Προς το περιεχόμενο

Δεν κάνει boot με linux mint


panos_saxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Έκανα μια απόπειρα να περάσω Linux σε ένα παλιό σχετικά laptop που πήρα. Γενικά δεν έχω ιδιαίτερη εξοικείωση με linux πέρα από κάποιες ώρες που έπαιζα με live usb χωρίς να κάνω Install.Το laptop είναι ένα Hp Probook 4530s .

Κατέβασα μια διανομή Linux Mint Cinnamon , έφτιαξα ένα bootable usb και έκανα Install χωρίς να βγάλει κάποιο σφάλμα .

Κατά την πρώτη εκκίνηση από τον σκληρό πλέον , δεν κάνει boot και μου βγάζει σε μαύρη οθόνη το μήνυμα boot device not found.  Έψαξα αρκετά και προσπάθησα να βγάλω άκρη αλλά δεν τα κατάφερα , κυρίως γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορώ να μπω ούτε καν στα bios του laptop  για να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις που διάβασα Αυτή τη στιγμή είμαι χωρίς λειτουργικό και μπαίνω μόνο με το bootable usb

. Συγκεκριμένα για να καταλάβετε , έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που δείχνει το παρακάτω βίντεο που βρήκα .Ότι και να πατήσω και εγώ κάνει ακριβώς το ίδιο που δείχνει και στο βίντεο.https://www.youtube.com/watch?v=HrwaybAa-4w

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα , καμιά βοήθεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos_saxo είπε

Κατά την πρώτη εκκίνηση από τον σκληρό πλέον , δεν κάνει boot και μου βγάζει σε μαύρη οθόνη το μήνυμα boot device not found.

Boot device not found , σημαινει οτι δεν βρηκε συσκευη που να εχει καποιο bootable λειτουργικο. Και αν μιλαμε για τον σκληρο δισκο , δεν βρηκε bootloader σε αυτον. Αρα η εγκατασταση δεν πηγε καλα , οπως υποθετεις.Ολα αυτα εφοσον ο δισκος ειναι στην θεση του και δεν εχει καποιο λειτουργικο προβλημα.

Τωρα το "δεν μπορω να μπω στο bios" ειναι αλλη υποθεση. Στο βιντεο παντως περιπου στο 1:18 που παταει F10 για να μπει στο bios και του βγαζει μια λιστα με επιλογες , αντι να πατησει μετα F1 για να μπει στο bios (system information) , ξαναπαταει το ESC για να βγει απο το μενου και φυσικα τρωει την ιδια μαυρη οθονη στα μουτρα με το ιδιο error με πριν. Αυτο δεν σημαινει "δεν μπορεσα να μπω στο bios".
Eπειδη εχω HP φορητο , ειναι λιγο μαλακισμενη η φαση με το bios. Απαξ και δειξει η οθονη εικονα και ποιο κουμπι πρεπει να πατησω για το bios , το εχω χασει το τρενο ηδη. Παταω τα σχετικα κουμπια πριν καν δω εικονα στην οθονη. Και τα bios της HP ειναι λιγο σκατα δομημενα ... οποτε θελει λιγο εξοικειωση.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να μπω bios έχεις απόλυτο δίκιο απλα ήθελε πάτημα το κουμπί πριν καν πατήσω να ανοίξει το laptop. Η κάτι τέτοιο τέλος πάντων. 

Στο θέμα τώρα εγκατάστασης. Ο δίσκος είναι εντάξει, έτρεχαν τα Windows 10 πριν περάσω τα Linux χωρίς πρόβλημα. Έβαλα όμως και έναν άλλο που έχω στον σταθερό για σιγουριά, τίποτα πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος στην εγκατάσταση αφού δε βγάζει κάποιο σφάλμα κλπ, κάνω ότι ακριβώς λέει ο οδηγός του mint. Εξακολουθεί να μην βρίσκει bootloader. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως για κάποιο λόγο δεν έχει εγκατασταθεί ο bootloader(grub) του linux. Μπορείς, αφού φορτωθεί το live περιβάλλον του mint να δοκιμάσεις να τον εγκαταστήσεις. Αν έχεις μόνο ένα δίσκο στο λάπτοπ, λογικά θα έχει την ονομασία sda στο linux. Οπότε μπορείς με την εντολή:

sudo grub-install /dev/sda

από τερματικό, να τον εγκαταστήσεις. Αν η εγκατάσταση κατά τα άλλα έχει ολοκληρωθεί, έτσι θα μπορέσεις να μπεις στο λειτουργικό με μια επανεκκίνηση. Αν τώρα η παραπάνω εντολή βγάλει κάποιο σφάλμα, γράψ' το εδώ μήπως μπορέσουμε να βρούμε τι φταίει.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panos_saxo είπε

Ναι έναν δίσκο έχω μόνο. Το έκανα βγάζει το παρακάτω μήνυμα 

Grub-install: error : failed to get canonical path of  'overlay' 

Απο το live , κανε τα εξης :
 

mount /dev/sda /mnt
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /sys /mnt/sys
mount --bind /proc /mnt/proc
chroot /mnt
grub-install /dev/sda
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Υποθετουμε οτι στην εγκατασταση , εχει εγκατασταθει το grub.Αν ολα πανε καλα , τραβας ενα :
 

exit
umount -R /mnt
reboot

 και ο Θεος μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Απο το live , κανε τα εξης :
 


mount /dev/sda /mnt
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /sys /mnt/sys
mount --bind /proc /mnt/proc
chroot /mnt
grub-install /dev/sda
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Υποθετουμε οτι στην εγκατασταση , εχει εγκατασταθει το grub.Αν ολα πανε καλα , τραβας ενα :
 


exit
umount -R /mnt
reboot

 και ο Θεος μαζι σου.

