Προς το περιεχόμενο

[Επαναφορτιζόμενη σκούπα] JIMMY JV83 Pet @ Geekbuying 170€ με προπαραγγελία


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Craven είπε

Εδώ είμαστε να τα δούμε. Ότι είναι θα το πούμε, εμένα με ενδιαφέρει να φτάνει ο χρόνος στην μικρή ή μεσαία να σκουπίσω το σπίτι. Αν δεν φτάνει τότε θα είναι μια κακή αγορά. Θα πρέπει όμως για να μην φτάνει οι χρόνοι να είναι μικρότεροι και απ αυτούς που λες.

Για να μην το κουράζουμε όμως και να γυρίσουμε και στο θέμα μας (γιατί οκ τα offtopic αλλά υπάρχει ένα ενεργό θέμα εδώ για συγκεκριμένο σκοπό), εμένα πιο πολύ αυτή τη στιγμή με χαλάει που ενώ το geekbuying σε επικοινωνία από Δευτέρα με 2 διαφορετικούς εκπρόσωπους μου έλεγαν πως μέχρι Πέμπτη θα το έχω (γιατί εξήγησα πως απο Παρασκευή και για κάποιες μέρες δεν θα μπορώ να παραλάβω και άντε να μπλέξω και να τρέχω μετά), έφτασε Πέμπτη και είναι ακόμα σε payment confirmed και διαβάζω τώρα πως ξεκινάνε οι αποστολές οπότε κατά 99% θα έρθει μέχρι Τρίτη που εγώ δεν θα μπορώ να παραλάβω όπως τους εξήγησα. Πείτε μου ρε παιδιά εκεί στο geekbuying αφού σας εξηγώ "θα αρχίσει η αποστολή από Παρασκευή" ξέρω γω για να τα κανονίσω να ρθει αργότερα ή να προλάβω να μιλήσω με UPS να το στείλει αλλού κτλ, αφού σας εξηγώ πως δεν θα μπορώ απο Παρασκευή, τι με διαβεβαιώνετε πως θα το είχα σήμερα.... Δούλεμα κανονικό δηλαδή (πρώτη αγορά από Geekbuying και δεν βλέπω να γίνεται άλλη... δεν με ενοχλεί ποτέ η καθυστέρηση αλλά είμαι αλεργικός στο δούλεμα)

Γνωρίζει κανείς με UPS Express που το έβαλα, τι γίνεται αν δεν είσαι εκεί να το παραλάβεις; κανονίζεις και στο φέρνουν άλλη μέρα ή μπλέκεις και πρέπει να τρέχεις κάπου; (πρώτη φορά παραγγελία με UPS)

Παρε την UPS και εξηγησε τους τι γινεται και ποτε θα μπορεις να παραλαβεις, θα εχεις φανταζομαι το tracking code.

19 λεπτά πριν, kraken92 είπε

Παιδιά εγώ αυτό που έγραψα από πάνω είναι γιατί διάβασα σ'αυτό το post και σε άλλα κατά καιρούς ότι σε μικρή και μεσαία σκάλα που ναι μεν κρατάνε 20-30(απ'ότι διαβάζω δεν έχω εμπειρία), δεν κάνεις δουλειά και χρειάζεσαι την μεγάλη σκάλα που κρατάει μόνο 10. 

Αν λοιπόν κάνεις δουλειά με τη μεσαία και κρατάει ακόμα και 20 λεπτά εμένα μου κάνει και αξίζει ακόμα και αν μετά από δυο χρόνια όπως λέει ο φίλος από πάνω αλλάζεις μπαταρία που είναι και αποσπώμενη στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Αυτό όμως που με μπερδεύει και γι'αυτό το ψάχνω είναι ότι υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις εμπειρίες του καθένα με τις δυνατότητες της σκούπας στις διάφορες σκάλες και τον χρόνο.

