμπο και προαιρετική ενσωμάτωση ήπιου υβριδικού συστήματος τόσο στον 1.0 όσο και στον 1.5 (θα μειώσει τα τέλη ταξινόμησης η ύπαρξη υβριδικού συστήματος;).

Τέλος ακούγεται ότι έρχεται νέος τρόπος υπολογισμού των τελών ταξινόμησης και ίσως κάποια ευνοϊκά μέτρα για αγορά νέου αυτοκινήτου μέσα στον Ιούνιο.

Αν περιμένω 2-3 βδομάδες για τα νέα μέτρα θα υπάρχει κάποιο ετοιμοπαράδοτο ή θα πάω Σεπτέμβριο καθώς με τον κορονοϊο μειώθηκαν οι παραγωγές;

Στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω υπάρχει κάποιο άλλο καινούργιο που δεν έχω λάβει υπόψη μου;

Να αναφέρω ότι το Captur που γλυκοίταζα έχει εξωπραγματικές τιμές, το 2008 δεν μου άρεσε (το έκανα td), το ομόσταυλο ceed δεν με ενθουσίασε. Arona, C3 Aircross, Cactus έχουν πιο άσχημο εσωτερικό. Corolla, Civic, Focus πολύ ακριβά ή/και "γυμνά" από εξοπλισμό.

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά προβληματίζομαι και υποψιάζομαι ότι κάτι μου έχει ξεφύγει και χρειάζομαι τα φώτα σας.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από nemesis000
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τα 2 δεν εχουν ηλεκτροχρωματικο καθρεπτη οποτε δεν εχει νοημα να το καταγραφεις σαν αρνητικο😉

Η αληθεια ειναι οτι και εγω στην αρχη ελεγα σιγα το feature, αλλα τελικα ειναι πολυ χρησιμο. Ομως με μια καλη μεμβρανη στο πισω παραθυρο μπορεις να το "προσομοιωσεις" αρκετα.

Η μικρη εγγυηση που δινει το VAG (2 χρονια) ειναι οντως για γελια, οσο μια καφετιερα, αλλα γνωριζω πως μπορεις να παρεις εξτρα χρονο εγγυησης ως δωρο, εαν πιεσεις λιγο

Το μεγαλο ατου των Skoda γενικα ειναι οι χωροι, εις βαρος της οποιας σχεδιασης ομως, ειναι πιο τετραγωνισμενα σαν αμαξια (ολα τα μοντελα τους) οποτε επιτυγχανουν μεγαλυτερους διαθεσιμους χωρους. Καλη ποιοτητα κατασκευης και τιμιο μοτερ

Να δεις και το Crossland, μαλιστα καπου πηρε το ματι μου οτι τρεχει και καποια προσφορα η Οπελ για μισο ΦΠΑ(?), δεν ξερω τις λεπτομερειες ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε VW group θα πήγαινα μόνο για φυσικό αέριο , αλλιώς Hyundai .

Το Captur (βγαίνει και LPG) ,αφού σου άρεσε ,δεν πας σε αντιπροσωπίες για προσφορές κάτω από 18000€ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Επειδή τα αυτοκίνητα δεν τα παντρευόμαστε, μεταπωλητικη αξια θα εχει περισσότερο το Skoda! 

Σκοντα μόνο οι ταρίφες παίρνουν. Γιατί είναι φτηνα.

Ελπιζω να βοήθησα τον ts.   Απορώ τι του βρήκες του Scala ; Σοβαρά τωρα.μονο κσι μόνο από το όνομα σε πιάνουν τα γέλια.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tzampatzis είπε

Το Astra έστω και με 110 άλογα νομίζω είναι μια τίμια επιλογή στο budget που κοιτάς.

Δεν έχει τους χώρους που θέλει ο TS 310λίτρα με ρεζέρβα , 370 με κιτ επισκευής αλλιώς με την προσφορά που τρέχει βρίσκεις στα 18500 με πολύ καλό εξοπλισμό και αν δεν κάνω λάθος με τον 1.2 145 άλογα

TS την διαφορά στα τέλη μην την κοιτάς τόσο , 20ε τον χρόνο δεν είναι και μεγάλη διαφορά , άντε στην 10ετία να δώσεις και 200ε

Μόλις τώρα, mp123 είπε

Σκοντα μόνο οι ταρίφες παίρνουν. Γιατί είναι φτηνα.

