Προς το περιεχόμενο

efood - TIP για διανομέα


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τη καραντίνα και μετά πληρώνω πλέον αποκλειστικά με κάρτα. Το ίδιο φυσικά και στο efood όπου για να δώσω TIP τα βάζω από την επιλογή "TIP για διανομέα".

Αναρωτιέμαι όμως πως λειτουργεί ακριβώς το σύστημα... Δε φορολογούνται αυτά εφόσον φαίνονται ως συναλλαγή μέσω efood; Μήπως κρατάει και από αυτά προμήθεια; Πως ακριβώς αποδίδονται στον διανομέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, bromiaris είπε

Tip σε διανομείς κουρίερ ποτέ θα δίνετε βρε καρμίριδες;;;; 

υπαρχουν διανομεις κουριερ???γιατι εγω εδω και 3 μηνες με μαγικο τροπο βρισκω κολλημενα χαρτακια στην πορτα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Από τη καραντίνα και μετά πληρώνω πλέον αποκλειστικά με κάρτα. Το ίδιο φυσικά και στο efood όπου για να δώσω TIP τα βάζω από την επιλογή "TIP για διανομέα".

Αναρωτιέμαι όμως πως λειτουργεί ακριβώς το σύστημα... Δε φορολογούνται αυτά εφόσον φαίνονται ως συναλλαγή μέσω efood; Μήπως κρατάει και από αυτά προμήθεια; Πως ακριβώς αποδίδονται στον διανομέα;

το χρησιμοποιησα 1η φορα χθες μεσω Wolt και έχω την ίδια απορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Από τη καραντίνα και μετά πληρώνω πλέον αποκλειστικά με κάρτα. Το ίδιο φυσικά και στο efood όπου για να δώσω TIP τα βάζω από την επιλογή "TIP για διανομέα".

Αναρωτιέμαι όμως πως λειτουργεί ακριβώς το σύστημα... Δε φορολογούνται αυτά εφόσον φαίνονται ως συναλλαγή μέσω efood; Μήπως κρατάει και από αυτά προμήθεια; Πως ακριβώς αποδίδονται στον διανομέα;

Στο καλό σενάριο τα αποδίδει το μαγαζί στον διανομέα σαν επιπλέον ποσό του μισθού του.

Για το μαγαζί θα είναι εργατικό εξοδο (λογικά μεικτό) και για τον διανομέα εισόδημα που λογικά φορολογείται.

Ίσως βάβαια να έχει κάποιο ειδικό καθεστώς.

χμ, βέβαια αν είναι έτσι το μαγαζί επιβαρέινεται και με ασφαλιστικό κόστος επ' αυτού.

πραγματικά έχει αξία αν ξέρει κανείς από πείρα να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tzoyris7 είπε

υπαρχουν διανομεις κουριερ???γιατι εγω εδω και 3 μηνες με μαγικο τροπο βρισκω κολλημενα χαρτακια στην πορτα μου

Και τα χαρτάκια ποιος τα κολλάει; ε; 

 

 

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιώ και εγώ αρκετές φορές την συγκεκριμένη επιλογη του efood, και στην αρχή είχα την ίδια απορία... ρώτησα δυο τρεις φορές τον εκάστοτε διανομένα και η απάντηση ήταν ότι τους το δίνουν στο χέρι, μαζί με την παραγγελία προς παράδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τωρα το αν το παιρνει ποτε ο διανομεας ειναι μια αλλη ιστορια....
tip αφηνω συνηθως την διαφορα για μεχρι να γινει στρογγυλοποιηση στο ευρω πχ. 12,50€ αφηνω 13€
αλλα δεν το θεωρω υποχρεωτικό, παιρνουν μισθο για την δουλεια τους δεν το κανουν για την ψυχη της μανας τους

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 13
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

τωρα το αν το παιρνει ποτε ο διανομεας ειναι μια αλλη ιστορια....
tip αφηνω συνηθως την διαφορα για μεχρι να γινει στρογγυλοποιηση στο ευρω πχ. 12,50€ αφηνω 13€
αλλα δεν το θεωρω υποχρεωτικό, παιρνουν μισθο για την δουλεια τους δεν το κανουν για την ψυχη της μανας τους

ποτέ δε κατάλαβα το "για τη ψυχή της μανας του"

αν το δεις από μια άλλη πλευρά

ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗ ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥΣ

τότε ακριβώς δε θα έπρεπε να τους δώσεις χρήματα αφού θα ακυρωνόταν - έστω μερικώς - από τη πλευρά σου τουλάχιστον, το κίνητρό τους γιατι το κάνουν. Είναι σα να του λες "κοίτα, επειδή η ψυχή της μάνας σου  θα πάει όπου πάει - αν είναι να πάει κάπου και απλά δεν την φάνε τα σκουλίκια - και αυτό που κάνεις είναι ψιλοκαραγκιοζιλίκι, ε πάρε και αυτά".

Ακριβώς επειδή το κάνουν για λεφτά, αποκτά νόημα το να δώσεις φιλοδώρημα.