Συγνώμη για την χαζή ερώτηση αλλά είναι άσχετος με Linux. 

Κάθε γραμμη είναι ξεχωριστή εντολή σωστά? Γράφω δηλαδή 

mount /dev/sda /mnt  και enter 

Κλπ

Κλπ? 

Μου βγάζει μήνυμα only root can do that 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, panos_saxo είπε

Μου βγάζει μήνυμα only root can do that 

ναι μωρε βαλε ενα sudo μπροστα στις εντολες... μην τρελαινεσαι τωρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

enter σε καθε εντολη

και sudo μπροστα απο καθε εντολη

πριν απο ολα αυτα γραψε ενα

sudo fdisk -l

και γραψε εδω τι σου βγαζει

mint@mint:~$ sudo fdisk -l
Disk /dev/sda: 232.9 GiB, 250059350016 bytes, 488397168 sectors
Disk model: SAMSUNG HM251JI
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x9ffa38b4

Device     Boot   Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1          4096   8402943   8398848     4G 83 Linux
/dev/sda2       8404992 488396799 479991808 228.9G 83 Linux

 


Disk /dev/sdb: 14.7 GiB, 15788408832 bytes, 30836736 sectors
Disk model: ADATA UFD       
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x0011da8e

Device     Boot Start      End  Sectors  Size Id Type
/dev/sdb1  *     2048 30836735 30834688 14.7G  c W95 FAT32 (LBA)


Disk /dev/loop0: 1.7 GiB, 1859215360 bytes, 3631280 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panos_saxo είπε

/dev/sda2       8404992 488396799 479991808 228.9G 83 Linux

Στην πρωτη εντολη που εγραψα , βαλε mount /dev/sda2 αντι sda που ειχα βαλει..και προχωρα κανονικα στις υπολοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνωντας την τελευταία εντόλη του 1ου σκέλους

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

παίρνω τα παρακάτω:

root@mint:/# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Generating grub configuration file ...
Found theme: /boot/grub/themes/linuxmint/theme.txt
Found linux image: /boot/vmlinuz-4.19.0-8-amd64
Found initrd image: /boot/initrd.img-4.19.0-8-amd64
  WARNING: Device /dev/loop0 not initialized in udev database even after waiting 10000000 microseconds.
  WARNING: Device /dev/sda not initialized in udev database even after waiting 10000000 microseconds.
  WARNING: Device /dev/sda1 not initialized in udev database even after waiting 10000000 microseconds.
  WARNING: Device /dev/sda2 not initialized in udev database even after waiting 10000000 microseconds.
  WARNING: Device /dev/sdb not initialized in udev database even after waiting 10000000 microseconds.
  WARNING: Device /dev/sdb1 not initialized in udev database even after waiting 10000000 microseconds.
  WARNING: Device /dev/loop0 not initialized in udev database even after waiting 10000000 microseconds.
  WARNING: Device /dev/sda1 not initialized in udev database even after waiting 10000000 microseconds.
  WARNING: Device /dev/sda2 not initialized in udev database even after waiting 10000000 microseconds.
  WARNING: Device /dev/sdb1 not initialized in udev database even after waiting 10000000 microseconds.
done

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@panos_saxo Ολα αυτα ξερεις γιατι γινονται ? Γιατι κανεις δεν διαβασε αυτο. Αν γινει ποτε sticky , ισως διαβαστει.
Με λιγα λογια δεν ξερουμε τι εγκατασταση εκανες , τι πηγε λαθος , τι μηχανημα εχεις , αν το uefi mode ειναι ενεργοποιημενο ή οχι , αν στην εγκατασταση αφησες τα default και εχει γινει κανα σκηνικο με lvm , ο δισκος ειναι gpt ? mbr? και ενα καρο αλλες λεπτομερειες που ειτε το πιστευεις ειτε οχι , πρεπει να τις ξερουμε.Aλλιως πεταμε ιδεες ετσι στον αερα και τα πραγματα μπορει να γινουν και χειροτερα.

Στο θεμα μας , κανε ενα ls -l /boot/grub/grub.cfg  .. το δημιουργησε ? Παρολα τα μηνυματα λαθους...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα αυτο σαν αποτέλεσμα .

root@mint:/# ls -l /boot/grub/grub.cfg
-r--r--r-- 1 root root 6157 May 27 17:52 /boot/grub/grub.cfg

 

Δεν θα πω οτι έχεις άδικο , ίσα ίσα. Απλά όχι για να δικαιολογηθώ , ο τίτλος δεν μου έδωσε να καταλάβω τι περιλαμβάνει το post και για αυτο δεν το διάβασα καθόλου , ψέματα δε θα σου πω. Αν έχεις ακόμα διάθεση μπορώ να γράψω από την αρχή όσες πληροφορίες χρειάζονται , με σειρά , όχι χύμα και με ελλείψεις όπως ενδεχομένως το έκανα.

Επεξ/σία από panos_saxo
Συμπλήρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...