Προς το περιεχόμενο

efood - TIP για διανομέα


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
8 hours ago, Γιαούρτι said:

Απλά το θέμα μου είναι, γιατί τιπ σε συγκεκριμένη επαγγελματική ομάδα; Δηλαδή κατα κύριο λόγο σερβιτόροι. Δεν έχω κάτι με τους σερβιτόρους. Απλά αναρωτιέμαι το γιατί.

Γιατί τον σερβιτόρο τον περνάει για σκλάβο ο κάθε μαλάκας. Ναι οκ, το job description αυτό ακριβώς είναι, πληρώνεται για να συναναστρέφεται με μαλάκες που νομίζουν ότι είναι το παραπαίδι τους, αλλά μέχρι και στο παραπαίδι ξηγιόντουσαν χαρτζιλίκι τα παλιά τα χρόνια.

Μην μου απαντήσεις ότι και στις άλλες δουλειές υπάρχουν μαλάκες πελάτες, χαίρω πολύ. Υπάρχει ειδοποιός διαφορά στο σερβίρισμα, μπορώ να στο κάνω ταληράκια, αλλά πιστεύω ότι μπορείς να το κατανοήσεις κι από μόνος σου.

Αντίστοιχα, τον ντελιβερά τον τιπάρεις γιατί παίζει τη ζωή του κορώνα γράμματα για να φας ζεστά τα σουβλάκια σου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Malthador είπε

Γιατί τον σερβιτόρο τον περνάει για σκλάβο ο κάθε μαλάκας. Ναι οκ, το job description αυτό ακριβώς είναι, πληρώνεται για να συναναστρέφεται με μαλάκες που νομίζουν ότι είναι το παραπαίδι τους, αλλά μέχρι και στο παραπαίδι ξηγιόντουσαν χαρτζιλίκι τα παλιά τα χρόνια.

Μην μου απαντήσεις ότι και στις άλλες δουλειές υπάρχουν μαλάκες πελάτες, χαίρω πολύ. Υπάρχει ειδοποιός διαφορά στο σερβίρισμα, μπορώ να στο κάνω ταληράκια, αλλά πιστεύω ότι μπορείς να το κατανοήσεις κι από μόνος σου.

Αντίστοιχα, τον ντελιβερά τον τιπάρεις γιατί παίζει τη ζωή του κορώνα γράμματα για να φας ζεστά τα σουβλάκια σου.

όπως είχες πει και την άλλη φορά αυτό είναι μεταξύ αυτού και του αφεντικού του , αν το αφεντικό έχει δημιουργήσει μια συγκεκριμένη κατάσταση ο πελάτης χέστηκε (παρόλα αυτά εγώ δίνω τιπ ανάλογα τη περίσταση )

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, logistoulis said:

όπως είχες πει και την άλλη φορά αυτό είναι μεταξύ αυτού και του αφεντικού του , αν το αφεντικό έχει δημιουργήσει μια συγκεκριμένη κατάσταση ο πελάτης χέστηκε (παρόλα αυτά εγώ δίνω τιπ ανάλογα τη περίσταση )

Δεν κατάλαβα.

Τι σχέση έχει το αφεντικό αν ο πελάτης φέρεται σαν καραγκιόζης στον υπάλληλο;

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greed είπε

Θα σου πω εγω γιατι τυχαινει να εχω εργαστει και ως διανομεας.
Οι ντελιβεραδες δεν κανουν οποια και οποια δουλεια. Εσυ δεν βρισκεις το λογο να αφησεις τιπ σημερα αν αυριο μεθαυριο ομως ερθεις στη θεση τους και χρειαστει να ανεβεις πανω σε δυο τροχους ή τα παιδια σου να εχεις στα υποψιν σου τα παρακατω:

1) To delivery στην Ελλαδα ειναι απο τα πιο κακοπληρωμενα επαγγελματα.
2) To delivery δεν εχει δωρα, ενσημα, αδειες,νυχτερινα,bonus, υπερωριες κτλπ.

3) Πας για 5 ωρες εργασιας και αυτες μπορει να γινουν 3ης μπορει να γινουν και 12. Αναλογα τα κεφια του εργοδότη σου.
4) Το να γινεις deliverας συνεπαγεται πως βαζεις παπι/σκουτερ δικο σου (περιουσια σου) για να παιρνεις 3ης και 60 αμα κοπανας 100χλμ-150χλμ την ημερα υπολογισε ποτε θα τα φτυσει το εργαλειο σου και ποτε θα πρεπει να βαλεις αλλα 1800-3000€ για να παρεις το επομενο παπι/σκουτερ ωστε να συνεχισεις να εργαζεσαι.
5) Λειτουργικα εξοδα. Βενζινες,λαδια,τακακια,κρανος,μπουφαν,τσαντακια μεσης ολα ειναι αναλώσιμα και περα απο τη βενζινη που εισαι καθε ημερα με το χερι στη τσεπη ολα τα αλλα εισαι αναγκασμενος να τα αλλαζεις συχνα γιατι χαλανε απο τη χρηση. 
6) Στην Ελλαδα κανεις δεν θελει να πληρωσει το delivery. Ουτε ο εργοδοτης γιατι θελει το μεγιστο κερδος απο το καφε,σουβλακι του, αλλα ουτε ο πελατης που κοιταει μεσω σκρουτζ ή efood να βρει το πιο φθηνο καφε ή σουβλακι και ας ειναι 6 χιλιομετρα μακρια του. Σε αυτο ομως θα τα αλλαξει ολα η wolt σε κανενα χρονο που θα εχει πιασει για τα καλα. Θα ξεχασετε το τζαμπα delivery μερικοι. 
7) Στα 2,5μιση χρονια που δουλεψα δυο συναλελφοι μου φυγανε για παραγγελια και δεν γυρισαν ποτε. Ξερεις τι σημαινει αυτο; Για να φας εσυ ή να πιεις το καφε σου ο διανομεας φλερταρει με τον χαρο, ο διανομεας συνεχισε να σου φαιρνει φαγητο και καφε οταν εσυ ησουν στην καραντινα σου, ο διανομεας ειναι εκει μεσα σε παγετους,καυσωνες,βροχη για να σε εξυπηρετησει οχι ο καταστηματαρχης που του τα σκας, που δεν σου κοβει ποτε αποδειξη, που σου βαζει οτι σαπιλα πιθανον να εχει περισεψει απο χτες για να φας εσυ και να βγαλει το 2000λιαρο της ημερας. Δεν ειδα ποτε κανενα σερβιτορο να πεθαινει πηγαινοντας ενα ποτηρι νερο στα 7 χρονια που εχω ως σερβιτορος, αντιθετως ειδα δυο ψυχες να σβηνουνε στα 2,5χρονια ως διανομεας. Ομως στον σερβιτορο θα αφησεις για να μη φανεις τσιφουτης στη κοπελα ή στους φιλους σου. 
8 ) Παμε παλι λιγο στα λειτουργικα εξοδα. Εχεις εσυ 2000€ εξοδα το ετος για τη δουλεια σου; Δεν εχεις. Ο ντελιβερας τα εχει και διχως να υπολογιζουμε ζημιες σε μηχανακι,εξοπλισμο αναβατη,καρτες για τηλ ή και ακομα και το ιδιο το τηλ που ή θα τα παιξει απο τη βροχη ή απο καποια πτωση. Οποτε πες μου λιγο ποσο στα @@ σου πρεπει να εισαι να κανεις παραγγελια και να μη δινεις ουτε το πανε ελα για τη βενζινη  στο παιδι που σου φαιρνει τη παραγγελια σου σε γλιτωνει απο το χασιμο χρονου πανε/ελα στο μαγαζι, σε γλιτωνει απο βενζινες που θα εκαιγες ή ακομα και απο τροχαιο; Ποσο το κοστολογεις ολο αυτο; 0€? Το ευχαριστω πολυ που μπορει και να λες απλα δεν αρκει. 
9) Κανεις δεν σου ειπε να μην αφησεις τιπς στα παραπανω που λες. Εδω σε μηχανικο εχω αφησει,σε κουριερ εχω αφησει, ακομα και σε περιπτερα. Αλλα αμα εισαι παρτακιας και σταρχιδιστης δεν αφηνεις πουθενα ουτε και σε Που%#Α που σου δινει το κορμι της για ενα κομματι ψωμι.

