Προς το περιεχόμενο

Χαλασμένος σκληρός σε laptop Dell 6ετίας - ποιό service να προτιμήσω;


satsok2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Σε φορητό υπολογιστή στην οικογένεια έχει χαλάσει ο σκληρός δίσκος, αν πιστέψω και τα διαγνωστικά του υπολογιστή.

Θα πρέπει - προφανώς - να γίνει αλλαγή του δίσκου και ενδεχομένως πέρασμα Windows από την αρχή (είχε 8άρια οπότε μάλλον θα αγοράσω και μια φτηνή επίσημη άδεια).

Καλώ την Dell ή απευθύνομαι σε κάποιο αξιοπιστο κατάστημα για service που θα μπορούσε να κάνει και τα 2;

Εχετε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα (/ προς Μαρούσι ακόμα καλύτερα) να μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαίρεται. Πες μας μοντέλο. Επίσης, μπορείς να μιλήσεις με DELL (2108129810)και να σου προτείνουν λύσεις. Θα χρειαστούν το service tag, έχει ταμπελάκι που λέει service tag.

Να ξέρεις πάντως ότι επειδή είναι digitally signed τα windows, πολύ πιθανόν να μην χρειαστεί να αγοράσεις νέα άδεια Windows. Επίσης, δεν μας είπες τι πρόβλημα σου κάνει τρέχεις διαγνωστικά.

 

Δες και το https://www.dell.com/support/contents/en-uk/videos/videoplayer/how-to-replace-the-hard-drive-in-a-dell-notebook-large-base-cover-/6079772865001

μήπως σε βοηθήσει να το αλλάξεις

 

 

Επεξ/σία από atux_null
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα Inspiron 7537 είναι και έχω SN και service tag.

Απλά, παλαιότερα είχα ξαναρωτήσει από περιέργεια (χωρίς να έχω τότε κάποιο πρόβλημα) και μου είχαν πει καλύτερα να μην το πάω στη Dell! 

Εμπειρίες, άλλος κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δες το παραπάνω link που σου έστειλα για να αντικαταστήσεις μόνος σου τον σκληρό, εφόσον αισθάνεσαι άνετα να το κάνεις μόνος σου. https://www.youtube.com/watch?v=tDJiZpC4YZw

Αφού δεν θέλεις dell, τότε ρώτα σε οποιοδήποτε συνοικιακό μαγαζί.

Στην θέση σου θα ρωτούσα στην εξυπηρέτηση της DELL να μου έλεγε κόστος, εφόσον το αναλαμβάνουν. Ώστε να έχω εικόνα πριν πάω σε κάποιον άλλο.

 

 

Επεξ/σία από atux_null
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως αναφερει ο atux_null το να αλλαξεις τον δισκο στο laptop σου ειναι αρκετα απλη υποθεση, ευκαιρια να του βαλεις και SSD αν δεν εχει ηδη αυτο που εχεις.

Μετα φτιαχνεις ενα bootable USB φλασακι με Windows 10 χρηστιμοποιωντας το επισημο εργαλειο της Microsoft (απο εδω) και αφου εχεις ενσωμετωμενη αδεια για Windows 8 τα Windows 10 θα ενεργοποιηθουν αυτοματα. Βαζεις drivers απο την Dell απο το σχετικο link και ειναι ετοιμο το συστημα σου. Τελος, μπες στο ninite.com βρες μαζεμενα & κατεβασε τα software που χρησιμοποιεις συχνα και εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ξανακάνει τη διαδικασία.

- Θα χρειαστώ πάστες κλπ;

- Ο καινούριος δίσκος πως θα θυμάται την άδεια των Windows από τον παλιό;

Γι'αυτό σκεφτόμουν κάποιο συνοικιακό κατάστημα (;)

 

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε θα χρειαστεις τιποτα εξτρα περα απο τον νεο, κατα προτιμηση SSD, δισκο. Αφαιρεις τον παλιο, εισαγεις τον καινουριο και κανεις boot απο το USB της εγκαταστασης. Η αδεια των Windows ειναι ενσωματωμενη στη μητρικη του μηχανηματος δε χρειαζεται να κανεις κατι επιπλεον εσυ για την ενεργοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, asmilon είπε

Οχι δε θα χρειαστεις τιποτα εξτρα περα απο τον νεο, κατα προτιμηση SSD, δισκο. Αφαιρεις τον παλιο, εισαγεις τον καινουριο και κανεις boot απο το USB της εγκαταστασης. Η αδεια των Windows ειναι ενσωματωμενη στη μητρικη του μηχανηματος δε χρειαζεται να κανεις κατι επιπλεον εσυ για την ενεργοποιηση.

