Προς το περιεχόμενο

efood - TIP για διανομέα


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

καλες ειναι αποψεις, αλλα πρεπει να μπορεις να τις υποστηριξεις. πως μπορεις να χαρακτηριζεις καποιους επειδη δε κανουν κατι προαιρετικο? αν ηταν αναγκαστικο θα χρεωνοταν (οπως τα δωρα που χε αναφερει καποιος). απ τη στιγμη που το αφηνεις στη καλη διαθεση / οικονομικη κατασταση / ιδεολογια του καθενος αν και τι θα αφησει παραπανω δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις και να τον χαρακτηριζεις απλα επειδη δε συμφωνει με τη δικη σου αποψη

Έγραψα παραπάνω, πως όσοι δεν έχουν ή δεν είναι ευχαριστημένοι, το καταλαβαίνω να μη δώσουν. Οι υπόλοιποι, επειδή δε θα σωθούν για 50 λεπτά ή 1€, δε το δίνουν απλά επειδή το τσιγκουνεύονται. Δεν υπάρχει καμία "ιδεολογία" από πίσω. Και από τα λίγα που ξέρω, τα καλύτερα tips τα δίνει αυτός που δε του περισσεύουν και πολλά, γιατί γνωρίζει από ζόρια.

 

14 λεπτά πριν, stef157 είπε

Αν κρίνω από το username σου (άφραγκο-ρν) μάλλον τίποτα από όλα αυτά δεν κάνεις! Τώρα είμαι εριστικός. Πριν δεν ήμουν :D

 

Χαχαχαχα με δίκασες! 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

32 λεπτά πριν, afragorn είπε

Σε δημόσιο νοσοκομείο έκανα επέμβαση 2 φορές. Ο γιατρός δε ζήτησε τίποτα. Δεν είδα όμως ούτε έναν χειρουργημένο που να μη του έδωσε ένα φακελάκι! Του δώσαμε ΟΛΟΙ! Εφόσον δεν είναι και ιδιώτης νιώθεις υποχρέωση όταν είναι σωστός απέναντί σου!

Κι εγώ έχω κάνει δύο επεμβάσεις και ούτε ζήτησε ο γιατρός, ούτε εννοείται έδωσα κάτι. Αν πρέπει να νιώθω υποχρέωση που δε με σκότωσε επίτηδες πάνω στο χειρουργείο ή που δεν ήρθε ξέρω γω μεθυσμένος σκνίπα να με ανοίξει δε ξέρω, τσιγκούνης μπορεί να είμαι αλλά πάλι δεν ξέρω.

Δεν καταλαβαίνω γιατί επαγγέλματα που έρχονται σε άμεση επαφή με τον καταναλωτή πρέπει να έχουνε τιπς και άλλα αντίστοιχα επαγγέλματα που όμως δεν έρχονται σε επαφή με καταναλωτές όχι. Βαριά δουλειά ο διανομέας σίγουρα, βαριά και ο οικοδόμος. Αν ο πρώτος παίρνει βασικό+τιπς και ο δεύτερος βασικό σκέτο, πρέπει να ναι χαζός κανείς για να κάτσει να χτίσει, σωστά;

Btw, στις ΗΠΑ τα φιλοδωρήματα είναι απαραίτητα σε επαγγέλματα που δεν παίρνουν ούτε τον βασικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stef157 είπε

Έλα ήταν πετυχημένο. Αυτό μπορείς να μου το δώσεις. 🤣

Χαχαχαχα ναι! Λέω "πως μου την έφερε έτσι ο κερατάς!" 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε φορά που ο διανομέας πάει παραγγελία σε έναν κουλουρά χάνει μια παραγγελία που θα άφηνε τιπς. Συνήθως πέφτει μαγείρεμα και στις παραγγελίες. Υπήρχαν άτομα που περνάνε σχεδόν μόνο όσους πελάτες αφήνανε τιπς. Οπότε αν δεις κανέναν στραβομενο διανομέα στην πόρτα σου μην αναρωτηθείς το γιατί.

Καλά ο άλλος που θα άφηνε και καλά 50€ τιπς ούτε στον παπά μη το πει. 

Είχα πάει 600€ παραγγελία είχα. Άφησαν 5€ τιπς. Είχα πάει 400€ παραγγελία άφησαν 3€ τιπς. Είχα πάει παραγγελία 5€ και είχε αφήσει 5€ τιπς. Γενικά εταιρείες και ειδικά οι μεγάλες παραγγελίες ποτέ δεν αφήνουν και αν αφήσουν είναι ούτε το 1%. 

