Προς το περιεχόμενο

efood - TIP για διανομέα


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To φιλοδωρημα (tip για εσας τους νεους) εχει μονο ενα λογο υπαρξης.
Να μην φτυσει ο υπαλληλος μεσα στο φαγητο σου. 

Δεν βαζω ποτε το tip στο efood, του δινω στο χερι 0,5ευρω.
Ειτε του τα δινουν ειτε οχι, καλυτερα να τα παρει μαυρα και αμεσα παρα στο τελος του μηνα και τα μισα λογω εφοριας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, afragorn είπε

Άμα σώσει τη ζωή ΣΟΥ (ή βελτιώνει την υγεία σου) ξέρω 'γω, ναι καλό είναι να του δώσεις ένα δώρο! Σεβασμός και ευγένεια λέγεται. 

Οι δουλειές που ανέφερες δεν εξυπηρετούν εσένα άμεσα, οπότε δεν υπάρχει και η λογική να δώσεις tip. Προφανώς υπάρχουν χειρότερες που δεν αμείβονται όπως θα έπρεπε, αλλά τι θα κάνεις; Θα πας να δώσεις στο εργοστάσιο του κινητού σου tip στον εργάτη; Σε ανθρώπους που σε εξυπηρετούν πρόσωπο με πρόσωπο και έρχονται σε άμεση επαφή με σένα είναι το ζητούμενο. Ζητούμενο του κώλου εν τω μεταξύ. Για το 1€, 10 σελίδες. 

πηγαινε του λουλουδια, το να δωροδοκησεις γιατρο κακοφαινεται σε πολλους, και πολιτες και επαγγελματιες.

το ζητουμενο που χει φαει 10 σελιδες ειναι γιατι να χαρακτηρισεις τον αλλο που δε τα δινει? δε ξερω και δε με νοιαζει για πιο λογο καποιος δε θελει να δωσει φιλοδορημα, εσυ γιατι κοφτεσε τοσο δηλαδη?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το θέμα καθαυτό αν και παραγγέλνω από efood και πληρώνω με PayPal πάντα δίνω το φιλοδώρημα στο χέρι του ανθρώπου που θα τα φέρει. Έχω ακούσει και έχω ζήσει τόσες ιστορίες τρόμου με αφεντικά που δεν εμπιστεύομαι κανένα.

Για το φιλοδώρημα αυτό καθαυτό πάντα αφήνω σχεδόν σε οποιοδήποτε μου προσφέρει υπηρεσία ,αν το κάνει σωστά. Δεν περιμένω ούτε χαμόγελα ούτε κωλοτουμπες απλά μου αρέσει να τιμάω με αυτό το τρόπο όποιον κάνει καλά τη δουλειά του. Αν δεν είναι σε θέση να δεχτεί φιλοδώρημα βρίσκω τον προϊστάμενο - ανώτερο και λέω μια καλή κουβέντα. Το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής με έχει δικαιώσει εκτός λίγων εξαιρέσεων, πάντα έρχεται τον φαγητό μου ζεστό, πάντα μου αλλάζει το νερό ο σερβιτόρος , πάντα μου κάνουν το αμάξι λαμπικο στο πλυντήριο , πάντα το έχουν έτοιμο στην ώρα του στο συνεργείο κτλ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, greed είπε

Όπως υπάρχουν πελάτες που αφήνουν πάντοτε έτσι υπάρχουν πελάτες που δεν αφήνουν ποτέ. 

Και όπως υπάρχουν εξυπηρετικοί που τα παίρνουν υπάρχουν και άλλοι που δεν τα παίρνουν. Όταν σε ακούω με το μηχανάκι σου 3 στενά μακριά μάντεψε τι θα παρεις.

οταν φτάνεις και κορνάρεις λες και φέρνεις τη νύφη μάντεψε τι θα παρεις. 

Οταν μπαίνεις με μούτρα κατεβασμένα μάντεψε τι θα παρεις.

οταν μπαίνεις στο ασανσέρ και μυρίζει ιδρώτα 3 ώρες μετά μάντεψε τι θα παρεις 

οταν παραδίδεις τη παραγγελία σου και είσαι 5 λεπτά από κάτω και ακούω το σάπιο σου μηχανάκι μάντεψε τι θα παρεις την επόμενη φορά. 

