Προς το περιεχόμενο

Το Jailbreak σε εκδόσεις iOS 13.5 είναι πλέον εφικτό με το εργαλείο unc0ver


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαρα στο κουραγιο εκεινου που θα κανει jailbreak το 2020. Aκομα και στα android ειναι βαρετο το custom rom με root με τα πιθανα κοκομπλοκο που θα φαει.
Ειχε πλακα το jailbreak στο iphone 3G πιστευοντας οτι γινεσαι κυριαρχος του closed source αλλα πλεον δεν προκειται να παρω iphone με σκοπο το jb.
Μετα απο 11 χρονια rooting και jailbreaking εχω κανει στροφη στα vanilla.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Έχεις δίκιο...

Θέλει Mac.. 

και ποιος ασχολείται με jail 2020? και στοιχεια δεν γινονται compromised . οποτε next

Το jailbreak εκμεταλλεύεται ένα κενό ασφάλειας 

17 ώρες πριν, Hetfield είπε

Η ασφαλεια παραμενει σε υψηλα επιπεδα, αν δεν μπεις στο τρυπακι να κανεις jailbreak.

Οποιος θελει mods και αχρηστα customizations να παει στη σαβουρα του Android.

Πως παραμένει ψηλά η ασφάλεια όταν εκμεταλλεύεται κενό ασφαλείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, kakomirogloy είπε

Έχουμε 2020 και ακόμα τσακώνεστε για τα κινητά σαν παιδάκια, για τον κάδο όλοι σας! Που κατάντησε ρε φίλε το community... διαίρει και βασίλευε

κανενας δεν τσακωνεται...την πλακα μας κανουμε.

(εγω τουλαχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, koufs said:

δεν έγραψα πουθενά ότι δεν μου αρέσει το ios,

αλλά ότι μπορώ να σχολιάζω " ότι δεν μου αρέσει στο ios "

Πάλι το ίδιο αντιφατικό νόημα βγάζει η φράση. Δεν θέλει υπογράμμιση το «ότι», κόμμα θέλει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, One+ said:

Πως παραμένει ψηλά η ασφάλεια όταν εκμεταλλεύεται κενό ασφαλείας?

Το οποιο χρειαζεται φυσικη προσβαση στη συσκευη και τη συγκαταθεση του χρηστη.

Με τη λογικη σου, σε οσες συσκευες (κατα βαση Android) μπορεις να κανεις ελευθερα jailbreak, αυτες ειναι τρυπιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hetfield είπε

Το οποιο χρειαζεται φυσικη προσβαση στη συσκευη και τη συγκαταθεση του χρηστη.

Με τη λογικη σου, σε οσες συσκευες (κατα βαση Android) μπορεις να κανεις ελευθερα jailbreak, αυτες ειναι τρυπιες.

Το κενό ασφαλείας χρειάζεται συγκατάθεση του χρήστη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που θα βγεί η 13.7 και θα καλυφθεί το κενό, το θέμα είναι όμως ότι το jb δεν προσφέρει τίποτα καλύτερο για τους κατόχους του μήλου 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, One+ said:

Το κενό ασφαλείας χρειάζεται συγκατάθεση του χρήστη?

Να στο θεσω διαφορετικα.

Μπορει καποιος κακοβουλος χρηστης να το εκμεταλευτει με καποιον τροπο;

Ο ιδιοκτητης πρεπει να ξεκλειδωσει την οθονη για να εγκαταστησει το jailbreak.

Δεν απαντας ομως και στο παρακατω

5 hours ago, Hetfield said:

Με τη λογικη σου, σε οσες συσκευες (κατα βαση Android) μπορεις να κανεις ελευθερα jailbreak, αυτες ειναι τρυπιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Να στο θεσω διαφορετικα.

Μπορει καποιος κακοβουλος χρηστης να το εκμεταλευτει με καποιον τροπο;

Ο ιδιοκτητης πρεπει να ξεκλειδωσει την οθονη για να εγκαταστησει το jailbreak.

Δεν απαντας ομως και στο παρακατω

Το jailbreak εκμεταλλεύεται ένα κενό ασφάλειας του iOS για να λειτουργήσει.Αυτό το κενό ασφαλείας υπάρχει και δεν χρειάζεται την συγκατάθεση του χρήστη για να το εκμεταλλευτεί κάποιος τρίτος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, One+ είπε

Το κενό ασφαλείας χρειάζεται συγκατάθεση του χρήστη?

Πρέπει να ξεκλειδώσεις το τηλ. Δεν έχω δει την διαδικασία, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει, αν θα μπορούσε μία εφαρμογή να πάει και να κάνει κρυφά jailbreak όταν την τρέξεις αφού φυσικά το κινητό θα είναι ξεκλείδωτο για να την τρέξεις... Γιατί αυτό είναι κενό ασφαλείας σοβαρό...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πρέπει να ξεκλειδώσεις το τηλ. Δεν έχω δει την διαδικασία, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει, αν θα μπορούσε μία εφαρμογή να πάει και να κάνει κρυφά jailbreak όταν την τρέξεις αφού φυσικά το κινητό θα είναι ξεκλείδωτο για να την τρέξεις... Γιατί αυτό είναι κενό ασφαλείας σοβαρό...

