Προς το περιεχόμενο

Το Jailbreak σε εκδόσεις iOS 13.5 είναι πλέον εφικτό με το εργαλείο unc0ver


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/5/2020 στις 10:50 ΜΜ, koufs είπε

 

και εγώ iphone έχω (8άρι τώρα) (και είχα και το πρώτο που είχε βγει, το οποίο δεν έπαιζε ελλάδα χωρίς jailbreak, από τότε βέβαια και μετά δεν είχα λόγο να ξαανκάνω jb)

Μια χαρά δούλευε -χωρίς jailbreak- το πρώτο iPhone εδώ στην Ελλάδα, έτυχε να το αποκτήσω από τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας του και το έχω ακόμα φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
6 hours ago, polydoroskatharakis said:

Μια χαρά δούλευε -χωρίς jailbreak- το πρώτο iPhone εδώ στην Ελλάδα, έτυχε να το αποκτήσω από τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας του και το έχω ακόμα φυσικά.

Το πρώτο iphone που κυκλοφόρησε στην Αμερική ΔΕΝ λειτουργούσε στην Ελλάδα χωρίς jailbreak και μάλιστα ήταν ...σκληρή διαδικασία. Θυμάμαι ακόμη την αγωνία μέχρι να παραλάβω το δέμα από Αμερική σε μια κούτα που είχε μέσα βιβλία και περιοδικά και στο κάτω μέρος τα 2 κουτάκια με τα iphones! 

Επιστρέφοντας στο σήμερα, θεωρώ οποιαδήποτε συζήτηση για jailbreak στο ios, τουλάχιστον αστεία (για να μην πω "χαζή")! :) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, polydoroskatharakis είπε

Μια χαρά δούλευε -χωρίς jailbreak- το πρώτο iPhone εδώ στην Ελλάδα, έτυχε να το αποκτήσω από τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας του και το έχω ακόμα φυσικά.

 

34 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το πρώτο iphone που κυκλοφόρησε στην Αμερική ΔΕΝ λειτουργούσε στην Ελλάδα χωρίς jailbreak και μάλιστα ήταν ...σκληρή διαδικασία. Θυμάμαι ακόμη την αγωνία μέχρι να παραλάβω το δέμα από Αμερική σε μια κούτα που είχε μέσα βιβλία και περιοδικά και στο κάτω μέρος τα 2 κουτάκια με τα iphones! 

Επιστρέφοντας στο σήμερα, θεωρώ οποιαδήποτε συζήτηση για jailbreak στο ios, τουλάχιστον αστεία (για να μην πω "χαζή")! :) 

Μαλιστα, αρχικα δεν ηθελε μονο jailbreak, ηθελε και ενα εξτρα τσιπακι που εβαζες στο sim tray μαζι με την ελληνικη sim για να νομιζει οτι ειναι αμερικανικη sim.

Kατι τετοιο:

20150307103123562356.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Τι περάσατε και εσείς. Τώρα αρχίζω να σας καταλαβαίνω 🤭

Με μία σημαντική διαφορά. Όταν εμείς τα περνάγαμε όπως λες, δεν υπήρχε ΚΑΝ η έννοια του Android αφού δεν υπήρχε ως λειτουργικό... Ακόμα και όταν πρωτοκυκλοφόρησε το Android (τέλος 2008) ήταν πολύ πίσω από το iOS, το οποίο ήδη τότε ήταν στην έκδοση iOS 2 που ήταν και η πρώτη που εφάρμοσε το App Store. Πιο πριν ο μόνος τρόπος να βάλεις κάποιο πρόγραμμα εκτός από τα αρχικά της Apple ήταν μέσω jailbreak. Άρα ναι, χρειαζόταν το jailbreak και για ringtones και για φωτογραφία όταν κάποιος σε καλεί! :)

Παρ'όλα αυτά η ουσία είναι ότι "καλώς" κάποιος ψαχνόταν με jailbreak μέχρι το 2010-2011 άντε βία 2012.. 

