Προς το περιεχόμενο

Το Sony Xperia 1 II κυκλοφορεί τον Ιούλιο με τιμή $1200


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, DooM_STeR είπε

 

ρε φίλε έκανα την ίδια σύγκριση στο μυαλό μου  😁😁😁😁  100.000 δρχ. = 293€ για όσους δε θυμούνται 

Τα 100 χιλιάρικα ήταν βαριά λεφτά!😲😲

3 ώρες πριν, hexxeh είπε

200/300€ αν σπάσει δεν κλαίς? 🤥  100.000δρχ. αν σου έπεφταν κάτω θα έκλαιγες όμως! 🤑🤑

Ε εντάξει!Άλλο 100.000 δρχ. κι άλλο 400.000.😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Βλεπω που κραζετε ολοι για τις ναυαρχιδες οτι εχουν παει χιλιαρικο κλπ κλπ...... Παιδια ειμαστε στην golden era των κινητων αν δεν το εχετε καταλαβει παιρνεις κινητο με κατω απο 100 ευρω που υπερκαλυπτει οταν παλια επαιρνες ενα σαπακι,παιρνεις κινητο με 200 και κανεις παππαδες οταν παλια εχες απλα ενα κινητακι με βασικες δυνατοτητες, παιρνεις κινητο με 300-500 που ειναι εξοτικο σαν χαρακτηριστικα οταν παλια επαιρνες απλα ενα καλο κινητο..... Οι ναυαρχιδες ας κοστιζουν οσο θελουν ,δικαιολογια για κραξιμο δεν υπαρχει οταν ενα κινητο με 3-4 φορες λιγοτερα θα καλυψει και απαιτητικους χρηστες και ειναι ολοι καλυμμένοι και χαρουμενοι γιατι μια ναυαρχιδα δεν ειναι αναγκαια για κανεναν χρηστη

εγώ δεν θα κράξω τις ναυαρχίδες στο χιλιάρικο παρόλο που θα έκανα κάτι άλλο αυτό το χιλιάρικο όπως και να χει

 

θα κράξω όμως τη σονυ που πάει άπατη και ζει στην κοσμάρα της αντί να βγάλει κάνα προσιτό κινητό να σβήσει κοσμάκη 

 

τα ίδια έκανε και η htc και πλέον έχουμε ξεχάσει ότι υπήρχε καν.. η μεγαλύτερη εταιρεία σε smartphone κάποτε

 

και η σονυ επίσης δεν έπαιζε, εγώ προσωπικά αν βάλω κάτω όλα τα κινητά που είχα ποτέ στη ζωή μου τα περισσότερα ήταν sony ή sony ericsson , τώρα κάθομαι και αγοράζω κινεζούμπες γιατί σε αυτά τα χρήματα που ο κινέζος μου δίνει κινητο κανονικό, η sony με δουλεύει 

τουλάχιστον έχω ακόμα αισθητήρα σονυ στην κάμερά μου και είναι πολύ καλός 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Πως αιτιολογείται η διαφορά τιμής σε σχέση με την ποιότητα και απόδοση ενός κινητού των 1000+ ευρώ σε σχέση με κινητό τύπου Xiaomi Redmi Note 9s που κοστίζει 250 ευρώ; Φαίνεται τεράστια διαφορά, ειδικά για ένα ευαίσθητο αντικείμενο καθημερινής χρήσης που σε 2-3 χρόνια θα αντικατασταθεί με καινούριο. Το 4K, η καλύτερη κάμερα, ο ακριβός επεξεργαστής είναι στοιχεία που αυξάνουν την τιμή, αλλά σίγουρα δεν παίρνεις τέσσερις φορές καλύτερο κινητό δίνοντας 4x χρήματα...

Υπάρχει και ένας παράγοντας που ίσως να μην τον έχεις υπολογίσει , αν εγώ παω σε ένα μηχανουργείο και του πω φτιάξε μου ένα γρανάζι , θα μου το χρεώσει 50 ευρώ, αν πάω πάλι και του πω φτιάξε 100 γρανάζια θα τα χρεώσει 20 ευρώ το ένα , αν του πω φτιάξε 10.000 γρανάζια θα τα χρεώσει 5 ευρώ το ένα. 