Ευχαριστώ ++++ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πήρα και στη Dell. Ευγενεστατοι, πολυ εξυπηρετικοί. Επισκευή μόνο στο σπίτι κόστιζε χρυσό, οπότε μαλλον θα προχωρησω μόνος. 

Ssd εχετε καποιον καλο να μου προτείνετε; Παω σε 2.5άρι , σωστά; Ψαχνω 256gb ή 512gb. Ο υπολογιστης ειναι για browsing/office επομενως θα ήθελα να μείνω σε πολυ οικονομικές και ταυτόχρονα αξιόπιστες λύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, satsok2 είπε

Πάντως πήρα και στη Dell. Ευγενεστατοι, πολυ εξυπηρετικοί. Επισκευή μόνο στο σπίτι κόστιζε χρυσό, οπότε μαλλον θα προχωρησω μόνος. 

Ssd εχετε καποιον καλο να μου προτείνετε; Παω σε 2.5άρι , σωστά; Ψαχνω 256gb ή 512gb. Ο υπολογιστης ειναι για browsing/office επομενως θα ήθελα να μείνω σε πολυ οικονομικές και ταυτόχρονα αξιόπιστες λύσεις. 

Φιλε απο οτι βλεπω στο βιντεο η αντικατασταση του σκληρου σου ειναι πολυ απλη και ευκολη αφου εχει ξεχωριστο καπακι και δε χρειαζεται να βγαζεις πληκτρολογια κλπ οπως σε αλλα. Με τιποτα δεν πληρωνεις τη DELL 100 και 200 ευρω για να σου κανουν αυτο ουτε καν 20 ευρω.

Οσον αφορα τα windows που θα περασεις στο στικακι πρεπει να ειναι ιδια εκδοση με αυτα που ειχε για να μπει το κλειδι αυτοματα απο τη μητρικη.. Κατεβασε σε αλλον υπολογιστη τα windows που ειχες και το rufus για να κανεις το εκκινησιμο usb.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν. Dell χρεωνε 173ε επισκευή στο χώρο μου. Δεν ξερω αν σ'αυτή την τιμη συμπεριλαμβανε και το δισκο.

Μου ειπαν οτι μπορω να το κανω κ μονος μου.

Να πω ότι στο τηλέφωνο ήταν εξυπηρετικότατοι.

Οποτε, πήρα με 70ε εναν 500άρη Crucial SSD, έφτιαξα και ενα bootable USB με το πρόγραμμα της microsoft που μου δώσατε πιο πάνω και είμαι μια χαρα!

Ευχαριστώ και πάλι. 

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2020 στις 11:26 ΜΜ, satsok2 είπε

Λοιπόν. Dell χρεωνε 173ε επισκευή στο χώρο μου. Δεν ξερω αν σ'αυτή την τιμη συμπεριλαμβανε και το δισκο.

Μου ειπαν οτι μπορω να το κανω κ μονος μου.

Να πω ότι στο τηλέφωνο ήταν εξυπηρετικότατοι.

Οποτε, πήρα με 70ε εναν 500άρη Crucial SSD, έφτιαξα και ενα bootable USB με το πρόγραμμα της microsoft που μου δώσατε πιο πάνω και είμαι μια χαρα!

Ευχαριστώ και πάλι. 

Έκανες την εγκατάσταση? Αν ναι, τότε χρειάζεται να πας στο dell.com και να βάλεις το service tag (είναι το αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος του laptop).  Πατάς στο detect drivers και θα σου φέρει όλους τους drivers που χρειάζεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...