Και εδω θα σου δωσω ενα τιπ και ας μην ειναι σε €. Προσεχουν αυτους που τους προσεχουν. Και να εισαι σιγουρος πως ολοι οι ντελιβεραδες σε εχουν μαθει οποτε παντα θα  τρωως & τελευταιος αν εχουν πανω τους τα παιδια και αλλες παραγγελιες.
Και φυσικα 50λεπτα δεν ειναι τιπ αμα μενεις 5 χιλιομετρα μακρια απο το καταστημα. Γιατι παντα 5x2 παει και η επιστροφη. 2€ ειναι τιπ για να φυγει χαρουμενος και ο ντελιβερας και το μηχανακι του και για να φας πρωτος την επομενη φορα. Αλλα αμα ειναι να μην αφηνεις τιποτα τοτε παραγγειλε απο κοντα.

Οπότε η λύση για όλα τα στραβά στον κλάδο, είναι το φιλοδώρημα στο διανομέα. Αυτή είναι η λύση.

Οχι να αλλάξει η κατάσταση.. Σα να λέμε...δε πειράζει που κακοπληρώνεσαι, δουλεύεις μαύρα, χρησιμοποιείς δικό σου όχημα με δικά σου έξοδα και παίζεις το κεφάλι σου  στο δρόμο..πάρε 1 ευρώ και συνέχισε έτσι. Όλα καλά πλέον.

Ο εργοδότης σου μπορεί να συνεχίσει όλα τα παραπάνω.

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθόντας την συζήτηση καταλλήγω στο συμπέρασμα και την άποψη που είχα εξ αρχής για το φιλοδώρημα.
Ότι είναι προαιρετικό δηλαδή και δεν χρειάζεται η μια πλευρά να κρίνει την άλλη.

Τα περισσότερα επιχειρήματα για αξία του φιλοδωρήματος αφορούν τις συνθήκες του εκάστοτε επαγγέλματος.
Άρα είναι ξεκάθαρα στο χέρι της επιχείρησης και του εργοδότη να πληρώνει σωστά ώστε ο υπάλληλος να μην περιμένει το φιλοδώρημα για να τα βγάλει πέρα αυτό το μήνα.

Προσωπικά κυκλοφορώ με κάρτα και μόνο τα τελευταία 2 χρόνια.
Έχω να αγγίξω χρήμα μετρητό μήνες, άρα όταν έρχονται οι παραγγελίες μου δεν έχω να δώσω φιλοδώρημα, αυτή η ξινισμένη μούρη του deliverα με χαλάει...
Πολύ καλή η κίνηση του e-food του φιλοδωρήματος κατα την ώρα της παραγγελίας και είναι ο μόνος τρόπος να με κάνει να δώσω tip που θα το κάνω μόνο όταν παραγγείλω κάποιες φορές από το ίδιο κατάστημα και εκτιμήσω κάποια πράγματα.
Όπως ταχύτητα εξυπηρέτισης, ποιότητα φαγητού και τέλος η εξυπηρέτιση κατα την παράδοση.

Ο εργοδότης είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος για την κατάσταση αυτή.
Αν πιστεύει ότι δεν "βγαίνει" για να πληρώσει σωστά τους υπαλλήλους του τότε ας ανεβάσει τιμές στο κατάλογο... δεν είναι ούτε δικό μου πρόβλημα αυτό, ούτε του ανθρώπου που επέλεξε να εργαστεί ως διανομέας.
Δεν υποχρεούμαι εγώ, ως τελικός πελάτης, να επωμιστώ το ηθικό βάρος για την πληρωμή/διαβίωση του διανομέα.
Γιατί έτσι καταλλήγουμε να χαρακτηρίζουμε κάτι ως "ανθρώπινο"... επειδή ο άλλος, μέσα στη βροχή τον ήλιο και το χαλάζι κάνει διανομές με κίνδυνο της ζωής του είναι σχεδόν χρέος μας να τον φιλοδωρήσουμε γιαυτό και μόνο.

