Προς το περιεχόμενο

Το Jailbreak σε εκδόσεις iOS 13.5 είναι πλέον εφικτό με το εργαλείο unc0ver


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, scientlaz είπε

Εχεις δοκιμασει τωρα τα τελευταια χρονια κανενα αλλο κινητο εκτος απο  της apple? ή ακομη νομιζεις οτι το iOs ειναι ασφαλες και το καλυτερο?

Πριν προλαβεις να μου την μπεις σου λεω πως εχω και iphone αλλα και android. Στο iphone ΔΕΝ εχω δει σχεδον καμια διαφορα με τις παλιες εκδοσεις iOs, ιδιο και απαραλλαχτο χρονια τωρα. Στο android ειναι FULL customize και ασφαλες.

Οταν σε μια πλατφορμα κατεβαζεις απο εδω και εκει οτι εφαρμογη βρεις φυσικο ειναι να την πατησεις. Στο android μαλλον ..στα andoroid Που εχω τοσα χρονια ΔΕΝ εχω κανενα θεμα ουτε κολλησα ποτε κατι! τυχαιο? 

Οποτε φιλε μου δες και κανενα android νεας εκδοσης και μετα βγαλε γνωμη καθως στο να μενεις σε ενα λογισμικο απο την ωρα που βγηκε δεν αλλαξε σχεδον καθολου τι γνωμη να βγαλεις?  ειναι σαν να εχω ενα VW χρονια και να λεω ολα τα αλλα σαπιλα χωρις να εχω οδηγησει κανενα απο αυτα.

 

Φιλικα παντα.

Ε, όχι ακριβώς.

ειναι σαν έχεις οδηγήσει μόνο μερσεντές και να λες κατώτερα όλα τα αλλά...

κατι που ισχύει.

εκτος και αν εχεις πρόχειρο κανένα φερραρι στο γκαράζ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hetfield είπε

Η ασφαλεια παραμενει σε υψηλα επιπεδα, αν δεν μπεις στο τρυπακι να κανεις jailbreak.

Οποιος θελει mods και αχρηστα customizations να παει στη σαβουρα του Android.

Δεν χρειάζεται να μυγιάζεσαι. Το λειτουργικό θα είναι ασφαλέστερο μόλις πατσάρει η Apple την τρύπα που έχει. Πάντως υψηλά επίπεδα ασφαλείας και jailbreak does not compute. 

Δεν χρειαζόταν καν να αναφέρεις το Android, δεν έχει καμία σχέση με το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_th είπε

 

σας επιτρεπει ακομα να αλλαζετε wallpaper ή σας το κλειδωσε και αυτο ?

και σε παρακαλω παραθεσε μου ποσο ανωτερο και ασφαλες λειτουργικο ειναι . . .

Μόνο που υπάρχει fragmentation και δεν στέλνει η google κάθε μήνα σε όλους τα security patches το iOS είναι ασφαλέστερο. Τι να το κάνω το patch Μαΐου όταν στο Samsung s9 έχω μείνει στον Ιανουάριο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ntsikos είπε

Μόνο που υπάρχει fragmentation και δεν στέλνει η google κάθε μήνα σε όλους τα security patches το iOS είναι ασφαλέστερο. Τι να το κάνω το patch Μαΐου όταν στο Samsung s9 έχω μείνει στον Ιανουάριο κτλ

εγώ έχω patch μαϊου σε συσκευή 200€, αλλά όταν λέμε ότι δεν μας αρέσουν τα skinned android μας λένε ότι το γυμνό δεν είναι αρκετά smartphone

 

ο καθένας με τις προτεραιότητές του, αλλά αν θες υποστήριξη ειδικά στην ασφάλεια (έστω και για τα 2-3 χρόνια) υπάρχουν κάμποσες επιλογές 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, scientlaz said:

Εχεις δοκιμασει τωρα τα τελευταια χρονια κανενα αλλο κινητο εκτος απο  της apple? ή ακομη νομιζεις οτι το iOs ειναι ασφαλες και το καλυτερο?

Πριν προλαβεις να μου την μπεις σου λεω πως εχω και iphone αλλα και android. Στο iphone ΔΕΝ εχω δει σχεδον καμια διαφορα με τις παλιες εκδοσεις iOs, ιδιο και απαραλλαχτο χρονια τωρα. Στο android ειναι FULL customize και ασφαλες.

Χρησιμοποιω Android απο την εκδοση 1.6.

Καπου στην πορεια αγορασα για κυρια συσκευη iphone και βρηκα την υγεια μου - κρατησα το Android για δευτερο.

FYI καθημερινα χρησιμοποιω Windows 10, Linux, MacOS, Android, και iOS, αλλα εσυ μια χαρα μου την ειπες χωρις να ξερεις τι χρηστης ειμαι.