Και φυσικά κανενας δεν καταλαβαίνει ότι εκείνη την ώρα εκπροσωπεί μια επιχείρηση. Αν στραβωσω μαζί σου θα χάσει όλο το μαγαζί αλλά φυσικά κανενας δεν σκέφτεται το αφεντικό του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Ναι θα ερθει η Wolt και κατι τρεχει στα γυφτικα! Ηδη τα μαγαζια που χρεωνουν εξτρα το delivery π.χ γνωστο drive in μπεργκεραδικο στην αλιμου, απορριπτονται επιτοπου με συνοπτικες διαδικασιας ελεω ποικιλιας. Χωρις να θελω να στεναχωρησω το παιδι που το ειπε, λιγο η παραλαβη απ το καταστημα λιγο ο ανταγωνισμος, αυτος που θελει να ξεφυγει απο την καθε wolt πιστεψε με θα το κανει.
  • Διαφωνω με το φιλο που ειπε οτι δεν εχει λογο υπαρξης το e-food. Εκτος απο το γεγονος οτι βοηθησε μαγαζια να μαθευτουν , αν πας στοχευμενα σε συγκεκριμενα μαγαζια που ξερεις κ εμπιστευεσαι μπορεις να παρεις με 'πεινατα' το ιδιο φαγητο που θα επαιρνες με σημαντικη εκπτωση.

Διαφωνω επισης με τα κριτηρια που λετε καποιοι οτι αξιολογειται ο delivery, συγκεκριμενα:

Ταχυτητα: Δεν αφορα αυτον, ειναι θεμα καθαρα της κουζινας του μαγαζιου, του αριθμου των συναδελφων του και της τυχης για το ποια σταση της διαδρομης,μαζι με αλλες, εκατσε να ειναι το σπιτι μου.

Χαμογελο: Σοβαρα τωρα? Ειναι το χαμογελο λογος για σε ευχαριστησω? Γιατι να μην ειναι κ το αρωμα και η εμφανιση με την ιδια ακριβως αισθητικη λογικη? Μαλλον θα ελεγα οτι αν εισαι αγενης ειναι ενας καλος λογος για να μην παρεις tips. Σταματηστε να θεωρειτε τα default πραγματα ως κατι τοσο σημαντικο που πρεπει να πληρωθει.

Ευθυνη: Αυτος που παραγει και ακουμπαει με γυμνα χερια το φαι και ειναι αμεσα υπευθυνος για την απολαυση μου ειναι ο μαγειρας φιλε μου, οχι ο διανομεας. Γιατι να μην παρει κ αυτος κατι για να βγαζει ολες τις παραγγελιες με τον ιδιο ζηλο, μεσα στο καμινι που δουλευει?? Πρεπει να δεχθειτε οτι πολλες φορες ο φταιχτης για το κακο τιπ ειναι το ιδιο το αφεντικο σας και οι λογοι που συντελουν για να μην ειναι ευχαριστημενος ο πελατης.(εξαιρω οσους δε θα εδιναν ετσι κ αλλιως, παντα θα υπαρχουν)

 

Επισης, οταν ενας διανομεας με μισθο και τιπς παιρνει ας πουμε 800-900-1000ε , τα ιδια χρηματα που παιρνει κ ενας πτυχιουχος που εχει χαλασει 10 χρονια κ χρημα στην εκπαιδευση....ε ναι ρε παιδια, ειναι λιγακι αδικο θεωρω, οσο κ αν ειναι ευκολο να το λεω εκ του ασφαλους απ το γραφειακι μου. Οταν βεβαια δουλεψα πιτσιρικας στην εστιαση και επαιρνα πολυ γλυκο χρημα, σκεφτηκα το μετα και δε συνεχισα...θεωρω οτι πολλοι δε το εκαναν και οχι επειδη ηταν σκληρη η ζωη οπως θα πει η πλειοψηφια, αλλα επειδη ηταν πολυ γλυκο το χρημα του σερβιτορου και της νυχτας για να το αφησουν, σκεπτομενοι μονο το τοτε.... 

Τελος, συμφωνω οτι ειναι απαιτητικη δουλεια και ειδικα οταν συναναστρεφεσαι τοσο κοσμο, ειναι λογικο να δεχεσαι σημαντικη ποσοτητα αρνητισμου,γκρινιας και αγενειας. Δε μπορεις να λες ομως οτι θες 50 λεπτα για το πηγαινε κ 50 για το ελα, η 2€ για να σαι χαρουμενος, δε θα κρινεις εσυ κατι το προαιρετικο.