Κάποιες δουλειές, έχουν αυξημένα ρίσκα και αμοίβονται γιαυτό... ο κλάδος όμως περνάει δύσκολα.
Συμμερίζομαι τον αγώνα τους για καλύτερα ωράρια και καλύτερους μισθούς αλλά δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
Ακούγεται σκληρό αλλά έτσι είναι. Αν πρέπει να σκεφτώ έτσι για τους διανομείς τότε θα πρέπει να το κάνω για όλους και στο τέλος θα πρέπει να μου δίνει και εμένα κάποιος tip για να την βγάλω...
 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, greed είπε

 . Σε αυτο ομως θα τα αλλαξει ολα η wolt σε κανενα χρονο που θα εχει πιασει για τα καλα. Θα ξεχασετε το τζαμπα delivery μερικοι. 

 

παρότι δεν αμφιβάλλω, δεν είμαι και ιδιαίτερα σίγουρος 

 

εγώ πάντως μια φορά χρησιμοποίησα wolt για να πάρω δωροκουπόνι και uninstall γιατί με εκνεύρισε όλη αυτή η μανία για εξυπηρέτηση, notifications, μαιλ στο μαιλ, να κάνω κριτική για το μαγαζί και τον ντελιβερά, ή να βλέπω πού είναι ο ντελιβεράς στο χάρτη, συν ότι δεν γουστάρω υποχρεωτική κάρτα ή και τύπους με ποδήλατα, πράσινο αποτύπωμα και τα ρεστα.. δεν μου κάνει κλικ η όλη φάση

 

γενικά ξαναπαίζω και τηλεφωνάκι, efood μόνο όταν δεν έχω ξεμείνει από μετρητό παρότι είναι αρκετα βολικά όλα αυτά , αλλά τζάμπα λεφτά στην ουσία 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν βρισκω λογο ύπαρξης του efood.. Οι τιμες τις περισσότερες φορες ειναι ακριβως ιδιες με το να πάρεις τηλ στο καταστημα.. 

Επισης, αυτο με το tip μεσω της εφαρμογής προσεξτε το.. Οσοι θελετε να δώσετε tip, δωστε το στο χερι...

Ρωτησα εναν διανομεα σχετικα με αυτο κ η σιωπη του δν μου αρεσε καθολου.. 

Ξερω οτι κ αυτο θα το εκμεταλλευτουνε πολλες αφεντικάρες,οπότε παλι δε βρισκω λογο για e-tip..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

 

Ρωτησα εναν διανομεα σχετικα με αυτο κ η σιωπη του δν μου αρεσε καθολου.. 

Ξερω οτι κ αυτο θα το εκμεταλλευτουνε πολλες αφεντικάρες,οπότε παλι δε βρισκω λογο για e-tip..

εγώ έναν που είχα ρωτήσει μου λέει ότι τα παίρνουν, εγώ παρόλα αυτά του έδωσα χέρι , του λέω πάρε να είμαστε βέβαιοι :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, greed said:

Θα σου πω εγω γιατι τυχαινει να εχω εργαστει και ως διανομεας.
Οι ντελιβεραδες δεν κανουν οποια και οποια δουλεια. Εσυ δεν βρισκεις το λογο να αφησεις τιπ σημερα αν αυριο μεθαυριο ομως ερθεις στη θεση τους και χρειαστει να ανεβεις πανω σε δυο τροχους ή τα παιδια σου να εχεις στα υποψιν σου τα παρακατω:

1) To delivery στην Ελλαδα ειναι απο τα πιο κακοπληρωμενα επαγγελματα.
2) To delivery δεν εχει δωρα, ενσημα, αδειες,νυχτερινα,bonus, υπερωριες κτλπ.

3) Πας για 5 ωρες εργασιας και αυτες μπορει να γινουν 3ης μπορει να γινουν και 12. Αναλογα τα κεφια του εργοδότη σου.
4) Το να γινεις deliverας συνεπαγεται πως βαζεις παπι/σκουτερ δικο σου (περιουσια σου) για να παιρνεις 3ης και 60 αμα κοπανας 100χλμ-150χλμ την ημερα υπολογισε ποτε θα τα φτυσει το εργαλειο σου και ποτε θα πρεπει να βαλεις αλλα 1800-3000€ για να παρεις το επομενο παπι/σκουτερ ωστε να συνεχισεις να εργαζεσαι.
5) Λειτουργικα εξοδα. Βενζινες,λαδια,τακακια,κρανος,μπουφαν,τσαντακια μεσης ολα ειναι αναλώσιμα και περα απο τη βενζινη που εισαι καθε ημερα με το χερι στη τσεπη ολα τα αλλα εισαι αναγκασμενος να τα αλλαζεις συχνα γιατι χαλανε απο τη χρηση. 
6) Στην Ελλαδα κανεις δεν θελει να πληρωσει το delivery. Ουτε ο εργοδοτης γιατι θελει το μεγιστο κερδος απο το καφε,σουβλακι του, αλλα ουτε ο πελατης που κοιταει μεσω σκρουτζ ή efood να βρει το πιο φθηνο καφε ή σουβλακι και ας ειναι 6 χιλιομετρα μακρια του. Σε αυτο ομως θα τα αλλαξει ολα η wolt σε κανενα χρονο που θα εχει πιασει για τα καλα. Θα ξεχασετε το τζαμπα delivery μερικοι. 
7) Στα 2,5μιση χρονια που δουλεψα δυο συναλελφοι μου φυγανε για παραγγελια και δεν γυρισαν ποτε. Ξερεις τι σημαινει αυτο; Για να φας εσυ ή να πιεις το καφε σου ο διανομεας φλερταρει με τον χαρο, ο διανομεας συνεχισε να σου φαιρνει φαγητο και καφε οταν εσυ ησουν στην καραντινα σου, ο διανομεας ειναι εκει μεσα σε παγετους,καυσωνες,βροχη για να σε εξυπηρετησει οχι ο καταστηματαρχης που του τα σκας, που δεν σου κοβει ποτε αποδειξη, που σου βαζει οτι σαπιλα πιθανον να εχει περισεψει απο χτες για να φας εσυ και να βγαλει το 2000λιαρο της ημερας. Δεν ειδα ποτε κανενα σερβιτορο να πεθαινει πηγαινοντας ενα ποτηρι νερο στα 7 χρονια που εχω ως σερβιτορος, αντιθετως ειδα δυο ψυχες να σβηνουνε στα 2,5χρονια ως διανομεας. Ομως στον σερβιτορο θα αφησεις για να μη φανεις τσιφουτης στη κοπελα ή στους φιλους σου. 
8 ) Παμε παλι λιγο στα λειτουργικα εξοδα. Εχεις εσυ 2000€ εξοδα το ετος για τη δουλεια σου; Δεν εχεις. Ο ντελιβερας τα εχει και διχως να υπολογιζουμε ζημιες σε μηχανακι,εξοπλισμο αναβατη,καρτες για τηλ ή και ακομα και το ιδιο το τηλ που ή θα τα παιξει απο τη βροχη ή απο καποια πτωση. Οποτε πες μου λιγο ποσο στα @@ σου πρεπει να εισαι να κανεις παραγγελια και να μη δινεις ουτε το πανε ελα για τη βενζινη  στο παιδι που σου φαιρνει τη παραγγελια σου σε γλιτωνει απο το χασιμο χρονου πανε/ελα στο μαγαζι, σε γλιτωνει απο βενζινες που θα εκαιγες ή ακομα και απο τροχαιο; Ποσο το κοστολογεις ολο αυτο; 0€? Το ευχαριστω πολυ που μπορει και να λες απλα δεν αρκει. 
9) Κανεις δεν σου ειπε να μην αφησεις τιπς στα παραπανω που λες. Εδω σε μηχανικο εχω αφησει,σε κουριερ εχω αφησει, ακομα και σε περιπτερα. Αλλα αμα εισαι παρτακιας και σταρχιδιστης δεν αφηνεις πουθενα ουτε και σε Που%#Α που σου δινει το κορμι της για ενα κομματι ψωμι.

