Προς το περιεχόμενο

Το Jailbreak σε εκδόσεις iOS 13.5 είναι πλέον εφικτό με το εργαλείο unc0ver


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, haHa said:

Δεν αναφερθηκα σε εσενα ουτε σε εκανα quote οταν εγραψα για λεφτα του μπαμπα. Αλλα αν εγινες και εσυ triggered, ισως δειχνει κατι..

Καλη συνεχεια στον ελεγχο του ποιος μπαινει  στην iOs κοινοτητα.

Προφανως και αναφερθηκες σε μενα γιατι εγω ποσταρα τον χιουμοριστικο youtuber. 

Το να κανεις εμμεσες προσωπικες επιθεσεις, ισως κι αυτο κατι δειχνει για το ποιον σου.

Και μια συμβουλη, πρωτα σκεφτομαστε(?) και μετα γραφουμε.

Δεν σε προλαβαινω με τα απανωτα edits που κανεις.

Καλη συνεχεια και σε σενα.

Επεξ/σία από Hetfield
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Προφανως και αναφερθηκες σε μενα γιατι εγω ποσταρα τον χιουμοριστικο youtuber. 

Το να κανεις εμμεσες προσωπικες επιθεσεις, ισως κι αυτο κατι δειχνει για το ποιον σου.

Και μια συμβουλη, πρωτα σκεφτομαστε(?) και μετα γραφουμε.

Δεν σε προλαβαινω με τα απανωτα edits που κανεις.

Καλη συνεχεια και σε σενα.

Δεν κοιταω καν youtubers, εχω σοβαροτερα πραγματα να κανω. Οτι εγινες triggered και αρχισες απο το πουθενα τις προσωπικες επιθεσεις, ισως δειχνει κατι.

 

Τα περι "ποιον σου" κλπ που γραφεις μπαινουν στην ιδια κατηγορια. δεν θα σε ακολουθησω.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Έχεις δίκιο...

Θέλει Mac.. 

και ποιος ασχολείται με jail 2020? και στοιχεια δεν γινονται compromised . οποτε next

 

7 ώρες πριν, petranthe είπε

2012 Happy new Year😄

Δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να κάνεις JB πλέον.

 

Απαντάω και στους 2 μαζί: Το jailbreak γίνεται για να μπορει ο χρηστης να τρεχει με αυξημενα δικαιωματα ενα λειτουργικό, και βεβαια να μπορεί να τρέξει ανεπίσημα προγράμματα που τις εκμεταλλεύονται. Απο που και ως που δεν υπάρχει λόγος πλέον για jailbreak; Αυξηθηκαν οι δυνατότητες του iOS από το 2012; Μπορώ πχ με έναν file manager να δω τους φακέλους που σώζει την cache ένας browser; Μπορώ να σώσω τις καταχωρήσεις που εχω κανει σε ενα προγραμμα αν αυτό δεν έχει από μόνο του export, όπως κάνει το Titanium Backup σε Android; Μπορώ να κλωνοποιήσω εφαρμογές ώστε να τρέχω πολλαπλούς λογαριασμούς στην ίδια συσκευή; Οι δυνατότητες είναι αμέτρητες όταν δεν υπάρχουν περιορισμοί, είναι θέμα γνώσεων και απαιτήσεων, και σε 20 χρόνια απαραίτητο θα είναι σε ένα τόσο κλειστό λειτουργικό πολυ απλα γιατι θα παραμεινει κλειστο, απο την αρχη η φιλοσοφια του ηταν ξεκαθαρη.

7 ώρες πριν, dchatz είπε

θα είχε νόημα το jaibreak του iphone αν μπορούσες να του βάλεις Lineage....OS ...

😎😎  🤓🤓

 

Άλλο το jailbreak και άλλο το ξεκλείδωμα του bootloader. Το 2ο σε iOS δεν έγινε ποτέ.

7 ώρες πριν, Hetfield είπε

Η ασφαλεια παραμενει σε υψηλα επιπεδα, αν δεν μπεις στο τρυπακι να κανεις jailbreak.