 

Επεξ/σία από greed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, greed είπε

Λύση είναι να εφαρμοστεί ο νόμος. Δεν υπάρχει όμως νόμος στην Ελλάδα ή βασικά υπάρχει όπου τους συμφέρει. Γι'αυτό έχουν ανοίξει βτοσα καφέ και σουβλατζίδικα. Βάση νόμου ο εργοδότης υποχρεούται να δίνει το 10% του μισθού αν δεν παρέχει μηχανάκι για συντήρηση δικύκλου. Επίσης είναι υποχρεωμένος να παρέχει προστασία κράνος μπουφάν  γιλέκο κτλπ. Ξέρεις που είναι αυτός ο νόμος; Στον κάδο στον απορριμμάτων. Εδώ δώρα δεν δίνουν, υπερωρίες,αργιατικα κτλπ το έξτρα θα δώσουν;

Το ντελιβερη το κάνεις γιατί είσαι σε δύσκολη κατάσταση και όχι καριέρα. 1-2 χρόνια και έφυγες αλλιώς θα βρεθείς ξάπλα,δεν θα βγεις ποτέ στη σύνταξη με τα 2-3 ένσημα που δίνουν αλλά ούτε θα γίνεις πλούσιος.

Επειδή λοιπόν έχεις εσύ τα @@ να αλλάξεις την κατάσταση πάνε άλλαξε την. Έως τότε θα βλέπεις είτε περαστικούς Έλληνες που βρίσκονται σε ανάγκη είτε Πακιστανούς που την έχουν ως μόνιμη εργασία γιατί δεν μιλάνε.

Δεν θα αλλάξω εγώ μεμονωμένα την κατάσταση ούτε είναι δική μου αρμοδιότητα.


Προσωπικά δίνω φιλοδώρημα.. Εκτός αν έρθει χωρίς κράνος.. 
Δεν έχω δώσει σε πιτσιρικά, γι αυτό ακριβώς το λόγο..Και του το επισήμανα...Χωρίς κράνος δεν έχει ούτε cent. (το γράψω και σχόλιο παραγγελίας στο efood).
Tην επόμενη που ήρθε.. το φόραγε, πήρε και το προηγούμενο tip.
 Ίσως να βάλει μυαλό αν τον πονέσει η τσέπη του αφού δε γίνεται αλλιώς.

Το θέμα είναι να μη θεωρείται οτι το φιλοδώρημα είναι η λύση και το αντίβαρο στις κακές συνθήκες του επαγγέλματος.
Ανέφερες πριν 9 σημεία, και κανένα δεν έχει σχέση με τον πελάτη και το φιλοδώρημα. Είναι υποχρεώσεις του εργοδότη που οφείλει να παρέχει όπως είπες. Και να ελέγχεται για αυτό.
Δεν είναι επιχείρημα το οτι επειδή δουλεύει ανασφάλιστος και κινδυνεύει  ή αναγκάζεται να βάζει τα έξοδα , πρέπει να πάρει tip.
Είναι σα να κοστολογείς τη ζωή του και μπαίνει ένα όριο, που αν καλυφθεί..όλα είναι καλά πλέον...Συνεχίζουμε.
Πόσο κοστολογείται η ζωή των συναδέλφων σου που δεν ξαναγύρισαν; 5-10-100 eur/ μέρα; Άμα τα είχαν πάρει tips, όλα καλά ;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, obby είπε

Κι εγώ έχω κάνει δύο επεμβάσεις και ούτε ζήτησε ο γιατρός, ούτε εννοείται έδωσα κάτι. Αν πρέπει να νιώθω υποχρέωση που δε με σκότωσε επίτηδες πάνω στο χειρουργείο ή που δεν ήρθε ξέρω γω μεθυσμένος σκνίπα να με ανοίξει δε ξέρω, τσιγκούνης μπορεί να είμαι αλλά πάλι δεν ξέρω.

Δεν καταλαβαίνω γιατί επαγγέλματα που έρχονται σε άμεση επαφή με τον καταναλωτή πρέπει να έχουνε τιπς και άλλα αντίστοιχα επαγγέλματα που όμως δεν έρχονται σε επαφή με καταναλωτές όχι. Βαριά δουλειά ο διανομέας σίγουρα, βαριά και ο οικοδόμος. Αν ο πρώτος παίρνει βασικό+τιπς και ο δεύτερος βασικό σκέτο, πρέπει να ναι χαζός κανείς για να κάτσει να χτίσει, σωστά;

Btw, στις ΗΠΑ τα φιλοδωρήματα είναι απαραίτητα σε επαγγέλματα που δεν παίρνουν ούτε τον βασικό.