Και εδω θα σου δωσω ενα τιπ και ας μην ειναι σε €. Προσεχουν αυτους που τους προσεχουν. Και να εισαι σιγουρος πως ολοι οι ντελιβεραδες σε εχουν μαθει οποτε παντα θα  τρωως & τελευταιος αν εχουν πανω τους τα παιδια και αλλες παραγγελιες.
Και φυσικα 50λεπτα δεν ειναι τιπ αμα μενεις 5 χιλιομετρα μακρια απο το καταστημα. Γιατι παντα 5x2 παει και η επιστροφη. 2€ ειναι τιπ για να φυγει χαρουμενος και ο ντελιβερας και το μηχανακι του και για να φας πρωτος την επομενη φορα. Αλλα αμα ειναι να μην αφηνεις τιποτα τοτε παραγγειλε απο κοντα.

Αντιλαμβάνεσαι ότι η λύση σε όλα αυτά δεν ειναι το φιλοδώρημα ε?

Η λύση θα ήταν να πληρώνεις το delivery έξτρα (όπως στο εξωτερικό), οπότε ο εργοδότης θα μπορεί να προσφέρει καλύτερες παροχές/συνθήκες εργασίες στους ντελιβεράδες.

Και με την σειρά τους η ντελιβεράδες δεν θα βασίζονται σε tips για να καλύψουν τα προβλήματα του κλάδου τους.

Είναι το ίδιο παράλογο στην Αμερική με τους σερβιτόρους, παίρνουν 3.60 και βασίζονται στο τιπ του άλλου. Αντί να έπερναν κανονικό μισθό και να μην υπάρχει αυτή η ανάγκη.

Btw αυτό με τα τιπ στην Αμερική έχει ρίζες από την απελευθέρωση των δούλων. Απλά για να ξέρετε την ιστορία αυτού του "εθίμου"

https://splinternews.com/the-racist-history-of-tipping-1798704699

Επεξ/σία από jakegate7
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To tip είναι η επιβράβευση μιας καλής υπηρεσίας, όταν στην προσφέρουν το δίνεις και με χαρά όταν δεν στην προσφέρουν δεν βλέπω το λόγο να δίνεις. Όπως όταν παραγγέλνω και είμαι ευγενικός και καλοδιάθετος με τον άνθρωπο που μου προσφέρει μια υπηρεσία και ας έχω τα νεύρα μου από άλλου απαιτώ το ίδιο και όχι κατεβασμένη μούρη και ξινίλα.  

Το παίζουν τη ζωή τους κορώνα γράμματα το ακούω βερεσέ γιατί ελάχιστα delivery έχω δει να σέβονται τον κοκ, να μην μπαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους να μην τρέχουν στα στενά, να φοράνε κράνος κτλ. Αν τρέχουν να προλάβουν επειδή το αφεντικό είναι τσιγκούνης και δεν παίρνει έναν ακόμα υπάλληλο πάλι δεν είναι δικό μου πρόβλημα. 

Τωρα για το παραλληρημα που ο άλλος έγραφε για 2€ ανα παραγγελία για να είναι χαρούμενος στο πήγαινε και στο έλα, για λειτουργικά έξοδα λες και ο κοσμος που παει με αυτοκίνητο στη δουλειά δεν έχει έξοδα, για τη φθορά στα ρούχα του και αν του φάει τούμπα το κινητό εν ώρα εργασίας απλά για γέλια. 

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) To delivery στην Ελλαδα ειναι απο τα πιο κακοπληρωμενα επαγγελματα. | Μέγα ψέμα. Πληρώνονται πολύ καλύτερα από πολλά επαγγελματα πτυχίου και ειδικά αν βάλεις και τα tips. Αστο δεν πιάνει


2) To delivery δεν εχει δωρα, ενσημα, αδειες,νυχτερινα,bonus, υπερωριες κτλπ. | Πολλά επαγγελματα πλέον δεν έχουν δώρα, νυχτερινά(?), bonus(?), υπερωρίες (τι είναι αυτό;). Όσο για τα ένσημα μια χαρά κολλάνε. Τώρα αν εσύ επέλεξες να πάς σε εργοδότη που το ήξερες από την αρχή ότι είναι έτσι είναι δικό σου φταίξιμο, όχι του πελάτη που πληρώνει την υπηρεσία που του παρέχει το κατάστημα.

3) Πας για 5 ωρες εργασιας και αυτες μπορει να γινουν 3ης μπορει να γινουν και 12. Αναλογα τα κεφια του εργοδότη σου. | Όπως πάω και εγώ για 8 ώρες εργασίας και μπορούν να γίνουν και 10 ώρες χωρίς υπερωρίες. Σταμάτα την κλάψα ή άλλαξε δουλειά.