Μην ξεχνατε πολλοι και το θεμα θορυβος, οι κλασσικες σκουπες ειναι στο πατωμα και αρα εναμιση μετρο και παραπανω μακρια απο τα αυτια μας, αυτες ειναι στο χερι οποτε μισο μετρο απο τα αυτια μας. Στην μεσαια και μεγαλη σκαλα βγαζουν αρκετο θορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

17 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Οι αποστολές έχουν ξεκινήσει. Μάλιστα μερικά άτομα ήδη παρέλαβαν σύμφωνα με τα reviews στο geekbuying, τα οποία μέχρι στιγμής είναι θετικά. Αυτό όμως που έπρεπε να κάνουν είναι να δουν πότε πραγματοποίησες την παραγγελία και εφόσον στέλνουν με την σειρά να εκτιμήσουν πότε περίπου θα στείλουν τη δικιά σου.

Το περίεργο δεν είναι οτι εμφανίστηκαν σήμερα αυτές οι 6 κριτικές που λες.. το περίεργο είναι ότι έχουν ημερομηνία απο 23 ως 31 Μαϊου, από όταν δηλαδή αυτή η σκούπα δεν υπήρχε καν για αποστολή μέχρι εντός του presale.. (δεν ξέρω αν η ημερομηνία αφορά ημερομηνία αγοράς και αν στις 23 ήταν σε presale αλλά νομίζω ότι στις κριτικές μπαίνει η ημερομηνία που γίνεται η κριτική.. τουλάχιστον σε banggood και gearbest που ξέρω)

45 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Παρε την UPS και εξηγησε τους τι γινεται και ποτε θα μπορεις να παραλαβεις, θα εχεις φανταζομαι το tracking code.

Μπα, κανένα tracking number ακόμα και έχω την εντύπωση πως και οι κριτικές είναι ψιλομούφα.. ίσως false alarm, όπως το πάνε, θα έχω γυρίσει μέχρι όντως να την στείλουν.

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Craven είπε

Το περίεργο δεν είναι οτι εμφανίστηκαν σήμερα αυτές οι 6 κριτικές που λες.. το περίεργο είναι ότι έχουν ημερομηνία απο 23 ως 31 Μαϊου, από όταν δηλαδή αυτή η σκούπα δεν υπήρχε καν για αποστολή μέχρι εντός του presale.. (δεν ξέρω αν η ημερομηνία αφορά ημερομηνία αγοράς και αν στις 23 ήταν σε presale αλλά νομίζω ότι στις κριτικές μπαίνει η ημερομηνία που γίνεται η κριτική.. τουλάχιστον σε banggood και gearbest που ξέρω)

Μπα, κανένα tracking number ακόμα και έχω την εντύπωση πως και οι κριτικές είναι ψιλομούφα.. ίσως false alarm, όπως το πάνε, θα έχω γυρίσει μέχρι όντως να την στείλουν.

Δεν σας δινει το Geekbuying tracking οταν στελνει κατι; Αν οχι τοτε ναι χλωμο να συνενοηθεις με την UPs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν σας δινει το Geekbuying tracking οταν στελνει κατι; Αν οχι τοτε ναι χλωμο να συνενοηθεις με την UPs.

Tracking παίρνεις μετά την αποστολή, δεν έχει γίνει κάποια αποστολή ακόμα... αν δεν ήταν ο φίλος που είπε σε προηγούμενη σελίδα πως του ήρθε ειδοποίηση όπως είδα τώρα, θα πίστευα πως δεν έχει γίνει καμία αποστολή και πως και οι κριτικές είναι εντελώς μούφα.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Craven Απο πότε το να επισημαίνει κάποιος τα ελαττώματα ενός προιόντος είναι ανούσιο πράγμα ? Επειδή κάποιοι παρήγγειλαν την JV83 παρόλο που κάποιοι απο εμάς (απο τη στιγμή που ξεκίνησε το θέμα της προσφοράς) αναφερθήκαμε σε αυτά ακριβώς τα ελαττώματα, πρέπει να κάνουμε κωλοτούμπα για να μην στεναχωριούνται ? Καταρχάς δε νομίζω να την αποκάλεσε κανείς άχρηστη τη σκούπα, για ένα σπίτι π.χ. 50 τ.μ. την κάνει τη δουλειά του. Επίσης, τα watt της είναι το 1/5 σε σύγκριση με τις μικρότερες ηλεκτρικές σκούπες, άμα είναι να μην τη δουλεύεις και στην 3η σκάλα τότε προτιμότερο και πιο οικονομικό θα ήταν να αγοράσεις μια με λιγότερα watt. Αν παρατήρησες ήμουν ο πρώτος που σχολίασα στο θέμα και έχω δει άπειρα reviews, οπότε αν άξιζε (σύμφωνα με τις δικές μου απαιτήσεις) θα ήμουν απο τους πρώτους που έκαναν παραγγελία. Τα 60 λεπτά που γράφεις και αναφέρουν στο amazon, geekbuying κτλπ είναι η λειτουργία χωρίς κανένα εξάρτημα. Με εξάρτημα και ανάλογα τις συνθήκες, η 3η σκάλα κράταει 10-12 λεπτά, η 2η κρατάει περίπου 20 λεπτά και η 1η 30-35 λεπτά και η απόδοση της μπαταρίας μετά απο σχεδόν ένα χρόνο χρήση μπορεί να πέσει στα 8-10 ή 9-11 λεπτά στην 3η σκάλα. Η φόρτιση της μπαταρίας διαρκεί 4-5 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Craven είπε