Ξεπεράσαμε το στάδιο του φιλοδωρήματος στο ντιλιβερά και πιάσαμε το κατά πόσο θα το άξιζε ένας γιατρός; 😛

Ο γιατρός που έχασε 10 χρόνια για να διαβάζει; Ο γιατρός που ήταν ο μόνος που μπορούσε να σε βοηθήσει όταν ήσουν ανοιγμένος σα γουρούνι;  Ένας τίμιος γιατρός που δε ζήτησε φακελάκι γιατί αξίζει ένα δώρο αφού σε χειρούργησε; Έστω ένα κουτάκι με γλυκά. Η πράξη μετράει.

Πραγματικά εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάζω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου αλλάξατε επάγγελμα θα αναφέρω και εγω πως εδώ και 4 χρόνια, δίνω μια φορά τον χρόνο ενα 10ρικο στον ταχυδρόμο.

Ο τύπος κουβαλάει ότι κινεζιές έχω παραγγείλει και τα φέρνει στο γραφείο. Θα μπορουσε πολλές φορές να μου αφήσει χαρτάκι με αιτιολογία οτι ειναι "ογκώδες".

Η αλήθεια είναι οτι το έκανε στις αρχές αυτο, άφηνε χαρτάκι με αποτέλεσμα να πρέπει να πηγαινω στα ΕΛΤΑ και να παραλάβω απο εκει το ογκώδες δέμα μου.Κάτι φορές δεν ήταν καν ογκώδες απλα σαν συσκευασμένος φάκελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnys4u είπε

Αφου αλλάξατε επάγγελμα θα αναφέρω και εγω πως εδώ και 4 χρόνια, δίνω μια φορά τον χρόνο ενα 10ρικο στον ταχυδρόμο.

Ο τύπος κουβαλάει ότι κινεζιές έχω παραγγείλει και τα φέρνει στο γραφείο. Θα μπορουσε πολλές φορές να μου αφήσει χαρτάκι με αιτιολογία οτι ειναι "ογκώδες".

Η αλήθεια είναι οτι το έκανε στις αρχές αυτο, άφηνε χαρτάκι με αποτέλεσμα να πρέπει να πηγαινω στα ΕΛΤΑ και να παραλάβω απο εκει το ογκώδες δέμα μου.Κάτι φορές δεν ήταν καν ογκώδες απλα σαν συσκευασμένος φάκελος.

εμένα ο αντίστοιχος τύπος και με κατεβάζει κάτω (κορωνόπληκτος ξερωγώ) και με έχει βάλει να βοηθήσω στο κουβάλημα κατά καιρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, greed είπε

Κάθε φορά που ο διανομέας πάει παραγγελία σε έναν κουλουρά χάνει μια παραγγελία που θα άφηνε τιπς. Συνήθως πέφτει μαγείρεμα και στις παραγγελίες. Υπήρχαν άτομα που περνάνε σχεδόν μόνο όσους πελάτες αφήνανε τιπς. Οπότε αν δεις κανέναν στραβομενο διανομέα στην πόρτα σου μην αναρωτηθείς το γιατί.

Καλά ο άλλος που θα άφηνε και καλά 50€ τιπς ούτε στον παπά μη το πει. 

Είχα πάει 600€ παραγγελία είχα. Άφησαν 5€ τιπς. Είχα πάει 400€ παραγγελία άφησαν 3€ τιπς. Είχα πάει παραγγελία 5€ και είχε αφήσει 5€ τιπς. Γενικά εταιρείες και ειδικά οι μεγάλες παραγγελίες ποτέ δεν αφήνουν και αν αφήσουν είναι ούτε το 1%. 

Το να μην σου αφήνουν επειδή δεν ήσουν σωστός στη δουλειά σου σου πέρασε ποτε απ το μυαλό ή έφταιγαν πάντα οι άλλοι και το σύστημα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, afragorn είπε

Ξεπεράσαμε το στάδιο του φιλοδωρήματος στο ντιλιβερά και πιάσαμε το κατά πόσο θα το άξιζε ένας γιατρός; 😛

Ο γιατρός που έχασε 10 χρόνια για να διαβάζει; Ο γιατρός που ήταν ο μόνος που μπορούσε να σε βοηθήσει όταν ήσουν ανοιγμένος σα γουρούνι;  Ένας τίμιος γιατρός που δε ζήτησε φακελάκι γιατί αξίζει ένα δώρο αφού σε χειρούργησε; Έστω ένα κουτάκι με γλυκά. Η πράξη μετράει.