Δινω καθε φορα τιπς, εχει τυχει φορες που δεν εχω ψιλα να μην παραγγειλω γιαυτο το λογο...Θα αφησω παντα 50-70 λεπτα, ειτε το φαι ειναι καλο ειτε ειναι σκατα και το κανω καθαρα για το διανομεα γιατι μπαινω στη θεση του και σκεφτομαι οτι αν το εκανα εγω θα ηθελα στις 25-30 παραγγελιες να παρω απ ολους το ιδιο κ να βγαλω ενα εξτρα 20αρι (μαζι με 25-30 μινιμουμ μεροκαματο) κ να γυρισω σπιτι μου λιγο πιο γεματος.

 

Επεξ/σία από spacemonkey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα ξεκινάει από την ρίζα. Σε ΟΛΑ τα tip-related επαγγέλματα ο εργαζόμενος θεωρεί απαραίτητα ή/και βασίζεται στα tips για να κάνει ΣΩΣΤΑ την δουλειά του. Μιλάμε απλά για την δουλειά του έτσι. Όταν η δουλειά σου περιλαμβάνει προσωπική επαφή με τον πελάτη, ναι πρέπει να είσαι τυπικά ευγενικός και μετρημένος. Ούτε να χαμογελάς άμα δεν γουστάρεις ούτε να κάνεις κωλοτούμπες είπε κανείς. Η λογική του μου έδωσες tips κάνω απλά την δουλεία μου, δεν μου έδωσες tips θα φτύσω στο φαγητό σου ελπίζω να καταλαβαίνουμε όλοι ότι είναι άρρωστη, έτσι; Προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις, όταν ο άλλος είναι αντικειμενικά μαλάκας, ίσως και να τα χρειάζεται. Και προφανώς δεν εννοώ πως ο άλλος πρέπει να σε θεωρεί σκλάβο του.

Anyway, το tip (sic) είναι επιβράβευση. ΟΧΙ για να κάνεις την δουλειά σου. Είναι η ανταμοιβή επειδή έκανες κάτι παραπάνω από την δουλειά σου. Ούτε να το θεωρούμε υποχρεωτικό και αν δεν το κάνεις να σε λένε μισάνθρωπο και τσιγκούνη. Ούτε να επικρίνουμε όσους το δίνουν ή δίνουν πάντα γιατί έτσι θέλουν. Καλά κάνουν. Ο καθένας δεν δίνει ή δίνει ότι/όποτε και για οποιοδήποτε  λόγο θέλει. Άλλος γιατί γέννησε η γυναίκα του, άλλος γιατί έριξε το γκομενάκι και άλλος γιατί δεν γουστάρει. Όλοι όμως θα πρέπει να λάβουν, κατά βάση, την ίδια ποιότητα υπηρεσίας (και όχι χλέπα στο φαγητό). 

Προφανώς το να δίνεις tips, βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα μπορεί να σου προσφέρει το κάτι παραπάνω στις υπηρεσίες που λαμβάνεις, όπως και αναφέρθηκε. Έχω δουλέψει groom σε 5στερο ξενοδοχείο της Αθήνας και τα μηνιαία tips μου ήταν όσο ο μισθός μου. Για τον κάθε πελάτη έκανα πάντα το παραπάνω, από κουβάλημα, βαλίτσες ξενάγηση στο δωμάτιο πληροφορίες κτλ. Θα μπορούσα πολύ απλά να παρατήσω τις βαλίτσες στο δωμάτιο και γεια σας γιατί εκεί τελείωνε η δουλειά μου. Αυτό δεν σημαίνει πως αν δεν είχες δώσει tips δεν θα σε εξυπηρετούσα σωστά. Όταν όμως ήθελες ταξί, αντί να σε στείλω στην reception να περιμένεις πίσω από το γκρούπ των Αμερικάνων να κάνει check in, θα σου έπαιρνα εγώ ταξί, θα σου έδινα εγώ πληροφορίες για να πας να φας και θα σου έλεγα πήγαινε στο bar να πιεις το ποτάκι σου μέχρι να έρθει το ταξί και θα σε φωνάξω, αντί να σε βάλω να περιμένεις στην είσοδο το ταξί. Ο άλλος έχασε 50Ε γιατί αντί να κάνει υπομονή μήπως και ανταμειφθεί είπε "μας πέθανες" λες κι αμα γύρναγε νωρίτερα στο μαγαζί θα έπαιρνε περισσότερα λεφτά. Κι εγώ όταν εξυπηρετούσα παραπάνω αυτούς που έδιναν τα tips μπορεί να έχανα δωμάτια με καλύτερα tips. Όφειλα όμως να το κάνω γιατί ήξερα ότι ακόμα κι έτσι θα κερδίσω το κάτι παραπάνω. Δεν το έπαιζα σκλάβος κανενός. Φρόντιζα όμως οι άνθρωποι να έχουν όσο το δυνατόν καλύτερη εμπειρία και ίσως κι εγώ κερδίσω κάτι.