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι το να κανεις jailbreak τη συσκευη σου σε κραταει κι ασφαλες αυτο ειναι δικο σου θεμα.

19 minutes ago, Bourdoulas said:

Δεν χρειάζεται να μυγιάζεσαι. Το λειτουργικό θα είναι ασφαλέστερο μόλις πατσάρει η Apple την τρύπα που έχει. Πάντως υψηλά επίπεδα ασφαλείας και jailbreak does not compute. 

Δεν χρειαζόταν καν να αναφέρεις το Android, δεν έχει καμία σχέση με το θέμα. 

Α γεια σου, ερχεσαι στα λογια μου.

Δε γινεται να επιζητας την ασφαλεια και να κανεις compromise τη συσκευη σου ο ιδιος με jailbreak.

Οπως ειπε κι ο θεος ο Τακης "με ανωμαλους δε μιλαω".

Περαστικα σου.

1 hour ago, stefanos_th said:

σας επιτρεπει ακομα να αλλαζετε wallpaper ή σας το κλειδωσε και αυτο ?

και σε παρακαλω παραθεσε μου ποσο ανωτερο και ασφαλες λειτουργικο ειναι . . .

Μπορεις να κατσεις με το τρυπιο το Android και τα customisations σου, που τα jailbreaks ειναι ελευθερα και τα malwares στο Google play store κανουν παρτυ.

Πιστεψε με, τετοιους χρηστες στην iOS κοινοτητα δεν τους θελουμε. Αν θες ελευθερο jailbreak, τα κουβαδακια σου και σε αλλη παραλια.

Αυτο εκανα κι εγω αλλωστε και κρατησα μια δευτερη συσκευη με Android, να παιζω λιγο με τα jailbreaks.

Ο χρηστης iOS ξερει πολυ καλα τι θελει και σιγουρα το customisation δεν ειναι ο Νο1 ποθος μας.

2 hours ago, koufs said:

έτσι νόμιζε και ο Jeff μέχρι που είδε τις φωτογραφίες με το πουλί του στα κουτσομπολίστικα περιοδικά στα περίπτερα

στο pc του πρόσεχε, στο iphone του αισθανότανε ότι είχε ασφάλεια σε υψηλά επίπεδα, τώρα έπαθε και έμαθε

Ψευδαισθησεις εχετε εσεις οι Andoidακηδες, που πληρωνετε ναυαρχιδες για να κανετε jailbreaks και πιστευετε οτι ειστε κι ασφαλεις.

Απλα γελαω με κατι τετοια.

2 hours ago, logistoulis said:

Πάντα αναρωτιόμουν πόσο υψηλά είναι αυτά τα επίπεδα ασφάλειας αν γίνεται τόσο εύκολα το jailbreak

Χωρις φυσικη προσβαση στη συσκευη δεν μπορεις να εφαρμοσεις jailbreak ουτε να εκμεταλευτεις την τρυπα.

Κανενα λειτουργικο δεν ειναι χωρις τρυπες, απλα ειπα να δικασω εσας που ονειρευεστε την ασφαλεια εχωντας jailbroken συσκευη.

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Hetfield είπε

Μπορεις να κατσεις με το τρυπιο το Android και τα customisations σου, που τα jailbreaks ειναι ελευθερα και τα malwares στο Google play store κανουν παρτυ.

Πιστεψε με, τετοιους χρηστες στην iOS κοινοτητα δεν τους θελουμε.

Ποιοι ειστε εσεις που αποφασιζετε ποιους θελετε στην iOS κοινοτητα;

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

α, ενταξει...επιτελους και ενα θεμα με αππλε που θα γινουμε αριζονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μερικοί με τις βασικές γνώσεις που έχω, έχετε παρεξηγήσει την έννοια «ασφάλεια» και mobile συσκευή. Πιο συγκεκριμένα,

«ΔΕΝ εχω κανενα θεμα ουτε κολλησα ποτε κατι», φίλε μου αν ήσουν κάποιος «σημαντικός», όπου κάποιοι θα βγάζανε εκατομμύρια αν μαθαίνανε τα μυστικά σου, τότε να είσαι σίγουρος πως θα το είχαν επιτύχει. 
«Το andoid είναι ασφαλές ενώ το iOS όχι και το αντίθετο» καταλαβαίνεται πως η συσκευή που έχεις στα χέρια σου, είναι ο τελευταίος κρίκος σε μια αλυσίδα όπου διακινούνται «ευαίσθητες» πληροφορίες, που περιλαμβάνουν μέσα το πάροχο σου, το cloud provider σου μέχρι τα παγκόσμιά τηλεπικοινωνιακά πρωτόκολλα. 