Οποιος θελει mods και αχρηστα customizations να παει στη σαβουρα του Android.

 

Εκεί φαίνεται η ασφάλεια, σε ένα ανοικτό λειτουργικό. Όταν έχεις ένα λειτουργικό κατάκλειστο, και βγαινεις και λες οτι ειναι ασφαλές, μόνο κατόρθωμα δεν είναι, και δε θα επρεπε καν να σπαει, πόσο μάλλον τόσο εύκολα που ειναι κυριολεκτικα για γέλια. Αυτην την ευπαθεια μπορει να την εκμεταλλευτει καθε προγραμμα αν ενας αλλος developer την ανακαλυψει, δε χρειαζεται να θες να κανεις jailbreak.

Mods και customizations είναι πράγματα που μόνο ένα ικανο σε δυνατοτητες λειτουργικό μπορεί να έχει μας αρέσει δε μας αρέσει. Προσωπικά το κριτηριο μου πριν αγορασω κινητο ειναι να ξεκλειδωνεται και να μην εχει launcher που θυμιζει iOS. Δε με νοιαζει καν να ειναι των 1000 ευρω γιατι ξερω οτι με τις καταλληλες γνωσεις δινεις 250 και το κανεις των 1000 (με δυνατοτητες ομως). Δε λεμε το iOS να αποκτησει εστω και τις μισες OS δυνατοτητες του Android, αλλα εδω μιλαμε για το οτι λειπουν τα εντελως βασικα σε επιπεδο software λογο του οτι πολυ απλα δε μπορουν να τρεξουν λογο δικαιωματων. Και προσωπικα με αφηνουν εντελως αδιαφορο και τα mods και τα customizations, αλλα δε με αφηνουν αδιαφορο firewalls, system backups, call blockers σε επιπεδο kernel, application lockers με μπολικα εξτρα που αλλιως δε θα μπορουσαν να τρεξουν, προβολη και απενεργοποιηση κρυφων services (πραγματικα δεν εχεις ιδεα τι κρυφο θα τρεχει σε iOS), προβολή και επεξεργασια δικαιωματων για καθε εφαρμογη ξεχωριστα (πχ απενεργοποιηση διαφημισεων απο ολες εκτος απο μια που μπορει να σε ανταμοιβει, GPS Spoofing κτλ), Xposed Framework με εκατοντάδες low level δυνατότητες, ενεργοποιηση κλειδωμενων φιλτρων στην κάμερα (πχ GCAM), εγκατασταση kernel με περισσότερες (κρισιμες) δυνατοτητες.

Mods και Customizations, αυτό ακριβώς είναι το root.

Στο μόνο που συμφωνώ είναι πως θα ήταν τρέλα να θέλει κάποιος ένα τόσο απλό λειτουργικό ώστε να δίνει έως και 4ψηφια νούμερα, για να θελήσει τελικά να το κάνει λίγο πιο advanced.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, xaerialtwistx said:

 

 

Απαντάω και στους 2 μαζί: Το jailbreak γίνεται για να μπορει ο χρηστης να τρεχει με αυξημενα δικαιωματα ενα λειτουργικό, και βεβαια να μπορεί να τρέξει ανεπίσημα προγράμματα που τις εκμεταλλεύονται. Απο που και ως που δεν υπάρχει λόγος πλέον για jailbreak; Αυξηθηκαν οι δυνατότητες του iOS από το 2012; Μπορώ πχ με έναν file manager να δω τους φακέλους που σώζει την cache ένας browser; Μπορώ να σώσω τις καταχωρήσεις που εχω κανει σε ενα προγραμμα αν αυτό δεν έχει από μόνο του export, όπως κάνει το Titanium Backup σε Android; Μπορώ να κλωνοποιήσω εφαρμογές ώστε να τρέχω πολλαπλούς λογαριασμούς στην ίδια συσκευή; Οι δυνατότητες είναι αμέτρητες όταν δεν υπάρχουν περιορισμοί, είναι θέμα γνώσεων και απαιτήσεων, και σε 20 χρόνια απαραίτητο θα είναι σε ένα τόσο κλειστό λειτουργικό πολυ απλα γιατι θα παραμεινει κλειστο, απο την αρχη η φιλοσοφια του ηταν ξεκαθαρη.