Για να προλάβω κάποιους που έχουν γίνει αυτεπάγγελτοι δικαστές, δίνω κι εγώ tips, εφόσον νιώσω πως υπάρχει λόγος, είτε γιατί εξυπηρετήθηκα σωστά ή/και παραπάνω από όσο θα έπρεπε ή γιατί θα νιώσω εκείνη την στιγμή πως θέλω να το κάνω.

Επεξ/σία από red7genius
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Morosana είπε

Και όπως υπάρχουν εξυπηρετικοί που τα παίρνουν υπάρχουν και άλλοι που δεν τα παίρνουν. Όταν σε ακούω με το μηχανάκι σου 3 στενά μακριά μάντεψε τι θα παρεις.

οταν φτάνεις και κορνάρεις λες και φέρνεις τη νύφη μάντεψε τι θα παρεις. 

Οταν μπαίνεις με μούτρα κατεβασμένα μάντεψε τι θα παρεις.

οταν μπαίνεις στο ασανσέρ και μυρίζει ιδρώτα 3 ώρες μετά μάντεψε τι θα παρεις 

οταν παραδίδεις τη παραγγελία σου και είσαι 5 λεπτά από κάτω και ακούω το σάπιο σου μηχανάκι μάντεψε τι θα παρεις την επόμενη φορά. 

Και φυσικά κανενας δεν καταλαβαίνει ότι εκείνη την ώρα εκπροσωπεί μια επιχείρηση. Αν στραβωσω μαζί σου θα χάσει όλο το μαγαζί αλλά φυσικά κανενας δεν σκέφτεται το αφεντικό του.

θα ελεγα πολυ υπερβολικος.. εχεις δουλεψει με 40+ βαθμους ολη μερα στην ασφαλτο ? οχι να φανταστω αλλα ουτε κ γω.. αλλα εχει τυχη να παω να παρω πεισειφ καλοκαιρι 3 ωρα με το μηχανακι και μεχρι ν ρθω και να παω ιδρωσα , οχι να δουλευεω 10 ωρες μεσα στην ασφαλτο και τον ηλιο... οσο για το σαπιο το μηχανακι βαλε - σβησε - βαλε - σβησε γ@@@ς το μοτερ .. τα μουτρα κατεβασμενα δν ειναι παντα γιατι εχει κατι αλλα αρκετοι ανθρωποι εχουν τετοια φατσα και εινια παρεξηγήσιμο..εμενα προσωπικα το κορναρισμα με βοηθαει αυτα τα 2-3 λεπτα να ειμαι ετοιμος και να μην ψαχνω η κανω κατι που δν μπορω να διακοψω οταν χτυπησει.. 

τελος παντων ηρεμηστε λιγο με τα θέλω σας ...καποια πραγματα ειναι ανθρωπινα και δν ξερουμε τι κουβαλαει ο καθενας ... τα 20 λεπτα τα 50 λεπτα και το 1 Ε δν θα το στερηθεις απο την στιγμη που παραγγελνεις.. γενικα μιλαω οχι για εσενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όλες οι συζητήσεις IRL καταντάει εντελώς ανούσιο και ουσιαστικά με 2-3 post εδώ μέσα έχει αναλυθεί τελείως το θέμα. Στην συνέχεια ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του και μερικοι είναι ανίκανοι να εκφραστούν χωρίς να προσβάλλουν ή ακόμα χειρότερα, χωρίς να πετάνε αρλούμπες

5 points

1. Σχεδόν κανείς δεν σώζεται με τα 50 λεπτά αλλά αλήθεια, κυκλοφορείται με μια τσέπη ψιλά και κάθε μέρα μοιράζεται στο μπουγατσατζίδικο, στην ταμία του σούπερ μάρκετ, στον βενζινά, στον υπάλληλο του καφέ, στον ταξιτζή κτλ;;; Γιατί μερικοί ισχυρίστηκαν κιόλας ότι δίνουν tip σε ΟΣΟΥΣ τους εξυπηρετούν. Ε λοιπόν σε μηνιαία βάση ο καθένας μας εξυπηρετείται από εκατοντάδες ανθρώπους (σε κάθε σχεδόν συναλλαγή του) και οι περισσότεροι από αυτούς στην Ελλάδα της κρίσης δεν αμείβονται όπως θα έπρεπε.