Το μόνο που μπορεί να σε προφυλάξει το OS της συσκευής σου είναι α) από τον ίδιο σου τον εαυτό ιδιαίτερα σε άπειρους χρήστες αλλά και αυτό γίνεται έως ένα βαθμό,  β) να προφυλάξει άλλους χρήστες από την ανικανότητα των αρχαρίων g) από τριτο-κλασάτους κακόβουλους developers/”hackers”… που για να βγάλουν γρηγορά χρήματα ακολουθούν πρακτικές ransomware, malware  ktl. (αναφέρω τριτο-κλασάτους γιατί οι δευτερο-κλασάτοι θα έχουν ήδη ικανοποιητικές παροχές από μεγάλες εταιρείες ή θα ασχολούνται με industrial espionage κτλ, ενώ οι πρωτοκλασάτοι είναι ήδη καπαρωμένοι από τα κράτη). 

Όσο αφορά την συγκεκριμένη είδηση, πραγματικά είναι αδιάφορη, η συντριπτική πλειοψηφία των iphone users δεν θα καταλάβουν καν και σωστά δεν τους αφορά. Προσωπικά πάντως (αν και δεν είμαι καν iphone user) δεν θα έβαζα καν ακόμα ένα layer στο iOS, κατασκευασμένο από τύπους χωρίς νομική υπόσταση και με άγνωστη agenda. Στην τελική αν το iPhone σας δεν κάνει ακριβώς αυτό που θέλετε, είτε αλλάχτε το ή πάρτε και ένα android να καλύψει τα κενά του.

(Θα μου πεις βέβαια εδώ υπάρχουν χρήστες που χρησιμοποιούν password managers ή cryptbox και νομίζουν πως επειδή λέει encryption είναι καλυμμένοι…). 
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nasos74 είπε

Νομίζω μερικοί με τις βασικές γνώσεις που έχω, έχετε παρεξηγήσει την έννοια «ασφάλεια» και mobile συσκευή. Πιο συγκεκριμένα,

«ΔΕΝ εχω κανενα θεμα ουτε κολλησα ποτε κατι», φίλε μου αν ήσουν κάποιος «σημαντικός», όπου κάποιοι θα βγάζανε εκατομμύρια αν μαθαίνανε τα μυστικά σου, τότε να είσαι σίγουρος πως θα το είχαν επιτύχει. 
«Το andoid είναι ασφαλές ενώ το iOS όχι και το αντίθετο» καταλαβαίνεται πως η συσκευή που έχεις στα χέρια σου, είναι ο τελευταίος κρίκος σε μια αλυσίδα όπου διακινούνται «ευαίσθητες» πληροφορίες, που περιλαμβάνουν μέσα το πάροχο σου, το cloud provider σου μέχρι τα παγκόσμιά τηλεπικοινωνιακά πρωτόκολλα. 

Το μόνο που μπορεί να σε προφυλάξει το OS της συσκευής σου είναι α) από τον ίδιο σου τον εαυτό ιδιαίτερα σε άπειρους χρήστες αλλά και αυτό γίνεται έως ένα βαθμό,  β) να προφυλάξει άλλους χρήστες από την ανικανότητα των αρχαρίων g) από τριτο-κλασάτους κακόβουλους developers/”hackers”… που για να βγάλουν γρηγορά χρήματα ακολουθούν πρακτικές ransomware, malware  ktl. (αναφέρω τριτο-κλασάτους γιατί οι δευτερο-κλασάτοι θα έχουν ήδη ικανοποιητικές παροχές από μεγάλες εταιρείες ή θα ασχολούνται με industrial espionage κτλ, ενώ οι πρωτοκλασάτοι είναι ήδη καπαρωμένοι από τα κράτη). 

Όσο αφορά την συγκεκριμένη είδηση, πραγματικά είναι αδιάφορη, η συντριπτική πλειοψηφία των iphone users δεν θα καταλάβουν καν και σωστά δεν τους αφορά. Προσωπικά πάντως (αν και δεν είμαι καν iphone user) δεν θα έβαζα καν ακόμα ένα layer στο iOS, κατασκευασμένο από τύπους χωρίς νομική υπόσταση και με άγνωστη agenda. Στην τελική αν το iPhone σας δεν κάνει ακριβώς αυτό που θέλετε, είτε αλλάχτε το ή πάρτε και ένα android να καλύψει τα κενά του.

(Θα μου πεις βέβαια εδώ υπάρχουν χρήστες που χρησιμοποιούν password managers ή cryptbox και νομίζουν πως επειδή λέει encryption είναι καλυμμένοι…). 
 

+1

 

Ευτυχως ομως πως γελαμε που και που με τα 15χρονα που βλεπουν και ποσταρουν 'youtubers'(sic) και νομιζουν οτι επειδη τους πηρε ο μπαμπας τους ενα κινητο θα 'διαλεγουν ποιους θελουν στην iOS κοινοτητα'!

