Προς το περιεχόμενο

efood - TIP για διανομέα


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Τι να δώσουμε ρε βρωμιαρη; τους τεμπέληδες; έρχονται αφήνουν τα χαρτιά για να τρέχω εγώ να πάρω το δέμα, οι χειρότεροι είναι. 

Βασικά μάλλον για να δώσεις θα πρέπει να τον δεις κιόλας! Αλλά έλα που δεν τους βλέπουμε γιατί αφήνουν το χαρτί και φεύγουν σε χρόνο ρεκόρ.......

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Βασικά μάλλον για να δώσεις θα πρέπει να τον δεις κιόλας! Αλλά έλα που δεν τους βλέπουμε γιατί αφήνουν το χαρτί και φεύγουν σε χρόνο ρεκόρ.......

Ε αυτό.... Γιαυτό τα παίρνω στο κρανίο, άσε που είναι αναιδής οι περισσότεροι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ πας πιάνεις δουλειά και έχεις την απαίτηση ο άλλος να σου δίνει τιπ γιατί την κάνεις. Φαντάζομαι επίσης ότι έχεις ήδη απορρίψει τη θέση του διευθύνοντος συμβούλου στην πολυεθνική.. Μέχρι εκεί μπορούν να σκεφτούν.. Οποίος είναι δυσαρεστημένος ας πάρει τηλέφωνο μήπως η θέση του ceo είναι ακόμα ανοιχτή και τον περιμένει..

 

Αν δούλευει κάποιος κύριος ή κυρία διανομέας υπό την απειλή όπλου ζητάω συγνώμη και συμπάσχω. Αν όχι καιρός να δει την πραγματικότητα κατάματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, spertoy είπε

Οκ πας πιάνεις δουλειά και έχεις την απαίτηση ο άλλος να σου δίνει τιπ γιατί την κάνεις. Φαντάζομαι επίσης ότι έχεις ήδη απορρίψει τη θέση του διευθύνοντος συμβούλου στην πολυεθνική.. Μέχρι εκεί μπορούν να σκεφτούν.. Οποίος είναι δυσαρεστημένος ας πάρει τηλέφωνο μήπως η θέση του ceo είναι ακόμα ανοιχτή και τον περιμένει..

Αν δούλευει κάποιος κύριος ή κυρία διανομέας υπό την απειλή όπλου ζητάω συγνώμη και συμπάσχω. Αν όχι καιρός να δει την πραγματικότητα κατάματα

Είναι δύσκολη εργασία αλλά μέχρι εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

και δηλαδη αμα παρεις το 1 ευρω εξιλεωθηκε ο μαλακας? σα την εκκλησια ενα πραμα? δε λεω καλο το φιλοδορημα, αλλα αντι για ζωα προτιμω να εξυπηρετω ανθρωπους και ας μη μου δινουν τιποτα. ετσι κι αλλιως αν δουλευω 10 ωρες και τετοιοι μαλακες με κουραζουν ψυχολογικα λες και δουλεψα 20 το ενα ευρω λες να βοηθησει?

επισης, γιατι το λες σα να ειναι καταντια να δουλευεις τετοιες δουλειες? αν ο κοσμος ολος θελει να καθεται σ ενα γραφειο..

..γελιεται οτι θα το καταφερει αν δε βαλει κωλο να διαβασει, και παλι δεν ειναι σιγουρο θα τα καταφερει

..θα βρει οτι και εκει υπαρχουν αρνητικα. εγω προσωπικα οσο και ν ακουγεται περιεργο Μ ΑΡΕΣΕΙ που δεν ειμαι κλεισμενος σ ενα γραφειο. βασικα μου φαινεται παρανοια που ολοι προτιμουν καθημερινο πονοκεφαλο και ψυχολογικα προβληματα