2. Αλήθεια στους υπαλλήλους κουριερ τιπ κανείς; Κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια δουλεά.

3. Ξεκάθαρα συνήθεια που ήρθε από την τηλεόραση. Το βλέπουμε στις Αμερικάνικες ταινίες και το κολλήσαμε σαν COVID. Μέρικοι μάλιστα παπαγαλίζουν και την ατάκα κατευθείαν μέσα από το έργο, "Πρέπει να δίνουμε φιλοδώρημα γιατί αυτοί οι ανθρωποι πληρώνονται πολύ λίγο"! Παίρνουν τον ίδιο μισθό με όλους τους υπόλοιπους κακοπλήρωμένους Έλληνες υπαλλήλους γιατί στην Ελλάδα έχουμε νομοθεσία με ΚΑΤΩΤΑΤΟ μισθό. Δεν μπορείς να δώσεις λιγότερο!

Δεν πληρώνονται υπερωρίες, μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο.

Τους κλέβουν τα αφεντικά τα δώρα ,μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο.

Τους χρωστά λεφτά το αφεντικό, μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο.

Θα έπρεπε να παίρνουν περισσότερα, μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο. 

κτλ κτλ κτλ....

4. Αν μερικοί θεωρείται την έκθεση σε κρύο και βροχή το χειρότερο που μπορεί να σας συμβεί τότε είτε δεν μπορείτε να αναλύσετε ένα σχετικά απλό θέμα ή απλά έχετε σοβαρό θέμα με το κρύο και την βροχή. Προσωπικά θα δούλευα deliveras μέχρι τα βαθιά γεράματα και σε διπλοβάρδιες από το να κάνω μια εβδομάδα νοσοκόμος ή φροντιστής ανθρώπων. Ξέρετε, αυτούς που πρέπει να φροντίζουν ανθρώπους που μπορεί να πονάνε και να υποφέρουν, να καθαρίζουν αίματα, εμετούς, ούρα, κοπ κτλ κτλ κτλ... Δεν το έχω καθόλου με το θέμα, δεν το αντέχω και γενικά δεν έχω ακούσει ποτέ κουβέντα για φιλοδωρήματα σε νοσοκόμους/ες. 

5. Το να μην μπορείς να εκτιμήσεις ή να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι η δουλεία σου να τελειώνει την στιγμή που χτυπάς την κάρτα και φεύγεις μάλλον σε καθιστά ακατάλληλο για σχολιασμό σε αυτό το topic. Δεν έχω δουλειά στο σπίτι, δεν με απασχολεί κανένα πρόβλημα, δεν πρέπει να διαβάσω, να βγάλω άκρη με κάτι, να βρω μια λύση 24/7. Σχόλασα, Γεια σας, αύριο πάλι...

 

ΥΓ Επειδή το ακούσαμε και αυτό σαν ειρωνεία. Ναι ισχύει, έχω πολλούς συναδέλφους μηχανικούς που πασχίζουν για να τους μένουν στο τέλος του μήνα 1000 ευρώ τσέπη... Και αυτό με 12 μισθούς το χρόνο, ως ελεύθεροι επαγγελματίες, με 6 μέρες δουλεία την εβδομάδα, χωρίς άδεια (παίρνεις όσο θες αλλά δεν πληρώνεσαι), με δουλειά στο σπίτι, με ανασφάλεια (δεν έχει δουλεία δεν έχει πληρωμή, μισθός δεν υπάρχει) με... με... με...

Ντελιβεράδες σε μεγάλα μαγαζιά (με κίνηση δλδ, και πολλές παραγγελίες στην βάρδια) βγάζουν εύκολα περισσότερα...

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, AcolyteOfPain είπε

Όπως όλες οι συζητήσεις IRL καταντάει εντελώς ανούσιο και ουσιαστικά με 2-3 post εδώ μέσα έχει αναλυθεί τελείως το θέμα. Στην συνέχεια ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του και μερικοι είναι ανίκανοι να εκφραστούν χωρίς να προσβάλλουν ή ακόμα χειρότερα, χωρίς να πετάνε αρλούμπες

5 points

1. Σχεδόν κανείς δεν σώζεται με τα 50 λεπτά αλλά αλήθεια, κυκλοφορείται με μια τσέπη ψιλά και κάθε μέρα μοιράζεται στο μπουγατσατζίδικο, στην ταμία του σούπερ μάρκετ, στον βενζινά, στον υπάλληλο του καφέ, στον ταξιτζή κτλ;;; Γιατί μερικοί ισχυρίστηκαν κιόλας ότι δίνουν tip σε ΟΣΟΥΣ τους εξυπηρετούν. Ε λοιπόν σε μηνιαία βάση ο καθένας μας εξυπηρετείται από εκατοντάδες ανθρώπους (σε κάθε σχεδόν συναλλαγή του) και οι περισσότεροι από αυτούς στην Ελλάδα της κρίσης δεν αμείβονται όπως θα έπρεπε.