αν δεν έχει ανάγκη τα χρήματα και το κάνει απλά "για τη ψυχή της μάνας του" τι νοημα έχει

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 4
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

τωρα το αν το παιρνει ποτε ο διανομεας ειναι μια αλλη ιστορια....
tip αφηνω συνηθως την διαφορα για μεχρι να γινει στρογγυλοποιηση στο ευρω πχ. 12,50€ αφηνω 13€
αλλα δεν το θεωρω υποχρεωτικό, παιρνουν μισθο για την δουλεια τους δεν το κανουν για την ψυχη της μανας τους

Σε οποιαδήποτε άμεση προσωπική υπηρεσία (κουρείο, ταξί κτλ) που έχουν σχέση με την διασκέδαση ή αυξημένη προσωπική απαίτηση ή αυξημένο κίνδυνο καλό είναι να δίνεται κάποιο φιλοδώρημα. Όπως κάποιοι γράφουν στις μπλούζες τους "το φιλοδώρημα δεν είναι απαραίτητο, είναι όμως ανθρώπινο". 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

επειδη πολυ αμφιβαλλω πως δεν υπαρχουν μαγαζια που κανουν πουστια και τα κρατανε για παρτι τους, εγω θα προτεινα να πληρωσει καποιος με καρτα κανονικα και αν εχει κανα ψιλο στο σπιτι το δινει στο χερι στο ντελιβερα. εγω παντως ετσι το κανω.

τωρα αν δεν εχεις ψιλα στο σπιτι, δεν πειραζει υγεια. την επομενη φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχουμε συζητήσει το θέμα "tip" και άλλη φορά.

Δεν έχει νόημα, είναι απλά μια συνήθεια που έχει καθιερωθεί και όσοι το κάνουν, το κάνουν απλά επειδή έτσι....

Πως σουβλίζουν αρνί το Πάσχα, πως πάνε 23:55 στην Ανάσταση. Αν τους ρωτήσεις το γιατί θα σου πούνε γιατί απλά έτσι. Έτσι κάνουν επειδή έτσι συνήθισαν.

Οι ντελιβεράδες κάνουν μια δουλειά για την οποία πληρώνονται. Δε βρίσκω το λόγο να αφήσω tip. Δεν υπάρχει κανένα σοβαρό επιχείρημα υπερ αυτού.

Κι αν θεωρήσουμε ότι "πρέπει" γιατί να μη δώσουμε tip σε ένα σωρό άλλα επαγγέλματα;

Γιατί όχι στον υπάλληλο που μας κόβει τις φέτες ζαμπόν;

Γιατί όχι στον υπάλληλο που μας βάζει βενζίνη;

Είναι απλά μια συνήθεια  που δε ξέρω πως καθιερώθηκε.

  • Like 14
  • Thanks 4
  • Confused 2
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, ikaruga24 είπε

Σε οποιαδήποτε άμεση προσωπική υπηρεσία (κουρείο, ταξί κτλ) που έχουν σχέση με την διασκέδαση ή αυξημένη προσωπική απαίτηση ή αυξημένο κίνδυνο καλό είναι να δίνεται κάποιο φιλοδώρημα. Όπως κάποιοι γράφουν στις μπλούζες τους "το φιλοδώρημα δεν είναι απαραίτητο, είναι όμως ανθρώπινο". 

δουλευοντας δουλειες που λαμβανουν tips, αυτο ειναι μια μαλακια και μιση. δηλαδη οσοι δε μ χουν δωσει φιλοδορημα ειναι λιγοτερο ανθρωποι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαγαζί που παραγγέλνω πολύ συχνά, όταν ρώτησα το παιδί που μου έφερε την παραγγελία αν πήρε ή αν θα πάρει το tip που πλήρωσα, μου είπε ότι δεν ξέρει καν ότι πληρώνουμε tip έξτρα.

Με λίγα λόγια δεν του είχε δώσει το μαγαζί ποτέ. Οπότε σίγουρα παίζει κατάχρηση από τα μαγαζιά, προτιμώ παρόλη την κατάσταση να το δίνω απευθείας στο χέρι.

  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

το έχουμε συζητήσει το θέμα "tip" και άλλη φορά.

Δεν έχει νόημα, είναι απλά μια συνήθεια που έχει καθιερωθεί και όσοι το κάνουν, το κάνουν απλά επειδή έτσι....

Πως σουβλίζουν αρνί το Πάσχα, πως πάνε 23:55 στην Ανάσταση. Αν τους ρωτήσεις το γιατί θα σου πούνε γιατί απλά έτσι. Έτσι κάνουν επειδή έτσι συνήθισαν.

Οι ντελιβεράδες κάνουν μια δουλειά για την οποία πληρώνονται. Δε βρίσκω το λόγο να αφήσω tip. Δεν υπάρχει κανένα σοβαρό επιχείρημα υπερ αυτού.

Κι αν θεωρήσουμε ότι "πρέπει" γιατί να μη δώσουμε tip σε ένα σωρό άλλα επαγγέλματα;

Γιατί όχι στον υπάλληλο που μας κόβει τις φέτες ζαμπόν;

Γιατί όχι στον υπάλληλο που μας βάζει βενζίνη;

Είναι απλά μια συνήθεια  που δε ξέρω πως καθιερώθηκε.

συμφωνω σ αυτα που λες αλλα να ξερεις πως σε καλες περιοχες μια χαρα τσιμπας τιπς ως βενζινας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...