Το περίεργο δεν είναι οτι εμφανίστηκαν σήμερα αυτές οι 6 κριτικές που λες.. το περίεργο είναι ότι έχουν ημερομηνία απο 23 ως 31 Μαϊου, από όταν δηλαδή αυτή η σκούπα δεν υπήρχε καν για αποστολή μέχρι εντός του presale.. (δεν ξέρω αν η ημερομηνία αφορά ημερομηνία αγοράς και αν στις 23 ήταν σε presale αλλά νομίζω ότι στις κριτικές μπαίνει η ημερομηνία που γίνεται η κριτική.. τουλάχιστον σε banggood και gearbest που ξέρω)

Μπα, κανένα tracking number ακόμα και έχω την εντύπωση πως και οι κριτικές είναι ψιλομούφα.. ίσως false alarm, όπως το πάνε, θα έχω γυρίσει μέχρι όντως να την στείλουν.

Καλά τα reviews είναι εντελώς απάτη.

Ειδικά αυτό που υποτίθεται είναι από Άγγλο αλλά με αγγλικα translate 😂

Sh***n

May/30/2020 03:18:36

The well-designed vacuum cleaner, as it is actually used in the description, is convenient, easy, and strong in cleaning power.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλησω και εγω που εχω φερει καμια 10αρια Handheld απο ολες τις κατηγοριες τιμης μαζι και την Jv83 που ειναι η δευτερη αγαπημενη της γυναικας γιατι μου εστειλαν και μια πανακριβη και οπως ειναι λογικο αφου κανει τα διπλασια χρηματα την χρησιμοποιει πλεον σχεδον αποκλειστικα; 

Το καλωδιο θα ειναι παντα το καλυτερο σε σχεση με τις Cordless αφου τα δινει ολα και δεν αγχωνεται για αυτονομια φορητοτητα κλπ και μπορεις να κανεις την δουλεια σου μια χαρα και με μια Deerma DX700 των 40€ αλλα αυτο που πληρωνεις ειναι κυριως η ευκολια του,κανω ενα μπαμ και καθαριζω ολο το σπιτι και μου φαινεται σαν παιχνιδι χωρις να σερνω το θηριο της Dyson και να ψαχνω ελευθερη πριζα και αφου πηρα την αποφαση να ριξω καθαρισμα καπακια την παιρνω και στο αμαξι χωρις μπαλαντεζες και σε 5 λεπτα το κανω και αυτο λαμπικο.

Το σπιτι το καθαριζεις ολο με ενα περασμα μια χαρα (βοηθαει και λιγο η ωθηση που σου δινει το ρολο) και σε 5 και 10  και 15 λεπτα (αναλογα τα τετραγωνικα) ακομα και στην μικρη σκαλα που κραταει 30 40 50 λεπτα αλλα το Turbo θα το βαλεις για κατι ζορικο οπως βρωμια σε χαλι που αντε να σου παρει λογω δυναμης το πολυ 1 λεπτο να κανεις 10 περασματα και μετα ξανα στα νορμαλ modes αφου δεν χρειαζεσαι 300AW για να ρουφηξεις το λεπτο στρωμα σκονης και τριχας της συντηρησης που θα κανεις καθε μερα ή μια φορα στις 2 3 4 μερες.

Εδω ομως ερχεται το ψυχολογικο κομματι του
-Εχει 165AW τα πληρωσα και τα θελω και θα την εχω στο Turbo ΠΑΝΤΑ!