4) Το να γινεις deliverας συνεπαγεται πως βαζεις παπι/σκουτερ δικο σου (περιουσια σου) για να παιρνεις 3ης και 60 αμα κοπανας 100χλμ-150χλμ την ημερα υπολογισε ποτε θα τα φτυσει το εργαλειο σου και ποτε θα πρεπει να βαλεις αλλα 1800-3000€ για να παρεις το επομενο παπι/σκουτερ ωστε να συνεχισεις να εργαζεσαι. | Δεν βάζουν όλοι οι πακετάδες τα δικά τους μηχανάκια. Αν το κάνεις εσύ, είναι δικό σου θέμα. Το ήξερες πριν πιάσεις την δουλειά. Δεν είναι πρόβλημα του τελικού πελάτη. Βρες τα με τον εργοδότη σου.


5) Λειτουργικα εξοδα. Βενζινες,λαδια,τακακια,κρανος,μπουφαν,τσαντακια μεσης ολα ειναι αναλώσιμα και περα απο τη βενζινη που εισαι καθε ημερα με το χερι στη τσεπη ολα τα αλλα εισαι αναγκασμενος να τα αλλαζεις συχνα γιατι χαλανε απο τη χρηση. |


6) Στην Ελλαδα κανεις δεν θελει να πληρωσει το delivery. Ουτε ο εργοδοτης γιατι θελει το μεγιστο κερδος απο το καφε,σουβλακι του, αλλα ουτε ο πελατης που κοιταει μεσω σκρουτζ ή efood να βρει το πιο φθηνο καφε ή σουβλακι και ας ειναι 6 χιλιομετρα μακρια του. Σε αυτο ομως θα τα αλλαξει ολα η wolt σε κανενα χρονο που θα εχει πιασει για τα καλα. Θα ξεχασετε το τζαμπα delivery μερικοι. | Από το efood δεν ψάχνεις το φθηνότερο φαγητό. Ψάχνεις το καλύτερο στην καλύτερη τιμή ή κάτι καινούριο που δεν ξέρεις αλλιώς να το βρεις ή δεν έχεις δει ποτέ φυλλάδιο του συγκεκριμένου μαγαζιού. Για αυτό υπάρχουν οι αξιολογήσεις. Το efood δεν βγάζει τα καταστήματα ανα αύξουσα σειρά τιμής. Δεν είναι skroutz. Σταμάτα να λες ότι να ναι. Και ναι αν είναι να κάνω 6 χλμ. να πάω να πάρω φαγητό, προτιμώ να μου το φέρεις εσύ, μιας και μου είναι ευκολία να το κάνω από το κινητό χωρίς να χρειάζεται να κινηθώ. Το πιθανότερο έιναι και εσύ ο ίδιο να παραγγέλνεις πολλές φορές από το efood.  Το efood άνοιξε σε πολλούς δουλειές γιατί επεκτάθηκαν σε περισσότερο κόσμο, εύκολα και γρήγορα χωρίς μοίρασμα φυλλαδίων κτλ.


7) Στα 2,5μιση χρονια που δουλεψα δυο συναλελφοι μου φυγανε για παραγγελια και δεν γυρισαν ποτε. Ξερεις τι σημαινει αυτο; Για να φας εσυ ή να πιεις το καφε σου ο διανομεας φλερταρει με τον χαρο, ο διανομεας συνεχισε να σου φαιρνει φαγητο και καφε οταν εσυ ησουν στην καραντινα σου, ο διανομεας ειναι εκει μεσα σε παγετους,καυσωνες,βροχη για να σε εξυπηρετησει οχι ο καταστηματαρχης που του τα σκας, που δεν σου κοβει ποτε αποδειξη, που σου βαζει οτι σαπιλα πιθανον να εχει περισεψει απο χτες για να φας εσυ και να βγαλει το 2000λιαρο της ημερας. Δεν ειδα ποτε κανενα σερβιτορο να πεθαινει πηγαινοντας ενα ποτηρι νερο στα 7 χρονια που εχω ως σερβιτορος, αντιθετως ειδα δυο ψυχες να σβηνουνε στα 2,5χρονια ως διανομεας. Ομως στον σερβιτορο θα αφησεις για να μη φανεις τσιφουτης στη κοπελα ή στους φιλους σου. | Ένα δάκρυ κύλισε. Από εδώ και πέρα θα αφήνουμε tips και στους αστυνομικούς, πυροσβέστες, γιατρούς, νοσοκόμους, ΕΚΑΒ που κινδυνεύουν την ζωή τους για να σώσουν εμάς. Έχω δει πως οδηγάνε οι ντελιβεράδες χωρίς κράνοι. Άσε την κλάψα. Να μάθετε πρώτα ΚΟΚ. Αν σας πιέζει να τρέχετε ο εργοδότης, να αλλάξετε είτε επάγγελμα είτε εργοδότη. Δεν φταίει ο τελικός πελάτης.


8 ) Παμε παλι λιγο στα λειτουργικα εξοδα. Εχεις εσυ 2000€ εξοδα το ετος για τη δουλεια σου; Δεν εχεις. Ο ντελιβερας τα εχει και διχως να υπολογιζουμε ζημιες σε μηχανακι,εξοπλισμο αναβατη,καρτες για τηλ ή και ακομα και το ιδιο το τηλ που ή θα τα παιξει απο τη βροχη ή απο καποια πτωση. Οποτε πες μου λιγο ποσο στα @@ σου πρεπει να εισαι να κανεις παραγγελια και να μη δινεις ουτε το πανε ελα για τη βενζινη  στο παιδι που σου φαιρνει τη παραγγελια σου σε γλιτωνει απο το χασιμο χρονου πανε/ελα στο μαγαζι, σε γλιτωνει απο βενζινες που θα εκαιγες ή ακομα και απο τροχαιο; Ποσο το κοστολογεις ολο αυτο; 0€? Το ευχαριστω πολυ που μπορει και να λες απλα δεν αρκει. | Ναι έχουμε "λειτουργικά" έξοδα. Λέγονται βενζίνη, φθορές αυτοκινητόυ που θα πάμε στην δουλειά μας  και μπορεί να κάνουμε μια ώρα λόγο κίνησης, μπορεί να τρακάρουμε και όλα αυτά που μπορούν να συμβούν και σε εσένα. Εμένα θα μου δώσει κάποιος λεφτά για βενζίνη? Όχι. Θα περάσω μετά από το σπίτι σου να μου δώσεις tips. Γιατί η δουλειά που κάνω εγώ, δίνει έμμεσα λεφτά στον εργοδότη σου και μετά σε σένα.