Ο οποιοσδήποτε "χρειάζεται" jailbreak απ'το 2012 και μετά για να κάνει κάτι που αυτό το κάτι δεν υπάρχει ήδη σε κάποιο app, καλύτερα να στραφεί σε άλλο λειτουργικό που του δίνει αυτές τις δυνατότητες δηλαδή το Android. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billdanos είπε

Το πρώτο iphone που κυκλοφόρησε στην Αμερική ΔΕΝ λειτουργούσε στην Ελλάδα χωρίς jailbreak και μάλιστα ήταν ...σκληρή διαδικασία. Θυμάμαι ακόμη την αγωνία μέχρι να παραλάβω το δέμα από Αμερική σε μια κούτα που είχε μέσα βιβλία και περιοδικά και στο κάτω μέρος τα 2 κουτάκια με τα iphones! 

Επιστρέφοντας στο σήμερα, θεωρώ οποιαδήποτε συζήτηση για jailbreak στο ios, τουλάχιστον αστεία (για να μην πω "χαζή")! :) 

έτσι είναι , το πρώτο iphone δεν δούλευε χωρίς jailbreak εδώ ( η κινητή τηλεφωνία δηλαδή, όλα τα υπόλοιπα δουλεύανε μια χαρά)

όποιος το δούλεψε (κινητή τηλεφωνία δηλαδή) ζωρίς να κάνει jb,  απλά το είχε αγοράσει jailbreaked

και όντως η διαδικασία ήταν ζόρικη

(το έχω ακόμη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους δεν μπορούν να χωνέψουν τους λόγους που μία μικρή μερίδα θέλει jailbrake σε iOS να τους ενημερώσω ότι πέρα από emulators, game hacks και skins υπάρχουν αμέτρητοι λόγοι για πολλούς από εμάς να το κάνουμε.

Σχετικά με την ασφάλεια και με το αν το jb είναι ασφαλές ή όχι νομίζω ότι η ερώτηση μπάζει από παντού, το Jailbrake είναι η ζωντανή απόδειξη ότι η συσκευή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ, με κατάλληλο κώδικα οποιαδήποτε εφαρμογή μπορεί να αποκτήσει δικαιώματα root και να κάνει party, από remote control μέχρι spoofed δεδομένα και ότι έχει όρεξη ο καθένας.

Αντιθέτως, το jailbrake μπορεί να ασφαλίσει την συσκευή σου με patches ώστε να μην μπορεί άλλη εφαρμογή να πάρει root access τουλάχιστον μέχρι να το μπαλώσει η Apple και δεδομένου ότι γνωρίζεις τι ακριβώς κάνεις.

Κατά τα άλλα, iOS ή Android, Windows ή linux ή mac, χωρίς root access για μερικούς από εμάς είναι αντικειμενικά άχρηστα.

Να το γράψω και λιγάκι διαφορετικά, είναι ωραίο με ένα τηλέφωνο να στέλνεις deauths σε κάνε client του WiFi ώστε να βλέπεις μία ολόκληρη καφετέρια να αφήνει τα τηλέφωνα από τα χέρια :D 

Επεξ/σία από orgixmh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orgixmh είπε

Για όσους δεν μπορούν να χωνέψουν τους λόγους που μία μικρή μερίδα θέλει jailbrake σε iOS να τους ενημερώσω ότι πέρα από emulators, game hacks και skins υπάρχουν αμέτρητοι λόγοι για πολλούς από εμάς να το κάνουμε.

Κατά τα άλλα, iOS ή Android, Windows ή linux ή mac, χωρίς root access για μερικούς από εμάς είναι αντικειμενικά άχρηστα.

Να το γράψω και λιγάκι διαφορετικά, είναι ωραίο με ένα τηλέφωνο να στέλνεις deauths σε κάνε client του WiFi ώστε να βλέπεις μία ολόκληρη καφετέρια να αφήνει τα τηλέφωνα από τα χέρια :D 