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Windows 10, Linux, MacOS, Android, και iOS

Ολα μαζί;

 

13 λεπτά πριν, Hetfield είπε

στην iOS κοινοτητα δεν τους θελουμε

Ποιοι είστε εσείς;

14 λεπτά πριν, Hetfield είπε

εχετε εσεις οι Andoidακηδες

Ποιοι είμαστε εμείς;

14 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Δε γινεται να επιζητας την ασφαλεια και να κανεις compromise τη συσκευη σου ο ιδιος με jailbreak.

Ποιος σου είπε οτι όποιος παίρνει iPhone "επιζητεί την ασφάλεια"; Να του αρέσει το iOS ας πουμε, και να έχει ακόμα δυο Apple συσκευές, ή να έχει ο μπατζανάκης του iPhone και να τον έψησε να το πάρει δεν παίζουν σαν σενάρια; 

 

15 λεπτά πριν, Hetfield είπε

με Android, να παιζω λιγο με τα jailbreaks.

Έχεις android και "παίζεις με Jailbreaks" δηλαδής;

 

16 λεπτά πριν, Hetfield είπε

που πληρωνετε ναυαρχιδες για να κανετε jailbreaks και πιστευετε οτι ειστε κι ασφαλεις

Κανείς δεν πληρώνει ναυαρχίδα για να κάνει Root. Κανείς δε χάνει η κερδίζει σε θέμα ασφάλειας αν κάνει root. Αν βάλεις κωδικό στο Google ή στο iCloud 1234567, το γράψεις σε χαρτάκι που κολλήσεις πάνω στο τηλέφωνο, ή σε txt στον υπολογιστή σου, δε σου φταίει το root. Το Jailbreak και το Root απο μόνα τους, δεν έχουν καμία διαφορά. Το τι βάζεις ΑΦΟΥ κάνεις root είναι το πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Antilogos1975 είπε

Ε, όχι ακριβώς.

ειναι σαν έχεις οδηγήσει μόνο μερσεντές και να λες κατώτερα όλα τα αλλά...

κατι που ισχύει.

εκτος και αν εχεις πρόχειρο κανένα φερραρι στο γκαράζ.

Οχι δεν ισχύει.Ανάλογα τι Mercedes κυκλοφορείς.Αλλο μια c180 και άλλο μια AMG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Χρησιμοποιω Android απο την εκδοση 1.6.

Καπου στην πορεια αγορασα για κυρια συσκευη iphone και βρηκα την υγεια μου - κρατησα το Android για δευτερο.

FYI καθημερινα χρησιμοποιω Windows 10, Linux, MacOS, Android, και iOS, αλλα εσυ μια χαρα μου την ειπες χωρις να ξερεις τι χρηστης ειμαι.

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι το να κανεις jailbreak τη συσκευη σου σε κραταει κι ασφαλες αυτο ειναι δικο σου θεμα.

Α γεια σου, ερχεσαι στα λογια μου.

Δε γινεται να επιζητας την ασφαλεια και να κανεις compromise τη συσκευη σου ο ιδιος με jailbreak.

Οπως ειπε κι ο θεος ο Τακης "με ανωμαλους δε μιλαω".

Περαστικα σου.

Μπορεις να κατσεις με το τρυπιο το Android και τα customisations σου, που τα jailbreaks ειναι ελευθερα και τα malwares στο Google play store κανουν παρτυ.

Πιστεψε με, τετοιους χρηστες στην iOS κοινοτητα δεν τους θελουμε. Αν θες ελευθερο jailbreak, τα κουβαδακια σου και σε αλλη παραλια.

Αυτο εκανα κι εγω αλλωστε και κρατησα μια δευτερη συσκευη με Android, να παιζω λιγο με τα jailbreaks.

Ο χρηστης iOS ξερει πολυ καλα τι θελει και σιγουρα το customisation δεν ειναι ο Νο1 ποθος μας.

Ψευδαισθησεις εχετε εσεις οι Andoidακηδες, που πληρωνετε ναυαρχιδες για να κανετε jailbreaks και πιστευετε οτι ειστε κι ασφαλεις.

Απλα γελαω με κατι τετοια.

Χωρις φυσικη προσβαση στη συσκευη δεν μπορεις να εφαρμοσεις jailbreak ουτε να εκμεταλευτεις την τρυπα.

Κανενα λειτουργικο δεν ειναι χωρις τρυπες, απλα ειπα να δικασω εσας που ονειρευεστε την ασφαλεια εχωντας jailbroken συσκευη.

Κράτησες μια Android συσκευή να παίζεις με τα jailbreaks; Μάλιστα. Σε δέχτηκε η κοινότητα ή είσαι κάτι σαν λεπρός; Ή το κράτησες μυστικό για να μην στιγματιστείς;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...