Πραγματικά εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάζω!

Τον υποχρέωσε κάποιος να γίνει γιατρός;

Τον υποχρέωσε κάποιος να διαβάζει δέκα χρόνια;

Να δώσουμε φακελάκι και σε επιστήμονες διάφορων ειδικοτήτων που κάνουν διδακτορικό επειδή διαβάζουν δεκαπέντε χρόνια;

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, afragorn είπε

Έγραψα παραπάνω, πως όσοι δεν έχουν ή δεν είναι ευχαριστημένοι, το καταλαβαίνω να μη δώσουν. Οι υπόλοιποι, επειδή δε θα σωθούν για 50 λεπτά ή 1€, δε το δίνουν απλά επειδή το τσιγκουνεύονται. Δεν υπάρχει καμία "ιδεολογία" από πίσω. Και από τα λίγα που ξέρω, τα καλύτερα tips τα δίνει αυτός που δε του περισσεύουν και πολλά, γιατί γνωρίζει από ζόρια.

Χαχαχαχα με δίκασες! 😂

πως δεν υπαρχει ιδεολογια αφου θεωρεις τσιγκουνη οποιον δε δινει προαιρετικα κατι εξτρα? ο αλλος μπορει να μην θελει τετοια παρε δωσε. ο υπαλληλος εκανε το Χ καθηκον οπως οφειλε, ο πελατης πληρωσε το Χ ποσο ως οφειλε, ηταν και οι δυο τους ευγενικοι ως οφειλαν ως ανθρωποι και δε φερθηκαν σα ζωα, γεια σας.

εχεις δουλεψει σ εργοστασιο? εχεις δει εκει μεσα κανα φιλοδορημα ή μηπως δεν ειναι βαρια δουλεια αυτη? αποθηκη? τηλεφωνικο κεντρο που ολη μερα τους ασκουν ψυχολογικο πολεμο απο παντου και παιρνουν 400 ευρω το μηνα στη καλυτερη? διοτι οποιος πιστευει πως κακομεταχειρηση και κακοπληρωμη παιζει μονο στα επαγγελματα που θεωρουνται "sic" να αφησεις φιλοδορημα μαλλον δεν εχει ιδεα τι γινεται εκει εξω.

εγω οπως λεω στους πελατες μου "αμα τα δινετε με τη καρδια σας το εκτιμω, αλλιως εγω το ιδιο εξυπηρετω ολους τους πελατες μου" και παντα κανω το κατι παραπανω στα πλαισια που το βρισκω λογικο*, και δε βλεπω ουτε για ποιο λογο ειναι λαθος η αντιμετωπιση μου ουτε πως καποιος δεχεται ως πραγματικοτητα να δωροδοκηθει για να ειναι σωστος στη δουλεια του. το θεωρω αντιεπαγγελματικο

*εννοειτε οχι τους μαλακες. και ας ειναι και μαλακες που αφηνουν φιλοδορημα. αυτοι μονο οτι προβλεπεται, τιποτα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Morosana είπε

Το να μην σου αφήνουν επειδή δεν ήσουν σωστός στη δουλειά σου σου πέρασε ποτε απ το μυαλό ή έφταιγαν πάντα οι άλλοι και το σύστημα ; 

Όπως υπάρχουν πελάτες που αφήνουν πάντοτε έτσι υπάρχουν πελάτες που δεν αφήνουν ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, johnnys4u είπε

Αφου αλλάξατε επάγγελμα θα αναφέρω και εγω πως εδώ και 4 χρόνια, δίνω μια φορά τον χρόνο ενα 10ρικο στον ταχυδρόμο.

Ο τύπος κουβαλάει ότι κινεζιές έχω παραγγείλει και τα φέρνει στο γραφείο. Θα μπορουσε πολλές φορές να μου αφήσει χαρτάκι με αιτιολογία οτι ειναι "ογκώδες".

Η αλήθεια είναι οτι το έκανε στις αρχές αυτο, άφηνε χαρτάκι με αποτέλεσμα να πρέπει να πηγαινω στα ΕΛΤΑ και να παραλάβω απο εκει το ογκώδες δέμα μου.Κάτι φορές δεν ήταν καν ογκώδες απλα σαν συσκευασμένος φάκελος.