Που θέλω να καταλήξω ? πως η γραμμή παραγωγής όσο πιο μεγάλη είναι τόσο πιο φτηνή είναι ανα μονάδα προιόντος , δηλαδή πχ η redmi που θα φτιάξει το note 9s που ξέρει πως θα μοσχοπουλήσει θα πει φτιάξει εκεί και 10 εκατομμύρια συσκευές και θα έχει χαμηλό κόστος , η sony που ξέρει πως άντε να σπρώξει 100 χιλιάδες θα φτιάξει τόσα και το κόστος θα είναι πολύ μεγαλύτερο ανα συσκευή.

Η Apple που έχει μεγάλη παραγωγή γιατί ξέρει ότι θα μοσχοπουλήσει γιατί στο πουλάει τόσο ακριβά ? που για μένα πέρα απο το λειτουργικό και την nvme μνήμη δεν υπερτερεί κάπου αλλού.

Σίγουρα δεν παίρνεις 4 φορές καλύτερο κινητό αλλά με καμία ναυαρχίδα δεν παίρνεις και ακόμα και 700 ευρώ να στο έβαζε πάλι δεν θα το έπαιρνες γιατί αυτός που δίνει 1000 ευρώ για κινητό έχει λύσει το προβλημα του δεν τον νοιάζει αν θα είναι 900, 1000, η 1500.

  

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

εγώ δεν θα κράξω τις ναυαρχίδες στο χιλιάρικο παρόλο που θα έκανα κάτι άλλο αυτό το χιλιάρικο όπως και να χει

θα κράξω όμως τη σονυ που πάει άπατη και ζει στην κοσμάρα της αντί να βγάλει κάνα προσιτό κινητό να σβήσει κοσμάκη 

τα ίδια έκανε και η htc και πλέον έχουμε ξεχάσει ότι υπήρχε καν.. η μεγαλύτερη εταιρεία σε smartphone κάποτε

και η σονυ επίσης δεν έπαιζε, εγώ προσωπικά αν βάλω κάτω όλα τα κινητά που είχα ποτέ στη ζωή μου τα περισσότερα ήταν sony ή sony ericsson , τώρα κάθομαι και αγοράζω κινεζούμπες γιατί σε αυτά τα χρήματα που ο κινέζος μου δίνει κινητο κανονικό, η sony με δουλεύει 

τουλάχιστον έχω ακόμα αισθητήρα σονυ στην κάμερά μου και είναι πολύ καλός 

και εγώ μια απο τα ίδια sony ericsson απο αυτά που κούμπωνες την κάμερα απο κάτω μέχρι το τελευταίο xperia x8 , η sony όμως προμηθεύει ένα σωρό κατασκευαστές με κάμερες, μπαταρίες , h/w ότι μπορείς να φανταστείς, βγάζει χοντρά λεφτά δεν την νοιάζει να εδραιωθεί κόντρα σε κινέζους γιατί δεν μπορεί 😉

η HTC δεν είχε το h/w της sony που την έσωσε, η sony αυτή τη στιγμή βγάζει κινητά έτσι για λίγους να διατηρήσει ένα τμήμα κινητών έτσι για το γούστο η για να κάνει κανα μπαμ αν θελήσει στο μέλλον.

 

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, georgepppo είπε

  η sony αυτή τη στιγμή βγάζει κινητά έτσι για λίγους να διατηρήσει ένα τμήμα κινητών έτσι για το γούστο η για να κάνει κανα μπαμ αν θελήσει στο μέλλον.