Για να κάνεις jailbreak χρειάζεται η συγκατάθεση του χρήστη.Το κενό ασφαλείας που εκμεταλλεύεται για να κάνει jailbreak δεν χρειάζεται συγκατάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Απαντάω και στους 2 μαζί: Το jailbreak γίνεται για να μπορει ο χρηστης να τρεχει με αυξημενα δικαιωματα ενα λειτουργικό, και βεβαια να μπορεί να τρέξει ανεπίσημα προγράμματα που τις εκμεταλλεύονται. Απο που και ως που δεν υπάρχει λόγος πλέον για jailbreak; Αυξηθηκαν οι δυνατότητες του iOS από το 2012; Μπορώ πχ με έναν file manager να δω τους φακέλους που σώζει την cache ένας browser; Μπορώ να σώσω τις καταχωρήσεις που εχω κανει σε ενα προγραμμα αν αυτό δεν έχει από μόνο του export, όπως κάνει το Titanium Backup σε Android; Μπορώ να κλωνοποιήσω εφαρμογές ώστε να τρέχω πολλαπλούς λογαριασμούς στην ίδια συσκευή; Οι δυνατότητες είναι αμέτρητες όταν δεν υπάρχουν περιορισμοί, είναι θέμα γνώσεων και απαιτήσεων, και σε 20 χρόνια απαραίτητο θα είναι σε ένα τόσο κλειστό λειτουργικό πολυ απλα γιατι θα παραμεινει κλειστο, απο την αρχη η φιλοσοφια του ηταν ξεκαθαρη.

Νομίζω καταλαβαίνουμε όλοι το ΓΙΑΤΙ θέλει κάποιος να κάνει jailbreak, δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα όμως είναι ότι το κοινό στο οποίο η Apple απευθύνεται δεν είναι αυτό που περιγράφεις. Αυτοί που περιγράφεις είναι ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό των χρηστών, οι οποίοι ΕΞ'ΑΡΧΗΣ συνήθως πάνε σε Android και τελειώνει το παραμύθι. 

Δηλαδή ειδικά το παράδειγμα με τους φακέλους της cache του browser, εγώ 40 χρονών και μες την τεχνολογία απ'τα 6 μου, σε pc δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ ποτέ. Και ως project manager σε web projects, χιλιάδες φορές χρειάζεται να κάνω clear cache. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ, ότι ο μόνος λόγος που το χρειάζεσαι αυτό που είπες είναι για να σβήνεις μόνο τα αρχεία του web app/web site που σε ενδιαφέρει ώστε να δεις αν πήρε την αλλαγή αντί να κάνεις clear cache στα πάντα [το οποίο είναι εκνευριστικό η αλήθεια είναι, αλλά απλά το κάνω και τέλος], υπάρχει κάποιος άλλος λόγος? Το ρωτάω legit, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Και αν όντως γίνεται ειλικρινά θα κάνω shortcuts του cache folder για να τα σβήνω, μιας και μου έλυσες ένα πολύ μεγάλο θέμα!

Τώρα για κάτι κλωνοποιημένα apps για multiple accounts, και πάλι ελάχιστα άτομα είναι που το χρειάζονται. Όπως και να έχει και για να μην κουράζω ούτε να κουράζομαι ο ίδιος.... Το jailbreak και το αγαπημένο Cydia ήταν ωραιότατα και ΠΑΝχρήσιμα επί εποχές 2008 έως και pretty much 2010-2011 το πολύ. Ουτε 2012 που ανέφεραν 2-3 εδώ. 

Τότε που δεν είχαμε flash light app, ούτε καν video στην κάμερα, και φυσικά δεν είχαμε zoom στην κάμερα. Μέσω cydia βρίσκαμε λύσεις σε αυτά τα προβλήματα..  Δεν αναφέρομαι στις αναφορές παράδοσης (τις έφαγε η μαρμάγκα αυτές μέχρι που τις συνηθίσαμε ότι πλέον δεν θα τις έχουμε στο sms), ή σε κάτι σπασμένα games κλπ, ή στο ότι δεν είμασταν "μαθημένοι" στο ότι πρέπει να πληρώσουμε για ένα app που φυσικά ήταν και αυτοί μεγάλοι λόγοι για να το κάνουμε. Όπως και το να βάλουμε δικό μας ringtone. Άλλες εποχές, who the fuck cares now... Α και να βάλουμε φωτογραφία όταν μας καλεί κάποιος!!! Ένα ένα μου έρχονται... Αλλά από εποχές iOS 4 νομίζω ΟΛΑ αυτά διορθώθηκαν/εμπλουτίστηκαν. 

Το 99,99% των χρηστών IOS δεν ενδιαφέρονται για jailbreak γιατί δεν έχει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ να τους προσφέρει. Αυτός που ΠΡΑΓΜΑΤΙ το χρειάζεται, και παρόλαυτα αγοράζει iPhone δεν ξέρω, δεν θα τον έκανα παρέα πριν περάσει κάνα 2μηνο στο ψυχιατρείο!..  :D :D

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

Α και να βάλουμε φωτογραφία όταν μας καλεί κάποιος!!! Ένα ένα μου έρχονται... Αλλά από εποχές iOS 4 νομίζω ΟΛΑ αυτά διορθώθηκαν/εμπλουτίστηκαν. 

Τι περάσατε και εσείς. Τώρα αρχίζω να σας καταλαβαίνω 🤭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...