Για αυτό το ελάχιστο ποσοστό (ίσως ούτε το 0,001% των χρηστών iPhone παγκοσμίως, και πολλούς μπορεί να είπα) σίγουρα κάτι προσφέρει, αλλιώς δεν θα έβγαινε κιόλας. Τώρα αν κάποιος το βάζει μόνο και μόνο επειδή στο iPhone X toυ (και όλα τα επόμενα) δεν μπορεί να δει το ποσοστό της μπαταρίας (από τα πρώτα "features" που βλέπει κάποιος googlάροντας jailbreak) ε οκ δεν ξέρω, ας κάνει ότι θέλει. Όπως και να έχει ΔΕΝ είναι αυτό το κοινό της Apple και δεν χρειάζεται να πάρει iPhone κάποιος που τον ενδιαφέρουν αυτά. Σεβαστό μεν, αλλά το να πάρεις SLK για να καβαλάς τα βουνά είναι άκυρο, αντί λοιπόν να πάρεις iphone και να του κάνεις jailbreak, θα κάνεις πολύ καλύτερα τη δουλειά σου με ένα android. 

Αυτό πάντως για τις καφετέριες που λες είχε πλάκα το 2009. Όπως επίσης είχε την ίδια πλάκα το 2002 που στέλναμε με bluetooth fake dickpics με fake γυναικείο όνομα στα nokia μας σε αυτούς που είχαν ανοικτό bluetooth στις καφετέριες. Νομίζω πλέον εν έτει 2020 ίσως θα πρέπει να βρείτε κάτι άλλο να σπάτε "πλάκα" στις καφετέριες είτε οπουδήποτε αλλού. Ειλικρινά, it's not funny dude... 🙄

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, polaki είπε

Για αυτό το ελάχιστο ποσοστό (ίσως ούτε το 0,001% των χρηστών iPhone παγκοσμίως, και πολλούς μπορεί να είπα) σίγουρα κάτι προσφέρει, αλλιώς δεν θα έβγαινε κιόλας. Τώρα αν κάποιος το βάζει μόνο και μόνο επειδή στο iPhone X toυ (και όλα τα επόμενα) δεν μπορεί να δει το ποσοστό της μπαταρίας (από τα πρώτα "features" που βλέπει κάποιος googlάροντας jailbreak) ε οκ δεν ξέρω, ας κάνει ότι θέλει. Όπως και να έχει ΔΕΝ είναι αυτό το κοινό της Apple και δεν χρειάζεται να πάρει iPhone κάποιος που τον ενδιαφέρουν αυτά. Σεβαστό μεν, αλλά το να πάρεις SLK για να καβαλάς τα βουνά είναι άκυρο, θα κάνεις πολύ καλύτερα τη δουλειά σου με ένα android. 

Αυτό πάντως για τις καφετέριες που λες είχε πλάκα το 2009. Όπως επίσης είχε την ίδια πλάκα το 2002 που στέλναμε με bluetooth fake dickpics με fake γυναικείο όνομα στα nokia μας σε αυτούς που είχαν ανοικτό bluetooth στις καφετέριες. Νομίζω πλέον εν έτει 2020 ίσως θα πρέπει να βρείτε κάτι άλλο να σπάτε "πλάκα" στις καφετέριες είτε οπουδήποτε αλλού. Ειλικρινά, it's not funny dude... 🙄

Το 2009 έστελνες deauths σε καφετέριες; :P

Σπάμε πλάκα γενικά με χιλιάδες τρόπους ακόμα και με RF jammers η και με ble spammers, γενικά με ότι τραβά η όρεξη σου, το αγαπημένο μου δε είναι το SSID spamming. :D

Get to the point bro, ένα mitm machine παλάμης είναι πάντα χρήσιμο, γενικότερα ένα linux-like machine στο χέρι είναι πάντα χρήσιμο και προφανώς αναφέρομαι σε devs και πιτσιρικάδες που καλός η κακός το hacking τους τραβά το ενδιαφέρων. Σχετικά με το μακρινό 2009 που εγώ θυμάμαι λιγάκι διαφορετικά από εσένα με θυμάμαι με ένα Nokia N90, Opera Mini και EDGE γιατί για να βρεις καφετέρια με wifi ήταν pain in ass, τα social media τότε στην Ελλάδα μετρούσαν ελάχιστους χρήστες σε σχέση με το σήμερα και το facebook είχε μόλις 3 χρόνια σε public mode. Κοινός αν πετύχαινες κάποιον στο δρόμο και του ρωτούσες αν έχει wifi το τηλέφωνο του θα λάμβανες περίεργες απαντήσεις τύπου τι είναι αυτό το wifi κτλ, πέρα αυτού το πρώτο smartphone με την σημερινή λογική (no keys etc) ήρθε στην Ελλάδα τον Αύγουστο του 2008 (iPhone 3G).