2. Αλήθεια στους υπαλλήλους κουριερ τιπ κανείς; Κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια δουλεά.

3. Ξεκάθαρα συνήθεια που ήρθε από την τηλεόραση. Το βλέπουμε στις Αμερικάνικες ταινίες και το κολλήσαμε σαν COVID. Μέρικοι μάλιστα παπαγαλίζουν και την ατάκα κατευθείαν μέσα από το έργο, "Πρέπει να δίνουμε φιλοδώρημα γιατί αυτοί οι ανθρωποι πληρώνονται πολύ λίγο"! Παίρνουν τον ίδιο μισθό με όλους τους υπόλοιπους κακοπλήρωμένους Έλληνες υπαλλήλους γιατί στην Ελλάδα έχουμε νομοθεσία με ΚΑΤΩΤΑΤΟ μισθό. Δεν μπορείς να δώσεις λιγότερο!

Δεν πληρώνονται υπερωρίες, μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο.

Τους κλέβουν τα αφεντικά τα δώρα ,μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο.

Τους χρωστά λεφτά το αφεντικό, μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο.

Θα έπρεπε να παίρνουν περισσότερα, μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο. 

κτλ κτλ κτλ....

4. Αν μερικοί θεωρείται την έκθεση σε κρύο και βροχή το χειρότερο που μπορεί να σας συμβεί τότε είτε δεν μπορείτε να αναλύσετε ένα σχετικά απλό θέμα ή απλά έχετε σοβαρό θέμα με το κρύο και την βροχή. Προσωπικά θα δούλευα deliveras μέχρι τα βαθιά γεράματα και σε διπλοβάρδιες από το να κάνω μια εβδομάδα νοσοκόμος ή φροντιστής ανθρώπων. Ξέρετε, αυτούς που πρέπει να φροντίζουν ανθρώπους που μπορεί να πονάνε και να υποφέρουν, να καθαρίζουν αίματα, εμετούς, ούρα, κοπ κτλ κτλ κτλ... Δεν το έχω καθόλου με το θέμα, δεν το αντέχω και γενικά δεν έχω ακούσει ποτέ κουβέντα για φιλοδωρήματα σε νοσοκόμους/ες. 

5. Το να μην μπορείς να εκτιμήσεις ή να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι η δουλεία σου να τελειώνει την στιγμή που χτυπάς την κάρτα και φεύγεις μάλλον σε καθιστά ακατάλληλο για σχολιασμό σε αυτό το topic. Δεν έχω δουλειά στο σπίτι, δεν με απασχολεί κανένα πρόβλημα, δεν πρέπει να διαβάσω, να βγάλω άκρη με κάτι, να βρω μια λύση 24/7. Σχόλασα, Γεια σας, αύριο πάλι...

ΥΓ Επειδή το ακούσαμε και αυτό σαν ειρωνεία. Ναι ισχύει, έχω πολλούς συναδέλφους μηχανικούς που πασχίζουν για να τους μένουν στο τέλος του μήνα 1000 ευρώ τσέπη... Και αυτό με 12 μισθούς το χρόνο, ως ελεύθεροι επαγγελματίες, με 6 μέρες δουλεία την εβδομάδα, χωρίς άδεια (παίρνεις όσο θες αλλά δεν πληρώνεσαι), με δουλειά στο σπίτι, με ανασφάλεια (δεν έχει δουλεία δεν έχει πληρωμή, μισθός δεν υπάρχει) με... με... με...

Ντελιβεράδες σε μεγάλα μαγαζιά (με κίνηση δλδ, και πολλές παραγγελίες στην βάρδια) βγάζουν εύκολα περισσότερα...