..μεγαλη πιθανοτητα να αμοιβεται ΛΙΓΟΤΕΡΟ απ το επαγγελμα που τοσο του κακοφαινεται και θελει να φυγει. λεμε για τιπς και ποιος δε δινει, αλλα η πραγματικοτητα ειναι πως οι περισσοτεροι δινουν φιλοδορημα στα συγκεκριμενα επαγγελματα το οποιο ανεβαζει ΠΟΛΥ τα εσοδα

..στο ελλαδισταν παλι ενας υπαλληλος θα ειναι, δεν υπαρχουν καριερες και προοπτικες εργασιακης εξελιξης εδω, γι αυτο τοσοι μορφωμενοι πανε στο εξωτερικο

γιατι περα απο μεγαλες πολυεθνικες και αλυσιδες σε πιο κομματι του ιδιωτικου τομεα δε γινονται αυτα? απληρωτες υπερωριες, μαυρα στο χερι και αν σ αρεσει, σπασιμο νευρων (μαλακα εργοδοτη μη πετυχεις ποτε ευχομαι, γατακια ειναι οι μαλακες πελατες μπροστα τους), σπαστα ωραρια, υπαλληλος-πολυεργαλιο-τακανωολακαισυμφερω, "δωρα αδωρα", και αλλα πολλα ωραια.

Σαφώς και υπάρχει και αλλού επαίσχυντη εκμετάλευση των εργαζομένων...

Όμως δεν λέω αυτό!

Αυτό που λέω είναι οτι σε περιπτώσεις όπως ο ντελιβεράς, ο σερβιτόρος και λοιπές αντίστοιχες ειδικότητες που είθισται να λαμβάνουν tips όταν πας να κανονίσεις αμοιβή σου λέει το αφεντικό για να σου χρυσώσει το χάπι οτι θα πάρεις λίγα αλλά θα έχεις και τα τυχερά σου (tips) οπότε θα βγαίνει ένας ικανοποιητικός μισθός (αθροιστικά), οπότε και ο εργαζόμενος και ο εργοδότης ποντάρει εκεί καλώς ή κακώς...

Δεν υπαινίσσομαι οτι αυτό είναι και το σωστό, ούτε οτι δεν θα βρεις περιπτώσεις που τους τρώνε ακόμα και τα tips, αλλά είναι κάτι σύνηθες που διαμορφώνει τον κλάδο!

Οπότε μέχρι να διορθωθεί αυτή η στρέβλωση μπορεί για μερίδα των πελατών το φιλοδώρημα να φαντάζει απλή έκφραση της ευχαρίστησης τους όμως για τον εργαζόμενο ένα φιλοδώρημα λιγότερο σημαίνει μειωμένο μεροκάματο...

Φαντάζομαι είναι κατανοητή η διαφορά!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
31 λεπτά πριν, AlienTechGR είπε

Η άποψη μου ως διανομέας πάνω στο θέμα. 

Το παραπάνω θέμα με έπεισε να αφήνω φιλοδώρημα ωστόσο τις προάλλες που παράγγειλα, λέω στο διανομέα ότι θα του αφήσω έξω από τη πόρτα και δε το πήρε...... Ίσως δε θέλει ο θεός να δίνω φιλοδώρημα. Μακάρι να υπήρχε σε όλα τα σούπερμαρκετ η δυνατότητα να αφήνεις ηλεκτρονικά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spacemonkey είπε
  • Ναι θα ερθει η Wolt και κατι τρεχει στα γυφτικα! Ηδη τα μαγαζια που χρεωνουν εξτρα το delivery π.χ γνωστο drive in μπεργκεραδικο στην αλιμου, απορριπτονται επιτοπου με συνοπτικες διαδικασιας ελεω ποικιλιας. Χωρις να θελω να στεναχωρησω το παιδι που το ειπε, λιγο η παραλαβη απ το καταστημα λιγο ο ανταγωνισμος, αυτος που θελει να ξεφυγει απο την καθε wolt πιστεψε με θα το κανει.