Μην γελιομαστε οι περισσοτεροι αυτο θα κανουμε γιατι θα γουσταρουμε να σηκωνουμε τα πατακια απο την δυναμη και να λεμε "πω πω τι εργαλειο αγορασα!" μεχρι να φας την φαπα και σου κλεισει μονο του την Turbo λειτουργια στα 6 λεπτα και να μεινεις με την χαρα στο χερι..

Αν θελετε να σταθειτε σε ενα αρνητικο ας μιλησετε για την στενη σωληνα που εχουν και δεν μπορουν να ρουφηξουν τα παντα ή που ακομα και να ρουφηξουν την σκυλοτροφη cheerios κλπ θα χρειαστει μια στο τοσο να καθαρισεις την σωληνα για να αποφυγεις συγκεντρωση τριχων (αν εχεις κατοικιδια) και στερεων που μπορουν να κολλησουν στο φλαπ που ανοιγει για να μπει η βρωμα στο δοχεια ή που απαιτει να ανοιξεις τελειως τον καδο για να βγαλεις την βρωμα που εχει κατσει στα τοιχωματα και δεν βγαινει απλα πανωντας το κουμπακι που αδειαζει ο καδος και βεβαιως την πτωση της αποδοσης της μπαταρια και κατα ποσο ειναι ευκολο να την αλλαξεις.

Αλλα και εδω θα ερθω να κανω τον δικηγορο του διαβολου και θα σου πω οτι αν αφησεις το σπιτι να φτασει σε αυτο το σημειο τοτε κατι πηγε πολυ στραβα.

Εχω και ρομποτικες στο σπιτι με την λογικη οτι θα βαζω την μεγαλη σκουπα μια φορα την εβδομαδα ή ανα 2 εβδομαδες για να παρω τις γωνιες ή τα χοντρα αλλα και παλι εχω να την βαλω μπρος εδω και κατι μηνες αφου τις γωνιες και τα περιεργα σημεια που δεν φτανει η ρομποτικη (που σωστα ειπωθηκε πριν χρειαζεται και δουλεια απο τον χρηστη για να φτιαξεις ενα ιδανικο μονοπατι καθαρισμου) τα κανω μια στα γρηγορα με την cordless με τα αλλα εξαρτηματα που εχει.

Tl;DR 
Η επαναφορτιζομενη ειναι ενα ακριβο Gadget που ανα περιπτωσεις μπορει οντως να αντικαταστησει την κυρια σκουπα σου αλλα δεν ερχεται χωρις σοβαρα μειονεκτηματα σε σχεση με τις παραδοσιακες με καλωδιο αλλα σου προσφερει μια ανεση παρομοια με την αγορα ενος ακριβου κινητου για να μην κουβαλας μια καλη φωτογραφικη μαζι κλπ



 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos032 είπε

@Craven Απο πότε το να επισημαίνει κάποιος τα ελαττώματα ενός προιόντος είναι ανούσιο πράγμα ? Επειδή κάποιοι παρήγγειλαν την JV83 παρόλο που κάποιοι απο εμάς (απο τη στιγμή που ξεκίνησε το θέμα της προσφοράς) αναφερθήκαμε σε αυτά ακριβώς τα ελαττώματα, πρέπει να κάνουμε κωλοτούμπα για να μην στεναχωριούνται ? Καταρχάς δε νομίζω να την αποκάλεσε κανείς άχρηστη τη σκούπα, για ένα σπίτι π.χ. 50 τ.μ. την κάνει τη δουλειά του. Επίσης, τα watt της είναι το 1/5 σε σύγκριση με τις μικρότερες ηλεκτρικές σκούπες, άμα είναι να μην τη δουλεύεις και στην 3η σκάλα τότε προτιμότερο και πιο οικονομικό θα ήταν να αγοράσεις μια με λιγότερα watt. Αν παρατήρησες ήμουν ο πρώτος που σχολίασα στο θέμα και έχω δει άπειρα reviews, οπότε αν άξιζε (σύμφωνα με τις δικές μου απαιτήσεις) θα ήμουν απο τους πρώτους που έκαναν παραγγελία. Τα 60 λεπτά που γράφεις και αναφέρουν στο amazon, geekbuying κτλπ είναι η λειτουργία χωρίς κανένα εξάρτημα. Με εξάρτημα και ανάλογα τις συνθήκες, η 3η σκάλα κράταει 10-12 λεπτά, η 2η κρατάει περίπου 20 λεπτά και η 1η 30-35 λεπτά και η απόδοση της μπαταρίας μετά απο σχεδόν ένα χρόνο χρήση μπορεί να πέσει στα 8-10 ή 9-11 λεπτά στην 3η σκάλα. Η φόρτιση της μπαταρίας διαρκεί 4-5 ώρες.