Ο ΟΤΕ για να φανταστείς στον βασικό εξοπλισμό της ADSL το 2009 ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΡΟΥΤΕΡ ΜΕ WIFI, το πλήρωνες extra αν το ήθελες.

Αναφορά σε κείμενο


Ξαναρωτώ λοιπόν, το 2009 έστελνες deauth packets σε καφετέριες; 

Σχετικά με την SLK που γράφεις (πέτυχες και το αμάξι που μου αρέσει περισσότερο από κάθε άλλο) αν υπήρχε τρόπος να συνδέσω ένα usb στο αμάξι και από δίπορτο-διθέσιο κάμπριο να γίνει 5θυρο SUV και όταν τελειώσουν τα βουνά να ξαναγίνει sport τότε ναι, θα το έκανα. :D
Είναι πάνω κάτω σαν την απάντηση που δίνω για την πειρατεία, αν το να κλέψεις ένα αυτοκίνητο ήταν το ίδιο με το να "κλέψεις" μουσική "πατάω download", περιμένω μερικά seconds και μετά έχω και εγώ αλλά και ο κάτοχος από ένα αυτοκίνητο τότε σιγά μην αγόραζα τον κουβά που έχω για αμάξι, θα έκανα download-clone μία DB11 και όλα οκ. :P :P

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Το 2009 έστελνες deauths σε καφετέριες; :P

Σπάμε πλάκα γενικά με χιλιάδες τρόπους ακόμα και με RF jammers η και με ble spammers, γενικά με ότι τραβά η όρεξη σου, το αγαπημένο μου δε είναι το SSID spamming. :D

Get to the point bro, ένα mitm machine παλάμης είναι πάντα χρήσιμο, γενικότερα ένα linux-like machine στο χέρι είναι πάντα χρήσιμο και προφανώς αναφέρομαι σε devs και πιτσιρικάδες που καλός η κακός το hacking τους τραβά το ενδιαφέρων. Σχετικά με το μακρινό 2009 που εγώ θυμάμαι λιγάκι διαφορετικά από εσένα με θυμάμαι με ένα Nokia N90, Opera Mini και EDGE γιατί για να βρεις καφετέρια με wifi ήταν pain in ass, τα social media τότε στην Ελλάδα μετρούσαν ελάχιστους χρήστες σε σχέση με το σήμερα και το facebook είχε μόλις 3 χρόνια σε public mode. Κοινός αν πετύχαινες κάποιον στο δρόμο και του ρωτούσες αν έχει wifi το τηλέφωνο του θα λάμβανες περίεργες απαντήσεις τύπου τι είναι αυτό το wifi κτλ, πέρα αυτού το πρώτο smartphone με την σημερινή λογική (no keys etc) ήρθε στην Ελλάδα τον Αύγουστο του 2008 (iPhone 3G).

Ο ΟΤΕ για να φανταστείς στον βασικό εξοπλισμό της ADSL το 2009 ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΡΟΥΤΕΡ ΜΕ WIFI, το πλήρωνες extra αν το ήθελες.


Ξαναρωτώ λοιπόν, το 2009 έστελνες deauth packets σε καφετέριες; 
 

Η ουσία αυτού που θέλω να πω είναι ότι (και ας μην κολλάμε στις ημερομηνίες) κάτι είχε πλάκα πριν χρόνια όταν το πρωτοανακαλύπταμε. Δεν έχει πλάκα τώρα. Εκτός αν είσαι τώρα 18 και ανακαλύπτεις τον κόσμο του networking, εκεί πάσο. 