Ποιο ειναι το Μπεργκεραδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το ειχα και εγω απορια ,μια ντελιβερου που ρωτησα,για το συγκεκριμενο καταστημα μου απαντησε οτι τα παιρνουν κανονικα.Τωρα αν τα παιρνουν τελος του μηνα ή της μερας δν ξερω.Επισης δεν γνωριζω για εφοριες και κρατησεις διοτι στις αποδειξεις ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ το tip.

Αναφερε καποιον για το δωρο του γιατρου,αν και με βρισκει συμφωνο με αυτο,αποδειχτηκε οτι ειναι λαθος τελικα ,γιατι σημερα παιρνει δωρο,αυριο απαιτει φακελο.

Για την δυσκολη δουλεια του delivera εχω γνωστο με την παρεα του (ηλικια 20-25) που παρατησαν το περαμα για να γινουν ντελιβεραδες.Καθε δουλεια με τα υπερ και τα κατα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, safridia είπε

Ποιο ειναι το Μπεργκεραδικο;

εντάξει τωρα ρωτάς και εσυ πιο ειναι αυτο που έχει drive-in. λες και είναι παραπάνω απο ένα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, hdonoblepsias είπε

Εγω πάντα μα πάντα θα αφήσω τιπ, δεν ξέρω γιατί, μπορεί απλά επειδή έτσι συνηθίζεται. Με το tip του efood, ρώτησα μια μέρα ένα delivery, αν το παίρνει κανονικά και μου απάντησε οτί τα κρατάει το efood και δεν έχει πάρει ποτέ. Μάλλον πουστιά του αφεντικού του είναι. 

Από τότε, πληρωμή με κάρτα και τιπ στο χέρι. 

Υπάρχουν φορές (σπάνια) που έχω παραγγείλει και έχω ακριβώς το ποσό της παραγγελίας. Αισθάνομαι τόσο άσχημα που απολογούμαι στο delivery. Όσο αφορά την ατάκα "έλα μωρέ πληρώνεται, γιατί να πάρει τιπς"? Εγώ τα τιπς τα δίνω και για άλλα πράγματα (κίνδυνος, φθορές μηχανής κλπ). 

Δεν έχω δώσει τιπ μόνο 2-3 φορές που πραγματικά εκνευρίστηκα με την καθυστέρηση, την αγένεια κλπ. 

Επίσης δεν παραγγέλνω ποτέ όταν βρέχει. Υπάρχουν άλλοι που και καρέκλες να ρίχνει, παραγγέλνουν

ναι αυτο ξερω και εγω , τα κραταει το efood

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω κατα καιρούς παπάτζες "γιατι να  δίνουμε tips, αφου πληρώνονται κλπ" . Δεν είναι ευγένεια, είναι υποχρέωση. Γιατί?

Γιατί αν δεν δίναμε tips δεν θα είχε λόγο ύπαρξης η δουλειά του διανομέα. Γιατί? Γιατί για να καλύπτει τα έξοδα του/αποσβέσεις και να είναι νόμιμος και αυτός και η επιχείρηση, θα υπήρχε επιπλέον κόστος / παραγγελία τουλάχιστον 3€, όπως και στις εταιρίες courier, όπως και στις πολιτισμένες χώρες του Δυτικού κόσμου.

Το κόστος της διανομής, ούτε περιλαμβάνεται στην παραγγελία που κάνει ο κάθε γύφτος, ούτε καλύπτει τα έξοδα του διανομέα που πάει με δικό του όχημα να προλάβει τις παραγγελίες, με δικές του βενζίνες σε χρόνο dt και με δικό του εξοπλισμό και κίνδυνο. Αυτά πληρώνονται μόνο μέσω των tips. Αν δεν έδινε κανείς tips, θα σας έλεγα πως θα σας έφερναν σουβλάκια και καφέδες των 5€ δωρεάν για να μην κουνηθείτε από τον καναπέ σας.