Δεν κραταει 60 λεπτα με την μικρη σκαλα και αν ρωτησεις το γιατι θα σου πουν πως ειναι εργαστηριακα νουμερα δλδ βρεξε μου και γλυστρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την χρησιμοποιώ για να καθαρίσω το πάτωμα αφού φάει ο μικρός, να κάνω καθημερινά το γραφείο μου, για καναπέδες / πολυθρόνες / στρώματα, αυτοκίνητο, εσωτερικά από συσκευές κλπ. Για να κάνω ολόκληρο το σπίτι χρησιμοποιώ μία κλασσική 2500 watt, πιο δυνατή, χωρίς περιορισμό χρόνου και με σακούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκούπα είναι gadget.  Δεν την παίρνεις για κυρία σκούπα εκτός κι αν έχεις μικρό σπίτι. 

Το πρόβλημα είναι η μπαταρία για δύο λόγους ακριβή πολύ η αγορά δεύτερης μπαταρίας. Λίγος ο ωφέλιμος χρόνος στη μέγιστη σκάλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Bakxos είπε

Η σκούπα είναι gadget.  Δεν την παίρνεις για κυρία σκούπα εκτός κι αν έχεις μικρό σπίτι. 

Το πρόβλημα είναι η μπαταρία για δύο λόγους ακριβή πολύ η αγορά δεύτερης μπαταρίας. Λίγος ο ωφέλιμος χρόνος στη μέγιστη σκάλα. 

την ανοίγεις και βάζει μεγαλύτερες μπαταρίες π.χ. https://www.skroutz.gr/s/15025674/Samsung-18650-3500mAh-1τμχ.html

λογικά έχει 6 σε σειρά 2.5Ah (ελέους 18650), με την 3.5Ah θα έχει θεωρητικά 40% περισσότερη αυτονομία (worst case 30%).

 

 

Επεξ/σία από moredread
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, moredread είπε

την ανοίγεις και βάζει μεγαλύτερες μπαταρίες π.χ. https://www.skroutz.gr/s/15025674/Samsung-18650-3500mAh-1τμχ.html

λογικά έχει 6 σε σειρά 2.5Ah (ελέους 18650), με την 3.5Ah θα έχει θεωρητικά 40% περισσότερη αυτονομία (worst case 30%).

Μπορεί να έχεις δίκαιο.  Προσωπικά όμως πειράματα με συστήματα που μπορεί να είναι στην πρίζα ακόμα και όταν λείπω δεν κάνω. Προτιμώ να μην παίξω με το ρεύμα για 70 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bakxos είπε

Μπορεί να έχεις δίκαιο.  Προσωπικά όμως πειράματα με συστήματα που μπορεί να είναι στην πρίζα ακόμα και όταν λείπω δεν κάνω. Προτιμώ να μην παίξω με το ρεύμα για 70 ευρώ. 

Όποιος δε γνωρίζει πολύ καλά τι κάνει, δεν πειράζει καν..

Οι 18650 λιθίου δεν είναι σαν τις αλκαλικές ΑΑ π.χ. είναι επικίνδυνες.

https://www.dnkpower.com/why-18650-battery-explode/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όποιος δε γνωρίζει πολύ καλά τι κάνει, δεν πειράζει καν..

Οι 18650 λιθίου δεν είναι σαν τις αλκαλικές ΑΑ π.χ. είναι επικίνδυνες.

https://www.dnkpower.com/why-18650-battery-explode/

προφανώς είναι επικίνδυνες, και αν πάρουν φωτιά δεν σβήνουν με τίποτα, άλλα όλο και κάποιος φίλος θα βρεθεί που ξέρει τι κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...