9) Κανεις δεν σου ειπε να μην αφησεις τιπς στα παραπανω που λες. Εδω σε μηχανικο εχω αφησει,σε κουριερ εχω αφησει, ακομα και σε περιπτερα. Αλλα αμα εισαι παρτακιας και σταρχιδιστης δεν αφηνεις πουθενα ουτε και σε Που%#Α που σου δινει το κορμι της για ενα κομματι ψωμι. | Εσύ που είσαι άπλας και προφανώς βγάζεις αρκετά λεφτά ως ντελιβεράς, να αφήσεις σε όλες τις υπηρεσίες tips. Οι υπόλοιποι δεν ήμαστε υποχρεωμένοι. Το tips το αφήνει εφόσον σου προσφέρει κάτι το παραπάνω ο εργαζόμενος. Αυτό συνέβαινε με τους σερβιτόρους, groom κτλ. Εσύ σαν ντελιβεράς δεν έκανες το κάτι παραπάνω. Έκανες αυτό ακριβώς για το οποίο πληρώνεσαι. Να φέρεις το φαγητό που πλήρωσα και να μου χαμογελάσεις στην πόρτα όπως κάνουν οι σερβιτόροι και παίρνουν tips. Όταν μου έρχεσαι με τα ξινισμένα μούτρα, την σακούλα σαν γαμώ το στανιο μου, μιλάς αγενέστατα, δεν χαιρετάς, τότε φίλε μου σόρυ αλλά θα πάρεις κάτι άλλο πέρα του tips.

Οπότε όπως ανέφερε ένας άλλος, κοίτα να λύσεις το πρόβλημα του ότι κακοπληρώνεσαι, είναι επικίνδυνο, ένσημα κτλ. με τον εργοδότη σου. Δεν θα πληρώσει τα γαμησιάτικα ο τελικός πελάτης. Ο τελικός πελάτης θα πληρώσει αυτό ακριβώς που παίρνει. Δηλαδή το φαγητό που το κοστολόγησε το αφεντικό σου. Οπότε καταλήγουμε στο ότι ΑΝ θέλουμε αφήνουμε tips. Σταματήστε να μας κοιτάτε με ξινισμένα μούτρα λες και ήμαστε υποχρεωμένοι να σας αφήσουμε, και μάλιστα παραπάνω από 50 λεπτά λες και έχετε ταρίφα.

 

  • Like 26
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tip καλό είναι να δίνεται, και όχι μόνο στον διανομέα, όταν κάνει κάτι παραπάνω από αυτό που χρειάζεται να κάνει για να δείξουμε την εκτίμηση μας ή όταν συνεργαζόμαστε μαζί του συχνά. Κρατήστε αυτό εάν έχετε ανάγκη κάποιο επιχείρημα για να δώσετε tip. 

Όταν πρόκειται για υπηρεσία τα όρια του πόσο πρέπει να ασχοληθώ εγώ μαζί σου, ειδικά όταν δεν είσαι κάποιος μεγάλος πελάτης, είναι πολύ ασαφή. Αυτό ισχύει παντού. Αν δεν σε συμπαθώ, μπορεί να υπάρχουν πράγματα τα οποία θα μπορούσα να κάνω για να πάρεις αυτό που χρειάζεσαι αλλά δεν πρόκειται να τα κάνω χωρίς όμως να μπορεί να με κατηγορήσει κανείς ότι δεν έκανα τη δουλειά μου. Οπότε, καλό είναι να είμαστε όλοι ευγενικοί σε πρώτη φάση και όταν ο άλλος κάνει προσπάθεια να μας εξυπηρετήσει πέρα από τα βασικά να το αναγνωρίζουμε με όποιον τρόπο μπορούμε. Καλύτερα να δημιουργούμε σχέσεις με τους άλλους και όχι να κλαψουρίζουμε "Κάνε τη δουλειά σου!". 

 

Spoiler

"We cook your meals, we haul your trash, we connect your calls, we drive your ambulances, we guard you while you sleep. Do not **** with us." - Tyler Durden

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, N3M3SiS είπε

Οτι τα tips, περαν του γιατι ή για ποιο λογο ή σε τι ποσοστο ή ποτε ξεκινησε, ειναι καθιερωμενα στην εστιαση, σχεδον παγκοσμίως και εμεις ακομα αναλυουμε το αν ειναι σωστο ή οχι να αφηνουμε κατι παραπανω σε αυτον που μεταχειριζεται το φαγητο σου. Το φαγητο σου ετσι; Οταν μια υπηρεσια που σου προσφερεται γενικα, ειναι καλη και εισαι ευχαριστημενος απο αυτην, το ανταμοιβεις. Οπως ακριβως θα αφησεις κατι και στον μαστορα ή τον βοηθο του που θα σου κανει καλη δουλεια στη μηχανη σου ή τελοσπαντως οπου κρινεις εσυ. Αλλα εδω περα κανουμε 100€ λογαριασμο σε μαγαζι και σκεφτομαστε το διευρο που θα αφησουμε στον σερβιτορο ή το 50λεπτο 1-2-3 φορες την εβδομαδα στον ντελιβερι.

Επισης οχι, δεν ειναι μονο στην Αμερικη. Εχω τυχει εστιατορια στην Ευρωπη που στο ποσο του λογαριασμου στο ελεγε μονος του ο μαγαζατορας. 5-10% tips και ηταν ηδη υπολογισμενο στο τελικο σου ποσο. Σε αλλες περιπτωσεις απλα στο εγραφαν και αφηναν κενο να συμπληρωσεις εσυ ο,τι θελεις, οπως και στην πληρωμη με καρτα ομοιως. Κατι το οποιο ξεκινησε προσφάτως και στην Ελλαδα.