 

Άλλο το jailbreak και άλλο το ξεκλείδωμα του bootloader. Το 2ο σε iOS δεν έγινε ποτέ.

 

Εκεί φαίνεται η ασφάλεια, σε ένα ανοικτό λειτουργικό. Όταν έχεις ένα λειτουργικό κατάκλειστο, και βγαινεις και λες οτι ειναι ασφαλές, μόνο κατόρθωμα δεν είναι, και δε θα επρεπε καν να σπαει, πόσο μάλλον τόσο εύκολα που ειναι κυριολεκτικα για γέλια. Αυτην την ευπαθεια μπορει να την εκμεταλλευτει καθε προγραμμα αν ενας αλλος developer την ανακαλυψει, δε χρειαζεται να θες να κανεις jailbreak.

Mods και customizations είναι πράγματα που μόνο ένα ικανο σε δυνατοτητες λειτουργικό μπορεί να έχει μας αρέσει δε μας αρέσει. Προσωπικά το κριτηριο μου πριν αγορασω κινητο ειναι να ξεκλειδωνεται και να μην εχει launcher που θυμιζει iOS. Δε με νοιαζει καν να ειναι των 1000 ευρω γιατι ξερω οτι με τις καταλληλες γνωσεις δινεις 250 και το κανεις των 1000 (με δυνατοτητες ομως). Δε λεμε το iOS να αποκτησει εστω και τις μισες OS δυνατοτητες του Android, αλλα εδω μιλαμε για το οτι λειπουν τα εντελως βασικα σε επιπεδο software λογο του οτι πολυ απλα δε μπορουν να τρεξουν λογο δικαιωματων. Και προσωπικα με αφηνουν εντελως αδιαφορο και τα mods και τα customizations, αλλα δε με αφηνουν αδιαφορο firewalls, system backups, call blockers σε επιπεδο kernel, application lockers με μπολικα εξτρα που αλλιως δε θα μπορουσαν να τρεξουν, προβολη και απενεργοποιηση κρυφων services (πραγματικα δεν εχεις ιδεα τι κρυφο θα τρεχει σε iOS), προβολή και επεξεργασια δικαιωματων για καθε εφαρμογη ξεχωριστα (πχ απενεργοποιηση διαφημισεων απο ολες εκτος απο μια που μπορει να σε ανταμοιβει, GPS Spoofing κτλ), Xposed Framework με εκατοντάδες low level δυνατότητες, ενεργοποιηση κλειδωμενων φιλτρων στην κάμερα (πχ GCAM), εγκατασταση kernel με περισσότερες (κρισιμες) δυνατοτητες.

Mods και Customizations, αυτό ακριβώς είναι το root.

Στο μόνο που συμφωνώ είναι πως θα ήταν τρέλα να θέλει κάποιος ένα τόσο απλό λειτουργικό ώστε να δίνει έως και 4ψηφια νούμερα, για να θελήσει τελικά να το κάνει λίγο πιο advanced.

 

Φίλε μου προσωπικά θα συμφωνήσω με όλο το νόημα που θες να περάσεις και με τον τρόπο που το εκφράζεις, αλλά μήπως πρέπει να δεις και την άλλη πλευρά?

 

Οι φίλοι που αγαπάνε το iOS είναι γιατί ακριβώς αυτοί δεν θέλουν, δεν επιθυμούν, δεν ξέρουν, δεν τους ενδιαφέρει (διάλεξε ότι θες) να κάνουν αυτά που κάνεις εσύ? Στην πραγματικότητα και οι πλευρές έχετε δίκιο, είναι καθαρά θέμα οπτικής και προτεραιοτήτων. 