άμα ρίξει το xperia 5 σε κάνα 450αρι δεν θα προλαβαίνει να πουλάει, το είδα τις προάλλες προσφορά και καλά στα 600.. είπαμε 

θα μου πεις και η lg που σου δίνει snapdragon 855 στα 350 πουλάει; όχι, άρα είναι και θέμα marketing 

 

και με τις τιμές που έχει ας ήταν τουλάχιστον και made in japan να πεις πάει στο διάλο, κινεζιές της κακιάς ώρα είναι και αυτά στην ουσία 

 

ντρέπομαι που το λέω αλλά ο,τι κινητά sony αγόρασα τα τελευταία χρόνια ήταν πίσω και σε ουσιαστική ποιότητα από κάτι φθηνιάρικα xiaomi , τα xiaomi δεν παθαίνουν τίποτα τα sony όλο και κάτι κουλά εμφάνιζαν, βλάβες τελείως αδικαιολόγητες 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά οι ναυαρχίδες της apple μοιάζουν φθηνές!Ειδικά με την υποστήριξη 5ετίας και με το κορυφαίο λογισμικό είναι ο ορισμός του vfm.

Δεν αμφιβάλλω καθόλου οτι είναι εργαλείο το sony,καλό και το brand name,αλλά μιλάμε για το «πακέτο» που σου πουλάει η κάθε εταιρία.
Τώρα αν για κάποιους επαγγελματίες ή λάτρεις της φωτογραφίας είναι «Το κινητό»,οκ!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mimits είπε

Τελικά οι ναυαρχίδες της apple μοιάζουν φθηνές!Ειδικά με την υποστήριξη 5ετίας και με το κορυφαίο λογισμικό είναι ο ορισμός του vfm.

Δεν αμφιβάλλω καθόλου οτι είναι εργαλείο το sony,καλό και το brand name,αλλά μιλάμε για το «πακέτο» που σου πουλάει η κάθε εταιρία.
Τώρα αν για κάποιους επαγγελματίες ή λάτρεις της φωτογραφίας είναι «Το κινητό»,οκ!

σε αυτό προσωπικά δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, δεν θα πρέπει να είναι υποχρεωτικό να αλλάζεις συσκευή κάθε δύο χρόνια και στο android δυστυχώς ακόμα και στα ίδια τα κινητά της google ανέκαθεν η 3ετια ήταν το max στο οποίο μπορεί να ήλπιζες και αυτό στο περίπου (δηλαδή 2 major updates και αν είσαι και τυχερός ή έχεις πάρει κάποιου είδους google phone αναβαθμίσεις ασφαλείας μόνο για τον τελευταίο χρόνο, εδιτ βλέπω το πρώτο pixel από 7 έχει πάει στη 10, αλλά και πάλι δεν θα φτάσει σε χρόνια υποστήριξης την apple)

 

με αυτή τη λογική κάθε android στην ουσία δεν είναι να αξίζει υπερβολικά χρήματα, εκτός αν πάρεις κάποια συσκευή που ξέρεις ότι θα έχει υποστήριξη από 3ους και να χαμε να λέγαμε, αυτή η όρεξη φεύγει από κάποιο διάστημα κι έπειτα οι περισσότεροι άλλωστε θέλουν απλά να δουλεύει και να αναβαθμίζεται σωστά και έγκαιρα μόνο του 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει super super κάμερα τα δικαιολογεί τα λεφτά του . Γενικά πάνω από 800 ευρώ δεν θα έπρεπε να υπάρχει κινητό καινούργιο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρέσει ο τρόπος που αντιμετωπίζει η sony την αγορά κινητών , σαν ένας πραγματικός αρχηγός που μπορεί να ανεβάσει την μπάρα στο άλμα εις ύψος όσο πραγματικά αυτή θέλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, axidousgr είπε

υπαρχει ακομα η sony σε mobile ? γιατι το μονο που της εχει μεινει πλεον ειναι το ps !

 

Αναρωτιέμαι, μερικοί θέλετε και τα λέτε ή την πετάτε την αυτή για να περάσει η ώρα;

Headphones, car stereos, videocameras, DSLRs, Mirrorless, το μεγαλύτερο δισκογραφικό label του κόσμου, TVs, οι camera sensors στο αγαπημένο σου chinese smartphone, home cinema, Hi-Fi, Hi-Res Audio ακουστικά του τύπου MDR-Z1R, κλπ κλπ κλπ.

Α ναι, και PS.

Η Sony είναι PREMIUM brand. Όχι Xiaomi/budget-focused.