Στην αρχή το πήρα σοβαρά αλλά μόλις διάβασα για την νομοθεσία με τον κατώτατο μισθό και την επισήμανση οτι δεν μπορείς να δώσεις (πάρεις) λιγότερο κατάλαβα οτι σίγουρα τρολάρεις!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντα μα πάντα θα αφήσω τιπ, δεν ξέρω γιατί, μπορεί απλά επειδή έτσι συνηθίζεται. Με το tip του efood, ρώτησα μια μέρα ένα delivery, αν το παίρνει κανονικά και μου απάντησε οτί τα κρατάει το efood και δεν έχει πάρει ποτέ. Μάλλον πουστιά του αφεντικού του είναι. 

Από τότε, πληρωμή με κάρτα και τιπ στο χέρι. 

Υπάρχουν φορές (σπάνια) που έχω παραγγείλει και έχω ακριβώς το ποσό της παραγγελίας. Αισθάνομαι τόσο άσχημα που απολογούμαι στο delivery. Όσο αφορά την ατάκα "έλα μωρέ πληρώνεται, γιατί να πάρει τιπς"? Εγώ τα τιπς τα δίνω και για άλλα πράγματα (κίνδυνος, φθορές μηχανής κλπ). 

Δεν έχω δώσει τιπ μόνο 2-3 φορές που πραγματικά εκνευρίστηκα με την καθυστέρηση, την αγένεια κλπ. 

Επίσης δεν παραγγέλνω ποτέ όταν βρέχει. Υπάρχουν άλλοι που και καρέκλες να ρίχνει, παραγγέλνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

πηγαινε του λουλουδια, το να δωροδοκησεις γιατρο κακοφαινεται σε πολλους, και πολιτες και επαγγελματιες.

το ζητουμενο που χει φαει 10 σελιδες ειναι γιατι να χαρακτηρισεις τον αλλο που δε τα δινει? δε ξερω και δε με νοιαζει για πιο λογο καποιος δε θελει να δωσει φιλοδορημα, εσυ γιατι κοφτεσε τοσο δηλαδη?

Ούτε εμένα με νοιάζει, αλλά όταν βλέπω ολόκληρες εκθέσεις που δικαιολογούν τη μη "καταβολή" του tip, με στυλ "αυτή είναι η δουλειά σου" ή "αφού πληρώνω θα σε τρέχω", δε μπορώ να μην απαντήσω. Ο άλλος δεν έγινε ντιλιβεράς, βενζινάς ή καμαριέρα ούτε επειδή αυτό γούσταρε να κάνει, ούτε για να έχει απέναντί του τον πελάτη "έχω πάντα δίκιο" για να τον τρέχει και να είναι δούλος του.

Έτσι του τα έφερε η ζωή και καλό είναι να τους σεβόμαστε.

 

Υ.Γ. Εννοείται και το δώρο, είναι εξίσου καλή κίνηση γιατί σε πολλούς δεν αρέσουν τα φακελάκια.

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AcolyteOfPain είπε

Παίρνουν τον ίδιο μισθό με όλους τους υπόλοιπους κακοπλήρωμένους Έλληνες υπαλλήλους γιατί στην Ελλάδα έχουμε νομοθεσία με ΚΑΤΩΤΑΤΟ μισθό. Δεν μπορείς να δώσεις λιγότερο!

Δεν πληρώνονται υπερωρίες, μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο.

Τους κλέβουν τα αφεντικά τα δώρα ,μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο.

Τους χρωστά λεφτά το αφεντικό, μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο.

Θα έπρεπε να παίρνουν περισσότερα, μπορεί να συμβεί ή να μην συμβεί στον οποιοδήποτε υπάλληλο. 

κτλ κτλ κτλ....

 

 

42 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Στην αρχή το πήρα σοβαρά αλλά μόλις διάβασα για την νομοθεσία με τον κατώτατο μισθό και την επισήμανση οτι δεν μπορείς να δώσεις (πάρεις) λιγότερο κατάλαβα οτι σίγουρα τρολάρεις!

 

Στο γράφω αναλυτικά, οι ντελιβεράδες παίρνουν τον ίδιο (στα χαρτιά) μισθό με όλους του υπόλοιπους κακοπληρωμένους Έλληνες...

Και έχουν την ίδια πιθανότητα να πέσουν θύματα κακών αφεντικών... Δεν είναι σε ειδικό καθεστώς... ούτε μπορεί κάποιος (νόμιμα) να προσλάβει ένα ντελιβερά και να του πει "Δεν σε πληρώνω γιατί θα βγάζεις ένα μισθό απο τα tips".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AcolyteOfPain είπε

Στο γράφω αναλυτικά, οι ντελιβεράδες παίρνουν τον ίδιο (στα χαρτιά) μισθό με όλους του υπόλοιπους κακοπληρωμένους Έλληνες...