Στην Αμερική, το tip εθιμικά είναι τουλάχιστον 10-15%. Αν κάποιος δεν δώσει ή δώσει λιγότερο σημαίνει ότι δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένος και ότι δεν θα ξαναπατήσει στο μαγαζί. Βέβαια καθώς το μικτό ωρομίσθιο είναι πολύ χαμηλό, όλοι προσδοκούν στα tip τα οποία είναι πολλαπλάσια του μισθού και για αυτό προσφέρουν όσο καλύτερες υπηρεσίες μπορούν. Για τον λόγο αυτό το service δεν περιλαμβάνεται και στην τιμή του φαγητού. Αν κάποιος θεωρεί ότι εξυπηρετήθηκε αφήνει tip.

Στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, το κόστος του service περιλαμβάνεται με συγκεκριμμένο ποσοστό στην τιμή (φαίνεται και στον κατάλογο που λέει ότι Χ% για service και Υ% για δημοτικούς φόρους περιλήφθηκε στην τιμή). Αν κάποιος θέλει να αφήσει κάτι παραπάνω, μπορεί αν πάλι όχι δεν είναι το τέλος του κόσμου.

Όλα έχουν να κάνουν με τις συνήθειες. Για παράδειγμα στην Ιαπωνία είναι προσβλητικό να αφήσεις φιλοδώρημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, stef157 είπε

1) To delivery στην Ελλαδα ειναι απο τα πιο κακοπληρωμενα επαγγελματα. | Μέγα ψέμα. Πληρώνονται πολύ καλύτερα από πολλά επαγγελματα πτυχίου και ειδικά αν βάλεις και τα tips. Αστο δεν πιάνει


2) To delivery δεν εχει δωρα, ενσημα, αδειες,νυχτερινα,bonus, υπερωριες κτλπ. | Πολλά επαγγελματα πλέον δεν έχουν δώρα, νυχτερινά(?), bonus(?), υπερωρίες (τι είναι αυτό;). Όσο για τα ένσημα μια χαρά κολλάνε. Τώρα αν εσύ επέλεξες να πάς σε εργοδότη που το ήξερες από την αρχή ότι είναι έτσι είναι δικό σου φταίξιμο, όχι του πελάτη που πληρώνει την υπηρεσία που του παρέχει το κατάστημα.

3) Πας για 5 ωρες εργασιας και αυτες μπορει να γινουν 3ης μπορει να γινουν και 12. Αναλογα τα κεφια του εργοδότη σου. | Όπως πάω και εγώ για 8 ώρες εργασίας και μπορούν να γίνουν και 10 ώρες χωρίς υπερωρίες. Σταμάτα την κλάψα ή άλλαξε δουλειά.


4) Το να γινεις deliverας συνεπαγεται πως βαζεις παπι/σκουτερ δικο σου (περιουσια σου) για να παιρνεις 3ης και 60 αμα κοπανας 100χλμ-150χλμ την ημερα υπολογισε ποτε θα τα φτυσει το εργαλειο σου και ποτε θα πρεπει να βαλεις αλλα 1800-3000€ για να παρεις το επομενο παπι/σκουτερ ωστε να συνεχισεις να εργαζεσαι. | Δεν βάζουν όλοι οι πακετάδες τα δικά τους μηχανάκια. Αν το κάνεις εσύ, είναι δικό σου θέμα. Το ήξερες πριν πιάσεις την δουλειά. Δεν είναι πρόβλημα του τελικού πελάτη. Βρες τα με τον εργοδότη σου.


5) Λειτουργικα εξοδα. Βενζινες,λαδια,τακακια,κρανος,μπουφαν,τσαντακια μεσης ολα ειναι αναλώσιμα και περα απο τη βενζινη που εισαι καθε ημερα με το χερι στη τσεπη ολα τα αλλα εισαι αναγκασμενος να τα αλλαζεις συχνα γιατι χαλανε απο τη χρηση. |


6) Στην Ελλαδα κανεις δεν θελει να πληρωσει το delivery. Ουτε ο εργοδοτης γιατι θελει το μεγιστο κερδος απο το καφε,σουβλακι του, αλλα ουτε ο πελατης που κοιταει μεσω σκρουτζ ή efood να βρει το πιο φθηνο καφε ή σουβλακι και ας ειναι 6 χιλιομετρα μακρια του. Σε αυτο ομως θα τα αλλαξει ολα η wolt σε κανενα χρονο που θα εχει πιασει για τα καλα. Θα ξεχασετε το τζαμπα delivery μερικοι. | Από το efood δεν ψάχνεις το φθηνότερο φαγητό. Ψάχνεις το καλύτερο στην καλύτερη τιμή ή κάτι καινούριο που δεν ξέρεις αλλιώς να το βρεις ή δεν έχεις δει ποτέ φυλλάδιο του συγκεκριμένου μαγαζιού. Για αυτό υπάρχουν οι αξιολογήσεις. Το efood δεν βγάζει τα καταστήματα ανα αύξουσα σειρά τιμής. Δεν είναι skroutz. Σταμάτα να λες ότι να ναι. Και ναι αν είναι να κάνω 6 χλμ. να πάω να πάρω φαγητό, προτιμώ να μου το φέρεις εσύ, μιας και μου είναι ευκολία να το κάνω από το κινητό χωρίς να χρειάζεται να κινηθώ. Το πιθανότερο έιναι και εσύ ο ίδιο να παραγγέλνεις πολλές φορές από το efood.  Το efood άνοιξε σε πολλούς δουλειές γιατί επεκτάθηκαν σε περισσότερο κόσμο, εύκολα και γρήγορα χωρίς μοίρασμα φυλλαδίων κτλ.