εσενα επρεπε να χα προπερσι που ξαναπηγα μια "βολτα" απ τα ελτα :P ηταν και ο τομεας σε φτωχογειτονιες που δε του περισσευουν του πελατη, οποτε καταλαβαινεις φιλοδορημα δεν επαιξε. η αληθεια ειναι με πονεσε λιγο, διοτι απ τη τελευταια φορα που ειχα δουλεψει ελτα (προ κρισης) ειχαν αλλαξει τα πραματα. θυμαμαι οταν μου ειπαν το μισθο παγωσα. με 440 κανονικα δε θα δεχομουν να παω απλα ειχα καλες σχεσεις που δεν ηθελα να μαυρισω και νομιζα θα επαιζε ακομα φιλοδορημα. αλλα καπου τα υπολογισα λαθος απ οτι φαινεται καθως πλεον δεν αφηναν να παμε επιταγες 😂

οι αδικημενοι ντελιβερι ομως δεν ερχοντουσαν να δουλεψουν ελτα που και ενσημα και ασφαλεια, και μηχανακι με βενζινη εχεις. γιατι? 🤔

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Τον υποχρέωσε κάποιος να γίνει γιατρός;

Τον υποχρέωσε κάποιος να διαβάζει δέκα χρόνια;

Να δώσουμε φακελάκι και σε επιστήμονες διάφορων ειδικοτήτων που κάνουν διδακτορικό επειδή διαβάζουν δεκαπέντε χρόνια;

Άμα σώσει τη ζωή ΣΟΥ (ή βελτιώνει την υγεία σου) ξέρω 'γω, ναι καλό είναι να του δώσεις ένα δώρο! Σεβασμός και ευγένεια λέγεται. 

16 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

πως δεν υπαρχει ιδεολογια αφου θεωρεις τσιγκουνη οποιον δε δινει προαιρετικα κατι εξτρα? ο αλλος μπορει να μην θελει τετοια παρε δωσε. ο υπαλληλος εκανε το Χ καθηκον οπως οφειλε, ο πελατης πληρωσε το Χ ποσο ως οφειλε, ηταν και οι δυο τους ευγενικοι ως οφειλαν ως ανθρωποι και δε φερθηκαν σα ζωα, γεια σας.

εχεις δουλεψει σ εργοστασιο? εχεις δει εκει μεσα κανα φιλοδορημα ή μηπως δεν ειναι βαρια δουλεια αυτη? αποθηκη? τηλεφωνικο κεντρο που ολη μερα τους ασκουν ψυχολογικο πολεμο απο παντου και παιρνουν 400 ευρω το μηνα στη καλυτερη? διοτι οποιος πιστευει πως κακομεταχειρηση και κακοπληρωμη παιζει μονο στα επαγγελματα που θεωρουνται "sic" να αφησεις φιλοδορημα μαλλον δεν εχει ιδεα τι γινεται εκει εξω.

εγω οπως λεω στους πελατες μου "αμα τα δινετε με τη καρδια σας το εκτιμω, αλλιως εγω το ιδιο εξυπηρετω ολους τους πελατες μου" και παντα κανω το κατι παραπανω στα πλαισια που το βρισκω λογικο*, και δε βλεπω ουτε για ποιο λογο ειναι λαθος η αντιμετωπιση μου ουτε πως καποιος δεχεται ως πραγματικοτητα να δωροδοκηθει για να ειναι σωστος στη δουλεια του. το θεωρω αντιεπαγγελματικο

*εννοειτε οχι τους μαλακες. και ας ειναι και μαλακες που αφηνουν φιλοδορημα. αυτοι μονο οτι προβλεπεται, τιποτα παραπανω.

Οι δουλειές που ανέφερες δεν εξυπηρετούν εσένα άμεσα, οπότε δεν υπάρχει και η λογική να δώσεις tip. Προφανώς υπάρχουν χειρότερες που δεν αμείβονται όπως θα έπρεπε, αλλά τι θα κάνεις; Θα πας να δώσεις στο εργοστάσιο του κινητού σου tip στον εργάτη; Σε ανθρώπους που σε εξυπηρετούν πρόσωπο με πρόσωπο και έρχονται σε άμεση επαφή με σένα είναι το ζητούμενο. Ζητούμενο του κώλου εν τω μεταξύ. Για το 1€, 10 σελίδες. 

Επεξ/σία από afragorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...