Καλά ρε μαν δεν είναι μόνο για αυτό φαντάζομαι , όποιον ταρίφα έχω ρωτήσει πέρνουν octavia γιατί λένε ότι είναι σκυλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

Καλά ρε μαν δεν είναι μόνο για αυτό φαντάζομαι , όποιον ταρίφα έχω ρωτήσει πέρνουν octavia γιατί λένε ότι είναι σκυλιά

Και φτηνα το βασικότερο. Έχεις δει κανενα να πει πως πήρε κακό αυτοκίνητο ; Μόνο Εγω που έχω πει ότι το Captur και η 316 μου βγήκαν μάπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, mp123 said:

Σκοντα μόνο οι ταρίφες παίρνουν. Γιατί είναι φτηνα.

Ελπιζω να βοήθησα τον ts.   Απορώ τι του βρήκες του Scala ; Σοβαρά τωρα.μονο κσι μόνο από το όνομα σε πιάνουν τα γέλια.

Πάντως επειδή το είχα δει στην έκθεση, εμένα μου φάνηκε πολύ τίμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Πάντως επειδή το είχα δει στην έκθεση, εμένα μου φάνηκε πολύ τίμιο.

Φτωχό πλην τίμιο. 
Scala = ξανθοπουλος.

Επεξ/σία από mp123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, mp123 said:

Φτωχό πλην τίμιο

Καθόλου φτωχό δεν είναι, μπορείς να το πάρεις και 150 άλογα με 18" ζάντες, DSG, ηλεκτρονικό πίνακα οργάνων κλπ. Που και σε εκείνη την (ανεβασμένη) τιμή πάλι καλό VFM είναι.

Σχεδιαστικά ΟΚ δεν μου λέει κάτι αλλά δεν κοιτάνε όλοι αυτό το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Καθόλου φτωχό δεν είναι, μπορείς να το πάρεις και 150 άλογα με 18" ζάντες, DSG, ηλεκτρονικό πίνακα οργάνων κλπ. Που και σε εκείνη την (ανεβασμένη) τιμή πάλι καλό VFM είναι.

Σχεδιαστικά ΟΚ δεν μου λέει κάτι αλλά δεν κοιτάνε όλοι αυτό το πράγμα...

Τιμουλα παρακαλώ ; 
Αλλά άστο καλύτερα γιατί τωρα πίνω καφεδάκι. Να μην πνίγω κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σκοντα μόνο οι ταρίφες παίρνουν. Γιατί είναι φτηνα.

Ελπιζω να βοήθησα τον ts.   Απορώ τι του βρήκες του Scala ; Σοβαρά τωρα.μονο κσι μόνο από το όνομα σε πιάνουν τα γέλια.

Προσπάθησε να πουλήσεις Κορεατη 10ετιας και μετα ξαναμιλάμε!

28 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σκοντα μόνο οι ταρίφες παίρνουν. Γιατί είναι φτηνα.

Ελπιζω να βοήθησα τον ts.   Απορώ τι του βρήκες του Scala ; Σοβαρά τωρα.μονο κσι μόνο από το όνομα σε πιάνουν τα γέλια.

Οι ταρίφες αγοράζουν αυτοκίνητα για 1,000,000χλμ.......αυτος είναι ο λογος που δεν αγοράζουν Κορεατη!!!!!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Προσπάθησε να πουλήσεις Κορεατη 10ετιας και μετα ξαναμιλάμε!

Οι ταρίφες αγοράζουν αυτοκίνητα για 1,000,000χλμ.......αυτος είναι ο λογος που δεν αγοράζουν Κορεατη!!!!!!!

Το μόνο εύκολο να φύγει το κορεατικό. Ανετότατα.

Ποσες φορές αλλάζουν μηχανή στα 1000000 χλμ ; Αν είχες πάει εξωτερικό δεν θα τα έλεγες αυτά . Μπαίνεις σε ταξί Χιουντάι και νομίζεις πως είναι διαστημόπλοιο.Ας το σταματισουμε εδώ οκ αυτοκίνηταρα το σκάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...