Και έχουν την ίδια πιθανότητα να πέσουν θύματα κακών αφεντικών... Δεν είναι σε ειδικό καθεστώς... ούτε μπορεί κάποιος (νόμιμα) να προσλάβει ένα ντελιβερά και να του πει "Δεν σε πληρώνω γιατί θα βγάζεις ένα μισθό απο τα tips".

Το νόμιμα που μόλις έγραψες κάνει την διαφορά!

Άλλο τι ισχύει στη θεωρία και άλλο στην πράξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, afragorn είπε

Ούτε εμένα με νοιάζει, αλλά όταν βλέπω ολόκληρες εκθέσεις που δικαιολογούν τη μη "καταβολή" του tip, με στυλ "αυτή είναι η δουλειά σου" ή "αφού πληρώνω θα σε τρέχω", δε μπορώ να μην απαντήσω. Ο άλλος δεν έγινε ντιλιβεράς, βενζινάς ή καμαριέρα ούτε επειδή αυτό γούσταρε να κάνει, ούτε για να έχει απέναντί του τον πελάτη "έχω πάντα δίκιο" για να τον τρέχει και να είναι δούλος του.

Έτσι του τα έφερε η ζωή και καλό είναι να τους σεβόμαστε.

και δηλαδη αμα παρεις το 1 ευρω εξιλεωθηκε ο μαλακας? σα την εκκλησια ενα πραμα? δε λεω καλο το φιλοδορημα, αλλα αντι για ζωα προτιμω να εξυπηρετω ανθρωπους και ας μη μου δινουν τιποτα. ετσι κι αλλιως αν δουλευω 10 ωρες και τετοιοι μαλακες με κουραζουν ψυχολογικα λες και δουλεψα 20 το ενα ευρω λες να βοηθησει?

επισης, γιατι το λες σα να ειναι καταντια να δουλευεις τετοιες δουλειες? αν ο κοσμος ολος θελει να καθεται σ ενα γραφειο..

..γελιεται οτι θα το καταφερει αν δε βαλει κωλο να διαβασει, και παλι δεν ειναι σιγουρο θα τα καταφερει

..θα βρει οτι και εκει υπαρχουν αρνητικα. εγω προσωπικα οσο και ν ακουγεται περιεργο Μ ΑΡΕΣΕΙ που δεν ειμαι κλεισμενος σ ενα γραφειο. βασικα μου φαινεται παρανοια που ολοι προτιμουν καθημερινο πονοκεφαλο και ψυχολογικα προβληματα

..μεγαλη πιθανοτητα να αμοιβεται ΛΙΓΟΤΕΡΟ απ το επαγγελμα που τοσο του κακοφαινεται και θελει να φυγει. λεμε για τιπς και ποιος δε δινει, αλλα η πραγματικοτητα ειναι πως οι περισσοτεροι δινουν φιλοδορημα στα συγκεκριμενα επαγγελματα το οποιο ανεβαζει ΠΟΛΥ τα εσοδα

..στο ελλαδισταν παλι ενας υπαλληλος θα ειναι, δεν υπαρχουν καριερες και προοπτικες εργασιακης εξελιξης εδω, γι αυτο τοσοι μορφωμενοι πανε στο εξωτερικο

21 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Το νόμιμα που μόλις έγραψες κάνει την διαφορά!

Άλλο τι ισχύει στη θεωρία και άλλο στην πράξη...

γιατι περα απο μεγαλες πολυεθνικες και αλυσιδες σε πιο κομματι του ιδιωτικου τομεα δε γινονται αυτα? απληρωτες υπερωριες, μαυρα στο χερι και αν σ αρεσει, σπασιμο νευρων (μαλακα εργοδοτη μη πετυχεις ποτε ευχομαι, γατακια ειναι οι μαλακες πελατες μπροστα τους), σπαστα ωραρια, υπαλληλος-πολυεργαλιο-τακανωολακαισυμφερω, "δωρα αδωρα", και αλλα πολλα ωραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, bromiaris είπε

Tip σε διανομείς κουρίερ ποτέ θα δίνετε βρε καρμίριδες;;;; 

Τι να δώσουμε ρε βρωμιαρη; τους τεμπέληδες; έρχονται αφήνουν τα χαρτιά για να τρέχω εγώ να πάρω το δέμα, οι χειρότεροι είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...