Προς το περιεχόμενο

Ο Linus Torvalds αναβαθμίζει τον υπολογιστή του με AMD Ryzen Threadripper 3970X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο δημιουργός των Linux και Git, Linus Torvalds αποκάλυψε ότι αναβάθμισε τον προσωπικό του υπολογιστή με AMD Ryzen Threadripper 3970X.

Μάλιστα, όπως αποκάλυψε ο ίδιος, μετά από 15 χρόνια αναβαθμίσεων με επεξεργαστές της Intel, ήταν η πρώτη φορά που επέλεξε επεξεργαστή της AMD. Αυτός από ότι φαίνεται θα είναι και ο υπολογιστής που θα χρησιμοποιεί για εργασίες που πραγματοποιεί στο Linux ή σε άλλα ενδιαφέροντα πρότζεκτ.

Σε ανάρτηση του με τον τίτλο «State of the Kernel» και με ημερομηνία 24 Μάϊου, ο Linus Torvalds έκανε γνωστό ότι η αναβάθμιση hardware που πραγματοποίησε τον άφησε ιδιαίτερα ικανοποιημένο καθώς τα δοκιμαστικά builds «allmodconfig» είναι τρεις φορές ταχύτερα σε σχέση με το παρελθόν.  

«Μάλιστα, ο μεγαλύτερος ενθουσιασμός για μένα αυτήν την εβδομάδα ήταν ότι αναβάθμισα το κύριο μηχάνημά μου και για πρώτη φορά μετά από περίπου 15 χρόνια, το desktop μου δεν βασίζεται στην Intel. Όχι, δεν άλλαξα ακόμα σε ARM, αλλά τώρα τρέχω έναν AMD Threadripper 3970x. Τα test builds «allmodconfig» είναι τώρα τρεις φορές γρηγορότερα από ότι στο παρελθόν, κάτι που δεν έχει και τόσο σημασία τώρα, κατά τη διάρκεια αυτής της ήρεμης περιόδου, αλλά αναμφισβήτητα θα παρατηρήσω τα οφέλη της αναβάθμισης στο επόμενο (χρονικό) παράθυρο συγχώνευσης» έγραψε ο Linus Torvalds.

Ryzen_Threadripper_3990X_ct_1-f20fbd0dcd6fd472.jpeg.752aae4d3cd7c975ad1ab83b74389ce6.jpeg

O Linus Torvalds δεν αποκάλυψε άλλες λεπτομέρειες για τον desktop υπολογιστή του, ωστόσο ο AMD Ryzen Threadripper 3970X γνωρίζουμε ότι είναι ένα πραγματικό «τέρας» με 32 πυρήνες και 64 threads που «τρέχει» στα 3,7GHz αλλά με boost μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 4,5GHz ενώ είναι κατασκευασμένος με μέθοδο FinFET 7nm.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδε και αυτός επιτέλους ΦΩΣ!! 🤩🤩

Το ΣΙΓΟΥΡΟ πάντως είναι ότι δε θα πλήρωσε ούτε ευρώ από την τσέπη του... 😉

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=3970x-windows-linux&num=1

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd-linux-3960x-3970x&num=1

Επεξ/σία από Looter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν μας νοιάζει και τόσο και τι έγινε που έβαλε amd μπορεί να έβαζε και xeon...ο καθε ένας μπορεί να βάλει ότι του αρέσει και εγώ έβαλα έναν ryzen 2700 για να παίζω παιχνίδια και είναι γρηγορότερος από τον παλιό μου intel, ε και σιγά δεν θα το κάνουμε και θέμα, αλλά οκ  χειροκροτήστε με 😛

  • Like 12
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

χωρις πλακα τωρα...

χεστηκε η φατμε στο γενι τζαμι....

παλιοτερα ελεγε οτι χρησιμοποιει το fedora linux ε,και...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Iiatropoulos είπε

Μετά από 15 χρόνια;

Δηλαδή τι χρησιμοποιούσε μέχρι τώρα; Pentium II?

τι φορανε τα μακμπουκ? 

τετοιο , λεει, οτι του εδινε η apple και  ετρεχε το λινουξακι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που είμαι microsoft-κιας και intel-κιας, άμα βγει καμία είδηση ότι ο Νadella γύρισε σε AMD, κάντε μια βόλτα από Άλιμο, ίσως βρείτε ένα i9 και ένα Xeon στα σκουπιδια. 

 

Στα σοβάρα τώρα,... η είδηση είναι στο "Όχι, δεν άλλαξα ακόμα σε ARM" και όχι ότι πήρε το καλύτερο workstation CPU

 

Επεξ/σία από nasos74
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

έχετε δίκιο το insomnia.gr μετά λύπης μου βλέπω ότι έγινε σαν τον skai.gr , star.gr

πέρα από την πλάκα κάποιοι φίλοι που σχολίασαν κάτι άσχετα μάλλον δεν γνωρίζουν ποιος είναι ο κύριος αυτός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Iiatropoulos είπε

Μετά από 15 χρόνια;

Δηλαδή τι χρησιμοποιούσε μέχρι τώρα; Pentium II?

Διάβασε προσεκτικότερα, λέει ότι επι 15 χρόνια έβαζε μόνο intel, όχι ότι δεν έκανε καθόλου αναβαθμίσεις στον υπολογιστή του, αλλά ότι τον αναβάθμιζε μόνο με Intel.

  • Like 24
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, drakoulis είπε

Καλά δεν μας νοιάζει και τόσο και τι έγινε που έβαλε amd μπορεί να έβαζε και xeon...ο καθε ένας μπορεί να βάλει ότι του αρέσει και εγώ έβαλα έναν ryzen 2700 για να παίζω παιχνίδια και είναι γρηγορότερος από τον παλιό μου intel, ε και σιγά δεν θα το κάνουμε και θέμα, αλλά οκ  χειροκροτήστε με 😛

Σε χειροκροτώ γιατι επραξα ομοιως. Με μια rx 580 8gb για συμπληρωμα και ετοιμο το gaming system.  

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Διάβασε προσεκτικότερα, λέει ότι επι 15 χρόνια έβαζε μόνο intel, όχι ότι δεν έκανε καθόλου αναβαθμίσεις στον υπολογιστή του, αλλά ότι τον αναβάθμιζε μόνο με Intel.

 

Μπουρί θα το χε κάνει το LGA775 σύστημα του.

spacer.png

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...