 

Επέτρεψε μου όμως να σου πω πως η πλάστιγγα γέρνει πως την άλλη πλευρά, καθώς εκείνοι είναι το κοινό για το οποίο η Apple σχεδιάζει το iOS και τις δικές τους ανάγκες θέλει να καλύψει. Εσύ βγαίνεις και απαιτείς άλλα πράγματα από αυτά που η συγκεκριμένη πλατφόρμα θέλει να δώσει.

Tο iOS είναι πολύ καλό στο είδος του γιατί πολύ απλά γεφυρώνει το χάσμα του νέου στην τεχνολογία, την απλή χρήση και τα κάποια "business" χαρακτηριστικά. Ακόμα και αυτό που αναφέρεις ότι δεν έχει αλλάξει από το 2012, για έναν iOS user είναι προνομίο γιατί δεν θα βγει από το safe spot να μάθει κάτι νέο. 

 

Στον αντίποδα αν σου αρέσουν να κάνεις αυτά που λεπτομερώς αναφέρεις, προσωπική μου άποψη τσάμπα παιδεύεσαι γενικά με mobile πλατφόρμες. Υπάρχουν καλύτεροι δρόμοι και με καλύτερες απολαβές. (φιλικά)

 

 

Επεξ/σία από nasos74
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, xaerialtwistx said:

Εκεί φαίνεται η ασφάλεια, σε ένα ανοικτό λειτουργικό. Όταν έχεις ένα λειτουργικό κατάκλειστο, και βγαινεις και λες οτι ειναι ασφαλές, μόνο κατόρθωμα δεν είναι, και δε θα επρεπε καν να σπαει, πόσο μάλλον τόσο εύκολα που ειναι κυριολεκτικα για γέλια. Αυτην την ευπαθεια μπορει να την εκμεταλλευτει καθε προγραμμα αν ενας αλλος developer την ανακαλυψει, δε χρειαζεται να θες να κανεις jailbreak.

Mods και customizations είναι πράγματα που μόνο ένα ικανο σε δυνατοτητες λειτουργικό μπορεί να έχει μας αρέσει δε μας αρέσει. Προσωπικά το κριτηριο μου πριν αγορασω κινητο ειναι να ξεκλειδωνεται και να μην εχει launcher που θυμιζει iOS. Δε με νοιαζει καν να ειναι των 1000 ευρω γιατι ξερω οτι με τις καταλληλες γνωσεις δινεις 250 και το κανεις των 1000 (με δυνατοτητες ομως). Δε λεμε το iOS να αποκτησει εστω και τις μισες OS δυνατοτητες του Android, αλλα εδω μιλαμε για το οτι λειπουν τα εντελως βασικα σε επιπεδο software λογο του οτι πολυ απλα δε μπορουν να τρεξουν λογο δικαιωματων. Και προσωπικα με αφηνουν εντελως αδιαφορο και τα mods και τα customizations, αλλα δε με αφηνουν αδιαφορο firewalls, system backups, call blockers σε επιπεδο kernel, application lockers με μπολικα εξτρα που αλλιως δε θα μπορουσαν να τρεξουν, προβολη και απενεργοποιηση κρυφων services (πραγματικα δεν εχεις ιδεα τι κρυφο θα τρεχει σε iOS), προβολή και επεξεργασια δικαιωματων για καθε εφαρμογη ξεχωριστα (πχ απενεργοποιηση διαφημισεων απο ολες εκτος απο μια που μπορει να σε ανταμοιβει, GPS Spoofing κτλ), Xposed Framework με εκατοντάδες low level δυνατότητες, ενεργοποιηση κλειδωμενων φιλτρων στην κάμερα (πχ GCAM), εγκατασταση kernel με περισσότερες (κρισιμες) δυνατοτητες.

Mods και Customizations, αυτό ακριβώς είναι το root.

Στο μόνο που συμφωνώ είναι πως θα ήταν τρέλα να θέλει κάποιος ένα τόσο απλό λειτουργικό ώστε να δίνει έως και 4ψηφια νούμερα, για να θελήσει τελικά να το κάνει λίγο πιο advanced.