Αλλά μερικοί σε αυτή τη χώρα ζουν και ξυπνάνε νομίζοντας πως τα λεφτά βγαίνουν από δέντρα...

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Διαβάζω κατα καιρούς παπάτζες "γιατι να  δίνουμε tips, αφου πληρώνονται κλπ" . Δεν είναι ευγένεια, είναι υποχρέωση. Γιατί?

Γιατί αν δεν δίναμε tips δεν θα είχε λόγο ύπαρξης η δουλειά του διανομέα. Γιατί? Γιατί για να καλύπτει τα έξοδα του/αποσβέσεις και να είναι νόμιμος και αυτός και η επιχείρηση, θα υπήρχε επιπλέον κόστος / παραγγελία τουλάχιστον 3€, όπως και στις εταιρίες courier, όπως και στις πολιτισμένες χώρες του Δυτικού κόσμου.

Το κόστος της διανομής, ούτε περιλαμβάνεται στην παραγγελία που κάνει ο κάθε γύφτος, ούτε καλύπτει τα έξοδα του διανομέα που πάει με δικό του όχημα να προλάβει τις παραγγελίες, με δικές του βενζίνες σε χρόνο dt και με δικό του εξοπλισμό και κίνδυνο. Αυτά πληρώνονται μόνο μέσω των tips. Αν δεν έδινε κανείς tips, θα σας έλεγα πως θα σας έφερναν σουβλάκια και καφέδες των 5€ δωρεάν για να μην κουνηθείτε από τον καναπέ σας.

Αλλά μερικοί σε αυτή τη χώρα ζουν και ξυπνάνε νομίζοντας πως τα λεφτά βγαίνουν από δέντρα...

Πόσες λιγότερες πωλήσεις θα έκανε το Χ σουβλατζίδικο/καφέ αν δεν έστελνε delivery? Θα είχε λόγο ύπαρξης ή δεν είχε ανοίξει/θα έκλεινε πολύ γρήγορα; Αν έβγαινε οικονομικά έστω κι ετσι...πόσες λιγότερες θέσεις εργασίας θα είχε? Πόσα λιγότερα έσοδα/κέρδη; Ο διανομέας που συζητάμε, θα είχε δουλειά ή θα ήταν άνεργος;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Πόσες λιγότερες πωλήσεις θα έκανε το Χ σουβλατζίδικο/καφέ αν δεν έστελνε delivery? Θα είχε λόγο ύπαρξης ή δεν είχε ανοίξει/θα έκλεινε πολύ γρήγορα; Αν έβγαινε οικονομικά έστω κι ετσι...πόσες λιγότερες θέσεις εργασίας θα είχε? Πόσα λιγότερα έσοδα/κέρδη; Ο διανομέας που συζητάμε, θα είχε δουλειά ή θα ήταν άνεργος;

Αν δεν έκανε κανείς delivery θα έπαιρναν την κωλάρα τους να πήγαιναν να τα πάρουν μόνοι τους οι πελάτες. Αν δεν τους άρεσε αυτό, θα υπήρχε η εναλλακτική της χρέωσης 3€ / παραγγελία ή ελάχιστο κόστος παραγγελίας 50€. 

Απάντηση έχω δώσει για το αν θα έχαναν τη δουλειά του ή οχι. Ο διανομέας τώρα έχει δουλειά μόνο λόγω των Tips που δίνουμε κάποιοι, εις βάρος των τσιγκούνηδων που νομίζουν ότι "ούτως ή άλλως πληρώνεται, ας κάνει τη δουλειά του"

ή μήπως στο φανταστικό κόσμο των λεφτόδεντρων, είτε δίνεις , είτε δεν δίνεις tips, ο καφές και το σουβλάκι έχουν την ίδια τιμή όταν γίνεται παράδοση στο σπίτι...?

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...