 

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

άμα ρίξει το xperia 5 σε κάνα 450αρι δεν θα προλαβαίνει να πουλάει, το είδα τις προάλλες προσφορά και καλά στα 600.. είπαμε 

θα μου πεις και η lg που σου δίνει snapdragon 855 στα 350 πουλάει; όχι, άρα είναι και θέμα marketing 

και με τις τιμές που έχει ας ήταν τουλάχιστον και made in japan να πεις πάει στο διάλο, κινεζιές της κακιάς ώρα είναι και αυτά στην ουσία 

ντρέπομαι που το λέω αλλά ο,τι κινητά sony αγόρασα τα τελευταία χρόνια ήταν πίσω και σε ουσιαστική ποιότητα από κάτι φθηνιάρικα xiaomi , τα xiaomi δεν παθαίνουν τίποτα τα sony όλο και κάτι κουλά εμφάνιζαν, βλάβες τελείως αδικαιολόγητες 

Εάν δεν κάνω λάθος, στην Ταυλάνδη κατασκευάζονται και όχι Κίνα.

Just wanted to let ya know

Επεξ/σία από YoungHOV
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως το μόνο τηλέφωνο με την καλύτερη οθόνη, ποιότητα κατασκευής και κορυφαίες φωτογραφικές δυνατότητες με αισθητήρα της Sony και οπτικά Carl Zeiss που δεν τον έχει κανένα τηλέφωνο και αξίζει τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο cent. Αναμένω ήδη να βγει σε προπαραγγελία να το χτυπήσω άμεσα :) 

Επεξ/σία από BeSt_
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

η Sony έχει μείνει τραγικά πίσω σε software .

όποιος θέλει ας δει το αναλυτικό συγκριτικό μου σε κινητά ίδιας χρονολογίας στο τελευταίο μνμ για το XZ3  στο σύνδεσμο που παραθέτω από πάνω 👆

 

 

δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση ανάκαμψης της! 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, YoungHOV είπε

Αναρωτιέμαι, μερικοί θέλετε και τα λέτε ή την πετάτε την αυτή για να περάσει η ώρα;

Headphones, car stereos, videocameras, DSLRs, Mirrorless, το μεγαλύτερο δισκογραφικό label του κόσμου, TVs, οι camera sensors στο αγαπημένο σου chinese smartphone, home cinema, Hi-Fi, Hi-Res Audio ακουστικά του τύπου MDR-Z1R, κλπ κλπ κλπ.

Α ναι, και PS.

 

μου φαινετε ξεχασες και κινηματογραφικα studio στο holywood με παραγωγες δικες της .

ενω εχει και .......τον spiderman !

τα δικαιωματα του δηλαδη .

μπορει και να κανω λαθος , ας διορθωθώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgerapp είπε

μου φαινετε ξεχασες και κινηματογραφικα studio στο holywood με παραγωγες δικες της .

ενω εχει και .......τον spiderman !

τα δικαιωματα του δηλαδη .

μπορει και να κανω λαθος , ας διορθωθώ. 

Σωστός! Thanks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

Ίσως το μόνο τηλέφωνο με την καλύτερη οθόνη, ποιότητα κατασκευής και κορυφαίες φωτογραφικές δυνατότητες με αισθητήρα της Sony και οπτικά Carl Zeiss που δεν τον έχει κανένα τηλέφωνο και αξίζει τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο cent. Αναμένω ήδη να βγει σε προπαραγγελία να το χτυπήσω άμεσα :) 

καιρος ηταν ! αφου αφησε την huawei να κανει πρωτη την απολυτη μιξη - αισθητηρες sony/οπτικα leica .

εδω εχουμε αισθητηρα sony απο το ανωτατο ραφι οπτικα zeiss και αυτο που μου αρεσει σαν ιδεα ,λιγα και φωτεινα πιξελ .

για καποιον που απλα θελει να εχει παντα κατι δυνατο και φορητό επανω του μονο το raw να τραβαει φθανει .

 

υ.γ που εδω που τα λεμε ολοι οσοι ενδιαφερεστε και κοπτεστε για την καμερα θα πρεπει να μαθετε να δουλευετε τα raw σε καθε συσκευη που το δινει , απο redmi μεχρι το p40pro . 

Επεξ/σία από georgerapp
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...