Δεν πιστευω οτι η ασφαλεια ενος λειτουργικο κρινεται απο το ποσο ανοιχτο ειναι (π.χ. το λειτουργικο του PS4 μεχρι στιγμης ειναι απαραβιαστο).

Αυτο που ειπα ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν θα ενισχυσεις την ασφαλεια του iOS εφαρμοζωντας ενα jailbreak.

 

Απο 'κει και περα, η δικη μου εμπειρια στην ασφαλεια (γενικα, οχι ειδικα στα λειτουργικα συστηματα) μου υπαγορευει οτι αυτη κρινεται απο πολιτικες/κανονες που εφαρμοζονται

1. Πολυεπιπεδα

2. End-to-end

Δεν ειναι το ελαιολαδο πιο ασφαλες απο το ηλιελαιο επειδη ειναι ελαιολαδο, αλλα επειδη εφαρμοζονται καποια standards παραγωγης, standards καταναλωσης (πολυεπιπεδη ασφαλεια), κι αυτα πρεπει να τηρουνται απο ολους (παραγωγους, μεσαζοντες, καταναλωτες --> end-to-end ασφαλεια).

Δεν ειναι ενα Airbus αεροσκαφος πιο ασφαλες απο ενα αντιστοιχο της Boeing, αλλα αυτο που κανει ασφαλες ενα αεροσκαφος ειναι οι διαδικασιες εδαφους και αερος, οι κανονες ασφαλειας (πολυεπιπεδη ασφαλεια) κι αν αυτες οι διαδικασιες και κανονες τηρουνται απο ολους (end-to-end). Να εισαι σιγουρος οτι αν μια διαδικασια στο εδαφους/αερος δεν τηρηθει, αργα η γρηγορα ενα αεροσκαφος (οποιο κι αν ειναι αυτο) θα συντριβει. Θα εμπαινες σε ενα αεροσκαφος οπου η προσβαση στο cockpit ή τα αντικειμενα στην καμπινα ηταν ελευθερα; ;)

Ετσι και στα λειτουργικα, μου φαινεται εντελως παραλογο το jailbreak, ειδικα οταν εχει να κανει με θεματα ασφαλειας.

Δεν ειναι δυνατον να θες να μπλοκαρεις μια κακοβουλη εφαρμογη σε μια κινητη συσκευη με custom firewall, οταν

1. Για να το κανεις αυτο βαζεις κερκοπορτα στο λειτουργικο σου (εκτος κι αν εισαι 100% σιγουρος τι κωδικα εχεις τρεξει εν αγνοια σου) και

2. Οταν αυτη η κακοβουλη εφαρμογη, υπο κανονικες συνθηκες θα επρεπε να ειχε κοπει στο Play store κι οχι στο custom firewall σου, που ειναι το τελευταιο επιπεδο ασφαλειας - (και καλως δεν κοβεται στο Play store κατ' εμε, δεν θελουμε ολα τα λειτουργικα να να ειναι ιδια αλλα να εχουμε επιλογες αναλογα με τις αναγκες).

Κανεις compromise ενα επιπεδο ασφαλειας για να ενισχυσεις ενα αλλο. Αλλα σε μια σωστη πολιτικη ασφαλειας η προτεραιοτητα καθοριζεται top-down.

Δεν μπορω να δεχτω σε καμια περιπτωση οτι ειναι εξυπνο να βαζεις jailbreak για την ασφαλεια, καταστρεφεις και την πολυεπιπεδη αλλα και την end-to-end ασφαλεια.

Καλως η κακως, οι φορητες συσκευες χτιζονται πανω στο λειτουργικο τους κι οχι το αντιστροφο. 

 

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Hetfield είπε

 

Ψευδαισθησεις εχετε εσεις οι Andoidακηδες, που πληρωνετε ναυαρχιδες για να κανετε jailbreaks και πιστευετε οτι ειστε κι ασφαλεις.

Απλα γελαω με κατι τετοια.