Δεν αντιλέγω ότι "χρειάζεσαι" για τον οποιονδήποτε λόγο τηλέφωνο που να τα κάνει αυτά, η ερώτησή μου είναι γιατί να πάρεις iPhone που σε περιορίζει εργοστασιακά και να μην πάρεις ένα αντίστοιχο τουμπανάκι android να τα κάνεις όλα αυτά πολύ πιο εύκολα και χωρίς να ψάχνεσαι αν η τάδε έκδοση του λειτουργικού υποστηρίζει jailbreak ή όχι. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, polaki είπε

Η ουσία αυτού που θέλω να πω είναι ότι (και ας μην κολλάμε στις ημερομηνίες) κάτι είχε πλάκα πριν χρόνια όταν το πρωτοανακαλύπταμε. Δεν έχει πλάκα τώρα. Εκτός αν είσαι τώρα 18 και ανακαλύπτεις τον κόσμο του networking, εκεί πάσο. 

Δεν αντιλέγω ότι "χρειάζεσαι" για τον οποιονδήποτε λόγο τηλέφωνο που να τα κάνει αυτά, η ερώτησή μου είναι γιατί να πάρεις iPhone που σε περιορίζει εργοστασιακά και να μην πάρεις ένα αντίστοιχο τουμπανάκι android να τα κάνεις όλα αυτά πολύ πιο εύκολα και χωρίς να ψάχνεσαι αν η τάδε έκδοση του λειτουργικού υποστηρίζει jailbreak ή όχι. 

Πλάκα θα έχει πάντα, είναι σαν να βλέπεις κάποιον να πατάει μπανάνα και να πέφτει, δεν έχει σχέση αν είσαι 10 ή 50, θα γελάσεις :P

Γιατί δεν μπορείς να στείλεις management frames (πχ deauth packets) χωρίς root access, ούτε στο Android, ούτε στο iOS και σε κανένα OS desktop/mobile που να ξέρω, γιατί οι περισσότεροι μπερδεύεται το Unknown Sources του Android με το root access. Install μπορώ να κάνω και στο iphone ότι θέλω με το dev id μου, root access όμως δεν έχω, καλά καλά την Mac Address δεν μπορώ να δω και παρότι συμφωνώ μαζί σου ότι αυτά είναι ψιλά γράμματα για την πλειοψηφία σου λέω ότι για μερικούς δεν είναι.

Σχετικά με το γιατί έχω iPhone, δεν έχω μόνο iPhone, το iPhone είναι το προσωπικό μου τηλέφωνο για δεκάδες λόγους που βαριέμαι να αναλύω αλλά σαφώς έχω και android και lineageOS.

11 ώρες πριν, haHa είπε

Μαλιστα, αρχικα δεν ηθελε μονο jailbreak, ηθελε και ενα εξτρα τσιπακι που εβαζες στο sim tray μαζι με την ελληνικη sim για να νομιζει οτι ειναι αμερικανικη sim.

Kατι τετοιο:

20150307103123562356.jpg

Αυτό το μαραφέτι (R-SIM) δουλεύει ακόμα και σήμερα (νεότερο chip) στα νέα iPhones. Κάνει spoof κάποιο ID του δικτύου και το τηλέφωνο νομίζει ότι βρίσκετε στο δίκτυο που είναι κλειδωμένο.
Jailbrake έκανες για να έχεις MMS και GPRS αν θυμάμαι καλά, διαφορετικά είχες μόνο κλήσεις και SMS. 
Αν και γενικά δεν δουλεύει πάντα σωστά, όταν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει έβγαλα το καπέλο στους σχεδιαστές του.

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω με μερικούς που μιλάνε για ασφάλειες στα OS, οταν ταυτόχρονα κάνουν οι ίδιοι κοινοποίηση τις φωτογραφίες τους και την γεωγραφική τους θέση στα σοσιαλ.

Το καταλαβαίνω ότι κάπως πρέπει να δικαιολογήσουν ορισμένες αγορές του χιλιάρικου στον εαυτό τους, αλλά είπαμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Είναι ΤΡΟΜΕΡΟ το οτι προσπαθείς να κάνεις Jailbreak ένα iPhone 6 με το unc0ver ...

Δεν φταίει το iPhone 6... απλά είναι οι εκδόσεις iOS που δεν υποστηρίζει (σιωπηλά) το ubc0ver!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...