7) Στα 2,5μιση χρονια που δουλεψα δυο συναλελφοι μου φυγανε για παραγγελια και δεν γυρισαν ποτε. Ξερεις τι σημαινει αυτο; Για να φας εσυ ή να πιεις το καφε σου ο διανομεας φλερταρει με τον χαρο, ο διανομεας συνεχισε να σου φαιρνει φαγητο και καφε οταν εσυ ησουν στην καραντινα σου, ο διανομεας ειναι εκει μεσα σε παγετους,καυσωνες,βροχη για να σε εξυπηρετησει οχι ο καταστηματαρχης που του τα σκας, που δεν σου κοβει ποτε αποδειξη, που σου βαζει οτι σαπιλα πιθανον να εχει περισεψει απο χτες για να φας εσυ και να βγαλει το 2000λιαρο της ημερας. Δεν ειδα ποτε κανενα σερβιτορο να πεθαινει πηγαινοντας ενα ποτηρι νερο στα 7 χρονια που εχω ως σερβιτορος, αντιθετως ειδα δυο ψυχες να σβηνουνε στα 2,5χρονια ως διανομεας. Ομως στον σερβιτορο θα αφησεις για να μη φανεις τσιφουτης στη κοπελα ή στους φιλους σου. | Ένα δάκρυ κύλισε. Από εδώ και πέρα θα αφήνουμε tips και στους αστυνομικούς, πυροσβέστες, γιατρούς, νοσοκόμους, ΕΚΑΒ που κινδυνεύουν την ζωή τους για να σώσουν εμάς. Έχω δει πως οδηγάνε οι ντελιβεράδες χωρίς κράνοι. Άσε την κλάψα. Να μάθετε πρώτα ΚΟΚ. Αν σας πιέζει να τρέχετε ο εργοδότης, να αλλάξετε είτε επάγγελμα είτε εργοδότη. Δεν φταίει ο τελικός πελάτης.


8 ) Παμε παλι λιγο στα λειτουργικα εξοδα. Εχεις εσυ 2000€ εξοδα το ετος για τη δουλεια σου; Δεν εχεις. Ο ντελιβερας τα εχει και διχως να υπολογιζουμε ζημιες σε μηχανακι,εξοπλισμο αναβατη,καρτες για τηλ ή και ακομα και το ιδιο το τηλ που ή θα τα παιξει απο τη βροχη ή απο καποια πτωση. Οποτε πες μου λιγο ποσο στα @@ σου πρεπει να εισαι να κανεις παραγγελια και να μη δινεις ουτε το πανε ελα για τη βενζινη  στο παιδι που σου φαιρνει τη παραγγελια σου σε γλιτωνει απο το χασιμο χρονου πανε/ελα στο μαγαζι, σε γλιτωνει απο βενζινες που θα εκαιγες ή ακομα και απο τροχαιο; Ποσο το κοστολογεις ολο αυτο; 0€? Το ευχαριστω πολυ που μπορει και να λες απλα δεν αρκει. | Ναι έχουμε "λειτουργικά" έξοδα. Λέγονται βενζίνη, φθορές αυτοκινητόυ που θα πάμε στην δουλειά μας  και μπορεί να κάνουμε μια ώρα λόγο κίνησης, μπορεί να τρακάρουμε και όλα αυτά που μπορούν να συμβούν και σε εσένα. Εμένα θα μου δώσει κάποιος λεφτά για βενζίνη? Όχι. Θα περάσω μετά από το σπίτι σου να μου δώσεις tips. Γιατί η δουλειά που κάνω εγώ, δίνει έμμεσα λεφτά στον εργοδότη σου και μετά σε σένα.


9) Κανεις δεν σου ειπε να μην αφησεις τιπς στα παραπανω που λες. Εδω σε μηχανικο εχω αφησει,σε κουριερ εχω αφησει, ακομα και σε περιπτερα. Αλλα αμα εισαι παρτακιας και σταρχιδιστης δεν αφηνεις πουθενα ουτε και σε Που%#Α που σου δινει το κορμι της για ενα κομματι ψωμι. | Εσύ που είσαι άπλας και προφανώς βγάζεις αρκετά λεφτά ως ντελιβεράς, να αφήσεις σε όλες τις υπηρεσίες tips. Οι υπόλοιποι δεν ήμαστε υποχρεωμένοι. Το tips το αφήνει εφόσον σου προσφέρει κάτι το παραπάνω ο εργαζόμενος. Αυτό συνέβαινε με τους σερβιτόρους, groom κτλ. Εσύ σαν ντελιβεράς δεν έκανες το κάτι παραπάνω. Έκανες αυτό ακριβώς για το οποίο πληρώνεσαι. Να φέρεις το φαγητό που πλήρωσα και να μου χαμογελάσεις στην πόρτα όπως κάνουν οι σερβιτόροι και παίρνουν tips. Όταν μου έρχεσαι με τα ξινισμένα μούτρα, την σακούλα σαν γαμώ το στανιο μου, μιλάς αγενέστατα, δεν χαιρετάς, τότε φίλε μου σόρυ αλλά θα πάρεις κάτι άλλο πέρα του tips.

Οπότε όπως ανέφερε ένας άλλος, κοίτα να λύσεις το πρόβλημα του ότι κακοπληρώνεσαι, είναι επικίνδυνο, ένσημα κτλ. με τον εργοδότη σου. Δεν θα πληρώσει τα γαμησιάτικα ο τελικός πελάτης. Ο τελικός πελάτης θα πληρώσει αυτό ακριβώς που παίρνει. Δηλαδή το φαγητό που το κοστολόγησε το αφεντικό σου. Οπότε καταλήγουμε στο ότι ΑΝ θέλουμε αφήνουμε tips. Σταματήστε να μας κοιτάτε με ξινισμένα μούτρα λες και ήμαστε υποχρεωμένοι να σας αφήσουμε, και μάλιστα παραπάνω από 50 λεπτά λες και έχετε ταρίφα.

Πέρα από όλα αυτά και εσύ το ξέρεις, και εγώ το ξέρω και ο delivery το ξέρει και το αφεντικό του επίσης οτι στηρίζονται στο tip που δίνεις (κακώς κατ’ εμέ)...

Οπότε σαφώς όταν σου λέει ο άλλος οτι θα σε βάλω 8 ώρες και θα πληρωθείς πχ το βασικό και τα tips σημαίνει οτι βασίζονται στα tips (και σίγουρα δεν είναι από επιλογή του εργαζόμενου)...

Επίσης δεν έχει νόημα να συζητάμε ποιανού η δουλειά είναι πιο σκ@τ@ για να δικαιολογηθούμε...

Τέλος καλό είναι το υφάκι «ο πελάτης έχει πάντα δίκιο» να μην το επιδεικνύεις εριστικά στους υπαλλήλους γιατί δεν ξέρεις από ποιόν “τρελό” θα την πατήσεις (πχ οι αστικοί μύθοι για τους δυσαρεστημένους delivery δεν είναι μόνο μύθοι-από ότι μου έλεγε φιλικό μου πρόσωπο που δούλευε στον κλάδο)... 

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...