 

 

εγώ γελάω και πολύ μάλιστα,

που μόλις γράψει κάτι κάποιος για το iphone αμέσως χαρακτηρίζεται ως androidakis, hater, φτωχομπινές, καθυστερημένος και δεν ξέρω τι άλλο

από τους οπαδούς,

και εγώ iphone έχω (8άρι τώρα) (και είχα και το πρώτο που είχε βγει, το οποίο δεν έπαιζε ελλάδα χωρίς jailbreak, από τότε βέβαια και μετά δεν είχα λόγο να ξαανκάνω jb)

 

αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να γράφω ότι δεν μου αρέσει στο ios

δεν είμαιστε μου(ν)τζαχεντίν , ούτε έχουμε μετοχές της εταιρείας

-------

(τα εύκολα συμπράσματα για τον άλλο είναι λάθος συνήθως)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, koufs said:

εγώ γελάω και πολύ μάλιστα,

που μόλις γράψει κάτι κάποιος για το iphone αμέσως χαρακτηρίζεται ως androidakis, hater, φτωχομπινές, καθυστερημένος και δεν ξέρω τι άλλο

από τους οπαδούς,

και εγώ iphone έχω (8άρι τώρα) (και είχα και το πρώτο που είχε βγει, το οποίο δεν έπαιζε ελλάδα χωρίς jailbreak, από τότε βέβαια και μετά δεν είχα λόγο να ξαανκάνω jb)

αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να γράφω ότι δεν μου αρέσει στο ios

δεν είμαιστε μου(ν)τζαχεντίν , ούτε έχουμε μετοχές της εταιρείας

-------

(τα εύκολα συμπράσματα για τον άλλο είναι λάθος συνήθως)

Αν το iOS δεν σου αρεσει και παραμενεις σε iOS, κατι δεν παει καλα τοτε.

Η φιλοσοφια του iOS στο συγκεκριμενο θεμα ειναι ιδια χρονια τωρα, κι ουτε προκειται να αλλαξει (και μακαρι να μην αλλαξει).

Επεξ/σία από Hetfield
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Od1sseas είπε

Ναι εμένα θα μου πεις που το έκανα και χθες jailbreak το κινητό μου χωρίς pc

to eurobank k to winbank λειτουργουν με το jailbreak?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

Ε, όχι ακριβώς.

ειναι σαν έχεις οδηγήσει μόνο μερσεντές και να λες κατώτερα όλα τα αλλά...

κατι που ισχύει.

εκτος και αν εχεις πρόχειρο κανένα φερραρι στο γκαράζ.

Ποια mercedes τις παλιές καλές η τις καινούργιες που κυκλοφορανε made in renault? Ξεκαβαλιστε το καλάμι και από τις δύο πλευρες, για κινητά μιλάμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Αν το iOS δεν σου αρεσει και παραμενεις σε iOS, κατι δεν παει καλα τοτε.

Η φιλοσοφια του iOS στο συγκεκριμενο θεμα ειναι ιδια χρονια τωρα, κι ουτε προκειται να αλλαξει (και μακαρι να μην αλλαξει).

δεν έγραψα πουθενά ότι δεν μου αρέσει το ios,

αλλά ότι μπορώ να σχολιάζω " ότι δεν μου αρέσει στο ios "

γιατί δεν τα βρίσκω όλα τέλεια (ούτε στο ios ούτε πουθενά και χρησιμοποιώ καθημερινά πολλά από win και osx μέχρι linux και freebsd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, primeragt είπε

Ποια mercedes τις παλιές καλές η τις καινούργιες που κυκλοφορανε made in renault? Ξεκαβαλιστε το καλάμι και από τις δύο πλευρες, για κινητά μιλάμε .

Υπάρχει Μερσεντες Made in Renault?

οσο για τα καλάμια ασχολίαστο.

καποιοι αρεσκομαστε να μιλάμε με παραδείγματα.

ξεκαβαλιστε το καλάμι και λιβ ας λιβ αουρ λαιβς ιν πις ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...